Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes Szukasz pracy, pracujesz, prowadzisz własny biznes, masz wiele pytań i wątpliwości, a może masz wiedzę, którą chciałabyś się podzielić z osobami, które jej poszukują. To forum jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-12-17, 11:54   #1
maja2005
Zadomowienie

FRANCZYZA - doświadczenia, opinie, rady...

Od dawna szukam w sieci informacji o współpracy franczyzowej. Wiadomości jest mnóstwo, ale mnie interesują opinie osób, które taką współpracę podjęły.
Nie interesują mnie suche fakty, jak to działa, ale konkretne doświadczenia. Każda informacja: czy to się opłaca, jak przebiega współpraca, jakie są zyski, czy warto etc. będzie dla mnie wskazówką.
I proszę, jeśli będziecie się wypowiadać, o określenie dokładnej branży, w jakiej działacie.
Z góry dziękuję za rady.
maja2005 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 12:05   #2
KarolinaK
Zakorzenienie

Smaczny profil KarolinaK
Smaczne przepisy2
Re: FRANCZYZA - doświadczenia, opinie, rady...

Cytat:
Napisane przez maja2005 Pokaż wiadomość
Od dawna szukam w sieci informacji o współpracy franczyzowej. Wiadomości jest mnóstwo, ale mnie interesują opinie osób, które taką współpracę podjęły.
Nie interesują mnie suche fakty, jak to działa, ale konkretne doświadczenia. Każda informacja: czy to się opłaca, jak przebiega współpraca, jakie są zyski, czy warto etc. będzie dla mnie wskazówką.
I proszę, jeśli będziecie się wypowiadać, o określenie dokładnej branży, w jakiej działacie.
Z góry dziękuję za rady.
No wlasnie to zalezy od branzy i rodzaju franczyzy jesli chodzi o podzial dochodow .
Moja siostra w czyms takim uczestniczyla za namowa kolezanki (nie chce podawac branzy). Ale z tego co wiem bylo do niczego bo nie dosc ze wieksza czesc zyskow musiala oddac franczyzodawcy i swoim pracownikom to do tego dochodza inne koszty np oplaty za pomieszczenie, prad itp. Po oplaceniu wszystkiego nie zostawalo prawie nic . A firme prowadzila przez 3 lata.

*LIFE IS NOT WHAT YOU GET, EARN OR DESERVE BUT WHAT YOU NEGOTIATE*

Edytowane przez KarolinaK
Czas edycji: 2009-12-17 o 15:29
KarolinaK jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 13:25   #3
AmericanGirl
Zadomowienie

Dot.: Re: FRANCZYZA - doświadczenia, opinie, rady...

Osobistych doświadczeń nie posiadam , ale co nieco się orientuję . Branża odzieżowa , bo mnie akurat ten sektor interesuje.

Plusem jest napewno to , że na start dostajesz gotową , znaną i sprawdzoną markę . Nie musisz zabiegać o klientów , bo raczej wszyscy bądź większość miała już z takim sklepem styczność . Znają asortyment , politykę sklepu . Masz pewność , że ciuchy będą się podobać (przynajmniej tym , którzy do tej pory w takim sklepie kupowali ) albo ludzie poprostu będą kupować dla znanej marki . Takiej pewności nie ma sie przy sklepie , w którym odzież samemu się kompletuje .

Kolejnym plusem jest to , że nie trzeba martwić sie o towar . Nie trzeba jeździć od hurtowni do hurtowni w poszukiwaniu czegoś ciekawego . Oszczędzasz swój czas .

Również jak mniemam , kampanie reklamowe są robione przez centralę , więc sama nie musisz jakoś mocno reklamować swojego sklepu i wydawać dodatkowej kasy .

Jest to dobry pomysł dla kogoś kto dopiero stawia pierwsze kroki w prowadzeniu własnej działalności , bo nei musi się martwić o wszystko .

Niestety żeby otworzyć taki biznes trzeba mieć sporo kasy . Z tego co mi wiadomo firmy wymagają jakiegoś kapitału na początek . Lokal musi być w bardzo dobrej lokalizacji - jak nie centrum handlowe to bardzo ruchliwa ulica - a jak wiadomo taki lokal to spory miesięczny wydatek . Wyposażenie/wystrój musi być zgodny ze standardami firmy . Polityka sklepowa musi być prowadzona zgodnie z wytycznymi . Tak więc ma się niewielkie pole manewru jeżeli chodzi o decydowanie w swoim sklepie Oczywiście może to być plusem dla kogoś kto chce poprostu mieć sklep a nie chce mu się wymyślać jakiś skomplikowanych formuł , dla kogoś kto chce mieć wytyczone co i jak . Ja osobiście wolałabym mieć wolną rękę

Trzeba również zatrudnić odpowiednią ilość personelu , co również jest sporym miesięcznym wydatkiem .

No i faktycznie większość zysków idzie do "franczyznodawcy" i tylko jakiś procent zysku zostaje w kieszeni .

Ostatnio jeszcze orientowałam się jak sprawy się mają z franczyzną oddziału banku . Znalazłam niestety tylko suche informacje , że można zarobić do 20tys miesięcznie .
Stary 2009-12-17, 13:53   #4
paula78
Zakorzenienie

Smaczny profil paula78
Smaczne przepisy14

Niestey to dosc drogi interes a zarobki to 5-10 %.

Co do zarobkow 20 tys. miesiecznie to pytanie czy to czyste do kieszeni czy z tego trzeba oplacic lokal ,rachunki.

paula78 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-26, 22:17   #5
pumas
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
Niestey to dosc drogi interes a zarobki to 5-10 %.

Co do zarobkow 20 tys. miesiecznie to pytanie czy to czyste do kieszeni czy z tego trzeba oplacic lokal ,rachunki.
Mowisz o czystym zarobku, czy o pieniadzach, jakie sie dostaje z podzialu - francyzzobiorca, franczyzodawca?

Zwykle we franczyzach jest tak, ze 30% zostaje dla Ciebie, a 70% idzie do franczyzodawcy. Mozna wynegocjowac 35%-65% ale z wiekszymi procentami sie juz nie spotkalam.

Ogolnie, tak jak napisala American Girl, nie jest to zbyt oplacalny biznes.
Podam Ci przyklad: prowadzisz sklep odziezowy. Miesieczny obrot masz ok. 50 tys. odejmujesz od tego 70%, ktore oddajesz wlascicielowi marki. Zostaje Ci juz niewiele. Z tego musisz oplacic lokal, ktory wyniesie Ci min. 7 tys. i minimum 1 pracownika przy zalozeniu, ze sama rowniez sprzedajesz. a gdzie oplaty za prad itp. Koszmar.

Nie wszystkie firmy reklamuja Ci sklep - zwykle francyzzobiorca sam musi zadbac o reklame, np na bilbordzie czy w radiu, a franczyzodawca partycypuje w kosztach, czasem pol na pol.

Nie jest kolorowo. W dzisiejszych czasach oplaca sie chyba tylko McDonalds
pumas jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-27, 01:03   #6
AmericanGirl
Zadomowienie

Co do zarobków to te 20 tys to kwota , którą zarabia się już po podziale z franczyznodawcą . Jest to jednak sucha informacja ze stron internetowych placówek bankowych [ np na stronie pko jest napisane , że można zarobić od 3tys do 20] Więc te 20 tys to raczej kwota maksymalna . Ciekawe tylko czy od tego jeszcze odejmuje się inne opłaty. Bo jeśli ma się zarobić 3 koła i z tego opłacić lokal/pracowników/prad itp to troche bezsensowny interes
Stary 2009-12-27, 20:43   #7
pumas
Zakorzenienie

Zwykle wlasnie jest to beznsensowny interes. Chyba, ze masz wlasny lokal, to juz inna bajka ))))))
pumas jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-14, 12:56   #8
superokazja_eu
Przyczajenie

Dot.: FRANCZYZA - doświadczenia, opinie, rady...

Hej
a może własny Outlet dobre warunki mały wkład. info biuro@superokazja.eu
superokazja_eu jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-21, 09:57   #9
Edeker11
Przyczajenie

Witam, ja współpracuje z eurokiosk już od 2 lat i ogólnie nie ma jakiś szczególnych zasad jest tak samo jak przy własnej firmie. Aczkolwiek mamy pełną pomoc od firmy usługującej nam franczyzny Gorąco polecam ten typ zarobków
Stary 2013-10-12, 23:43   #10
asia_aisa
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez pumas Pokaż wiadomość
Zwykle we franczyzach jest tak, ze 30% zostaje dla Ciebie, a 70% idzie do franczyzodawcy. Mozna wynegocjowac 35%-65% ale z wiekszymi procentami sie juz nie spotkalam.

Skąd te dane? Wysokość opłat szokująco wysoka. Interesowałam się tym tematem w kontekście teoretycznym, czytałam książki, widziałam raporty dot. franchisingu w Polsce, ale tam oczywiście piano nad zaletami takiego biznesu. Gwoli jasności, możesz dopisać, o jakich podmiotach piszesz? Chodzi mi o skalę działalności i rozpoznawalność marki. Tak czy siak jednak opłaty są szokująco wysokie.

znalazłam swoje indygo

Oglądam dobre, polskie filmy
A tak pracuję w międzyczasie :P
asia_aisa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-13, 08:57   #11
aneszna
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez pumas Pokaż wiadomość
Mowisz o czystym zarobku, czy o pieniadzach, jakie sie dostaje z podzialu - francyzzobiorca, franczyzodawca?

Ogolnie, tak jak napisala American Girl, nie jest to zbyt oplacalny biznes.
Podam Ci przyklad: prowadzisz sklep odziezowy. Miesieczny obrot masz ok. 50 tys. odejmujesz od tego 70%, ktore oddajesz wlascicielowi marki. Zostaje Ci juz niewiele. Z tego musisz oplacic lokal, ktory wyniesie Ci min. 7 tys. i minimum 1 pracownika przy zalozeniu, ze sama rowniez sprzedajesz. a gdzie oplaty za prad itp. Koszmar.

Nie wszystkie firmy reklamuja Ci sklep - zwykle francyzzobiorca sam musi zadbac o reklame, np na bilbordzie czy w radiu, a franczyzodawca partycypuje w kosztach, czasem pol na pol.

Nie jest kolorowo. W dzisiejszych czasach oplaca sie chyba tylko McDonalds
czyli w tych 70% jest towar?
To nie te czasy, że kobieta musiała się wić wokół męskich gaci, bo była zależna ekonomicznie.

aneszna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 02:25   #12
Pkami
Przyczajenie

Warto skontaktowac sie z kims z franczyzobiorcow lub z Polska Organizacja Franczyzobiorcow
Pkami jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
franchising, franczyza

Nowe wątki na forum Praca i biznes

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości