Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Włosy i fryzury > Fryzury i styling

Notka

Fryzury i styling Jak zrobić interesującą fryzurę? Jakich kosmetyków i akcesoriów do stylizacji włosów użyć? Podziel się swoim doświadczeniem ze stylizacji fryzur!

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2011-06-19, 08:26   #3301
seniorittasss
Przyczajenie

Dot.: Przedluzanie wlosów,problemy ,pytania-czesc IV wątek zbiorczy.

Dziewczyny, zostało mi trochę włosków, gdyż kiedyś miałam je założone na ringi. Czy mogę je jeszcze jakos wykorzystać ? Da się je posklejać keratyną za pomocą lutownicy męża ? By znów nadawały sie na ringi ?! Bo szukanie perukarza i dawanie mu włosów aby np przerobił na taśmy, chyba mija się z celem.
seniorittasss jest offline  
Stary 2011-06-19, 10:07   #3302
gwiazddeczka123
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Anethka Pokaż wiadomość
Cholera, zamówiłam swoje nowe włosy na all już ponad tydzień temu i ani widu ani słychu...
Całe szczęście, że obecne sprawują się jeszcze całkiem dobrze. Już tutaj kiedyś pisałam, że razem siostrą miałyśmy clipy od Balmain.
Oto jej włosy po prawie roku noszenia

Piekne włosy!! A powiedz mi jaka jest długość Twoich naturalnych? To są klipy? Ile kosztowały?
gwiazddeczka123 jest offline  
Stary 2011-06-19, 10:24   #3303
abercrombie&fitch
Zadomowienie

Wiecie może coś nt. włosów od VICTORIA HAIR? Tutaj link: http://allegro.pl/najgestszy-clip-in...653329961.html

Wiem że są to syntetyki ale chcę spróbować takich tylko się zastanawiam. Mają bardzo dużo pozytywów i duży wybór kolorów. Co najważniejsze to spora gramatura włosów.

Edit. Teraz doszukałam się paru wpisów i zdania oczywiście podzielone. Jakby ktoś mógł jeszcze coś powiedzieć o nich po dłuższym czasie użytkowania to chętnie poczytam.

Edytowane przez abercrombie&fitch
Czas edycji: 2011-06-19 o 10:35
abercrombie&fitch jest offline  
Stary 2011-06-19, 10:43   #3304
Damian17
Raczkowanie

Bez problemu rozgrzejesz końce prostownicą i zrolujesz w palcach , sam tak robię.
Damian17 jest offline  
Stary 2011-06-19, 11:24   #3305
Anethka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez gwiazddeczka123 Pokaż wiadomość
Piekne włosy!! A powiedz mi jaka jest długość Twoich naturalnych? To są klipy? Ile kosztowały?
To zdjęcia włosów siostry, nie moich . Jej naturale są jakieś 10-15cm krótsze. Niestety już nie pamiętam ile kosztowały.

Cytat:
Napisane przez abercrombie&fitch Pokaż wiadomość
Wiecie może coś nt. włosów od VICTORIA HAIR? Tutaj link: http://allegro.pl/najgestszy-clip-in...653329961.html

Wiem że są to syntetyki ale chcę spróbować takich tylko się zastanawiam. Mają bardzo dużo pozytywów i duży wybór kolorów. Co najważniejsze to spora gramatura włosów.

Edit. Teraz doszukałam się paru wpisów i zdania oczywiście podzielone. Jakby ktoś mógł jeszcze coś powiedzieć o nich po dłuższym czasie użytkowania to chętnie poczytam.
Nie kupuj syntetyków, bo to nie ma sensu. Na początku będą zbyt idealne i nie dopasują się do Twoich włosów, a później z końcówek zrobi się miotła, którą trzeba będzie ściąć. Poza tym jest lato. Czy naprawdę chcesz, żeby te syntetyki świeciły się jak u lalki Barbie? Poza tym, jeśli zamierzasz prostować włosy, to Twoje naturalne po kilku godzinach zaczną się troszeczkę wywijać, a z syntetyków nadal będą druty. One naprawdę nie zachowują się jak naturalne włosy. Już chyba nawet nie muszę wspominać o tym, że po niedługim czasie zaczną robić się kołtuny u nasady clipów, których nie rozczeszesz.
Dwa lata temu też doszłam do wniosku, że na pierwszy raz wystarczą mi syntetyki, ale teraz (mając porównanie z włosami naturalnymi) nigdy w życiu nie założyłabym ich ponownie. Szkoda pieniędzy na to badziewie .
Anethka jest offline  
Stary 2011-06-19, 11:44   #3306
abercrombie&fitch
Zadomowienie

Cytat:
Nie kupuj syntetyków, bo to nie ma sensu. Na początku będą zbyt idealne i nie dopasują się do Twoich włosów, a później z końcówek zrobi się miotła, którą trzeba będzie ściąć. Poza tym jest lato. Czy naprawdę chcesz, żeby te syntetyki świeciły się jak u lalki Barbie? Poza tym, jeśli zamierzasz prostować włosy, to Twoje naturalne po kilku godzinach zaczną się troszeczkę wywijać, a z syntetyków nadal będą druty. One naprawdę nie zachowują się jak naturalne włosy. Już chyba nawet nie muszę wspominać o tym, że po niedługim czasie zaczną robić się kołtuny u nasady clipów, których nie rozczeszesz.
Dwa lata temu też doszłam do wniosku, że na pierwszy raz wystarczą mi syntetyki, ale teraz (mając porównanie z włosami naturalnymi) nigdy w życiu nie założyłabym ich ponownie. Szkoda pieniędzy na to badziewie .
Mam naturalne włosy w domu ale już są rzadkie bo mają chyba z 1,5 roku. Nie noszę codziennie clipów i zależy mi bardziej na zagęszczeniu niż przedłużeniu. Chciałam tylko na jakieś okazje specjalne ale chyba jednak te syntetyki to nie jest dobry pomysł bo ja lubię kręcić na lokówce.
abercrombie&fitch jest offline  
Stary 2011-06-19, 12:16   #3307
Anethka
Zakorzenienie

Cytat:
Mam naturalne włosy w domu ale już są rzadkie bo mają chyba z 1,5 roku. Nie noszę codziennie clipów i zależy mi bardziej na zagęszczeniu niż przedłużeniu. Chciałam tylko na jakieś okazje specjalne ale chyba jednak te syntetyki to nie jest dobry pomysł bo ja lubię kręcić na lokówce.
To Twoja decyzja, ale na Twoim miejscu wolałabym dołożyć i kupić chociażby włosy indyjskie, które może nie są najwyższej jakości, ale przynajmniej nie świecą się jak psu jajka i nie będą nadawać się do wyrzucenia po miesiącu.

Miałam włosy od Victoria Hair i sprawa ma się następująco:
- Układasz fryzurę przez godzinę i nie wychodzisz w domu - wyglądają ładnie
- Jesteś na dworze i pada deszcz - naturalne włosy wyglądają jak po wyjściu spod prysznica, a syntetyki są nadal idealne i w nienaruszonym stanie
- Jesteś na dworze i świeci słońce - naturalne włosy są matowe, a syntetyki wyglądają jak owłosienie lalki Barbie
- Ktoś robi Ci zdjęcie - syntetyki świecą się na nim jak choinka bożonarodzeniowa
- Ktoś dotknie Twoje włosy - od razu pyta, co z nimi zrobiłaś, bo są sztywne jak kołek

Ach, jeszcze jedno - obejrzałam aukcję, na której sprzedawane są włosy od VH i muszę stwierdzić, że na wszystkich wklejonych tam zdjęciach kobiety, owszem, mają przedłużone włosy, ale nie syntetykami, tylko naturalnymi .

Edytowane przez Anethka
Czas edycji: 2011-06-19 o 12:22 Powód: literówka
Anethka jest offline  
Stary 2011-06-19, 12:31   #3308
aGrAwA_26
Wtajemniczenie

Cytat:
To Twoja decyzja, ale na Twoim miejscu wolałabym dołożyć i kupić chociażby włosy indyjskie, które może nie są najwyższej jakości, ale przynajmniej nie świecą się jak psu jajka i nie będą nadawać się do wyrzucenia po miesiącu.

Miałam włosy od Victoria Hair i sprawa ma się następująco:
- Układasz fryzurę przez godzinę i nie wychodzisz w domu - wyglądają ładnie
- Jesteś na dworze i pada deszcz - naturalne włosy wyglądają jak po wyjściu spod prysznica, a syntetyki są nadal idealne i w nienaruszonym stanie
- Jesteś na dworze i świeci słońce - naturalne włosy są matowe, a syntetyki wyglądają jak owłosienie lalki Barbie
- Ktoś robi Ci zdjęcie - syntetyki świecą się na nim jak choinka bożonarodzeniowa
- Ktoś dotknie Twoje włosy - od razu pyta, co z nimi zrobiłaś, bo są sztywne jak kołek

Ach, jeszcze jedno - obejrzałam aukcję, na której sprzedawane są włosy od VH i muszę stwierdzić, że na wszystkich wklejonych tam zdjęciach kobiety, owszem, mają przedłużone włosy, ale nie syntetykami, tylko naturalnymi .
Zgadzam się z Tobą w 100%
Moja opinia na temat syntetyków jest dokładnie taka sama

---------- Dopisano o 13:31 ---------- Poprzedni post napisano o 13:29 ----------

Cytat:
Napisane przez Damian17 Pokaż wiadomość
Bez problemu rozgrzejesz końce prostownicą i zrolujesz w palcach , sam tak robię.
Ostatnio właśnie pytałam na forum czy można keratynę rozgrzać prostownicą teraz już wiem, że można

Drożdże

Zapuszczam włosy

http://instagram.com/aisha_27_
aGrAwA_26 jest offline  
Stary 2011-06-19, 12:42   #3309
Anethka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez aGrAwA_26 Pokaż wiadomość
Ostatnio właśnie pytałam na forum czy można keratynę rozgrzać prostownicą teraz już wiem, że można
...Ale tylko na najwyższych temperaturach, więc starsze modele prostownic sobie nie poradzą.
Anethka jest offline  
Stary 2011-06-19, 12:56   #3310
aGrAwA_26
Wtajemniczenie

Cytat:
...Ale tylko na najwyższych temperaturach, więc starsze modele prostownic sobie nie poradzą.
Chciałabym sobie sam dół na keratynę zrobić, bo tylko takie pasemka mają na moją długość...
Innego sposobu nie ma na rozgrzanie keratyny?

Drożdże

Zapuszczam włosy

aGrAwA_26 jest offline  
Stary 2011-06-19, 15:12   #3311
Anethka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez aGrAwA_26 Pokaż wiadomość
Chciałabym sobie sam dół na keratynę zrobić, bo tylko takie pasemka mają na moją długość...
Innego sposobu nie ma na rozgrzanie keratyny?
Hm, no nie wiem... Zapalniczka?
Stary 2011-06-19, 15:55   #3312
aGrAwA_26
Wtajemniczenie

Cytat:
Hm, no nie wiem... Zapalniczka?
ooo to już jest myśl
miała już któraś z Was włosy "Rapunzela"...?

Drożdże

Zapuszczam włosy

aGrAwA_26 jest offline  
Stary 2011-06-19, 16:25   #3313
aniaaasss
Przyczajenie

zastanawiam się nad przedłuzeniem wlosow dlugoscia ok 50 cm, ale nie wiem jaka metode wybrac. Waham się pomiedzy metodą przyszywania tasm, a ktoras z keratynowych (chodzi mi o zgrzewarkę, hot pota i pistolet).moze ktras z Was moglaby opisac te metody, jak przy kazdej wyglada zadkladanie oraz jakie sa pomiedzy nimi roznice? Z tego co wyczytalam w internecie to te keratynowe sa bardzo podobne, ale przy niektorych robi sie malutki warkoczyk zeby sie lepiej trzymaly, ale nie bardzo orientuje sie o co w tym wszystkim chodzi nie wiem tez czy po protu ktoras z tych metod nie jest zwyczajnie ulatwieniem przy zakladaniu? Bardzo chcialabym przedluzyc wloski ktoras z tych metod (reszte juz odrzucilam), ale chcialabym wiedziec wszystko plusy i minusy kazdej z nich
aniaaasss jest offline  
Stary 2011-06-19, 20:45   #3314
koteczka18
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Anethka

Cytat:
Mi się wydaje że to zalezy od jakości tych syntetyków. Bo miałam kiedys i nosiłam prawie 2lata. Normalnie dbałam chyba z 5-7 cm stracily na długości i nikt nie wiedział ze miałam clipy. Wszyscy byli pewni że to moje. Nawet kreciłam je na lokówce co jakis czas na jakieś imprezy(w sumie na lakier ze były sztywne, nie jakieś fale bujne).
koteczka18 jest offline  
Stary 2011-06-19, 21:28   #3315
Oldziunia
Rozeznanie

mój kucyk, który zszywałam z clipów gotowy!!!
przymierzyłam i jest taki, o jaki mi chodziło
muszę tylko jeszcze sprawdzić jak się będzie sprawował przez cały dzień, a nie przez kilka minut. Jak znajdę chwilkę to wstawię zdjęcia

Oldziunia jest offline  
Stary 2011-06-20, 12:51   #3316
GosposiaSzatana
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Oldziunia Pokaż wiadomość
mój kucyk, który zszywałam z clipów gotowy!!!
przymierzyłam i jest taki, o jaki mi chodziło
muszę tylko jeszcze sprawdzić jak się będzie sprawował przez cały dzień, a nie przez kilka minut. Jak znajdę chwilkę to wstawię zdjęcia
Super Czekamy więc na fotki
Stary 2011-06-20, 15:27   #3317
natalka1551
Przyczajenie

GG do natalka1551 Send a message via Skype™ to natalka1551

Tez mialam włosy przedłuzane, z tym ze na zgrzewy- tragedia:/
Na szczęście istnieją sposoby przyjemniejsze dla włosow
Nic nie zastapi włosow na klipsy, stosuje cały czas i jestem zadowolona. Słyszalam jednak o jeszcze jednej metodzie, ktora niby nie narusza zbytnio włosa. Nie wiem dokladnie jak sie nazywa, robi sie poprzeczne francuzy w głebi włosów o dogodnych długosciach(5-15cm), o jak najmniejszej szerokosci. Do tych francuzów przyszywa sie specjalna nitka(zyłką) i wygietą igłą(podobną do hirurgicznej) włosy na tasmie. Są jednak dwa minusy- jeden z nich to to, ze szybko włosy odrastaja i trzeba robic na nowo warkoczyk i do nich przyszywac, druga zaś wada to niewygoda.
natalka1551 jest offline  
Stary 2011-06-20, 18:48   #3318
7Paulina7
Zadomowienie

GG do 7Paulina7
Clip on blond

Chciałabym sobie kupic 1-2 tasmy clip on w odcieniu moich wlosów bo mam pocieniowane a chcialabym raz na jakis czas sobie doczepic i miec proste mam w domu chyba odcien 613 i jest za żółty.Jaki kolor radzicie??
Potrzebuje tasmy ok 45cm i ok 20 cm szerokie.
Moj aktualny odcien wlosow
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Obraz 107.jpg (57,8 KB, 50 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Obraz 100.jpg (37,0 KB, 50 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Obraz 097.jpg (54,2 KB, 29 załadowań)
Stary 2011-06-21, 08:36   #3319
gogo4444
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez angeells Pokaż wiadomość
Ajjj gogo4444 powiem Ci ja teraz chce wyrównać kolor z odrostami to będzie masakra i będę miała taki właśnie problem jak dobrać kolor no ale jak już wyrównam kolorek robię foto wysyłam firmie która ma clipy i oni dobierają ^^ jak dobiorą źle odsyłam i proszę o inny kolor cała filozofia

super! w takim razie pewnie tak sprobuje

a te wlosy z allegro, co o nich myslicie?
gogo4444 jest offline  
Stary 2011-06-21, 14:51   #3320
xXCinderellaXx5
Zadomowienie

Czesc dziewczyny
mOŻEcie mi powiedzieć jakiej długosci muszę mieć swoje włosy żeby doczepić na ringi ? Obciełam jakis czas temu na krótko i mi sie fryzura znudziła a poza tym wiele osob mowi ze w tych jest mi ładnie jednak w długich było ładniej .
Stary 2011-06-23, 09:18   #3321
Agatau88
Zakorzenienie

Dziewczyny czy clipy od VICTORII fale są mocno falowane czy tylko u dołu?
Agatau88 jest offline  
Stary 2011-06-23, 11:45   #3322
NeverGoodEnough18
Wieczne Kutango

Cytat:
Napisane przez Agatau88 Pokaż wiadomość
Dziewczyny czy clipy od VICTORII fale są mocno falowane czy tylko u dołu?
One są bardziej falowane u dołu. A co do włosów victorii to jest tak lepszej jakości są te w dużych zestawach po 236 gram bodajże falowane niż te proste zwykłe za 83 zł. Mam 2 zestawy i widzę różnicę w jakości. Mam zamiar zamówić falowane niedługo bo moje już wiele przeszły i chce czegoś na lato, chciałam naturalne ale znaleść platynowy blond będzie ciężko. Jeśli chcesz zeby były całe zakręcone nawijasz pasemko na wałek i wkładasz do gorącej wody na jakiś czas one się moczą, później wyciągasz dajesz czas zeby wyschły i normalnie się kręcą, sprawdzone

04.12.13 Ostrzyknięcie ust

Nałogi http://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/6683/

Wymianahttp://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=988161
NeverGoodEnough18 jest offline  
Stary 2011-06-23, 13:19   #3323
ika1987
Przyczajenie

Dot.: Przedluzanie wlosów-czesc IV wątek zbiorczy.

Cytat:
Napisane przez NeverGoodEnough18 Pokaż wiadomość
dreadservice maja te same wlosy co longhair. Dziewczyny pisaly juz i sie wypowiadaly co do wlosow longhair najgorsze jakie moga byc. Wiec nie kupuj doloz ta stówe i kup sobie z dobrych wlosow, masz 100 gram i dobre jakosciowo wlosy.

---------- Dopisano o 15:15 ---------- Poprzedni post napisano o 15:14 ----------

obawiam sie ze beda wygladac jak mysie ogonki
czy oby na pewno clipy sprzedawane przez dreadservice to te same wloski , ktore sprzedaje longhair porówanłam zdjęcia i opisy obu firm, przeglądnęłam również filmy, na ktorych zakładane są clipy, które sprzedają (obie firmy mają takie firmy) i nie widzę żadnego podobieństwa w strukturze włosów, kolory rownież mają inne. Dlatego skąd taka informacja, że "dreadservice maja te same wlosy co longhair"???
Faktycznie z longhair włoski nie prezentują się zbyt fajnie i czytałam wiele negatywnych komentarzy, ale za to na temat dreadservice na innych forach wypowiadano się raczej pozytywnie i nigdzie nie znalazlam informacji, że te dwie firmy sprzedają takie same clipy.

Byłabym wdzięczna za potwierdzenie lub wykluczenie tej informacji, ponieważ chciałabym zamowić clipy od dreadservice (na filmie instruktażowym prezentują się calkiem całkiem), ale nie chciałabym ryzykować, że po miesiącu będą nadawały się tylko do wyrzucenia
ika1987 jest offline  
Stary 2011-06-23, 13:23   #3324
Agatau88
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez NeverGoodEnough18 Pokaż wiadomość
One są bardziej falowane u dołu. A co do włosów victorii to jest tak lepszej jakości są te w dużych zestawach po 236 gram bodajże falowane niż te proste zwykłe za 83 zł. Mam 2 zestawy i widzę różnicę w jakości. Mam zamiar zamówić falowane niedługo bo moje już wiele przeszły i chce czegoś na lato, chciałam naturalne ale znaleść platynowy blond będzie ciężko. Jeśli chcesz zeby były całe zakręcone nawijasz pasemko na wałek i wkładasz do gorącej wody na jakiś czas one się moczą, później wyciągasz dajesz czas zeby wyschły i normalnie się kręcą, sprawdzone
Wole falowane u dolu bo swoje mam proste (zdjecia w albumie).
Czyli mowisz ze wieksze sa lepsze?
Ja chyba wole jednak te syntetyki od naturalnych, tak po glebszym zastanowieniu.
Agatau88 jest offline  
Stary 2011-06-23, 15:07   #3325
NeverGoodEnough18
Wieczne Kutango

Cytat:
Napisane przez Agatau88 Pokaż wiadomość
Wole falowane u dolu bo swoje mam proste (zdjecia w albumie).
Czyli mowisz ze wieksze sa lepsze?
Ja chyba wole jednak te syntetyki od naturalnych, tak po glebszym zastanowieniu.
większe i kręcone zestawy są lepsze, zawsze można je wyprostować, po myciu też się robią proste jak druty niestety. Mam ten zwykły zestaw i krecony ten krecony jest lepszy jakościowo nie wiem czy mi się trafiło tak czy naprawdę tak jest

04.12.13 Ostrzyknięcie ust

Nałogi http://www.fragrantica.pl/uzytkownicy/6683/

Wymianahttp://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=988161
NeverGoodEnough18 jest offline  
Stary 2011-06-23, 17:31   #3326
GosposiaSzatana
Raczkowanie

Czesc Dziewczyny.
Wykombinowałam dzisiaj kolejna fryzurkę z clipów
Jeśli macie jakieś pomysły, to prosze wrzucajcie fotki.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg S7305121.jpg (38,8 KB, 95 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg S7305124.jpg (26,4 KB, 78 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg S7305126.jpg (35,0 KB, 96 załadowań)
Stary 2011-06-23, 18:21   #3327
patusianiunia91
Raczkowanie

Wpisy w blogu: 1

Cytat:
Napisane przez edytka173 Pokaż wiadomość
hej a co myślicie o tych włoskach?
http://cliphair.otwarte24.pl/26,ZEST...-ZESTAW-BGESTE

---------- Dopisano o 02:18 ---------- Poprzedni post napisano o 02:07 ----------

patusianiunia91 a z jakiej stronki zamawiałaś?

allgro
patusianiunia91 jest offline  
Stary 2011-06-23, 18:53   #3328
angeells
Rozeznanie

oj dziewczyny kusicie ^^ ajjj :P

Olejek rycynowy na brwi i rzęsy
30.12.2011-> widoczna poprawa

Piję drożdże 01.02.12

Piję skrzypopokrzywę 11.02.2012
angeells jest offline  
Stary 2011-06-24, 11:44   #3329
aniaaasss
Przyczajenie

Dziewczyny orientujecie się może gdzie mozna kupic dobrą keratynę? Kupiłam ostatnio taką, która od razu pod wpływem wody się rozpuszczała i pasemka ciągle wypadały. Znacie może sposób przedłużania na pistolet kleowy albo hot pot? Chciałabym wiedziec jak to dokładnie zrobic kazda metodą i ktora wedlug was jest najlepsza?
aniaaasss jest offline  
Stary 2011-06-24, 12:08   #3330
aniaaasss
Przyczajenie

orientujecie sie moze czym się różnią 3 rodzaje igiel w metodzie tissage (przyszywania tasm) o kształcie i, j, c? Czy ktoras z nich jest najlepsza i ktora najlepiej jest przyszyc sobie te wlosy?

W ogole wiecie gdzie mozna kupic dobra keratynę? bo ostatnio kupiłam taką ktra rozpuszcvzala się i pasemka spadały po paru dniach Chcialabym przelduzyc wlosy na keratyne ale zastanawiam sie nad hot potem i pistoletem klejowym, wiece cos o tyxh metodach?
aniaaasss jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
beauty de femme, clip, clip in, clip on, clip-in, doczepiane wlosy, doczepianie, fryzjerstwo, grzywka przedłużanie, hairdreams, kolorowe pasemka, metoda, microringi, mikroringi, opinie, pasemka z mikroringami, porost, przedluzanie wlosow, przedłużanie, przedłużanie włosów, rokoko, sztuczne, włosy

Nowe wątki na forum Fryzury i styling

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości