Wróć   Forum Wizaz.pl > Hobby > Moje gotowanie

Notka

Moje gotowanie Dzielimy się wiedzą jak przyrządzić, ugotować i upiec tak wspaniale jak nasze babcie!

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2010-01-11, 15:15   #1
malenstfo24
Rozeznanie

suszone grzyby, co z nimi robić?

Jak w tytule może to wyda się wam głupie pytanie, ale poważnie nie mam pojęcia ile moczyć? w czym moczyć? jedni piszą mleko inni woda co lepsze? do jakich potraw lepsze moczone w mleku a do jakich lepiej moczyć w wodzie? jedni moczą do 8 godzin, inni całą noc. Ja moczyłam półtorej dnia, grzyby zrobiły się czarne i w ogóle nie pachną grzybami wylałam czarną wodę i przepukałam je, dalej nie pachną jak grzyby ktoś napisał gdzieś w google, że powinny się gotować w takiej wodzie jakiej się moczyły...w takiej czarnej co mogę teraz zrobić by uratować ten cenny susz jak powinno się to robić

6 Lipiec 2013

malenstfo24 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-11, 16:14   #2
women20
Raczkowanie

Dot.: suszone grzyby, co z nimi robić?

ja jak mialam suszone grzybki wrzucalam kilka np 2 do zupki ziemniaczanej pycha taki aromat dodaja i smak polepszaja. mozesz tez do barszczu bialego jak na wigilie dodac mniam, albo uszek pierogow z kapusta

women20 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-11, 16:27   #3
Ata77
Zakorzenienie

a ja nie moczę, nie gotuję, takie suche wrzucam do sosu,dają piekny aromat i cenny smak, gotując je w wodzie pozbyłabym sie całego smaku...
wyjątkiem jak robię pierogi-wtedy grzyby obgotowuję,żeby były miękkie,ale do sosu NIGDY

2014r.-69
2013r.-118
2012r.-108
2011r.-84
Ata77 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-11, 18:56   #4
malenstfo24
Rozeznanie

Miały być właśnie do sosu grzybowego wyjęłam je z wody posoliłam tyćke i dodałam troszkę pieprzu ziołowego, muszą teraz wytrzymać do jutra mam nadzieję, że nie zepsują całego smaku duszonego mięsa mam wątpliwości czy je w ogóle teraz dodawać

6 Lipiec 2013

Stary 2010-01-11, 19:56   #5
Arribeth
Zadomowienie

GG do Arribeth Send a message via Skype™ to Arribeth

Na sos grzybowy moczę grzyby w zimnej wodzie (umyte) kilka godzin, wystarczą 2-3, siekam i gotuję w tej samej wodzie z cebulą (jakieś 45-60 minut), na malutkim ogniu. Potem już tylko zabielam, doprawiam i gotowe.

Arribeth jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-12, 10:25   #6
lutien
Wtajemniczenie

Smaczny profil lutien
Smaczne przepisy1

Cytat:
Napisane przez malenstfo24 Pokaż wiadomość
Jak w tytule może to wyda się wam głupie pytanie, ale poważnie nie mam pojęcia ile moczyć? w czym moczyć? jedni piszą mleko inni woda co lepsze? do jakich potraw lepsze moczone w mleku a do jakich lepiej moczyć w wodzie? jedni moczą do 8 godzin, inni całą noc. Ja moczyłam półtorej dnia, grzyby zrobiły się czarne i w ogóle nie pachną grzybami wylałam czarną wodę i przepukałam je, dalej nie pachną jak grzyby ktoś napisał gdzieś w google, że powinny się gotować w takiej wodzie jakiej się moczyły...w takiej czarnej co mogę teraz zrobić by uratować ten cenny susz jak powinno się to robić
Grzyby moczysz tyle, żeby zmiękły w sposób zadowalający - zależy do czego potrzebujesz - do sosu daję troszkę twardsze, a do zupy miękkie. Jak nie masz czasu na moczenie to możesz je gotować - nie ma znaczenie. O moczeniu w mleku to pierwszy raz słyszę, a grzybów jem dużo Więc w tej kwestii ci nie pomogę.
Woda po grzybach jest czarna, ale NIE znaczy to, że jest brudna (moja kumpela tak myśli i wylewa tą wodę ). Z wody można zrobić zupę grzybową (ja dodaję do wywaru włoszczyznę i przyprawiam solą i pieprzem). Pycha
Jak dodasz do sosu mięsnego to nie zabije to smaku potrawy (chyba, że dasz bardzo dużo), za to doda grzybowego aromatu.
(Katharine Hadley )

mikroREKLAMA
Promocja!!!
Oczekujesz dziecka? Jesteś mamą? Szukasz prezentu dla niemowlęcia? Zapraszam do zakupu unikalnych, ręcznie szytych ubranek i akcesoriów dziecięcych :) Na hasło "wizaz2014" 20% zniżki na KAŻDE zakupy!

Ta reklama pokazywana jest pod 2 271 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
lutien jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-12, 10:42   #7
terenia52
Przyczajenie

Smaczny profil terenia52
Smaczne przepisy3

Co do moczenia w mleku to i owszem-moczę całą noc zalewając ciepłym mlekiem,ale tylko same łebki.Potem dobrze płuczę,bo mleko jest jak ścięte,robię ciasto ciut gęściejsze niż na naleśniki i smażę każdy grzybek oblany ciastem na gorącym oleju.Jest to potrawa wigilijna ale robię ją też na inne okazje.PYCHA.Pierwsza zawsze znika ze stołu.A grzybki dodaję do bigosu,krupniku,często robię pierożki z kapustą i z grzybami.Ponadto jak mam duzo ziemniaków gotowanych-robię kotleciki i sos grzybowy.Do sosu gotuję grzyby w wodzie.Ona zawsze będzie ciemna-taka natura grzybów suszobych

---------- Dopisano o 11:42 ---------- Poprzedni post napisano o 11:41 ----------

Zapomniałam dodać,że wodyzgotowania nie wylewa-jest to wspaniała baza do sosu
terenia52 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-12, 11:15   #8
Monifash34
Zadomowienie

Suszone grzyby wrzucam do bigosu,fasolki po bretońsku,barszczu czerwonego,żurku.Czasem robię z nich zupę grzybową.
Moczę grzyby w przegotowanej letniej wodzie przez jakieś 30 minut żeby zmiękły.
Woda spod grzybów ma ciemny kolor,ale to jest naturalne i nie oznacza,że ta woda jest brudna.
Stary 2010-01-12, 14:17   #9
Nutka
Nutka nie gryzie!

ojej wylałas wodę szkoda bo wlasnie ta woda jest ważna i z niej i z grzybków robie sos czy zupke,czasami dodaję takie suche to zupki na zasadzie dosmaczania lub do sosu..

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _

WYSZUKIWARKA nie gryzie

mikroREKLAMA
Moje gotowanie
Dzielimy się wiedzą jak przyrządzić, ugotować i upiec tak wspaniale jak nasze babcie!

Ta reklama pokazywana jest pod 4 172 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Nutka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-13, 15:54   #10
malenstfo24
Rozeznanie

Mi nie wyszło niestety, na własnej skórze przekonałam się, że to bzdura moczyć grzyby całą noc no wylałam wodę przerażona kolorem, grzyby ściemniały i pachniały sparciałą gazetą, więc przepłukałam je podobno miał zapach zniknąć i smak miał być dobry,ale to było paskudne kłamstwo z ust znajomych smakują sparciałą gazetą mimo wlania sosu grzybowego z torebki, nie dało się naprawić smaku, choć Tż smakowało, ale jemu smakuje wszystko już tyle zjadł moich niewypałów kulinarnych, że cud, że ma w ogóle cały żołądek. Chyba następnym razem po prostu kupie pieczarki swoją drogą grzyby były prezentem od teściowej, kto wie co dla mnie ususzyła

6 Lipiec 2013

Stary 2013-07-10, 16:24   #11
Narc
Wtajemniczenie

Hej
Rano wrzuciłam grzyby do wody, zmieniłam ją po jakichś 2 godzinach i teraz moczą się w świeżej ( jest bardzo ciemna teraz) miałam wieczorem zrobić zupe,ale nie zdaze. Czy nic sie nie stanie, jesli te grzyby beda sie moczyc ponad 24 godziny, w pojemniku w lodowce? Czy jutro z tej wody bede mogla zrobic zupe, czy lepiej te wode wylac i po prostu te grzyby ugotowac?
Narc jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 19:02   #12
Kucharka2013
Rozeznanie

Do pizzy, do zupy pieczarkowej, grzybowej do sosów. Pyszne są takie grzybki jako dodatek.
Kucharka2013 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-16, 12:42   #13
Foxen
Przyczajenie

Muszę odświeżyć temat, bo ostatnio kupiłam suszone grzyby w sklepie internetowym na xxx Miałam kupić tylko kapsułki grzybów witalnych no i teraz niewiem co z nimi zrobić. Może są fajne przepisy na dania z nich?

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2014-07-17 o 13:38 Powód: link
Foxen jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 13:29   #14
Kreaturka30
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Narc Pokaż wiadomość
Hej
Rano wrzuciłam grzyby do wody, zmieniłam ją po jakichś 2 godzinach i teraz moczą się w świeżej ( jest bardzo ciemna teraz) miałam wieczorem zrobić zupe,ale nie zdaze. Czy nic sie nie stanie, jesli te grzyby beda sie moczyc ponad 24 godziny, w pojemniku w lodowce? Czy jutro z tej wody bede mogla zrobic zupe, czy lepiej te wode wylac i po prostu te grzyby ugotowac?
Sądzę, że spleśnieją. Mi spleśniały.
mikroREKLAMA
NAJMODNIEJSZA lekka bluza z sercem na jesień za 19,99 zł!
ODZIEŻ w KOSMICZNIE NISKICH CENACH Nowa Kolekcja jesień/zima 2014 Modne Bluzy, dresowe sukienki, spodnie, skórzane legginsy! MUSISZ TO MIEĆ

Ta reklama pokazywana jest pod 283 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Kreaturka30 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 16:23   #15
lamadeleine
Raczkowanie

Zupa grzybowa!
lamadeleine jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-17, 16:32   #16
lifeofaneta
Przyczajenie

Zupa grzybowa lepsza ze świeżych grzybów - ma lepszy aromat. Suszone polecam użyć np. do risotto. A jeśli chodzi o namaczani - namaczamy kilka godzin przed planowanym użycie, inaczej jak już wspomniano - spleśnieją lub zrobią się"żabiaste".
lifeofaneta jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Moje gotowanie

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości