Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie nie związany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2010-04-06, 00:45   #1
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3
Obowiązek opieki nad osobą starszą...aspekt prawny!!

Czy istnieje coś takiego jak obowiązek opieki nad osobą starszą?? Czy takie sytuacje regulują jakieś akty prawne?

Jest taka dziwna sytuacja;

Pewna kobieta w wieku 67 lat (czyli wcale nie taka stara), ale robiąca z siebie strasznie niedołężną i obłożnie chorą cały swój majątek zapisała synowi, który mieszka w stolicy, czyli jakieś 300 km od matki. Jeszcze 30 lat temu był wzorowym syneczkiem, na pokaz przyjeżdżał co tydzień obiecywał złote góry, cud miód i orzeszki, że zapewni jej opiekę, że pozostałe dzieci są beeee a on aniołkiem....no i cały majątek przepisała jemu. Jest tak bardzo nim zaślepiona do dziś

Ogólnie charakteryzując kobieta jest nie do zniesienia. Jest bardzo złośliwa w stosunku do pozostałych dzieci, które mieszkają w tym mieście gdzie ona. Od lat się nią opiekują, robią dla niej wszystko, a ona gdzie się tylko da rozgłasza jaką to jej wielką krzywdę wyrządzają wymyślając niestworzone historie. Prawda jest taka, że córka jest na każde jej zawołanie, od lat jeździ z nią po lekarzach, wszystko załatwia, każde święta zabiera do siebie...właściwie to teraz już na stałe mieszka u córki. Wcześniej babka odstawiała takie cyrki przed sąsiadami, że głowa mała. Jest straszną symulantką, udaje niedołężną i obłożnie chorą a wszystko co się dzieje u dzieci rozgłasza po ludziach w swojej własnej wersji, że sąsiedzi nie raz zgłosili "wyrodną córkę" do pomocy społecznej, że nie opiekuje się matką i ja maltretuje.

Sprawa jest taka, że nigdy w domu tej babki nie można było niczego dotykać bo to jest własnością synalka...który czeka tylko na to, zeby babka umarła bo chce sprzedać jej dom. Jego opieka polega na tym, że jadąc do teściów, zatrzymuje się na 5 minut i jedzie dalej. Kiedyś w jego obecności babka dostała ataku, zemdlała, a on zostawił ją w kuchni, pozamykał drzwi i wyszedł oknem....i tyle go widziano....nie poinformował o tym pozostałych dzieci.....nie ważne czy umrze, pomocy nie udzielił. Babka jest psychicznie chora i jest strasznie zaślepiona tym synem. Nie można nic powiedzieć bo jest się wrogiem....co niszczy i psychicznie wykańcza całą rodzinę.

Stąd moje pytanie. Czy można zmusić kogoś do opieki nad osobą starszą?? Skoro cały swój majątek przepisała konkretnej osobie....to czy prawo nie nakazuje tej osobie opieki nad matką??

A może jest taka możliwość, ze ktoś kto faktycznie opiekuje się matką może odzyskać swój rodzinny dom? skoro tą opiekę sprawuje osoba, która nigdy nie otrzymała od matki niczego, wszystkiego dorobiła się własną ciężką pracą i pomimo tego od wielu lat opiekuje się matką a teraz przyjęła ją pod swój dach. Nie chodzi tu o chciwość, bo to nie jest wielki majątek....chodzi o zwykłą sprawiedliwość...i pokrycie kosztów utrzymania....bo koszty leczenia przewyższają jej rentę.

Rozpisałam się bardzo i pewnie niewiele osób przeczyta, ale jeśli ktoś może odpowiedzieć na moje pytania to będę bardzo wdzięczna
Stary 2010-04-06, 09:16   #2
Klarissa
Zakorzenienie

Smile Dot.: Obowiązek opieki nad osobą starszą...aspekt prawny!!

Umowę darowizny na rzecz tego syna można odwołać, ale to wszystko nie jest takie proste i musiała by to zrobić osoba, która dokonała darowizny. Ewentualnie jej przedstawiciel i pełnomocnik ustalony przez nią lub ustalony przez sąd gdyby kobieta (skoro jest nienormalna?) została częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolniona - ubezwłasnowolnić tę osobę też nie będzie prosto i to również odbywa się na drodze postępowania sądowego.

Co do samego obowiązku opieki to owszem istnieje taki, ale egzekwować może go tylko ta osoba, która opieki wymaga - a więc tylko ta kobieta może się od syna domagać bezpośredniej opieki lub alimentów aby opiekę mogła sobie zapewnić. Osoby z zewnątrz w tej sprawie nie mogą zrobić niczego.
Stary 2010-04-06, 10:04   #3
eyo
Zakorzenienie

Dot.: Obowiązek opieki nad osobą starszą...aspekt prawny!!

ja wyżej - tylko osoba podlegająca opiece może się opieki domagać

nikt tego faceta za rączke nie przyciągnie i nie każe mu mamusi myć

inna sprawa - dlaczego nigdzie nie zgłoszono sprawy z tym jak on ją zostawił ? Ja bym w takiej sytuacji bez wyrzutów sumienia zgłosiła sprawę na policje, świadome nie udzielanie pomocy to jest z lekka karalne w tym kraju

skoro ta pani jest chora na umyśle to bym na miejscu pozostałych dzieci wniosła o jej ubezwłasnowolnienie ( jeżeli rzeczywiście coś z nią nie halo) - może wtedy osoba która miałaby za nią podejmować decyzje mogłaby wnieść sprawę o alimenty od syna jako przedstawiciel

a tak poważnie - to czemu te dzieci nie zaczną zbierac dowodów na to wszystko ? koles mieszka daleko a kilka dorosłych osób daje się oczerniać staruszce która odstawia sceny gdzie popadnie ?!

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

Rico - Yorkshire Terrier Biewer
eyo jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 10:23   #4
Klarissa
Zakorzenienie

Post Dot.: Obowiązek opieki nad osobą starszą...aspekt prawny!!

Cytat:
Napisane przez eyo Pokaż wiadomość
ja wyżej - tylko osoba podlegająca opiece może się opieki domagać

nikt tego faceta za rączke nie przyciągnie i nie każe mu mamusi myć

inna sprawa - dlaczego nigdzie nie zgłoszono sprawy z tym jak on ją zostawił ? Ja bym w takiej sytuacji bez wyrzutów sumienia zgłosiła sprawę na policje, świadome nie udzielanie pomocy to jest z lekka karalne w tym kraju

skoro ta pani jest chora na umyśle to bym na miejscu pozostałych dzieci wniosła o jej ubezwłasnowolnienie ( jeżeli rzeczywiście coś z nią nie halo) - może wtedy osoba która miałaby za nią podejmować decyzje mogłaby wnieść sprawę o alimenty od syna jako przedstawiciel

a tak poważnie - to czemu te dzieci nie zaczną zbierac dowodów na to wszystko ? koles mieszka daleko a kilka dorosłych osób daje się oczerniać staruszce która odstawia sceny gdzie popadnie ?!
Ja bym dokładnie tak zrobiła - wniosła o ubezwłasnowolnienie i ustanowienie opieki (kurateli) na nią, potem o alimenty od poszczególnych dzieci (bo nie tylko "zły syn" ma obowiązek, ale oni wszyscy mają obowiązek opiekować się matką) aby można było z nich pokrywać koszty opieki nad kobietą, a na koniec o odwołanie darowizny czy zapisu o dożywocie (zależy jaka była forma tej darowizny zrobiona) ze względu na niewdzięczność obdarowanego względem darczyńcy - na co przecież są świadkowie.

I sprawa została by załatwiona - chociaż trochę by to trwało i pewnie troszkę by kosztowało.
Stary 2010-04-06, 10:25   #5
Elfia4
Moderator DOMator

Wpisy w blogu: 2

Chyba tylko ubezwłasnowolnienie i ustanowienie opiekuna prawnego w osobie córki pozwalałoby coś zdziałać.
Tylko wydaje mi się, że później należałoby wykazać, że darowizna była przekazana w czasie, kiedy ta osoba nie była w stanie podejmować racjonalnych decyzji. Przecież niewykluczone, że darowała synowi dom za opiekę w pełni świadoma, a jej stan pogorszył się w późniejszym czasie. Wszystko trzeba udowodnić w toku postępowania sądowego.
Elfia4 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 11:00   #6
Kica.
Zakorzenienie

Smaczny profil Kica.
Smaczne przepisy32

ja myśle, że w tej sprawie należałoby wysłuchać każdego i pewnie każdy przedstawiłby historię w inny sposób mając mnóstwo argumentów na swoją korzyść.

jakoś nie chce mi się wierzyć, że syn, który wyszedł oknem gdy matka miała zawał (skad o tym wiesz? ktoś go widział?-jeśli tak to czemu nie miał przez to problemów (sprawy w sądzie), a jeśli nikt nie widział to może to nieprawda)

co do testamentu... może dla tej kobiety syn z jakiś względów jest najważniejszy (może reszta rodzeństwa nie wie czemu i dlatego traktuje to jako niesprawiedliwość. a może doskonale wiedza czemu, tylko są źli, że im nic się nie dostało i szukają sposobów by jednak samemu coś dostać).

a jeśli jest dokładnie tak jak piszesz, to jak już mówiły dziewczyny -ubezwłasnowolnić tą panią.
Stary 2010-04-06, 15:38   #7
eyo
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Kica. Pokaż wiadomość
ja myśle, że w tej sprawie należałoby wysłuchać każdego i pewnie każdy przedstawiłby historię w inny sposób mając mnóstwo argumentów na swoją korzyść.

jakoś nie chce mi się wierzyć, że syn, który wyszedł oknem gdy matka miała zawał (skad o tym wiesz? ktoś go widział?-jeśli tak to czemu nie miał przez to problemów (sprawy w sądzie), a jeśli nikt nie widział to może to nieprawda)

co do testamentu... może dla tej kobiety syn z jakiś względów jest najważniejszy (może reszta rodzeństwa nie wie czemu i dlatego traktuje to jako niesprawiedliwość. a może doskonale wiedza czemu, tylko są źli, że im nic się nie dostało i szukają sposobów by jednak samemu coś dostać).

a jeśli jest dokładnie tak jak piszesz, to jak już mówiły dziewczyny -ubezwłasnowolnić tą panią.
my tu nie mamy rozstrzygać kto jest dobry a kto zły a doradzić - bo i tak sprawdzić nie możemy
a to, że każda historia ma dwie strony to chyba każda doradzająca wie sama

a z tym synem to ja sie nie dziwie - dobrze dla Ciebie, że nie zdajesz sobie sprawy co "dzieci" są w stanie zrobić dla kasy rodziców
u mnie w rodzinie jest sprawa o spadek w której ukochane dziecko ojca odcisk palca odbijało na rzekomym jego testamencie jak był od miesiąca na morfinie i generalnie średnio wiedziała gdzie w ogóle jest... ludzie różne pomysły mają jak w gre wchodzi kasa.

Stary 2010-04-06, 17:44   #8
Wenila
Wtajemniczenie

Smaczny profil Wenila
Smaczne przepisy3

to nie był zawał...tylko atak padaczki....jakby na to nie patrzeć, powinien się zainteresować, zwykły ludzki odruch. Dowody? problem jest taki, że ta babka wcale nie widzi w tym nic złego. Ona była zachwycna tym, że on u niej był, a jak rodzina się obruszyła tym faktem to babka wpadła w szał co chcą...absurd!

Co do faworyzowania synalka to pewnie dlatego, że wyprowadzil się z domu już idąc do szkoły średniej więc w wieku kilkunastu lat i to pewnie z tęsknoty. Doktorka stwierdziła, ze to jest wynikiem choroby, że ktoś kto jest dla niej dobry to w jej oczach jest jej wrogiem i odwrotnie. Synalek i co gorsza synowa są cwani i buntują ją....Była taka sytuacja, ze wielce szanowni syn z synową przyjechali do siostry, która już wtedy przyjęła matkę do siebie. Przygotował nocleg w pokoju gdzie mieszkała babcia (pokój duży, osobne łóżko, przedzielone parawanem)a synowa wielce obruszona bo nie będzie spała z teściową w jednym pokoju...bo jak to stwierdziła jej śmierdzi! Następnego dnia babka pojechała tekstem "Lucynko, ty jesteś dla mnie taka dobra, a córka to krzyż pański" ...więc o czym tu mówić.

Żal mi tej córki, bo ona dla niej robi wszystko, łącznie z ubieraniem, myciem bo z lenistwa nic nie zrobi koło siebie, a w zamian jeszcze musi wysłuchiwać.
Stary 2010-04-06, 18:19   #9
pycia17
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 2
GG do pycia17

w mojej rodzinie jest podobnie babcia z dziadkiem zawsze pomagali jednej córce i synowi a druga córka to ta ,,zła '' no i teraz ta ,,zła'' córka musi wszystko robić przy babci i dziadku;/
mikroREKLAMA
Mój blog Oriflame :)
Zapraszam na mój miniblog Oriflame, :) 75 osób ma szanse wygrać fajne nagrody, Akcja klikacz http://wizaz.pl/akcje/oriflame/odkryj-blask/index_nowy.php?uid=498991&k=p

Ta reklama pokazywana jest pod 4 795 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
pycia17 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-06, 18:45   #10
eyo
Zakorzenienie

a tak w ogóle mi się przypomniało

napisałaś na początku wątku, że ta matka przepisała wszystko na syna
w Polsce jest coś takiego jak zachówek
generalnie chodzi o to, że w tym kraju praktycznie niemożliwe jest wydziedzicznie z prawa do majątku któregokolwiek ze swoich dzieci, nawet po napisaniu testamentu ( jedynie jest to możliwe gdy dzieci zrzekną się prawa do majatku i w kilku trudnych do udowodnienia przypadkach, więc praktycznie nigdy)

tutaj masz więcej : http://pl.wikipedia.org/wiki/Zachowek

no generalnie chodzi o to, ze rodzeństwo powinno wiedzieć, że nawet mimo zapisu testamentu nie są wyłączeni z dzieczenia a brat który majatek dostał będzie musiał im wypłacic należne kwoty które orzeknie sąd

polecam też aby opiekująca sie matka osoba zaczęła zbierać wszelkie kwity odnośnie opieki nad matką
ja bym bratu powiedziała, że albo zacznie sie dokładac połowę kwoty przekraczającej rente matki ( wliczyc wode, energie bo przeciez skoro mieszka u dziewczyny to tez sa koszty) albo ona wniesie sprawe do sadu o przyznanie alimentów na matkę która się samodzielnie opiekuje
ale tutaj trzebaby faktycznie matke ubezwłasnowolnić

Edytowane przez eyo
Czas edycji: 2010-04-06 o 18:48
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości