Cz這wiek dojrza造 - czyli jaki? - Forum Wizaz.pl
Rejestracja. Prosz czeka
Nie mo瞠sz si zalogowa? Przypomnij has這
Masz ju konto? Zaloguj si!
Odzyskiwanie utraconego has豉
Odzyskiwanie utraconego has豉. Prosz czeka
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj si!
Masz ju konto? Zaloguj si!

Wr鵵   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na ka盥y temat - r闚nie ca趾owicie niezwi您any z urod ;-)

Odpowiedz

Narz璠zia
Stary 2009-07-28, 11:56   #1
hula_hula
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 4 398
GG do hula_hula
Smile Cz這wiek dojrza造 - czyli jaki?

Ciekawi mnie, co rozumiecie pod poj璚iem "cz這wiek dojrza造"? Chodzi mi oczywi軼ie o t "wewn皻rzn" dojrza這嗆, nie fizyczn. Podobno ka盥y dojrzewa z wiekiem; no w豉郾ie, wi璚 czym si charakteryzuje ta dojrza這嗆? Kiedy mo積a stwierdzi : ten cz這wiek jest dojrza造?

Definicja s這wnikowa :

«o cz這wieku: ukszta速owany pod wzgl璠em umys這wym i emocjonalnym»

Zgadzacie si z ni? Zapraszam do dyskusji

A jako 瞠 wypada dorzuci co od siebie, to mo瞠 zaczn : dla mnie dojrza陰 jest osoba, kt鏎a ma w豉sne zdanie; pogl康 na dany temat, kt鏎a potrafi si ustosunkowa w danej sytuacji, nie ulega wp造wom, jest 鈍iadoma swoich dzia豉 i jest gotowa ponie嗆 za nie konsekwencje.

W徠k闚 podobnych szuka豉m - nie znalaz豉m, nasza cenna wyszukiwarka pokaza豉 mi jedynie te o dojrza這軼i fizycznej, jednak je郵i co podobnego by這 - prosz o wybaczenie i ukierunkowanie.
hula_hula jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 13:03   #2
tiare
BAN sta造

Wiadomo軼i: 426
Wpisy w blogu: 2
Dot.: Cz這wiek dojrza造 - czyli jaki?

dla mnie dojrza這嗆 oznacza 鈍iadomo嗆 ludzkich ogranicze i stawianie wolno軼i jako priorytetu
tiare jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 13:12   #3
werka883
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 76

Dla mnie cz這wiek dojrza造 jest taki, kt鏎y jest odpowiedzialny za swoje czyny, wie czego chce w 篡ciu i nie my郵i tylko o sobie. Wie na ile sobie mo瞠 pozwoli i potrafi si sam ograniczy

Edytowane przez werka883
Czas edycji: 2009-07-28 o 13:20
werka883 jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 13:19   #4
Serendipity
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 7 283

dojrza造 = odpowiedzialny za w豉sne czyny i s這wa.
Stary 2009-07-28, 13:45   #5
Wyrak
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 18 580
Wpisy w blogu: 8

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka wiadomo嗆
A jako 瞠 wypada dorzuci co od siebie, to mo瞠 zaczn : dla mnie dojrza陰 jest osoba, kt鏎a ma w豉sne zdanie; pogl康 na dany temat, kt鏎a potrafi si ustosunkowa w danej sytuacji, nie ulega wp造wom, jest 鈍iadoma swoich dzia豉 i jest gotowa ponie嗆 za nie konsekwencje.
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak

Mi z dojrzaloscia kojarzy sie wlasnie odpowiedzialnosc, samodzielnosc, umiejetnosc zbudowania zdrowego zwiazku partnerskiego. Mimo wszystko, to okreslenie "osoba dojrzala" jest dla mnie troche plynne.

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 15:08   #6
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka wiadomo嗆
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak
Mo瞠 幢e to ubra豉m w s這wa; mia豉m na my郵i to, 瞠 dojrza豉 osoba maj帷 wyrobione w豉sne zdanie na dany temat potrafi te przyj望 krytyk, przegra, ponie嗆 pora磬. Zgadzam si jednak z Wami, 瞠 to przede wszystkim odpowiedzialno嗆
Stary 2009-07-28, 15:13   #7
Wyrak
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 18 580
Wpisy w blogu: 8

Cytat:
Mo瞠 幢e to ubra豉m w s這wa; mia豉m na my郵i to, 瞠 dojrza豉 osoba maj帷 wyrobione w豉sne zdanie na dany temat potrafi te przyj望 krytyk, przegra, ponie嗆 pora磬. Zgadzam si jednak z Wami, 瞠 to przede wszystkim odpowiedzialno嗆
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 18:41   #8
BJean
Wtajemniczenie

Wiadomo軼i: 2 828

Dla mnie dojrza這嗆 to stan ducha gdy cz這wiek dostrzega w豉sne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa瘸 o co chodzi w 篡ciu i klasyfikuje swoje warto軼i, wie czego chce i nie boi si po to si璕a, rozumie po co istnieje i godzi si z rzeczywisto軼i (akceptuje up造waj帷y czas, nast瘼uj帷e po sobie rzeczy).

na konkretnym egzemplarzu pewnego osobnika mog poda pare konkretniejszych cech: pewno嗆 siebie wynikaj帷a z jasno okre郵onych cel闚, optymistyczne nastawienie zauwa瘸j帷e drugiego cz這wieka, rozmowa na poziomie pozbawiona udawania/popisu/nerw闚, zainteresowanie swoj przysz這軼i i dzia豉nie maj帷e na celu zadbanie o sw鎩 byt, racjonalna r闚nowaga mi璠zy obowi您kiem a przyjemno軼i, dostrzeganie r騜nic mi璠zy lud幟i i akceptowanie ich.

Dojrza這嗆 zaobserwowana u osoby m這dej jest tak cholernie poci庵aj帷a 瞠 a ci篹ka do opisania ; )

U os鏏 dojrza造ch tak瞠 fizycznie ; ) dojrza這嗆 emocjonalna to praktycznie wszystko co sk豉da si na do鈍iadczenie 篡ciowe i nauczone tym zachowanie (aparycja).

masz prawo wiedzie co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 18:46   #9
szajajaba
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 38 247

Odpowiedzialny, taki, na kt鏎ym mo積a polega, znaj帷y swoj warto嗆 ale te nie wywy窺zaj帷y si.
Stary 2009-07-28, 18:55   #10
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka wiadomo嗆
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...
Zgadza si Mo瞠 by i tak, 瞠 jest si dojrza造m albo-albo ; albo emocjonalnie, albo 篡ciowo; chocia jedno z drugim si 軼i郵e wi捫e, bo wiadomo, 瞠 cz這wiek odpowiedzialny zap豉ci rachunek na czas i nie da sobie w kasz dmucha.
Cytat:
Napisane przez BJean Poka wiadomo嗆
Dla mnie dojrza這嗆 to stan ducha gdy cz這wiek dostrzega w豉sne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa瘸 o co chodzi w 篡ciu i klasyfikuje swoje warto軼i, wie czego chce i nie boi si po to si璕a, rozumie po co istnieje i godzi si z rzeczywisto軼i (akceptuje up造waj帷y czas, nast瘼uj帷e po sobie rzeczy).

Fajnie to uj窸a

W豉郾ie, dojrza這嗆 a dojrza這嗆 u m這dych os鏏? Rozr騜niacie to, tak jak Wyrak napisa, na t dojrza這嗆 emocjonaln lub 篡ciow? Wiadomo, 瞠 taki pi皻nastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap豉ci, ale je郵i jest odpowiedzialny, ma cele do kt鏎ych d捫y i tak dalej - mo積a powiedzie, 瞠 jest dojrza造?
Stary 2009-07-28, 18:56   #11
go2me
Rozeznanie

Wiadomo軼i: 653

i dodac mo積a jeszcze dojrza這s fizyczn, cz這wiek dojrza造 fizycznie nie musi by dojrza造 np emocjonalnie lub np zyciowo
w og鏊e czlowiek dojrzaly pod kazdym wzgl璠em to rzadko嗆

go2me jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 19:24   #12
agniesikk
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 10 183

Dojrza造 to moim zdaniem ze zdrowym spojrzeniem na 鈍iat, odpowiedzialny za siebie i kogo, znaj帷y swoje wady i zalety, sta造 emocjonalnie, umiej帷y pokierowa swoim 篡ciem.
agniesikk jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 20:31   #13
BJean
Wtajemniczenie

Wiadomo軼i: 2 828

Cytat:
W豉郾ie, dojrza這嗆 a dojrza這嗆 u m這dych os鏏?
Owszem, rozr騜niam to w ten spos鏏.

Cytat:
Wiadomo, 瞠 taki pi皻nastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap豉ci, ale je郵i jest odpowiedzialny, ma cele do kt鏎ych d捫y i tak dalej - mo積a powiedzie, 瞠 jest dojrza造?
tak, mo積a. Poniewa dojrza這嗆 nie jest jasno okre郵ona i przewa積ie sk豉da si na kilka podstawowych cech kt鏎e mog posiada nawet 15latki ; )

masz prawo wiedzie co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 23:01   #14
Lena4
Rozeznanie

Wiadomo軼i: 811

Taki, kt鏎y bierze odpowiedzialno嗆 za swoje post瘼owanie i liczy si z konsekwencjami. Realista.

Inna b璠zie definicja dojrza這軼i 篡ciowej i inna emocjonalnej.

Lena4 jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Odpowiedz

Tagi
dojrza這嗆, dojrza造

Nowe w徠ki na forum Forum Plotkowe

Ten w徠ek obecnie przegl康aj: 1 (0 u篡tkownik闚 i 1 go軼i)

Narz璠zia

Zasady wysy豉nia wiadomo軼i
Nie mo瞠sz zak豉da nowych w徠k闚
Nie mo瞠sz pisa odpowiedzi
Nie mo瞠sz dodawa zdj耩 i plik闚
Nie mo瞠sz edytowa swoich post闚

BB code is W陰czono
Emotikonki: W陰czono
Kod [IMG]: W陰czono
Kod HTML: Wy陰czono

Gor帷e linki

Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00

Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:12.