Wr鵵   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Mama z klas > Poczekalnia

Notka

Poczekalnia Forum dla przysz造ch mam i tatusi闚.

Odpowiedz

Narz璠zia
Stary 2004-04-27, 21:50   #1
marjotka
Przyczajenie

Wiadomo軼i: 12
GG do marjotka
Relanium w ci您y

Czy kt鏎as z Was miala moze zapisane relanium? Wlasnie dostalam recepte na ten lek no i po przeczytaniu ulotki jestem bardzo nieufna...
marjotka jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-04-27, 21:50   #2
marjotka
Przyczajenie

GG do marjotka
Relanium w ci您y

Czy kt鏎as z Was miala moze zapisane relanium? Wlasnie dostalam recepte na ten lek no i po przeczytaniu ulotki jestem bardzo nieufna...
Stary 2004-04-27, 22:03   #3
beliczek
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 3 311
Re: Relanium w ci您y

kiedy mia豉m krwotok w 3 miesi帷u ci捫y dawali mi 3 razy dziennie relanium w szpitalu. i nic nie by這 ani mi ani dziecku - moja c鏎eczka urodzi豉 si du瘸 i zdrowa!
beliczek jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-04-27, 22:03   #4
beliczek
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 3 311

kiedy mia豉m krwotok w 3 miesi帷u ci捫y dawali mi 3 razy dziennie relanium w szpitalu. i nic nie by這 ani mi ani dziecku - moja c鏎eczka urodzi豉 si du瘸 i zdrowa!
beliczek jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-04-27, 22:09   #5
Butterfly
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 90

Tak, nie jeste jedyna kt鏎ej ginekolog przepisa relanium.
Ja sama bra豉m w pierwszym trymestrze najni窺z dawk (dw鎩k i oczywi軼ie nie non-stop) i opr鏂z tego zastrzyki na podtrzymanie ci捫y. Na pocz徠ku 6 miesi帷a wyl康owa豉m w szpitalu i te dostawa豉m relanium i widzia豉m 瞠 inne dziewczyny tak瞠 ale w uzasadnionych przypadkach: zagro瞠nie porodem przedwczesnym. Relanium w tym przypadku dzia豉 rozlu幡iaj帷o i uspakajaj帷o na mi瘰ie macicy. A jak argumentowa Tw鎩 lekarz przepisanie tego leku?
Serdecznie pozdrawiam.
Butterfly jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-04-27, 22:09   #6
Butterfly
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 90

Tak, nie jeste jedyna kt鏎ej ginekolog przepisa relanium.
Ja sama bra豉m w pierwszym trymestrze najni窺z dawk (dw鎩k i oczywi軼ie nie non-stop) i opr鏂z tego zastrzyki na podtrzymanie ci捫y. Na pocz徠ku 6 miesi帷a wyl康owa豉m w szpitalu i te dostawa豉m relanium i widzia豉m 瞠 inne dziewczyny tak瞠 ale w uzasadnionych przypadkach: zagro瞠nie porodem przedwczesnym. Relanium w tym przypadku dzia豉 rozlu幡iaj帷o i uspakajaj帷o na mi瘰ie macicy. A jak argumentowa Tw鎩 lekarz przepisanie tego leku?
Serdecznie pozdrawiam.
Butterfly jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-04-28, 10:59   #7
marjotka
Przyczajenie

GG do marjotka

Lekarka powiedzia豉, 瞠 skoro skr鏂i豉 mi sie szyjka i czasem miewam skurcze to powinnam brac jedna tabletke dziennie. Ale generalnie czuje sie bardzo dobrze i poza tymi sporadycznymi skurczami nie mialam nigdy zadnych przykrych objawow (jestem w 21 tygodniu) - stad moje opory. Pozdrowionka
Stary 2004-04-28, 10:59   #8
marjotka
Przyczajenie

GG do marjotka

Lekarka powiedzia豉, 瞠 skoro skr鏂i豉 mi sie szyjka i czasem miewam skurcze to powinnam brac jedna tabletke dziennie. Ale generalnie czuje sie bardzo dobrze i poza tymi sporadycznymi skurczami nie mialam nigdy zadnych przykrych objawow (jestem w 21 tygodniu) - stad moje opory. Pozdrowionka
Stary 2004-04-28, 11:42   #9
Dorixx
Zadomowienie

Wiadomo軼i: 1 423

Ja te w czasie ci捫y (le膨c w szpitalu ) dostawa豉m relanium 2* dziennie (przez ponad miesi帷) poza tym , 瞠 chodzi豉m ca造 czas senna mi i dziecku nic nie by這, urodzi豉m zdrowego ch這pczyka pociesz sie Joasiu, 瞠 taka tabletka mo瞠 Ci wi璚ej pom鏂 ni zaszkodzi
Stary 2004-04-28, 11:42   #10
Dorixx
Zadomowienie

Wiadomo軼i: 1 423

Ja te w czasie ci捫y (le膨c w szpitalu ) dostawa豉m relanium 2* dziennie (przez ponad miesi帷) poza tym , 瞠 chodzi豉m ca造 czas senna mi i dziecku nic nie by這, urodzi豉m zdrowego ch這pczyka pociesz sie Joasiu, 瞠 taka tabletka mo瞠 Ci wi璚ej pom鏂 ni zaszkodzi
Stary 2004-05-04, 13:55   #11
Agga
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 45

Witaj,
dziewczyny maja racje- na pewno nie zaszkodzi Ci taka dawka relanium, a wrecz przeciwnie- moze pomoc malenstwu.
Ja rowniez w 7-9 tyg ciazy bralam raz dziennie relanium.

pozdrawiam
Agga + 17 tyg Brzuszek
Agga jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-05-04, 13:55   #12
Agga
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 45

Witaj,
dziewczyny maja racje- na pewno nie zaszkodzi Ci taka dawka relanium, a wrecz przeciwnie- moze pomoc malenstwu.
Ja rowniez w 7-9 tyg ciazy bralam raz dziennie relanium.

pozdrawiam
Agga + 17 tyg Brzuszek
Agga jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-05-23, 12:50   #13
agnieszka.zg
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 250
GG do agnieszka.zg

ja bra豉m relanium w obydwu ci您ach i jesli lekarz stwierdzi 瞠 powinna to bra to bierz, ja bra豉m t 5 mg. i czu豉m si dobrze
agnieszka.zg jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2004-05-23, 12:50   #14
agnieszka.zg
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 250
GG do agnieszka.zg

ja bra豉m relanium w obydwu ci您ach i jesli lekarz stwierdzi 瞠 powinna to bra to bierz, ja bra豉m t 5 mg. i czu豉m si dobrze
agnieszka.zg jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2005-10-11, 10:42   #15
Sonika
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 231
Dot.: Re: Relanium w ci您y

Wygrzeba豉m ten w徠ek, poniewa moim zdaniem nie jest przedawniony, a wypowiedzi mnie przerazi造... Dziewczyny, relanium, obok innych lek闚 z tej grupy, jest odpowiedzialne za uszkodzenie p這du. Wiem, 瞠 wielu ginekolog闚 przepisuje je ci篹arnym, ale neurologia ma na ten temat zupe軟ie odmienne zadanie. Relanium zosta這 zaliczone do 鈔odk闚 chemicznych uszkadzaj帷ych p堯d, a nawet karmione naturalnie dziecko (ju po porodzie), gdy jego system nerwowy jest bardzo delikatny. Takie teratogenne dzia豉nie lek闚 wp造wa na powstawanie wad rozwojowych i nie potrzeba do tego du篡ch dawek. Wiem, 瞠 te kobiety, kt鏎e bra造 relanium w czasie ci捫y i urodzi造 zdrowe dzieci, pos逝guj si tym argumentem, ale przecie aktywne narkomanki r闚nie cz瘰to rodz zdrowe dzieci w sensie neurologicznym.Naprwd, przesterzegam przed braniem tego typu lek闚 (podobnie rzecz si ma z takimi lekami jak diazepam (a wi璚 wszystkie z tej grupy), salicylanami, narkotycznymi srodkami przeciwb鏊owymi i prawie wszystkimi natybiotykami. Lista jest d逝ga... Tak naprawd zapisy na ulotkach - ostrze瞠nia dla kobiet w ci捫y- maj niedluga histori. Zacz窸o si od Conterganu, leku stosowanego w terapii nerwic, kt鏎y by nagminnie stosowany przez kobiety w ci捫y. Sko鎍zy這 si fatalnie - nie b璠 podawa szczeg馧闚. Od tej pory firmy farmaceutyczne zabezpieczaj si ostrze瞠niami, pozostawiaj帷 najcz窷ciej decyzj lekarzowi.
Sonika jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2005-10-11, 11:43   #16
KATESIA
Zakorzenienie

Wiadomo軼i: 4 251
GG do KATESIA
Dot.: Relanium w ci您y

ale sie przerazi豉m!!! zacze豉m czytac ten watek i szeroko otwierac oczy!!! przeciez dla nieciezarnych ralanium to tez ma這 wskazany lek a tu?????

zg逝pia豉m
dopiero twoje s這wa Soniu pocieszy造 mnie, ze jednak nie zwariowa豉m....
tez wydaje mi sie ze nie wolno TAKICH lek闚 brac w ciazy...
ale z drugiej strony skoro lekarzze przypisuja i w szpitalach daj pacjentkom, to moze jednak brak mi zdroego rozs康ku?
KATESIA jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2005-10-11, 11:57   #17
Sonika
Raczkowanie

Czasami niekt鏎ym lekarzom brak jest w豉snie zdrowego rozs康ku, a ci rozs康ni musz wtedy wszystko naprawia. Czasami sama si zastanawiam sk康 takie szale雟two si bierze...chyba po prostu z niekompetencji.
Stary 2005-10-11, 12:19   #18
KATESIA
Zakorzenienie

GG do KATESIA

Soniu a ty jestes lekarzem?to pytanie na marginesie i bezkontekstowe.
Stary 2005-10-11, 12:20   #19
agatha_c
Rozeznanie

Wiadomo軼i: 982
GG do agatha_c

Przede wszystkim leki zapisywane s kobiet chorym a nie zdrowym kt鏎ym nic nie dolega i osobiscie uwa瘸m, 瞠 nalezy s逝chac w豉snego lekarza kt鏎y prowadzi ci捫e. Lekarz decyduje co jest w danej chwili dla kobiety ci篹arnej najlepsze, id帷 Soniu twoim rozumowaniem kobieta w ci您y nie powinna przyjmowac 瘸dnych lek闚 (bo na ka盥ym pisze 瞠 nie stosowa w czasie ci捫y chyba 瞠 po konsultacji z lekarzem) a jak co dolega to le瞠 i czekac na to co b璠zie ... przeciez relanium zywkle jest przepisywane kobiet kt鏎e maj skurcze i du瞠 ryzyko poronienia i to w豉郾ie lekarz o tym decyduje nikt inny.
agatha_c jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2005-10-11, 14:42   #20
Sonika
Raczkowanie

Do podtrzymania ci捫y s逝膨 zupe軟ie inne leki. Zreszt nie zamierzam nikogo przekonywa na si喚.Ka盥a z nas odpowiada za swoje dziecko i to jej ewentualny problem. Co do kompetencji lekarzy, jak w kazdej grupie zawodowej- r騜nie z tym bywa. Pisz Wam tylko o tym co jest medycznym faktem, a to, co zrobicie zale篡 od Was. Je郵i chcecie za篡wa relanium - prosz bardzo. To ju nie jest moja sprawa i nie zamierzam si w Wasze sprawy wtr帷a.
Stary 2005-10-11, 16:20   #21
n
Raczkowanie

Wiadomo軼i: 215

Te mnie przerazi豉 akceptacja brania lek闚 typu relanium, znajoma bior帷 w ci捫y podobne 鈔odki uspokajaj帷e urodzi豉 niepe軟osprawn c鏎eczk, lekarze t逝macz to jako niew徠pliwe powik豉nie. Ja sama teraz jestem w 12 tyg. i gdy by豉m przezi瑿iona nie bra豉m nic, nie tylko dlatego 瞠 lekarz zabroni (wice ordynator MSWiA z ponad 30-letni praktyka) ale Przede Wszystkim dlatego, bo na wszelkicj lekach jest napisane 瞠by nie bra w ci捫y. Nawet zastanawiali鄉y si nad Neocardin-czasem jest mi s豉bo, a to jest wyci庵 z zi馧 na etanolu-zawsze to alkohol, na szcz窷cie ma豉 dawka i ma貫 st篹enie. Popieram Soni: To nasza macierzy雟ka odpowiedzialno嗆-nie wyobra瘸m sobie tylko 瘸lu, 瞠 co mog豉bym zrobi dziecku przez w豉sne niedopatrzenie albo g逝pot. Pozdrawiam Mamusie
n jest offline   Odpowiedz cytuj帷
Stary 2005-10-11, 17:18   #22
Sonika
Raczkowanie

Katesia- tak, jestem lekarzem psychiatr (chociaz niekt鏎zy twierdz, 瞠 to nie lekarz .
Stary 2005-10-11, 18:11   #23
KATESIA
Zakorzenienie

GG do KATESIA

tak my郵a豉m Soniu (nie wiedzia豉m jaka spesjalizacja), bo czasem w Twoich wypowiedziach jest duzo s堯w kt鏎ych przecietny cz這wiek nie zna (typowo medycznych). Dzieki za zaspokojonie mojej ciekawosci. A tak na marginesie to chyba jeszcze jedna dziewczyna z naszych w徠k闚 tez jest zwiazana z medycyn. pozdrowionka.
Stary 2005-10-11, 18:44   #24
Sonika
Raczkowanie

Katesia -pozdrawiam r闚nie,buziaki
Stary 2005-10-11, 21:12   #25
agatha_c
Rozeznanie

GG do agatha_c

Uwa瘸m 瞠 瘸dna skrajno嗆 nie jest dobra, przesadnie branie lek闚 z byle powodu czy te nie branie ich wog鏊e w imie maciezy雟kiej odpowiedzialno軼i. Je瞠li jestem przezi瑿iona i po dniu, g鏎a dw鏂h kuracji domowej nie ma poprawy, a tylko pogorszenie stanu to uwa瘸m 瞠 g逝pot jest nie p鎩軼 do lekarza i nie bra 瘸dnych lek闚 bo w konsekwencji mo瞠 si ze zwyk貫go przezi瑿ienia wywi您a angina, zapalenie oskrzeli czy inne 鈍instwo a i wysoka temperatura w takim stanie nie jest wskazana a to ju uwa瘸m jest brak odpowiedzialno軼i. Podobnie z relanium sama wiem jak to by這 ze mn gdy nagle w 5 miesi帷u zacz窸am krwawic i mia豉m skurcze wpad豉m w tak panike wr璚z histerie jedno tylko mi w g這we ko這talo "strace dziecko" gdybym wtedy nie dosta豉 relanium pewnie tak by si sko鎍zy這. To w豉snie lekarz decyduje co dla nas jest w DANYM momencie najlepsze. Je瞠li nie ma si zaufania do w豉snego lekarza to po co wog鏊e do niego chodzi. Ka盥a ci捫a jest spraw indywidualn a pisanie o niekompetencji czy wr璚z szale雟twie jest lekk przesad i tylko spowoduje wi瘯szy stres u przysz造ch a nie o to chodzi.
Stary 2005-10-12, 09:35   #26
Sonika
Raczkowanie

Jestem zdecydowan przeciwniczk stosowania lek闚 oddzia逝jacych na centralny system nerwowy, a tak瞠 posiadaj帷ych toksyczne skutki uboczne, w sytuacjach, kiedy mo積a zastosowa inne 鈔odki. Podanie tego typu ryzykownych lek闚 ma sens jedynie wtedy, gdy ratuje si 篡cie lub zdrowie matki lub dziecka (w tak trudnej sytuacji jest m.in. grupa kobiet cierpi帷a np. na psychozy czy te zaatakowanych przez nowotw鏎 - wtedy cel u鈍i璚a 鈔odki, ale zawsze pozostaje pewien niepok鎩, kiedy si my郵i o skutkach ubocznych. W przypadku wielu powa積ych schorze - nie ma wyj軼ia i to jest dramat 鈍iadomych rodzic闚 i lekarza, kt鏎y musi dobrac odpowiednie dawki). Stosowanie jednak relanium dla podtrzymania ci捫y, jest igraniem z nieszcz窷ciem - relanium bowiem to lek ( w uproszczeniu) wyciszaj帷y, uspokajaj帷y, a podtrzymaniu ci捫y s逝篡 zupelnie inna grupa lek闚.Warto wi璚 w razie problem闚 emocjonalnych w ci捫y, stres闚, niepokoj闚, skonsultowa si z psychoterapeut, psychiatr, psychologiem, nauczy si relaksacji i panowania nad zgubnymi emocjami. Wiem, 瞠 to nie jest 豉twe, ale kto powiedzia, 瞠 w 篡ciu wszystko musi by proste?
Stary 2005-10-12, 10:31   #27
agatha_c
Rozeznanie

GG do agatha_c

Soniu podobnie jak ty nie jestem zwolennikiem stosowana lek闚 w czasie ci捫y chyba 瞠 to konieczne i wiem jakie jest dzia豉nie relanium. Oczywi軼ie marzy mi si taka s逝zba zdrowia gdzie jak przyje盥zam do szpitala z podej瞠niem 瞠 moge straci dziecko opr鏂z ginekologa mam przy sobie psychologa kt鏎y pomaga mi uspokoi si i wyciszy. Niestety tak nie jest, a stres i niepok鎩 jak wszyscy wiemy ma bardzo negatywny wp造w na ci捫e i mo瞠 w豉郾ie mie decyduj帷e znaczenie w takich przypadkach. Oczywi軼ie kazdy lek to obci捫enie dla organizmu i skutki uboczne tylko w豉snie jak du瞠? w stosunku do korzy軼i. Przyzam sie 瞠 w moim otoczeniu na powiecmy ok 30 kobiet kt鏎e bra造 relanium 瘸dnej nie urodzi這 si chore dziecko. Z drugiej strony znam 3 przypadki gdzie po przebyciu zwyk貫j grypy dzieci urodzi造 sie z wadami, a i zanam matki kt鏎e ca陰 ci捫e czu造 si dobrze na nic nie chorowa造 a dziecko urodzi這 si chore :-( Wi璚 jakie jest ryzyko urodzenia chorego dziecka po za篡ciu relanium 1 na 10 czy na 100 ? Chodzi這 mi o ton twojej wypowiedzi i za簑canie od razu lekarz braku kompetencji. Mo瞠 zamiast wypowiedzi kt鏎e g堯wie wprowadz (wydaje mi si 瞠 nie potrzebnie) niepok鎩 u przysz造mch mam powinna (z racji zawodu i przekona) zaproponowa przysz造m mam co w zamian a nie wprowadza dodatkowy l瘯. Odwie嗆 ich od brania tego leku ale zaproponowa alternatywne rozwi您anie. Piszesz zrelaksowa si ale jak? ch皻nie sama poczytam i wykorzystam (planuje mie jeszcze dzieci) i chyba ta dyskusja powinna p鎩軼 w豉snie w tym kierunku co ty o tym s康zisz? Osobi軼ie sama uwa瘸m 瞠 na oddziale po這積iczym czy patologi ci捫y powinien by psycholog czy psychoterapeuta niestety tak nie jest, sama jak przechodzi豉m depresje poporodow wiem jak trudno dosta si do psychiatry czy psychologa.
pozdrawiam
Stary 2005-10-12, 11:23   #28
Sonika
Raczkowanie

Nie zamierzam z Tob dyskutowa juz d逝瞠j o tej kwestii. Sw鎩 post skierowa豉m do tych os鏏, kt鏎ym po przeczytaniu ulotki zadr瘸這 serce i nabra造 w徠pliwosci co do sensu brania leku. Nie m闚i tutaj o jego jednorazowym podaniu przez lekarza w nag貫j stresogennej dla pajentki sytuacji, a o jego systematycznym podawaniu). Trudno, 瞠by przy ka盥ej pacjentce sta na stra篡 psycholog, czasami trzeba sobie radzi ze swoja psychik samemu ( tak, jak robi豉 to moja mama, kt鏎ej podczas, gdy by豉 w ci捫y, umiera przez wiele miesi璚y ojciec).W najblizszym czasie napisz o sposobach relaksacji i o tym jak zapanowac nad sob w sytuacjach stresowych. Nie zamierzam r闚nie, tak jak wcze郾iej pisa豉m, nikogo na si喚 przekonywa. Szczerze m闚i帷 mam do嗆 u鈍iadamiania kobietom, kt鏎e upieraj si przy swoim, 瞠 palenie, picie, za篡wanie toksycznych lek闚 jest szkodliwe. I tak znajd wyt逝maczenie i dziesi徠ki przyk豉d闚 na to, 瞠 wszystko jest o.k. (O uzasadnionych przypadkach stosowania toksycznych lek闚 nadmieni豉m wcze郾iej).Nie b璠 tego robi豉 zw豉szcza teraz, kiedy sama spodziewam si dziecka, od dw鏂h dni mam ma貫 rozwarcie i nie powinnam si w豉郾ie stresowa czyim uporem, w ko鎍u to nie moja sprawa i nie m鎩 problem. Po prostu starm si teraz unika stresowych sytuacji, moje dziecko nie dostanie ode mnie relanium.畝den z moich znajomych ginekolog闚 nawet tego 鈔odka nie zaproponowa (wi璚 nie musia豉m nawet oponowa). Pozdrawiam. 鑿iczenia relaksacyjne przepisz w najbli窺zych dniach, a teraz id si zrelaksowa
Stary 2005-10-12, 12:03   #29
agatha_c
Rozeznanie

GG do agatha_c

Soniu Bro Bo瞠 nie chcia豉m Ci zdenerwowa ...bardzo si ciesze 瞠 w najbli窺zym czasie napiszesz o sposobach relaksacji przyda si to napewno nie tylko kobiet w ci捫y i o to chodzi
Stary 2005-10-13, 10:41   #30
Sonika
Raczkowanie

agatha c, szystko o.k., pozdrawiam.
Odpowiedz

Nowe w徠ki na forum Poczekalnia

Ten w徠ek obecnie przegl康aj: 1 (0 u篡tkownik闚 i 1 go軼i)

Narz璠zia

Zasady wysy豉nia wiadomo軼i
Nie mo瞠sz zak豉da nowych w徠k闚
Nie mo瞠sz pisa odpowiedzi
Nie mo瞠sz dodawa zdj耩 i plik闚
Nie mo瞠sz edytowa swoich post闚

BB code is W陰czono
Emotikonki: W陰czono
Kod [IMG]: W陰czono
Kod HTML: Wy陰czono

Gor帷e linki

Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:51.

Wizaz.pl - Polityka poufno軼i - Warunki dost瘼u - G鏎a