Włosy rozjaśniamy i o życiu gadamy -czesc IV - Strona 48 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Włosy i fryzury

Notka

Włosy i fryzury Podyskutuj na temat pielęgnacji, farbowania oraz stylizacji włosów. Fryzury damskie, ślubne, na studniówkę, fryzury krok po kroku i zdjęcia fryzur.

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2010-11-23, 14:49   #1411
Yattamanka
Zakorzenienie

Dot.: Szukam idealnego odcienia blondu!

Cytat:
Napisane przez Kotka17 Pokaż wiadomość
aha.. no to chyba że tak! ja daje na palce a potem na glowe bo jak próbowałam dozować z butelki to mi sie tyle wylało że az na bluzke poleciało ! zapach da sie wytrzymać ale z rąk cieżko bylo to zmyć! ja planuje przelać to do butelki z psikaczem

Aha zapomniałam dodać. Pomijając, że nie dał efektów to on ogólnie chyba jest męski.. Mam na myśli nie tylko zapach ale i skład bo włosy po nim są strasznie niefajne i niemiłe w dotyku (mimo stosowania odżywki).. Miałam wrażenie, że włosy mam z waty po nim.

Za to na mnie działał czerwony pharmaceris do włosów zniszczonych i farbowanych - więc jak skończycie Alpecin to możecie go wypróbować

---------- Dopisano o 14:49 ---------- Poprzedni post napisano o 14:48 ----------

Cytat:
to super ja jakoś do dzieci nie jestem przekonana... moja siostra ma 18 lat a je uwielbia i wogóle, ciągle niańczy, bo w rodzinie mamy dużo maluchów... a ja jakoś chyba sie do tego nie nadaje jak jakies zaczyna krzyczeć to uciekam
Też tak kiedyś miałam
Ale poznałam właściwego faceta (obecnego męża) i mi się zmieniło
Yattamanka jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:51   #1412
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Yattamanka Pokaż wiadomość
Aha zapomniałam dodać. Pomijając, że nie dał efektów to on ogólnie chyba jest męski.. Mam na myśli nie tylko zapach ale i skład bo włosy po nim są strasznie niefajne i niemiłe w dotyku (mimo stosowania odżywki).. Miałam wrażenie, że włosy mam z waty po nim.

Za to na mnie działał czerwony pharmaceris do włosów zniszczonych i farbowanych - więc jak skończycie Alpecin to możecie go wypróbować
a ten pharmaceris jest na porost??
odżywianie włosków
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:51   #1413
caskada
Zakorzenienie

Dot.: Włosy rozjaśniamy i o życiu gadamy -czesc IV

Cytat:
to super ja jakoś do dzieci nie jestem przekonana... moja siostra ma 18 lat a je uwielbia i wogóle, ciągle niańczy, bo w rodzinie mamy dużo maluchów... a ja jakoś chyba sie do tego nie nadaje jak jakies zaczyna krzyczeć to uciekam
tez tak mialam do okolo 26 wiosenki pozniej zaczelam zauwazac ze moi znajomi ciagle nie maja czasu dla mnie bo maja juz dzieci albo organizuja spotkania i sa dzieci albo wyjezdzaja z dziecmi albo latalam po urodzinach chrzcinach porodach ... zaczelam patrzec na to inaczej i zaczelo mi sie to podobac
teraz nie wyobrazam sobie zeby bylo inaczej
Stary 2010-11-23, 14:52   #1414
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
Też tak kiedyś miałam
Ale poznałam właściwego faceta (obecnego męża) i mi się zmieniło
ja już swojego TŻ znam 3 lata... a mam 20lat... wiec narazie nic nie planuje jest dobrze tak jak jest!
odżywianie włosków
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:54   #1415
Yattamanka
Zakorzenienie

Cytat:
a ten pharmaceris jest na porost??
Tak, zakupiłam go po recenzjach na KWC.

Oto on:
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,26...ch.html&next=1

---------- Dopisano o 14:54 ---------- Poprzedni post napisano o 14:53 ----------

Cytat:
ja już swojego TŻ znam 3 lata... a mam 20lat... wiec narazie nic nie planuje jest dobrze tak jak jest!
I dobrze, młoda jesteś nie ma pośpiechu Na każdego przyjcie czas w odpowiednim momencie

Nie napisałam tego by Cię zdenerwować. Nie denerwuj się
Yattamanka jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:55   #1416
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez caskada Pokaż wiadomość
tez tak mialam do okolo 26 wiosenki pozniej zaczelam zauwazac ze moi znajomi ciagle nie maja czasu dla mnie bo maja juz dzieci albo organizuja spotkania i sa dzieci albo wyjezdzaja z dziecmi albo latalam po urodzinach chrzcinach porodach ... zaczelam patrzec na to inaczej i zaczelo mi sie to podobac
teraz nie wyobrazam sobie zeby bylo inaczej
jak ja bede miala 26 wiosenek to instykt matczyny też pewnie mi sie włączy, ale jeszcze mam do tego 6lat !

---------- Dopisano o 14:55 ---------- Poprzedni post napisano o 14:54 ----------

Cytat:
Tak, zakupiłam go po recenzjach na KWC.

Oto on:
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,26...ch.html&next=1

---------- Dopisano o 14:54 ---------- Poprzedni post napisano o 14:53 ----------

I dobrze, młoda jesteś nie ma pośpiechu Na każdego przyjcie czas w odpowiednim momencie

Nie napisałam tego by Cię zdenerwować. Nie denerwuj się
odżywianie włosków
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:57   #1417
caskada
Zakorzenienie

Cytat:
jak ja bede miala 26 wiosenek to instykt matczyny też pewnie mi sie włączy, ale jeszcze mam do tego 6lat !

---------- Dopisano o 14:55 ---------- Poprzedni post napisano o 14:54 ----------

jasne racja do tego trzeba dojrzec dziecko w wieku 20 lat to troche przegiecie
Stary 2010-11-23, 14:59   #1418
HopeMAGDA
Rozeznanie

hmm..troszke sie zmarwiłam ze n&e nie rozjasni mi tej reszty włosków no cóz pozostaje mi czekanie na odrost odżywianie włosków i kolejne farbowanie syoss 9-5 skoro bunny twierdzi ze tylko używanie jednej farby pozwoli na wyrównianie kolorku.jakos to przezyje a chwilowo bede stosowała płukanke.

Every moment is good to change everything...
HopeMAGDA jest offline  
Stary 2010-11-23, 14:59   #1419
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
jasne racja do tego trzeba dojrzec dziecko w wieku 20 lat to troche przegiecie
nom to chyba dobre odczucia mam z tą ucieczką....
odżywianie włosków
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:00   #1420
BLOND_PRINCESSKA
Magda ;)

Wstawiam zdjęcie w świetle dziennym
BLOND_PRINCESSKA jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:06   #1421
caskada
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez BLOND_PRINCESSKA Pokaż wiadomość
jak milo popatrzec na polskie widoki z balkonu az sie rozczulilam bo dopiero wiosna bede podziwiac

jak na moje oko (czyli nie znajace sie za bardzo) to ten kolor przypomina mi bez

---------- Dopisano o 15:06 ---------- Poprzedni post napisano o 15:04 ----------

Cytat:
nom to chyba dobre odczucia mam z tą ucieczką....
ciesz sie wolnoscia mlodosci i tztem masz piekny wiek o cale 10 mniej
Stary 2010-11-23, 15:08   #1422
Yattamanka
Zakorzenienie

Cytat:
jak milo popatrzec na polskie widoki z balkonu az sie rozczulilam bo dopiero wiosna bede podziwiac

jak na moje oko (czyli nie znajace sie za bardzo) to ten kolor przypomina mi bez

---------- Dopisano o 15:06 ---------- Poprzedni post napisano o 15:04 ----------

ciesz sie wolnoscia mlodosci i tztem masz piekny wiek o cale 10 mniej

Ja też się nie znam na kolorach, ale rudy to to na pewno nie jest Bardzo ładnie Ale nie szalej już i daj im odpocząć
Yattamanka jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:09   #1423
paulcia666
Rozeznanie

Wpisy w blogu: 1

Cytat:
szkoda ze nie ma podanego skladu bo mozliwe ze to pic na wode
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodi Acetate, Carnitine, Sodium Chloride, Taurine, Tartaric Acid, Laureth-2, Sodium Benzoate, Parfum, Polyquaternium-10, PEG-7 Glyceryl Cocoate , PEG-40 Hydrogenated, Caster Oil, Saclicylic Acid, Panthenol, Citric Acid, Echinaceae Purpurea, Butylphenyl, Methylpropional, Alpha-Isomenthyl Ionone, Limonene, Citronellol, Propylene Glycol.

prawde mówiąc nie jestem już pewna czy to skład szamponu czy toniku, ale jakbyscie mogły to rzućcie okiem
paulcia666 jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:12   #1424
mysia m
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 2

kotka, dziecko to skarb, ale jak się je ma w odpowiednim czasie, ja miałam 27 lat, wiec to inczej niz jak ma sie 20 z hakiem
jednak trudno mówic, ze mam fajnie, bo mam czas na wszytsko, niestety nie. Nie pojde nigdzie sie pobawic, ani do kina, ani do kolezanki, ani do pracy, bo jestem daleko od rodziny i nie ma kto zajac sie maluchem. A męzus tyra od rana do nocy, by zapewnic nam byt.
Nim wyszłam za maz studiowałam na dwóch kierunkahc jdnoczesnie i prowadziłam salon kosmetyczny i robiłam praktyki fryzjerskie, ale miałam wieczorami czas na zabawe
jednak nie chce byc opacznie zrozumiana, to, co mam teraz nie zamieniłabym na nic innego ciesze się, ze etap szalenstw mam za sobą A Ty korzystaj

princeska, perłowy bez ładnie- naprawde jasno
Stary 2010-11-23, 15:18   #1425
BLOND_PRINCESSKA
Magda ;)

Cascada widok nie bardzo,bo na zadupiu mieszkam
no takie już mi się troche bardziej podobają niż wcześniej

Dziewczyny,a co bardziej polecacie??
Bo mam płukankę z Delii Srebrną i miałam odzywkę fioletową Joanny,ale juz mi sie skonczyla wczoraj
kupić szampon fioletowy Joanny,ten Silver (szampon) z Rossmana czy może po prostu gencjane?
Stary 2010-11-23, 15:18   #1426
blond bunny
Zakorzenienie

Princeska nie wiem co ty chcesz od koloru- jest bardzo fajny- srebrno-beżowy blond ci wyszedł- bardzo pozytywnie.

kotka nie tylko ty masz ochotę uciekać od dzieci- ja też
Ale ja mam 23 lata i dalej żadnego instynktu
Z tż jestem 7 lat...
Mój instynkt macierzyński przeniósł się na tżta, królicę i Lolkę
Bo z nimi czuję sie jakbym prowadziła przedszkole 24h/dobę.
Mój tż jest ok jako człowiek pracujący- umie utrzymać rodzinę finansowo, ale kompletnie nie jest odpowiedzialny Gdyby nie ja mieszkałby w chlewie. A ja całe życie sprzątam nam mieszkanie, robie zakupy, pilnuję rachunków i opłat i gotuję bądź piorę. Do tego zwierzaki
czasem myśle że moję życie z tż od tych 4 lat co razem mieszkamy, to jakaś masakra... on nawet skarpet nie wynosi do kosza tylko gdzie stanie tam rzuci...kompletnie nie obchodzi go mieszkanie ani nic oprócz pracy i samochodu. ja mam robić resztę bo przecież nie pracuję! wrr...
Ale cóż przyzwyczaiłam sie.
Z psem też nie jest juz tak pięknie- tż miał mi pomagać, wyprowadzać wieczorami bo ktoś mogłby mi krzywdę zrobić i co?
Sama wyprowadzam, karmię, zabawiam itp.
Boje się mieć z nim dziecko bo wiem że będzie jak ze wszystkim- zostane z tym sama a on tylko pieniądze przyniesie i z wyrzutem powie czego jeszcze chcę od niego
Nie dojrzaly i tyle.
Łudzę sie że jak zamieszkamy we własnym domu i przyjdzie czas na dziecko to się zmieni... Choć nasze rodziny już od roku ostro nastaja na potomka phi jasne....
Stary 2010-11-23, 15:29   #1427
caskada
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez paulcia666 Pokaż wiadomość
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Cocoamphodi Acetate, Carnitine, Sodium Chloride, Taurine, Tartaric Acid, Laureth-2, Sodium Benzoate, Parfum, Polyquaternium-10, PEG-7 Glyceryl Cocoate , PEG-40 Hydrogenated, Caster Oil, Saclicylic Acid, Panthenol, Citric Acid, Echinaceae Purpurea, Butylphenyl, Methylpropional, Alpha-Isomenthyl Ionone, Limonene, Citronellol, Propylene Glycol.

prawde mówiąc nie jestem już pewna czy to skład szamponu czy toniku, ale jakbyscie mogły to rzućcie okiem
to raczej szampon bo ma skladniki myjace i jak na moje oko wzmaga porost patrzac na carnitine oraz aminokwas taurine ....na poczatku skladu
tylko ze to jest szampon wiec ma za krotkie dzialanie na skore glowy zeby podzialal....

Edytowane przez caskada
Czas edycji: 2010-11-23 o 15:31
caskada jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:29   #1428
BLOND_PRINCESSKA
Magda ;)

Bunny nic od nich nie chcę tylko pamiętam jak 2 lata temu rozjaśniałam wlosy rozjasniaczem to uzywalam fioletowego szamponu Joanny i Gencjany i mi dużo rozjasnily wlosy
Stary 2010-11-23, 15:33   #1429
margalit
Raczkowanie

Ok, więc jeszcze raz..
Tym razem dodaję fotki.
Doradźcie mi proszę, jaki byłby dla mnie najlepszy!

Od 1.07.13r regularnie ćwiczę i zdrowo się odżywiam!

Edytowane przez margalit
Czas edycji: 2010-12-02 o 21:14
margalit jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:37   #1430
BLOND_PRINCESSKA
Magda ;)

Cytat:
Napisane przez margalit Pokaż wiadomość
Ok, więc jeszcze raz..
Tym razem dodaję swoje fotki. Jak widać mam niejednolity kolor włosów, ale trzecie zdjęcie to moje odrosty, które są naturalne. Reszta zdjęć to kolory, nad którymi się zastanawiam.
Doradźcie mi proszę, jaki byłby dla mnie najlepszy!
I tak za szybko do takiego koloru nie dojdziesz...
Moje włosy juz duzo przeszly,a i tak nie mam jasnego blondu
Mozesz nalozyc,rozjasniacz,dekol oryzator albo iść do fryzjera i zrobic duzoo pasemek
Stary 2010-11-23, 15:38   #1431
_eNchaNted_
Wtajemniczenie

Cytat:
ja mam z deli płukanke srebrną... ale ona jest fioletowa, a ma dawać niby srebrną poświatę, słyszałam że srebrzyk jest dobry też
Kotka ja mam tego srebrzyka:
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,16...yk.html&next=1
Kiedyś przez all zamówiłam za niecałe 6zł, jest bardzo wydajny i fajnie ochładza kolor

Cytat:
Napisane przez astra85 Pokaż wiadomość
hej blondynki
mam włosowego doła.otoz wlosy mam jasne blond,zapuszczalam parwie 2 lata,a gdy juz zpuscilam do zapiecia stanika ,to mi sie zmian zachcialo i scielam do ramion,teraz mam ochote sciac sie "na chłopaka",nie na łyso ale krociotko i zapuszczac naturalne,wszyscy mi mowia ze w blondzie mi najladniej,ale odrosty to zmora ,no i mnostwo kasy wydaje na kosmetyki bo wiadomo,ze blond wlosy sa wymagajace.ktoras miala taki odchyl?
Ja codziennie miewam takie odchyły, więc nie jesteś sama

Cytat:
O, jaka blondyneczka
Princesska, już jest super moim zdaniem. Powiem Ci, że nawet podoba mi się ten kolor już nic nie kombinuj przypadkiem

_eNchaNted_ jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:40   #1432
paulcia666
Rozeznanie

Wpisy w blogu: 1

Cytat:
to raczej szampon bo ma skladniki myjace i jak na moje oko wzmaga porost patrzac na carnitine oraz aminokwas taurine ....na poczatku skladu
tylko ze to jest szampon wiec ma za krotkie dzialanie na skore glowy zeby podzialal....
dzięki czyli jak na szampon to szkoda kasy? bo jest też tonik, ale znowu na to nie mam za specjalnie czasu...
paulcia666 jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:41   #1433
caskada
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez blond bunny Pokaż wiadomość
Princeska nie wiem co ty chcesz od koloru- jest bardzo fajny- srebrno-beżowy blond ci wyszedł- bardzo pozytywnie.

Z tż jestem 7 lat...
Mój tż jest ok jako człowiek pracujący- umie utrzymać rodzinę finansowo, ale kompletnie nie jest odpowiedzialny Gdyby nie ja mieszkałby w chlewie. A ja całe życie sprzątam nam mieszkanie, robie zakupy, pilnuję rachunków i opłat i gotuję bądź piorę. Do tego zwierzaki
czasem myśle że moję życie z tż od tych 4 lat co razem mieszkamy, to jakaś masakra... on nawet skarpet nie wynosi do kosza tylko gdzie stanie tam rzuci...kompletnie nie obchodzi go mieszkanie ani nic oprócz pracy i samochodu. ja mam robić resztę bo przecież nie pracuję! wrr...
Z psem też nie jest juz tak pięknie- tż miał mi pomagać, wyprowadzać wieczorami bo ktoś mogłby mi krzywdę zrobić i co?
Boje się mieć z nim dziecko bo wiem że będzie jak ze wszystkim- zostane z tym sama a on tylko pieniądze przyniesie i z wyrzutem powie czego jeszcze chcę od niego
Nie dojrzaly i tyle.
Łudzę sie że jak zamieszkamy we własnym domu i przyjdzie czas na dziecko to się zmieni... Choć nasze rodziny już od roku ostro nastaja na potomka phi jasne....
widac ze masz instynkt tylko narazie przenioslas go na domownikow tez tak mialam koty psy tz niestety zabrakowalo mi czegos innego czegos mojego wspolnego z tz tego psy i kotki nie mogly mi dac
chociaz podobno ludzie sie nie zmieniaja to moj tz po porodzie sie zmienil kazdy z nas ma swoje obowiazki a opieka nad dzieckiem jest wspolna ale do tego musza dwie strony dojrzec
Stary 2010-11-23, 15:42   #1434
BLOND_PRINCESSKA
Magda ;)

Cytat:
Napisane przez _eNchaNted_ Pokaż wiadomość
Kotka ja mam tego srebrzyka:
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,16...yk.html&next=1
Kiedyś przez all zamówiłam za niecałe 6zł, jest bardzo wydajny i fajnie ochładza kolor

Ja codziennie miewam takie odchyły, więc nie jesteś sama

O, jaka blondyneczka
Princesska, już jest super moim zdaniem. Powiem Ci, że nawet podoba mi się ten kolor już nic nie kombinuj przypadkiem
dzięki,narazie daje mi spokój
Stary 2010-11-23, 15:47   #1435
blond bunny
Zakorzenienie

cascada dzięki za pocieszenie, chociaż ja sama niezbyt wierzę że on się zmieni...
Owszem zmienia się ale na gorsze- jest coraz bardziej leniwy i wydaje mu się że ja powinnam robić wszystko czego on nie ma ochoty robić, z uśmiechem na ustach
Stary 2010-11-23, 15:53   #1436
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez blond bunny Pokaż wiadomość

Z tż jestem 7 lat...
Nie dojrzaly i tyle.
bunny mam podobnie z TŻ-tem jakbym nie spojrzała mu w dowód rejestracyjny to jeszcze z rok jeździłby na nieważnym ubezpieczeniu (skonczyło sie we wrzesniu) i przeglądzie (skonczyl sie w maju) masakra!
a co do ciuchów to naszczescie z nim nie mieszkam to jego mamuska to robi... jakbym nie interweniowała to do teraz sprzątałaby mu w pokoju... nienawidze jej robi z niego takiego mamin synka a on sie daje bo sie przyzwyczaił... a ja go szybko trenuje to zrób tamto i już nawet gotować troche potrafi miesko usmaży spagetti zrobi... a to wszystko dzieki mnie bo jego mama to wszystko pod nos mu podstawia! a ja taka nie bede! on bedzie mi pod nos podstaiał!
odżywianie włosków
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 15:58   #1437
caskada
Zakorzenienie

kotka
bo faceta trzeba sobie wychowac najgorsze te mamuski tesciowe
Stary 2010-11-23, 16:08   #1438
Kotka17
Zakorzenienie

Cytat:
kotka
no teściowe to poprostu zmora jeszcze jak rok bylam z moim to było ok.. a potem jak sie zaczeło!!! to do tej pory nie ma konca... wtrąca jej "dobre rady" nienawidzę tego...... wlazi do pokoju bez pytania... ja sobie chodze nago a ta włazi! nie patrzy gada do mnie a ja gola...masakra
albo co slowo nie powiem to ona już dorzuci jakiś swój wymysł.... np. była taka sytuacja ze tesciu do mnie "anka widzilem program o przedluzaniu wlosów...." i nie skonczyl a ja mówie "a chciałam kiedyś sobie zrobić" a ona już coś podsłyszala i sie drze "anka ty masz ładne wlosy nic nie rub! zniszczysz" kur** jak ja sie wkurzylam jakby wogóle nie sluchala... a ja do niej "i tak zrobie co bede chciała bo to moje wlosy...a nie slyszala pani ze powiedzialam ze chcialam a nie ze chce... " normalnie masakra!!!

Cytat:
kotka
ja swojego ciągle wychowuje,czasem ciezko jest ale jakoś daje rade
odżywianie włosków

Edytowane przez Kotka17
Czas edycji: 2010-11-23 o 16:09
Kotka17 jest offline  
Stary 2010-11-23, 16:38   #1439
Gotusia
Raczkowanie

To co dziewczyny, Loreal Casting (910, 10.21, 10.13, 10.10 ) excellent czy feria ( Po1,102,10.21) ? a może cos innego ?
wkleje jeszcze raz moje wlosy :

http://img571.imageshack.us/img571/1324/p1012451.jpg
http://img440.imageshack.us/img440/8131/p1012452k.jpg
http://img696.imageshack.us/img696/348/p1012458.jpg
Stary 2010-11-23, 16:41   #1440
_eNchaNted_
Wtajemniczenie

Cytat:
dzięki,narazie daje mi spokój
Dobra decyzja

Proszę pomóżcie dziewczyny Co mi radzicie zrobić z tymi ciemniakami?
1. Odrost rozjaśniaczem i na to farbka u fryz, tak jak Matrixem miałam robione lub po domowemu: deluxe 100 i na to jakaś farbka sklepowa?
2. Pasemka, i później cały czas je uzupełniać, aby całych włosów nie niszczyć, ale to będzie lipne coś czuje. Znalazłam fryz, gdzie robią pasemka za 63zł
3. Przyciemnić, tak jak Infatuated? Tylko ta Islande chyba mi odrostu dobrze nie złapie?

Zdjęcia z lampą.

Jak myślicie?

_eNchaNted_ jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
farba, pallete

Nowe wątki na forum Włosy i fryzury

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości