Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie nie związany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-07-28, 12:56   #1
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula
Smile Człowiek dojrzały - czyli jaki?

Ciekawi mnie, co rozumiecie pod pojęciem "człowiek dojrzały"? Chodzi mi oczywiście o tę "wewnętrzną" dojrzałość, nie fizyczną. Podobno każdy dojrzewa z wiekiem; no właśnie, więc czym się charakteryzuje ta dojrzałość? Kiedy można stwierdzić : ten człowiek jest dojrzały?

Definicja słownikowa :

«o człowieku: ukształtowany pod względem umysłowym i emocjonalnym»

Zgadzacie się z nią? Zapraszam do dyskusji

A jako że wypada dorzucić coś od siebie, to może zacznę : dla mnie dojrzałą jest osoba, która ma własne zdanie; pogląd na dany temat, która potrafi się ustosunkować w danej sytuacji, nie ulega wpływom, jest świadoma swoich działań i jest gotowa ponieść za nie konsekwencje.

Wątków podobnych szukałam - nie znalazłam, nasza cenna wyszukiwarka pokazała mi jedynie te o dojrzałości fizycznej, jednak jeśli coś podobnego było - proszę o wybaczenie i ukierunkowanie.
hula_hula jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 14:03   #2
tiare
BAN stały

Wpisy w blogu: 2
Dot.: Człowiek dojrzały - czyli jaki?

dla mnie dojrzałość oznacza świadomość ludzkich ograniczeń i stawianie wolności jako priorytetu
tiare jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 14:12   #3
werka883
Raczkowanie

Dla mnie człowiek dojrzały jest taki, który jest odpowiedzialny za swoje czyny, wie czego chce w życiu i nie myśli tylko o sobie. Wie na ile sobie może pozwolić i potrafi się sam ograniczyć

Edytowane przez werka883
Czas edycji: 2009-07-28 o 14:20
werka883 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 14:19   #4
Serendipity
Zakorzenienie

dojrzały = odpowiedzialny za własne czyny i słowa.
Stary 2009-07-28, 14:45   #5
Wyrak
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 8
Smaczny profil Wyrak
Smaczne przepisy1

Cytat:
Napisane przez hula_hula Pokaż wiadomość
A jako że wypada dorzucić coś od siebie, to może zacznę : dla mnie dojrzałą jest osoba, która ma własne zdanie; pogląd na dany temat, która potrafi się ustosunkować w danej sytuacji, nie ulega wpływom, jest świadoma swoich działań i jest gotowa ponieść za nie konsekwencje.
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak

Mi z dojrzaloscia kojarzy sie wlasnie odpowiedzialnosc, samodzielnosc, umiejetnosc zbudowania zdrowego zwiazku partnerskiego. Mimo wszystko, to okreslenie "osoba dojrzala" jest dla mnie troche plynne.

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 16:08   #6
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Wg mnie z samym uksztaltowaniem pogladow to nie ma zbyt wiele wspolnego, za to z odpowiedzialnoscia/ponoszeniem konsekwencji juz tak
Może źle to ubrałam w słowa; miałam na myśli to, że dojrzała osoba mając wyrobione własne zdanie na dany temat potrafi też przyjąć krytykę, przegrać, ponieść porażkę. Zgadzam się jednak z Wami, że to przede wszystkim odpowiedzialność
Stary 2009-07-28, 16:13   #7
Wyrak
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 8
Smaczny profil Wyrak
Smaczne przepisy1

Cytat:
Może źle to ubrałam w słowa; miałam na myśli to, że dojrzała osoba mając wyrobione własne zdanie na dany temat potrafi też przyjąć krytykę, przegrać, ponieść porażkę. Zgadzam się jednak z Wami, że to przede wszystkim odpowiedzialność
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: http://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 19:41   #8
BJean
Wtajemniczenie

Dla mnie dojrzałość to stan ducha gdy człowiek dostrzega własne potrzeby ale i potrzeby innych, zauważa o co chodzi w życiu i klasyfikuje swoje wartości, wie czego chce i nie boi się po to sięgać, rozumie po co istnieje i godzi się z rzeczywistością (akceptuje upływający czas, następujące po sobie rzeczy).

na konkretnym egzemplarzu pewnego osobnika mogę podać pare konkretniejszych cech: pewność siebie wynikająca z jasno określonych celów, optymistyczne nastawienie zauważające drugiego człowieka, rozmowa na poziomie pozbawiona udawania/popisu/nerwów, zainteresowanie swoją przyszłością i działanie mające na celu zadbanie o swój byt, racjonalna równowaga między obowiązkiem a przyjemnością, dostrzeganie różnic między ludźmi i akceptowanie ich.

Dojrzałość zaobserwowana u osoby młodej jest tak cholernie pociągająca że aż ciężka do opisania ; )

U osób dojrzałych także fizycznie ; ) dojrzałość emocjonalna to praktycznie wszystko co składa się na doświadczenie życiowe i nauczone tym zachowanie (aparycja).

masz prawo wiedzieć co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 19:46   #9
szajajaba
Zakorzenienie

Odpowiedzialny, taki, na którym można polegać, znający swoją wartość ale też nie wywyższający się.
Stary 2009-07-28, 19:55   #10
hula_hula
Zakorzenienie

GG do hula_hula

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Tak na podstawie Twojego posta, to sie zastanawiam i wychodzi na to, ze dojrzalosc emocjonalna (a wiec - umiejetnosc tworzenia zwiazku, przyznania sie do porazki i inne tym podobne), a dojrzalosc "zyciowa" (czyli: zarobisz na siebie, poplacisz rachunki na czas i jestes odpowiedzialna/ny), to dwie rozne sprawy...
Zgadza się Może być i tak, że jest się dojrzałym albo-albo ; albo emocjonalnie, albo życiowo; chociaż jedno z drugim się ściśle wiąże, bo wiadomo, że człowiek odpowiedzialny zapłaci rachunek na czas i nie da sobie w kaszę dmuchać.
Cytat:
Napisane przez BJean Pokaż wiadomość
Dla mnie dojrzałość to stan ducha gdy człowiek dostrzega własne potrzeby ale i potrzeby innych, zauważa o co chodzi w życiu i klasyfikuje swoje wartości, wie czego chce i nie boi się po to sięgać, rozumie po co istnieje i godzi się z rzeczywistością (akceptuje upływający czas, następujące po sobie rzeczy).

Fajnie to ujęłaś

Właśnie, dojrzałość a dojrzałość u młodych osób? Rozróżniacie to, tak jak Wyrak napisał, na tę dojrzałość emocjonalną lub życiową? Wiadomo, że taki piętnastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zapłaci, ale jeśli jest odpowiedzialny, ma cele do których dąży i tak dalej - można powiedzieć, że jest dojrzały?
Stary 2009-07-28, 19:56   #11
go2me
Rozeznanie

i dodac można jeszcze dojrzałosć fizyczną, człowiek dojrzały fizycznie nie musi być dojrzały np emocjonalnie lub np zyciowo
w ogóle czlowiek dojrzaly pod kazdym względem to rzadkość

go2me jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 20:24   #12
agniesikk
Zakorzenienie

Dojrzały to moim zdaniem ze zdrowym spojrzeniem na świat, odpowiedzialny za siebie i kogoś, znający swoje wady i zalety, stały emocjonalnie, umiejący pokierować swoim życiem.
agniesikk jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-28, 21:31   #13
BJean
Wtajemniczenie

Cytat:
Właśnie, dojrzałość a dojrzałość u młodych osób?
Owszem, rozróżniam to w ten sposób.

Cytat:
Wiadomo, że taki piętnastolatek rzadko kiedy na chleb zarobi, czy rachunek zapłaci, ale jeśli jest odpowiedzialny, ma cele do których dąży i tak dalej - można powiedzieć, że jest dojrzały?
tak, można. Ponieważ dojrzałość nie jest jasno określona i przeważnie składa się na kilka podstawowych cech które mogą posiadać nawet 15latki ; )

masz prawo wiedzieć co jesz.

BJean jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 00:01   #14
Lena4
Rozeznanie

Taki, który bierze odpowiedzialność za swoje postępowanie i liczy się z konsekwencjami. Realista.

Inna będzie definicja dojrzałości życiowej i inna emocjonalnej.

Lena4 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
dojrzałość, dojrzały

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości