Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Mama z klasą

Notka

Mama z klasą Blaski i cienie macierzyństwa

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-01-19, 14:58   #1
kasiagora23
Zadomowienie

Wpisy w blogu: 1
pobyt dziecka w szpitalu a odmowa wypisania opieki

zacznę od tego że moje dziecko od końca listopada 2 razy było w szpitalu i byc może trafi tam trzeci raz. Oczywistym faktem jest to że przez 24h byłam z nim ja lub mój mąż czasmi nawet oboje. Syn ma 3 lata więc to zrozumiałe. Za pierwszym razem wypisano nam opiekę (zus jeszcze nie wypłacił), za drugim razem jak dostałam skierowanie od rodzinnego do szpitala poprosilam od razu o wypisanie opieki. Lekarka powiedziala, że prawnie opieka sie nie należy gdy dziecko jest w szpitalu. Dokładnie wyglada to tak że "wg ZUS-u dzieckiem w szpitalu zajmuje sie pielegniarka a mamusia chodzi normalnie do pracy i po pracy przychodzi w odwiedziny". W szpitalu za drugim razem owszem wypisano opiekę ale po malej awanturce i moim malym klamstewku, że z pierwszą wypisaną opieką nie było problemu (klamstewko polega na tym że jeszcze mi jej nie wypłacono wiec nie wiem czy będą jakies problemy). Głownym argumentem za niewypisywaniem opieki było to że "przecież to już duże dziecko". Jak nie wyobrażam sobie takiego dziecka zostawić samego choćby na 10 min. Zresztą na oddziale nie widzialam ani jednego dziecka poniżej 12 roku życia które byłoby bez stałej opieki rodzica. Poza 5-letnim chłopcem z domu dziecka. Moje pytania są takie:

-czy rzeczywiście opieka sie nie należy ?
-jeśli faktycznie sie nie należy to jakie klopoty moge mieć w zusie?

Jest do dla mnie wazne bo gdy syn jest w szpitalu to oboje nie pracujemy (jedno z nas idzie na opieke drugie na urlop platny lub pezpłatny). Po prostu nie chcemy by jedno z nas było zbyt obciazone tym wszystkim (trzeba się zająć domem, odespać nocke ze szpitala, wykapać itp)
Stary 2011-01-19, 17:25   #2
szajajaba
Zakorzenienie

Dot.: pobyt dziecka w szpitalu a odmowa wypisania opieki

Ze strony ZUSu:

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
  1. zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. w przypadku:
    • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
    • porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
    • pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
  2. chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
  3. innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - i tu nie ma znaczenia, czy dziecko jest w szpitalu czy nie, opieka ci się należy. WIem, bo sama byłam w szpitalu z dzieckiem będąc już w pracy. Mało tego - akurat w tym szpitalu jest nawet regulamin, jasno mówiący, że z dzieckiem na stale przebywa rodzic. NIKT nie robił najmniejszego problemu.
Stary 2011-01-19, 18:15   #3
kasiagora23
Zadomowienie

Wpisy w blogu: 1

wielkie dzięki mam jednak nadzieje że zus prócz tego co napisalas nie ma jakiś jeszcze kruczków odnośnie szpitali w tych swoich zawiłych procedurach przyzawanie jakże hojnego zasilku.
Nie wiem skad w takim wypadku takie reakcje dwóch lekarzy- bo w sumie jeśli mi przysługuje to :
1) co im do tego?
2) no i przede wszystkim co za problem żeby kartke wypełnić

Może ktoś jeszcze mial podobne przygody do mnie z tym nieszczęsnym zasiłkiem
Stary 2011-01-19, 21:02   #4
iizabelaa
Zakorzenienie

Smaczny profil iizabelaa
Smaczne przepisy7

Od razu zaznaczam, że nie jestem specjalistą w tych sprawach
ale ostatnio w kadrach trochę słyszałam na ten temat,
ale jakoś nie przywiązywałam do tego tematu wagi,
bo mnie jeszcze nie dotyczy,

ponoć ustawodawca zakłada, że dziecko w szpitalu ma opiekę,

i, że czasami lekarze wystawiają zaświadczenie lekarskie rodzicowi, który opiekuje się dzieckiem w szpitalu,
ale w domyśle oznacza to, że szpital cierpi na brak personelu i nie jest w stanie dziecku zapewnić opieki.

Aaaa i jeszcze, ze zaświadczenie musi być wydane przez lekarza zajmującego się dzieckiem w szpitalu, od rodzinnego jest nie ważne.

Chętnie się dowiem od kogoś kto w tym siedzi, czy to prawda.

Edytowane przez iizabelaa
Czas edycji: 2011-01-19 o 21:05
iizabelaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-28, 13:23   #5
beataa123
Przyczajenie

Witam,
ja równiez jestem mamą dzieci z których jedno niejednokrotnie było już leczone szpitalnie. Również spotkałam się z odmową wypisania opieki nad dzieckiem, bo "dziecko ma w szpitalu świetną opiekę a jeżeli chcę być cały czas przy dziecku to już jest moja sprawa".
Efekt był taki, żeby być przy synku w szpitalu miałam wystawiane zwolnienie lekarkie na siebie.
Zdrówka życzę.
beataa123 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-28, 14:24   #6
83monia
Zakorzenienie

porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

normalnie rozwaliło mnie - gdzie te porody które nie kolidują z opieka nad dzieckiem
Stary 2011-01-28, 19:01   #7
shiava
Rozeznanie

Bylam z synem w szpitalu, gdy mial poltora roku. Bez problemu wypisano mi opieke na 10 dni.
Po wyjsciu ze szpitala, lekarz kazal mi zostac ze 2 tyg z dzieckiem w domu - tez dostalam na to opieke bez problemu.

Ale zastanawia mnie jedno - napisalas, ze oboje - Ty i TZ nie pracujecie, bo jedno "odciąza" drugie. To jest dla mnie troche dziwne.
Jak bylam z dzieckiem w szpitalu, TZ normalnie pracowal, po pracy na 2h do nas przyjezdzal. Rano tez codziennie przyjezdzal - przywozil jakies pierdoły, zabawki, slodycze, mi - gazety. Co mialby robic w tym czasie w domu, tydzien czasu?
Po co dwoje rodziców na zwolnieniu?
shiava jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-28, 21:23   #8
ŁAJKA
Zakorzenienie

Biedny ten 5-cio letni chłopczyk.
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Mama z klasą

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości