Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes Szukasz pracy, pracujesz, prowadzisz własny biznes, masz wiele pytań i wątpliwości, a może masz wiedzę, którą chciałabyś się podzielić z osobami, które jej poszukują. To forum jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2010-10-06, 08:31   #1
senira666
Zakorzenienie

Question praca za granicą - Szwecja

Witam.
Nie długo mam wyjazd do pracy w Szwecji i w związku z tym mam pewne obawy.
Czy są na forum dziewczyny które miały okazję pracować w szwecji?? Może podzielicie się wrażeniami, jak jest w tym kraju, co najlepiej ze sobą zabrać itp.
Z góry dziękuję.
Stary 2010-10-07, 10:50   #2
miwak
Raczkowanie

Dot.: praca za granicą - Szwecja

oo.. fajny temat ja też czekam na jakieś opinie, wspomnienia, ciekawostki.
miwak jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-07, 11:20   #3
senira666
Zakorzenienie

niestety nikt nam nie odpowiada... czy to możliwe żeby nikt z forum nie był w Szwecji ??
Stary 2010-10-08, 17:35   #4
goplaneczka
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!

tadam!
ja byłam. Mieszkałam w Sztokholmie.
Powiem tak- bez znajomości szwedzkiego w sezonie zimowo-jesiennym jest raczej ciężko pracę.
Najłatwiej znaleźć pracę przy sprzątaniu- wiele z firm sprzątających prowadzona jest przez Polki.
Zupełnie inna bajka, jeśli macie poszukiwane w Szwecji wykształcenie: medyczne lub informatyczne.
Pierwszą rzeczą, jaką musicie zrobić w Szwecji, to wystąpić o Personalnummer w ichniejszym biurze podatkowym, warto także zarejestrować się Migrationsverkt- to można zrobić jeszcze w Polsce, przez internet, jeśli tylko znacie swój przyszły szwedzki adres (w Szwecji nie ma meldunków jak u nas-za adres danej osoby uznaje się ten, w którym odbiera pocztę) albo macie kogoś, kto odbierze list za was. Z personnalnumer (czeka się na niego 2-3 tygodnie) można od razu rejestrować się w urzędzie pracy i zapisać na bezpłatny kurs szwedzkiego (są specjalne, darmowe szkoły, w których są prowadzone kursy dla emigrantów- w Sztokholmie były w każdej dzielnicy). Dodatkowo w tych samych szkołach można się też nauczyć jakiś zawodów i zrobić szwedzką maturę (zaocznie, wieczorowo albo coś).
Pracy warto też szukać przez polskie fora internetowe- więcej info znajdziecie tutaj: http://www.poloniainfo.se/forum/
Jak mieszkałam w Szwecji, to właśnie tam znajdowałam pracę. Pracowałam głównie dorywczo, bo nie byłam tam zarobkowo, ale jak wiadomo szwecja droga jest i każda korona się przyda.
Pracy możecie szukać już teraz, z Polski. Piszcie do dużych szwedzkich sieci handlowych- Ikei itp
A jakby co- piszcie na priv

---------- Dopisano o 18:35 ---------- Poprzedni post napisano o 18:29 ----------

a najlepiej zabrac ze sobą ciepłe rzeczy...
ja wyjeźdzałam tam w zeszłym roku, na początku października i od razu wskoczyłam w zimowe ciuchy
goplaneczka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-08, 18:29   #5
senira666
Zakorzenienie

Dziękuje za odpowiedż.
Akurat o pracę się nie martwie bo wyjeżdzam z już podpisaną umową. A napisz mi jeszcze jak możesz jak się żyje w Szwecji, jak właśnie jest z cenami itp.
Stary 2010-10-08, 19:24   #6
goplaneczka
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!

