Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Forum poświęcone tylko i wyłącznie zdrowemu odżywianiu, dietom i suplementacji.
Tutaj dyskutujemy tylko o zdrowym odżywianiu, gdzie wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa omawianych diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal. Diety poniżej 1000 kcal mogą być opisywane jedynie w Krzywym Zwierciadle.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2010-01-30, 09:41   #1
szajajaba
Zakorzenienie

Poważnie chore nerki - jaka dieta?

Mój teść ma tylko jedną nerkę, która teraz również zaczyna siadać. W związku z czym poszukuję wszelkich informacji, co wolno a czego nie wolno spożywać w takiej sytuacji. Wiem, że należy ograniczyć sól i sód, ale - jakie maxymalne wartości są dozwolone? Co jeszcze należy ograniczyć lub całkowicie wyrzucić z menu? I czy znacie jakieś przepisy dla tak chorej osoby?

Dziękuję za pomoc
Stary 2010-01-30, 16:24   #2
niedowaga
Przyczajenie

Dot.: Poważnie chore nerki - jaka dieta?

Przy chorych nerkach zaleca się dietę niskobiałkową, tzn. w takiej diecie obniża się zawartość białek tak aby nie obciążały nerek, ponieważ w wyniku metabolizmu białek powstaje mocznik i kreatynina z którymi niewydolne nerki sobie nie radzą, a w związku z tym są gromadzone w organizmie co oczywiście wpływa niekorzystnie. Podawane białko powinno być pełnowartościowe, a więc powinno pochodzić z produktów takich jak chude mięsko i ryby, mleko, sery twarogowe a także białko jaj. Co do ograniczeń tłuszczów - powinny to być tłuszcze pochodzenia głownie roślinnego oraz z ryb morskich, które są bogatym źródłem kwasów omega-3. Niewskazane są więc smalec, słonina, boczek, tłuste mięsa.
Jeśli chodzi o sól, to należy z diety wyeliminować wszelkie produkty zwierające sól kuchenną (np. sery żółte, wędliny, produkty wędzone, konserwy a także wegeta, kostki rosołowe itp.).
Zaleca się też ograniczenie spożycia produktów z większą zawartością fosforu *(podroby, cielęcina, ryby, płatki zbożowe, pieczywo razowe, suche nasiona roślin strączkowych, napoje gazowane)
i potasu (czekolada i wyroby czekoladowe, kakao, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, kasza -szczególnie gryczana, suszone śliwki, figi, banany, owoce cytrusowe, awokado, grzyby, ziemniaki, marchew, pomidory -szczególnie ketchup i koncentrat pomidorowy, warzywa liściaste. oraz niektóre przyprawy, takie jak: suszona pietruszka, bazylia, estragon, papryka w proszku).
Należy suplementować wit. D, wapń, wit. B1, B2, B6, kwas foliowy oraz wit. C.
niedowaga jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-30, 16:43   #3
iza_wiosenna
Zakorzenienie

GG do iza_wiosenna

niedowaga już chyba powiedziała wszystko
a ja chciałam Cię, Szajajabko zapytać, czy skoro teść jest pod opieką lekarza - zakładam, że jest;-) - to nie dostał wskazówek jak się odżywiać ;> ?

sometimes i feel like screaming
iza_wiosenna jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-30, 17:31   #4
niedowaga
Przyczajenie

Właśnie! Celna uwaga zapomniałam dodać ze przy tego typu schorzeniach konieczna jest opieka lekarza i z pewnością jego obowiązkiem jest uprzedzenie o dopuszczalnej ilości spożywania poszczególnych produktów... Ponadto przez monitorowanie poziomu mocznika i kreatyniny w moczu powinien ustalić bezpieczną ilość spożycia białka, co w przypadku Twojego teścia może być bardzo istotne...
Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z odpowiednim doborem produktów
niedowaga jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-01-31, 18:59   #5
szajajaba
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez iza_wiosenna Pokaż wiadomość
niedowaga już chyba powiedziała wszystko
a ja chciałam Cię, Szajajabko zapytać, czy skoro teść jest pod opieką lekarza - zakładam, że jest;-) - to nie dostał wskazówek jak się odżywiać ;> ?

Niedowago - dziękuję

Izo, no właśnie ponoć nie. Jedynie tekst "złe wyniki - zmienić dietę" A że teść sam raczej nie dopyta się, to teraz są skutki :/
Stary 2010-01-31, 19:37   #6
sss7
Zadomowienie

Szajajabo, wszystko juz zostalo powiedziane. Ja tylko dodam od siebie, ze nieslychanie ważny jest poziom przyjmowanego plynu. Przy jednej nerce, ktora tez juz wchodzi w niewydolnosc poziom spozywanych plynow ( w tym zupki i woda z owocow i warzyw ) musi byc znacznie ograniczony. Jak ograniczony? Zalezy od wynikow badan. Oczywiscie nie bierz sobie za bardoz do serca i nie wysusz tescia na wior. To musi okreslic lekarz prowadzacy na podstawie pewnych parametrow.

Co do lekarza - intelektualisty.... szkoda gadac...

Radze poszukac nowego lekarza.
Nie wiem Szajajabo skad jestes, ale jesli z okolic Warszawy to ja dobrze wspominam zajecia z nefrologi w Zzpitalu Dzieciatka Jezus przy Nowowiejskiej, ale to byli nefrolodzy z oddzialu transplantacyjnego, a nie nefrologicznego.

Edytowane przez sss7
Czas edycji: 2010-01-31 o 19:38
sss7 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-02, 19:30   #7
szajajaba
Zakorzenienie

sss7, niestety, do stolicy daleeeko Zagłębie się kłania. Przekazałam Wasze rady na piśmie Mam nadzieję, że weźmie je sobie do serca, na razie chodzi zły jak osa, bo bez soli nic mu nie smakuje
Stary 2012-07-20, 17:00   #8
soleil84
Przyczajenie

Wszystkie wytyczne podane przez niedowaga i innych nie są ścisłymi regułami w chorobach nerek. i tak: ograniczanie potasu - nie należy unikać jedzenia produktów zawierających potas jeśli bierze się leki moczopędne jak furosemid. Lek ten bardzo wypłukuje potas. Chyba, że przyjmuje się jednocześnie lek ochraniający jak np spironol. I to jest sprawa podlegająca ścisłej kontroli i nadzorowi lekarza prowadzącego.
Ograniczenie płynów też powinno byś ustalone przez lekarza. bezpieczna zasada to " tyle płynów przyjmujemy ile wydalamy plus 0.5 litra". Ok pół litra wydalamy przez oddech i pot. Natomiast ograniczenie soli zależy od pory roku i aktywności chorego. Latem, podczas upałów i treningów sól wydalana jest z potem w większej ilości i wtedy przyjmowanie soli powinno być zmodyfikowane. Niskobiałkowa dieta ustalana jest przez lekarza. A ja mam spory problem, bo poza niewydolnością nerek mam cukrzycę - a w niej lepiej jeść białko niż ziemniaki pozdrawiam
soleil84 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości