Wr鵵   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na ka盥y temat - r闚nie ca趾owicie nie zwi您any z urod ;-)

Odpowiedz

Narz璠zia
Stary 2009-07-28, 12:56   #1
hula_hula
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 4 398
GG do hula_hula
Smile Cz這wiek dojrza造 - czyli jaki?

Ciekawi mnie, co rozumiecie pod poj璚iem "cz這wiek dojrza造"? Chodzi mi oczywi軼ie o t "wewn皻rzn" dojrza這嗆, nie fizyczn. Podobno ka盥y dojrzewa z wiekiem; no w豉郾ie, wi璚 czym si charakteryzuje ta dojrza這嗆? Kiedy mo積a stwierdzi : ten cz這wiek jest dojrza造?

Definicja s這wnikowa :

«o cz這wieku: ukszta速owany pod wzgl璠em umys這wym i emocjonalnym»

Zgadzacie si z ni? Zapraszam do dyskusji

A jako 瞠 wypada dorzuci co od siebie, to mo瞠 zaczn : dla mnie dojrza陰 jest osoba, kt鏎a ma w豉sne zdanie; pogl康 na dany temat, kt鏎a potrafi si ustosunkowa w danej sytuacji, nie ulega wp造wom, jest 鈍iadoma swoich dzia豉 i jest gotowa ponie嗆 za nie konsekwencje.

W徠k闚 podobnych szuka豉m - nie znalaz豉m, nasza cenna wyszukiwarka pokaza豉 mi jedynie te o dojrza這軼i fizycznej, jednak je郵i co podobnego by這 - prosz o wybaczenie i ukierunkowanie.
hula_hula jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 14:03   #2
tiare
BAN sta造

Wiadomo軼i: 426
Wpisy w blogu: 2
Dot.: Cz這wiek dojrza造 - czyli jaki?

dla mnie dojrza這嗆 oznacza 鈍iadomo嗆 ludzkich ogranicze i stawianie wolno軼i jako priorytetu
tiare jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 14:12   #3
werka883
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 76

Dla mnie cz這wiek dojrza造 jest taki, kt鏎y jest odpowiedzialny za swoje czyny, wie czego chce w 篡ciu i nie my郵i tylko o sobie. Wie na ile sobie mo瞠 pozwoli i potrafi si sam ograniczy

Edytowane przez werka883
Czas edycji: 2009-07-28 o 14:20
werka883 jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 14:19   #4
Serendipity
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 7 282

dojrza造 = odpowiedzialny za w豉sne czyny i s這wa.
Stary 2009-07-28, 14:45   #5
Wyrak
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 18 583
Wpisy w blogu: 8
Smaczny profil Wyrak
Smaczne przepisy1

Cytat:
Napisane przez hula_hula Poka wiadomo嗆
A jako 瞠 wypada dorzuci co od siebie, to mo瞠 zaczn : dla mnie dojrza陰 jest osoba, kt鏎a ma w豉sne zdanie; pogl康 na dany temat, kt鏎a potrafi si ustosunkowa w danej sytuacji, nie ulega wp造wom, jest 鈍iadoma swoich dzia豉 i jest gotowa ponie嗆 za nie konsekwencje.
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak

Mi z dojrzaloscia kojarzy sie wlasnie odpowiedzialnosc, samodzielnosc, umiejetnosc zbudowania zdrowego zwiazku partnerskiego. Mimo wszystko, to okreslenie "osoba dojrzala" jest dla mnie troche plynne.

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 16:08   #6
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka wiadomo嗆
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak
Mo瞠 幢e to ubra豉m w s這wa; mia豉m na my郵i to, 瞠 dojrza豉 osoba maj帷 wyrobione w豉sne zdanie na dany temat potrafi te przyj望 krytyk, przegra, ponie嗆 pora磬. Zgadzam si jednak z Wami, 瞠 to przede wszystkim odpowiedzialno嗆
Stary 2009-07-28, 16:13   #7
Wyrak
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 18 583
Wpisy w blogu: 8
Smaczny profil Wyrak
Smaczne przepisy1

Cytat:
Mo瞠 幢e to ubra豉m w s這wa; mia豉m na my郵i to, 瞠 dojrza豉 osoba maj帷 wyrobione w豉sne zdanie na dany temat potrafi te przyj望 krytyk, przegra, ponie嗆 pora磬. Zgadzam si jednak z Wami, 瞠 to przede wszystkim odpowiedzialno嗆
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 19:41   #8
BJean
Wtajemniczenie

Wiadomo軼i: 2 828

Dla mnie dojrza這嗆 to stan ducha gdy cz這wiek dostrzega w豉sne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa瘸 o co chodzi w 篡ciu i klasyfikuje swoje warto軼i, wie czego chce i nie boi si po to si璕a, rozumie po co istnieje i godzi si z rzeczywisto軼i (akceptuje up造waj帷y czas, nast瘼uj帷e po sobie rzeczy).

na konkretnym egzemplarzu pewnego osobnika mog poda pare konkretniejszych cech: pewno嗆 siebie wynikaj帷a z jasno okre郵onych cel闚, optymistyczne nastawienie zauwa瘸j帷e drugiego cz這wieka, rozmowa na poziomie pozbawiona udawania/popisu/nerw闚, zainteresowanie swoj przysz這軼i i dzia豉nie maj帷e na celu zadbanie o sw鎩 byt, racjonalna r闚nowaga mi璠zy obowi您kiem a przyjemno軼i, dostrzeganie r騜nic mi璠zy lud幟i i akceptowanie ich.

Dojrza這嗆 zaobserwowana u osoby m這dej jest tak cholernie poci庵aj帷a 瞠 a ci篹ka do opisania ; )

U os鏏 dojrza造ch tak瞠 fizycznie ; ) dojrza這嗆 emocjonalna to praktycznie wszystko co sk豉da si na do鈍iadczenie 篡ciowe i nauczone tym zachowanie (aparycja).

masz prawo wiedzie co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 19:46   #9
szajajaba
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 33 967

Odpowiedzialny, taki, na kt鏎ym mo積a polega, znaj帷y swoj warto嗆 ale te nie wywy窺zaj帷y si.
Stary 2009-07-28, 19:55   #10
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Poka wiadomo嗆
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...
Zgadza si Mo瞠 by i tak, 瞠 jest si dojrza造m albo-albo ; albo emocjonalnie, albo 篡ciowo; chocia jedno z drugim si 軼i郵e wi捫e, bo wiadomo, 瞠 cz這wiek odpowiedzialny zap豉ci rachunek na czas i nie da sobie w kasz dmucha.
Cytat:
Napisane przez BJean Poka wiadomo嗆
Dla mnie dojrza這嗆 to stan ducha gdy cz這wiek dostrzega w豉sne potrzeby ale i potrzeby innych, zauwa瘸 o co chodzi w 篡ciu i klasyfikuje swoje warto軼i, wie czego chce i nie boi si po to si璕a, rozumie po co istnieje i godzi si z rzeczywisto軼i (akceptuje up造waj帷y czas, nast瘼uj帷e po sobie rzeczy).

Fajnie to uj窸a

W豉郾ie, dojrza這嗆 a dojrza這嗆 u m這dych os鏏? Rozr騜niacie to, tak jak Wyrak napisa, na t dojrza這嗆 emocjonaln lub 篡ciow? Wiadomo, 瞠 taki pi皻nastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap豉ci, ale je郵i jest odpowiedzialny, ma cele do kt鏎ych d捫y i tak dalej - mo積a powiedzie, 瞠 jest dojrza造?
Stary 2009-07-28, 19:56   #11
go2me
Rozeznanie

Wiadomo軼i: 653

i dodac mo積a jeszcze dojrza這s fizyczn, cz這wiek dojrza造 fizycznie nie musi by dojrza造 np emocjonalnie lub np zyciowo
w og鏊e czlowiek dojrzaly pod kazdym wzgl璠em to rzadko嗆

go2me jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 20:24   #12
agniesikk
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 10 186

Dojrza造 to moim zdaniem ze zdrowym spojrzeniem na 鈍iat, odpowiedzialny za siebie i kogo, znaj帷y swoje wady i zalety, sta造 emocjonalnie, umiej帷y pokierowa swoim 篡ciem.
agniesikk jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-28, 21:31   #13
BJean
Wtajemniczenie

Wiadomo軼i: 2 828

Cytat:
W豉郾ie, dojrza這嗆 a dojrza這嗆 u m這dych os鏏?
Owszem, rozr騜niam to w ten spos鏏.

Cytat:
Wiadomo, 瞠 taki pi皻nastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zap豉ci, ale je郵i jest odpowiedzialny, ma cele do kt鏎ych d捫y i tak dalej - mo積a powiedzie, 瞠 jest dojrza造?
tak, mo積a. Poniewa dojrza這嗆 nie jest jasno okre郵ona i przewa積ie sk豉da si na kilka podstawowych cech kt鏎e mog posiada nawet 15latki ; )

masz prawo wiedzie co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2009-07-29, 00:01   #14
Lena4
Rozeznanie

Wiadomo軼i: 811

Taki, kt鏎y bierze odpowiedzialno嗆 za swoje post瘼owanie i liczy si z konsekwencjami. Realista.

Inna b璠zie definicja dojrza這軼i 篡ciowej i inna emocjonalnej.

Lena4 jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Odpowiedz

Tagi
dojrza這嗆, dojrza造

Nowe w徠ki na forum Forum Plotkowe

Ten w徠ek obecnie przegl康aj: 1 (0 u篡tkownik闚 i 1 go軼i)

Narz璠zia

Zasady wysy豉nia wiadomo軼i
Nie mo瞠sz zak豉da nowych w徠k闚
Nie mo瞠sz pisa odpowiedzi
Nie mo瞠sz dodawa zdj耩 i plik闚
Nie mo瞠sz edytowa swoich post闚

BB code is W陰czono
Emotikonki: W陰czono
Kod [IMG]: W陰czono
Kod HTML: Wy陰czono

Gor帷e linki

Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:31.

Wizaz.pl - Polityka poufno軼i - Warunki dost瘼u - G鏎a