ceny sa wysokie- trzeba sie nastawic, ze chleb kosztuje tam okolo 10 zl... szczególnie drogie są warzywa i owoce- niemal wszystko z importu, a produkty z napisem "made in sweden" jeszcze drozsze. Jednak nawet niska pensja pozwala się spokojnie utrzymać (czyli okolo 16-20tys koron), na wydatki jedzeniowe i około kuchenne warto liczyc tak minimum 3-4 tys koron miesiecznie. Kosmetyki tez okolo 1 tys. Warto poszukac sklepow pakistańskich lub tureckich- maja zwykle nizsze ceny (a mozna w nich kupic np polska kapuste kiszona). Droga jest tez komunikacja miejska, ale za to dziala bez zarzutu (w Sztokholmie bilet miesieczny kosztuje rownowartosc 350zl).
nie wiem, do ktorej czesci szwecji jedziesz.
generalnie szwecja jest czysta, porzadna i troche szara. Szwedzi, zgodnie ze stereotypem, bardzo mili, uczynni, lecz zarazem zamknieci w sobie i nieco zdystansowani.
mnie np szokowaly na poczatku panstwowe sklepy z alkoholem czynne od 8 do 15. i historie o tym, ze jak placisz w nich karta i robisz czeste zakupy, to bank moze ci odmowic kredytu, bo jestes alkoholikiem
dziwilomnie tez szwedzki sposob picia na umor- podobny zreszta do widoków w anglii.
ale generalnie kraj jest pozytywny i bardzo nastawiony na ludzi z zewnatrz. maja mega uproszczone procedury, w urzedach akceptuja polskie dokumenty (troche trwa ich tlumaczenie, dlatego lepiej miec angielskie wersje, jak zalezy ci na czasie). wszystko da sie zalatwic po angielsku, a jesli nie-to po polsku- zalatwiaja wtedy tlumacza.
szwecja jest tez krajem socjalnym, dlatego, jesli zostawiasz w Polsce rodzine, dowiedz sie o pomoc, jaka ci przysluguje- np rozlakowe, ktore wynosi chyba 3 tys koron miesiecznie. zajrzyj na forum do ktorego dalam link- tam znajdziesz wiele praktycznych rad.
smieszne jest tez to, ze kazda komuna lub osiedle lub wioska ma swoje centrum handlowe- poza nim trudno o sklepy.

---------- Dopisano o 20:24 ---------- Poprzedni post napisano o 20:22 ----------

wracając do tego, co warto zabrać, to dopisałabym właśnie kosmetyki i leki podstawowe- różnica w cenie może wynosić nawet 400%
goplaneczka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-08, 19:37   #7
senira666
Zakorzenienie

super dziekuje za info bardzo się przyda
Stary 2010-10-08, 20:23   #8
natii4
Zakorzenienie

Smaczny profil natii4
Smaczne przepisy1

Wątek o życiu zagranicą to chyba raczej na Emigrantki http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=284013 Tu jest wątek o Szwecji.

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-10, 19:07   #9
senira666
Zakorzenienie

Tylko że ja nie zamierzam zostać za granicą. wyjeżdzzam na określony czas w celu zarobkowym - więc mi bardziej pasowało do działu praca
Stary 2010-11-13, 12:06   #10
piotrek85
Przyczajenie

Witajcie moze nie powinienem sie podłączac pod to forum ale próbuje. Potrzebuje pomocy, razem z dziewczyna chcemy wyjechac do Szwecji do pracy nie bardzo orientujemy sie jak to zrobic? w necie jest malo ofert. Interesuje nas pobyt tam powyzej 3m-cy i kazda praca fizyczna czy jaka kolwiek. Prosze o odpowiedzi na maila piotrsnop@wp.pl z gory dziekuje i pozdrawiam
piotrek85 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-27, 14:29   #11
J_Carina
Przyczajenie

Pracuje w Szwecji w przedszkolu. Ogolnie mieszkam tutaj od prawie dwuch lat i musze przyznac, ze bez znajomosci jezyka jest ciezko zdobyc prace ale sa mozliwosci dla osob z Polski, gdyz jest wiele firm np. sprzatajacych gdzie pracuja sami Polacy.
Znam takich ktorzy mieszkaja w Szwecji po 13 lat a nie potrafia powiedziec jednego zdania. Oczywiscie wszystko zalezy od tego czy planuje sie wyjazd na stale, czy tylko po to by zarabic pieniazki i wrocic do Polski. Zapraszam na mojego blogga,ktory powoli sie rozwija http://kariinasworld.blogspot.se/
Oraz zycze powodzenia w wyjezdzie!
J_Carina jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 12:30   #12
mrsquatch
Przyczajenie

Witam też sporo się interesowałem tematem pracy w Szwecji i znalazłem coś takiego w Internecie: PracawSzwecji.pl - szukam pracy
co o tym myślicie?
mrsquatch jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości