Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Chirurgia Plastyczna

Notka

Chirurgia Plastyczna Porady na temat chirurgii plastycznej. Odpowiedzi udziela dr Piotr Skupin, chirurg plastyk.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2005-05-03, 01:12   #1
joankaa
Przyczajenie

Blizna po operacji tarczycy

Panie doktorze, chcę zapytać czy istnieje możliwość usunięcia blizny po operacji tarczycy. Blizna ta nie jest zbyt długa (ok. 5 cm), ale zgrubiała i widoczna szczególnie z powodu ciemniejszego (czerwonawego) zabarwienia. Mam ją od 8 lat. Trochę mi ona przeszkadza, zwłaszcza latem, bo jest na widocznym miejscu. Chciałabym jeszcze zapytać o koszt ewentualnego zabiegu i jego ryzyko. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
A może któraś z Wizażanek miała podobny problem i coś poradzi?
joankaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-04, 22:45   #2
pskupin
Moderator

Dot.: Blizna po operacji tarczycy

Witam Panią,

Istnieje możliwość korekcji blizny. Koszt zabiegu 1500 złotych. Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych. Przy miejscowej skłonności do przerastania blizn w średkowej części klatki piersiowej, w okolicy mostka, należy liczyc sie z możliwościa ponownego przerośnięcia blizny. W takiej sytuacji podczas konsultacji wspólnie zdecydujemy, czy chce Pani pomimo to spróbować skorygowac bliznę czy tez będziemy ją leczyc zachowawczo.

Pozdrawiam

Piotr Skupin
pskupin jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-28, 21:01   #3
Marcin...
Przyczajenie

Mam dokłaknie ten sam problem !!! W maju 2003 roku miałęm wycięcie tarczycy, przy wypisie ze szpitala nie zostałem odpowiednio poinformowany co powinienem a czego nie powinienem robić aby blizna ładnie się zagoiła , niestety powstała blizna przerostowa która bardzo brzydko wyglądała. Po roku od operacji została wykonana korekta blizny ,na początku blizna wyglądała tak jak przy wypisie ze szpitala po 1 operacji(czyli chuda kreska) ,jednak nie zagoiła sie tak jak bym tego oczekiwał ,jest wypukła (szczególnie na środku)smaruje ją contartubexem jednak nie wiem czy da to porządany efekt (chciałbym aby chociaż nie była wypukła) Chciałbym sie dowiedziec :
1. Na czym polegają : krioterapia, sterydoterapia, laseroterapia czy stosowanie plastrówsilikonowych , ile kosztują takie zabiegi a także plastry silikonowe?
2. Jaka jest najlepsza maść do smarowania na blizny przerostowe ?
3. Czy przy tego rodzaju bliznach możliwe jeste opalanie na solarium , czy nie pogorszy to stanu blizny ?

Kolezanka napisała ze troszke jej ona przeszkadza...mnie ona BARDZO przeszkadza jestem chłopakiem w wieku 19 lat i nie czuje sie swobodnie bez koszulki , musze zakładac pod koszule koszulke zeby blizna nie była widoczna. Zaczynam nie lubiec lata bo wtedy jest ciepło a ja musze cały czas zakrywac tą moją nieszczesną blizne. W tej chwili stosuje zabiegi Fonoforeze i masaz ale zdecydowałem sie juz na laseroterapie gdyz nie wyobrazam sobie kolejnych wakacji z taką blizą !

Prosze o Rady jakie zabiegi pomogą mi uzyskac taki wyglad blizny zebym nie musiał sie jej zakrywać ???
Marcin... jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-28, 21:24   #4
Ela
Zakorzenienie

a ja mialam w zeszlym roku operowaną tarczcę i bardziej widac zmarszczki niz bliznę. Sporadycznie uzywałam Contactubex. Lezy bezuzyteczny, moge odstąpic potrzebującym.
Ela jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-28, 21:33   #5
Marcin...
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Ela
a ja mialam w zeszlym roku operowaną tarczcę i bardziej widac zmarszczki niz bliznę. Sporadycznie uzywałam Contactubex. Lezy bezuzyteczny, moge odstąpic potrzebującym.
No to ci zazdroszcze...ja takze bym chciał zeby moja blizna była mało widoczna niestety jak narzie jest lipa... jestem tym wszystkim sfrustrowany, tym ze jest taki upał a ja na plaze nie moge isc , tym ze po oparacji nikt mnie nie poinformował co robic i nie wysłał na rechabilitacje duzo wczesniej (starsze blizny trudniej jest poprawic) no cóz taka juz nasza słuzba zdrowia !!!
Stary 2005-07-29, 09:34   #6
Ela
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Marcin...
No to ci zazdroszcze...ja takze bym chciał zeby moja blizna była mało widoczna niestety jak narzie jest lipa... jestem tym wszystkim sfrustrowany, tym ze jest taki upał a ja na plaze nie moge isc , tym ze po oparacji nikt mnie nie poinformował co robic i nie wysłał na rechabilitacje duzo wczesniej (starsze blizny trudniej jest poprawic) no cóz taka juz nasza słuzba zdrowia !!!
ja trafiłam na świetnego lekarza! Panie z ktorymi lezałam na sali pytaly czy to po znajomości tu trafiłam, bo lekarz tak się mną interesował. Kiedy poszłam na kontrolę do niego prywatnie, przywitał mnie "dzien dobry pani elu" byłam w szoku ze pamieta imie, a pozniej jeszcze w wiekszym jak nie kazał mi wyjmować kart ze szpitala bo wszystko pamietał!
A po wyjęciu szwów nie kazał niczym smarowac, bo szew był piekny-podskorny.
Ela jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-04, 13:30   #7
Smile_Smile
BAN stały

Wpisy w blogu: 3

moze sprobujcie maści CEPAN ponoc dziala
Smile_Smile jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-05, 20:47   #8
ziola@buziaczek.pl
Przyczajenie

Smaczny profil ziola@buziaczek.pl
Smaczne przepisy6

Tylko co zrobić jak blizna jest długa ok.10 cm, z bliznowcem a jeszcze na dodatek mam uczulenie na Cepan albo Contratubex?MZ
ziola@buziaczek.pl jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-26, 19:55   #9
pskupin
Moderator

Proszę spróboważ żel silikonowy (nazwa i producent nieistotni)
pskupin jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-05, 20:09   #10
..Asia..
Wtajemniczenie

Question Dot.: Blizna po operacji tarczycy

a jak odróżnić bliznę przerostową od bliznowca?
Znalazłam takie wytłumaczenie cytat:
"Blizna przerostowa pojawia się dość szybko po urazie i z czasem ma tendencję do zanikania. Rozrost tkanki bliznowatej ma miejsce tylko w obrębie blizny. Jest słabiej unaczyniona, z czasem blednie i jej chirurgiczne wycięcie daje w 45% przypadków dobry rezultat estetyczny.

Bliznowiec natomiast może rozrosnąć się po bardzo długim czasie od urazu. Wystarczy nawet niewielkie uszkodzenie skóry. Tkanka bliznowata jest bardzo dobrze unaczyniona, nie ulega regresji, a wycięcie chirurgiczne najczęściej powoduje dalszy niepohamowany jej rozrost o nieprzewidywalnych rozmiarach."

Tylko jak to odróżnić?
W moim przypadku jeden lekarz mówi że mam bliznowca, drugi, ze blizne przerostową...jestem troche skołowana tym.

Miałam usuwane znamię na ramieniu (dokładnie na obojczyku) metodą elektrokoagulacji (wrzesień 2006r). Goiło się to okropnie, po miesiącu jeszcze mi ciekła krew z ropą...Teraz mam taką bliznę (jak na załączonym zdjęciu) i nie wiem co to jest, czy bliznowiec, czy blizna przerostowa...
Czasami mnie to swędzi i jest takie nieprzyjemne w dotyku.
Nie chcę tego usuwać, nie przeszkadza mi to, tylko boję sie, że jeśli to bliznowiec, to sie rozrośnie
Bardzo proszę o pomoc

Edytowane przez ..Asia..
Czas edycji: 2007-04-10 o 06:22
..Asia.. jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-01-06, 22:07   #11
..Asia..
Wtajemniczenie

Up, up...
Stary 2007-01-07, 17:10   #12
..Asia..
Wtajemniczenie

Do Pana doktora

Czy jest tu ktoś??
Stary 2007-01-08, 15:29   #13
Marcin...
Przyczajenie

Słuchaj, jeżeli lekarze sami nie wiedzą czy to bliznowiec czy blizna przerostowa to skąd my zwykli forumowicze mamy to wiedzieć. Ja wysyłałem zdjęcie swojej blizny do wielu klinik i również zdania na temat jaka to blizna były podzielone. Najlepiej poczytaj o tym więcej i sama spróbuj zdefiniować.
Stary 2007-01-09, 06:34   #14
..Asia..
Wtajemniczenie

Dzięki za odpowiedź! Juz myślałam, ze nikt się nie odezwie....

Pewnie okaże się za jakiś czas co to jest bo jeśli to blizna przerostowa, to nie bedzie się rozrastać. Na razie jest to malutkie, zobaczymy za jakiś czas.
Pozdrawiam
Stary 2007-04-26, 17:40   #15
Marcin...
Przyczajenie

I jak ?
Stary 2007-04-27, 08:29   #16
..Asia..
Wtajemniczenie

Smaruję caly czas maścia Cepan - 3xdziennie. Blizna się zmniejszyła, ale nadal jest widoczna.
Nie rozrasta się, ale jakoś tak dziwnie czasem swędzi...:|

Stwierdziłam, że już mam dośc tej maści i odstawiam ją...z lenistwa :P

Pozdrowionka
Asia
Stary 2007-08-08, 16:14   #17
beata1705
Raczkowanie

Wpisy w blogu: 1

Do Pana doktora PROSZĘ O POMOC jestem po operacji tarczycy miałam ja w listopadzie 2006 roku jest jeszcze czerwona żadnej maści nie stosowałam bo dr nie kazał, teraz zaczęła mi sie rozszerzać, boje sie czy to może być Groźne . proszę o odpowiedz.
Stary 2007-08-08, 19:30   #18
00aga00
Wtajemniczenie

ja już się poddałam Smarowałam contartubexem, cepanem, nic nie pomogło, blizna dalej jest... Póki co noszę na szyi wisiorki
trochę śpiąca
trochę bardziej milcząca
lecz widać można żyć bez powietrza !"

00aga00 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2007-08-11, 12:29   #19
beata1705
Raczkowanie

Wpisy w blogu: 1
Dot.: Blizna po operacji tarczycy pytanie dla doktora

Do Pana doktora PROSZĘ O POMOC jestem po operacji tarczycy miałam ja w listopadzie 2006 roku jest jeszcze czerwona żadnej maści nie stosowałam bo dr nie kazał, teraz zaczęła mi sie rochodzic, boje sie czy to może być Groźne . proszę o odpowiedz.

Nowe wątki na forum Chirurgia Plastyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości