Laserowe Usuwanie Pieprzyków - Strona 17 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki

Notka

Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki Tutaj możesz zadać pytanie kosmetyczce, wymienić się doświadczeniem, opowiedzieć o swojej pielęgnacji.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2008-10-20, 11:09   #481
Pariii
Rozeznanie

GG do Pariii
Dot.: Laserowe Usuwanie Pieprzyków

Cytat:
Napisane przez Onaaa16 Pokaż wiadomość
Ja mam 16 lat i chciałabym wyciąć sobie piepszyka ale nie wiem czy trzeba na to zgode rodziców lub czy mozna bez problemów to zrobić u dermatologa. Proszę o odpowiedz

niepełnoletnie osoby potrzebują zgody opiekuna.

już od około roku moi rodzice myśleli nad usunięciem moich pieprzyków. ( są to małe, lecz odstające pieprzyki.. jest ich 5 : na brzuszku, nad biustem, pod szyją, na karku ( o te dwa zawsze zachacza łańcuszek) i ostatni pod pachą - ale akurat nie przeszkadza w goleniu. )

dzisiaj byłam u dermatologa.. już w środę będę miała zabieg i usuną mi pieprzyki laserem CO2.
w każde miejsce dostanę zastrzyk ze znieczuleniem. przez najbliższe dni mogą mi te miejsca troszkę krwawić. blizn dużych nie będzie, a po jakimś czasie - ok pół roku nie będzie po nich w ogóle śladu.
nie boję się bólu, bo przecież go nie będzie... ale za każdym razem gdy widzę igłe, strzykawkę łzy pojawiają się mi w oczach automatycznie... i obojętne jest to, czy igiełka jest naprawde malutka... postaram się jak zwykle zamknąć oczka, gdy lekarz będzie już przygotowywał to okropieństwo.

lekarz przedstawił mi zgodę na zabieg... rodzice musieli ją podpisać.
było w niej min. to iż :

7 dni po zabiegu nie mogę brać żadnych leków typu aspiryna itd. a 10 przed Clopidogrel-u.. o ile bym ten lek stosowała..

po operacji lepiej nie prowadzić samochodu.

poinformować trzeba lekarza o jakichkolwiek aleriach. - ja akurat nie mam żadnych.

jest opcja, że przez 2 tyg. w miejscach gdzie były pieprzyki pojawi się kolor niebieski- siny, czerwony.

przez 4-6 tyg. KATEGORYCZNIE nie moża narażać tych miejsc na promienie słoneczne. najlepiej zakrywać je plasterkiem. po tym czasie także starać się nie opalać, nie chodzić na solarium itd... przez najbliższe pół roku, no ale ten pierwszy okres casu jest szczególny, by wszystko mogło się pięknie zagoić. reszta zalezy od nas, czy chcemy mięc potem blizny czy nie

oczywiście może pojawić się infekcja, jeśli dostaną się tam jakieś bakterie ;p

za 5 pieprzyków płacę dokładnie 127,30 Euro.
moja mama wycinała sobie w Polsce dwa lata temu pieprzyki... i za jednego wielkiego na plechach + 3 mniejsze gdzieś tam zapłaciła 500 zł. ( wraz z szczegółowym badaniem ich, czy nie są rakotwórcze, czy jakoś tak ). więc ceny są porównywalne.

ahaaa.. oczywiście lekarz bada wszystkie pieprzyki, które życzymy sobie usunąć. ja osobiście chciałam pozbyć się jeszcze malutkiej myszki na lewej ręce, ale lekarz odmówił, gdyż nie jest to bezpieczne. po jakimś czasie mogły być powikłania, rak skóy bla bla bla..

trochę się rozpisałam, ale mam nadzieje, że jakoś to Wam pomoże.. bo wiele z Was pytało o to wszystko

napiszę już po zabiegu jak poszło i jak się czuję.

pozdrawiam pieprzykowych

<33
Pariii jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-20, 11:14   #482
Pariii
Rozeznanie

GG do Pariii

Cytat:
Napisane przez asiulka92 Pokaż wiadomość
kurcze tez mam takie problem. nIe lubie siebie a zwłasza swojej twarzy. do najbrzydszych dziewczyn nie naleze ale te pieprzyki mnie dobijaja mam ogrmnego wypukłego pod nosem. na prawym policzku chyba z 5 a na drugim to samo roznej wielkosci. zastanwiam sie co zrobic jakie sa tego koszty i czy da sie zapobiec tym co narazie wygladaja jak plamka malenksa moze to czyms smarowac,?? POMOCY... tez mam wrazenie ze one wszystkich odsuwaja ode mnie(( strasznie sie z tym czuje

a może pokochaj każego z nich? nie każdy ma takie.. to nie musi oznaczać, że jesteś "inna". nie sprawiają one obrzydzenia. jak sama je zaakceptujesz, to inni nie będą zwracać na nie uwagi
ja sama mam malutki pod okiem, pod ustami.
i wiele pieprzyków na rękach. ale przyzwyczaiłam się do nich i uważam, że są one w jakiś sposób moją ozdobą, znakiem szczególnym hehe
fakt dużego można usunąć, bo może przeszkadzać, ale te malutkie na policzkach pokochaj )
buziaaak

<33
Stary 2008-10-20, 12:38   #483
gosiaaaa1
Rozeznanie

Zaciekawilam sie tym tematem gdyz mam dosyc sporego pieprzyka na biodrze i czesto jest podrazniany przez bielizne. Wkocnu chce sie zdecydowac go usunac bo juz dlugo to odsuwam. Czy moze ktos wie gdzie najlepiej wykonac ten laserowy zabieg w Warszawie? i jaki jest koszt? Z gory dziekuje
gosiaaaa1 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-20, 21:56   #484
Pariii
Rozeznanie

GG do Pariii

moja mama miała robiony ten zabieg na Żelaznej u chirurga plastycznego jakieś dwa lata temu. zadowolona była bardzo. do niego przychodziły przeróżne gwiazdy min. Saleta. lekarz naprawde wspaniały i zna się na rzeczy
za dużego pieprzyka na plecach i pare mniejszych zapłaciła ok 500 - 600 zł

<33
Stary 2008-10-22, 16:09   #485
Ewcia144
Przyczajenie

Za 4 miesiące będę miała usuwanego pieprzyka nad ustami, lekarka poinformowała mnie że może zostać blizna, tego się boję i jeszcze tego znieczulenia miejscowego... To będzie straszne. Czy oni mi będą wbijać igłe właśnie koło tego pieprzyka??
Ewcia144 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-22, 20:18   #486
Pariii
Rozeznanie

GG do Pariii

no i już po wszystkim.
oczywiście jak mówiłam... popłakałam się. na sam widok igły. niechcący na nią spojrzałam. potem zamknełam oczka. znieczulenie dostalam w 6 miejscach, przy kazdym z pieprzykow. moze innych to nie boli, bo bol nie byl olbrzymi. ale mnie bolalo.. i lzy mi lecialy, a ojczym musial mnie trzymac za reke..
nastepnie czyms ( nie wiem czym bo nie widzialam ) zeskrobała mi lekarka pieprzyka a potem laserem CO2 coś robiła - trochę śmierdział. kazdy kto znajdował się w gabinecie musial zalozyc okularki.
teraz pozostalo mi tylko codziennie smarowac te miejsca mascia i zmieniac plasterek. przez dwa dni nie moge sie myc. nie moze tam sie dostac woda. moge mokrymi chusteczkami sie wytrzec, omijajac plasterki. lekarka powiedziala tez ze najlepiej potem tez nei siedziec jak glupia w wannie, dopoki strupek sam nie odpadnie.
za jakis czas zejdzie wszystko i skora stanei sie tam jednolita. nie bedzie po nicyzm sladu. o ile nie zdrapie wczesniej sama strupka, albo nie namocze go
potem juz mozna sie opalac itd
wiec sami widzicie, ze strasznie nie jest

<33
Stary 2008-10-28, 22:59   #487
zkrainyoz
Raczkowanie

im więcej czytam tym bardziej się boję ...
byłam dziś u dermatologa w sprawie wypadania włosów, a wyszłam ze skierowaniem do szpitala na oddział chirurgii dermatologicznej. mój problem polega na tym, że na karku i pod piersią (dosłownie na linii biustonosza) mam pieprzyki wielkości 6-8 mm. najbardziej obawiam się, że źle mi je usuną i podrażnią. to nielogiczne, żeby pacjent bał się niefachowych lekarzy, bo tyle się słyszy że ludzie umierają nie z powodu choroby ale niekompetencji lekarzy.
dermatolog powiedziała mi, że usuną mi to chirurgicznie
dziewczyny, proszę powiedzcie- ten zabieg wykonuje się jednego dnia i puszczają do domu? jakie jest ryzyko niepowodzenia? jakie dodatkowe badania powinni mi wykonać przed przystąpieniem do zabiegu?

naprawdę, boję się
Stary 2008-10-29, 15:19   #488
nogrand
Przyczajenie

Witam!
Chciałbym usunąć kilka pieprzyków z twarzy, ale nie wiem gdzie mógłbym to zrobić. Interesuje mnie laser lub azot. Gdzie mógłbym to zrobić? Interesują mnie głównie woj. podkarpackie małopolskie świętokrzyskie i lubelskie.
nogrand jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-30, 13:27   #489
lusmarija
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez zkrainyoz Pokaż wiadomość
im więcej czytam tym bardziej się boję ...
byłam dziś u dermatologa w sprawie wypadania włosów, a wyszłam ze skierowaniem do szpitala na oddział chirurgii dermatologicznej. mój problem polega na tym, że na karku i pod piersią (dosłownie na linii biustonosza) mam pieprzyki wielkości 6-8 mm. najbardziej obawiam się, że źle mi je usuną i podrażnią. to nielogiczne, żeby pacjent bał się niefachowych lekarzy, bo tyle się słyszy że ludzie umierają nie z powodu choroby ale niekompetencji lekarzy.
dermatolog powiedziała mi, że usuną mi to chirurgicznie
dziewczyny, proszę powiedzcie- ten zabieg wykonuje się jednego dnia i puszczają do domu? jakie jest ryzyko niepowodzenia? jakie dodatkowe badania powinni mi wykonać przed przystąpieniem do zabiegu?

naprawdę, boję się
ja miałam usuwane pieprzyki również w okolicach piersi i na ramieniu (w celu zbadania) na szczęście nic nie wykazały czyli że jestem zdrowa ALE przestrzegam przed niekompetentnymi lekarzami bo mi zostały blizny i to naprawdę duze, wiadomo że od wszystkiego mozna sie przyzwyczaić ale na początku było mi ciężko już wolałam te pieprzyki niż te blizny zabieg był wykonywany przy miejscowym znieczuleniu, tak wiec byłam świadoma do szpitala pojechałam rano musiałam czekac na swoją kolej ale juz wieczorem normalnie wróciłam do domu i po jakimś czasie kolejna wizyta na zdjęcie szwów. Zabieg sam w sobie nie jest straszny nieprzyjemny czy coś w tym stylu.

lusmarija jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-06, 21:46   #490
Jaga2484
Przyczajenie

Hej.Ja także mam wiele pieprzyków.Masa ich jest na rękach, ale to jeszcze przezyję bo w sumie nie mam wyjścia.Natomiast najgorsze są te na twarzy, najwięcej mam na lewym policzku, no chyba z 14 . 4 takie wieksze(ok5-6mm), a reszta małe, zupełne zbiorowisko tak od 3-1mm.
Zawsze usuwałam (już5) skalpelem u onkologa, bo dermatolog powiedziała że ona tego nie robi (??).W każdym razie usuniete mam3 na plecach bliżej karku i 2 pod pępkiem.Sa duże blizny.
Chcicłabym usunąć sobie te z twarzy, te duże nie, ale te małe bo są zbędne i tylko szpecą.Są płaskie i brązzowe.Czy mogłabym usunąc je laserem jak większośc z Was???Co myslicie??Pomocy

Edytowane przez Jaga2484
Czas edycji: 2008-11-06 o 21:48
Jaga2484 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-11, 00:46   #491
irminka60
Przyczajenie

GG do irminka60

Ja mam właśnie problem, bo mam na twarzy pieprzyk i bardzo mi przeszkadza...jest w niewłaściwym miejscu i już od kilku lat myślę o tym żeby go usunąć. Proszę powiedzcie mi ile taki zabieg kosztuje i do kogo mam iść żeby go usunąć. Pozdrawiam
irminka60 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-11, 12:13   #492
brzydula_81
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Jaga2484 Pokaż wiadomość
Hej.Ja także mam wiele pieprzyków.Masa ich jest na rękach, ale to jeszcze przezyję bo w sumie nie mam wyjścia.Natomiast najgorsze są te na twarzy, najwięcej mam na lewym policzku, no chyba z 14 . 4 takie wieksze(ok5-6mm), a reszta małe, zupełne zbiorowisko tak od 3-1mm.
Zawsze usuwałam (już5) skalpelem u onkologa, bo dermatolog powiedziała że ona tego nie robi (??).W każdym razie usuniete mam3 na plecach bliżej karku i 2 pod pępkiem.Sa duże blizny.
Chcicłabym usunąć sobie te z twarzy, te duże nie, ale te małe bo są zbędne i tylko szpecą.Są płaskie i brązzowe.Czy mogłabym usunąc je laserem jak większośc z Was???Co myslicie??Pomocy

Jaga wydaje mi sie ze tak, ja tez usuwalam niedawno kilka plaskich na buzi, laserem. jedna sesja kosztowala mnie 400 zl...niestety bede musiala powtorzyc jeszcze co najmniej raz bo nadal sa widoczne chociaz troche jasniejsze i pod makijazem prawie ich nie widac. zawsze marzylam o gladkiej buzi i nie poprzetsne na tym jednym zabiegu

J. Allen

brzydula_81 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-25, 15:55   #493
basia12128
Przyczajenie

WITAJCIE. Interesuje mnie usuwanie laserowo płaskich znamion w katowicach lub poblizu.Proszę jeśli ktoś przeszedł taki zabieg proszę o pomoc.
basia12128 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-25, 23:34   #494
chicorita!
Przyczajenie

Ja mam problem ale nie z pieprzykiem .
Odziedziczyłam po mamie takie brzydkie (fe) znamię skórne na twarzy, jest w okolicy nosa, coś na kształt wyrośniętego pieprzyka, tylko zniekształcony i w kolorze skóry. Zastanawiałam się właśnie, ze skoro to nie pieprzyk, to czy mam się z tym zgłosić do chirurga czy jest szansa, że ściągnie mi to kosmetyczka? Nie jest to aż tak tragicznie widoczne, ale jest i z biegiem czasu coraz bardziej mnie wkurza ; )
Jeśli ktoś by wiedział, to byłabym wdzięczna.
Stary 2008-12-30, 11:16   #495
lusia2101
Przyczajenie

Smile Dot.: Laserowe Usuwanie Pieprzyków

Hej Mam taki problem. Mam takie brzydkie 3 pieprzyki (płaskie) na twarzy i strasznie bym je chciała usunąć.. Laserowo gdyż po przeczytaniu Waszych wypowiedzi uznałam że jest to najbezpieczniejszy sposób
Jednak, jeden pieprzyk to on taki nie do końca jak pieprzyk bo jak byłam mała ugryzł mnie komar i ja głupia posmarowałam to lakierem do paznokci i się teraz zastanawiam czy mogę to usunąć. eh.. mała i głupia byłam
Mam tak w sumie tylka 14 lat ale bardzo mi na tym zależy.. bo te "pieprzyki" tworzą mi taki nieładny trojkąt na środku polika

Znacie może jakiś salon urody czy cUś gdzie mogłabym je usunąć w poblizu lub w Ostrłęce?
lusia2101 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-30, 21:51   #496
Glamour_girl
Raczkowanie

Ja rowniez chce usunac pieprzyki laserowo... Czy ktoras z was moze mi polecic jakas sprawdzona klinike w Krakowie?
Glamour_girl jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-12-31, 16:45   #497
trojka
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 4

Cytat:
Napisane przez lusia2101 Pokaż wiadomość
Hej Mam taki problem. Mam takie brzydkie 3 pieprzyki (płaskie) na twarzy i strasznie bym je chciała usunąć.. Laserowo gdyż po przeczytaniu Waszych wypowiedzi uznałam że jest to najbezpieczniejszy sposób
Jednak, jeden pieprzyk to on taki nie do końca jak pieprzyk bo jak byłam mała ugryzł mnie komar i ja głupia posmarowałam to lakierem do paznokci i się teraz zastanawiam czy mogę to usunąć. eh.. mała i głupia byłam
Mam tak w sumie tylka 14 lat ale bardzo mi na tym zależy.. bo te "pieprzyki" tworzą mi taki nieładny trojkąt na środku polika

Znacie może jakiś salon urody czy cUś gdzie mogłabym je usunąć w poblizu lub w Ostrłęce?

e no, bez jaj, to tylko może chirurg wyciąć, a nie jakaś tam kosmetyczka.
Udaj się do dermatologa, a on da skierowanie.

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-01, 12:41   #498
lusia2101
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez trojka Pokaż wiadomość
e no, bez jaj, to tylko może chirurg wyciąć, a nie jakaś tam kosmetyczka.
Udaj się do dermatologa, a on da skierowanie.
Ojej ale po chirurgicznym wycięciu nie będę miała blizn?
A laserowo nie usunę?
Stary 2009-01-01, 17:59   #499
trojka
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 4

Cytat:
Napisane przez lusia2101 Pokaż wiadomość
Ojej ale po chirurgicznym wycięciu nie będę miała blizn?
A laserowo nie usunę?

to właśnie chirurg usuwa laserowo.

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-01, 19:19   #500
lusia2101
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez trojka Pokaż wiadomość
to właśnie chirurg usuwa laserowo.
o. a więc ja widzę że ja strasznie zorientowana jestem
Stary 2009-01-01, 19:53   #501
ferguusson
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez brzydula_81 Pokaż wiadomość
Jaga wydaje mi sie ze tak, ja tez usuwalam niedawno kilka plaskich na buzi, laserem. jedna sesja kosztowala mnie 400 zl...niestety bede musiala powtorzyc jeszcze co najmniej raz bo nadal sa widoczne chociaz troche jasniejsze i pod makijazem prawie ich nie widac. zawsze marzylam o gladkiej buzi i nie poprzetsne na tym jednym zabiegu
Aniu, a gdzie usuwalas swoje pieprzyki..? W Polsce? Mi juz zagoila sie ladnie ta ranka z nosa i mysle o usunieciu jeszcze paru.. Ty usuwalas chirurgicznie czy laserowo? Bo chyba chirurgicznie zostawia wieksze blizny-a nie kazdy mozna laserem, tylko te "wlokniaki" czy jak to sie nazywa

I ile Ci sie goilo..? Chodzilas normalnie do pracy wtedy?

MAC

exchange
ferguusson jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-02, 23:33   #502
Brook
Zakorzenienie

gdzie moge usunac laserowo pieprzyki w Lublinie?

Brook jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 00:36   #503
QsQs
Zadomowienie

w ars medica na zana
QsQs jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 00:45   #504
Brook
Zakorzenienie

hmm weszlam na ich strone i widze ze depilacja sie tylko zajmuja? czy to nieaktualna strona?

Stary 2009-01-03, 01:14   #505
QsQs
Zadomowienie

nie no chyba aktualna http://www.arsmedica.lublin.pl/ na 100% usuwają tam pieprze nawet w cenniku jest
QsQs jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 09:43   #506
Tristam
Przyczajenie

Możesz również w Med-Laser przy Ul. Młyńskiej. Teraz wejście jest tam od 1 maja.
Jakieś 2-3 lata temu miałem tam usuwane pieprzyki na plecach. Niestety małe blizny mam do dziś x/
Tristam jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-03, 14:06   #507
Brook
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez QsQs Pokaż wiadomość
nie no chyba aktualna http://www.arsmedica.lublin.pl/ na 100% usuwają tam pieprze nawet w cenniku jest
hmm widocznie inna strone otowrzylam bo sama byla tylko depilacja- dzieki za linka

Stary 2009-01-04, 11:09   #508
brzydula_81
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez ferguusson Pokaż wiadomość
Aniu, a gdzie usuwalas swoje pieprzyki..? W Polsce? Mi juz zagoila sie ladnie ta ranka z nosa i mysle o usunieciu jeszcze paru.. Ty usuwalas chirurgicznie czy laserowo? Bo chyba chirurgicznie zostawia wieksze blizny-a nie kazdy mozna laserem, tylko te "wlokniaki" czy jak to sie nazywa

I ile Ci sie goilo..? Chodzilas normalnie do pracy wtedy?

usuwalam w Toruniu chociaz jestem z Krakowa....hehe...wszystk o dlatego ze gabinet polecila mi mama TZ. usuwalam laserowo (te plaskie oczywiscie) -koszt jednej sesji to 400 zl (we wrzesniu zeszlego roku) ale pewnie na jednej sie nie skonczy, bo co prawda zjasnialy mi ale calkowicie nie znikly(niektore tak, ale te jasniejsze). jest jednak lepiej....bo jak zrobie makijaz to prawie ich nie widac po zabiegu wszystko trwalo ok 1,5 tygodnia...bo na poczatku zrobily se ciemniejsze i musialam smarowac je jakas mascia...ale pozniej wygladaly juz w porzadku. wlokniaki (o ile to jet to co mysle) tez mialam na szyi- przy okazji rozprawilam sie z nimi laserem i nie ma ani sladu....
mysle ze jak bede znowu w PL to moze przejde sie znowu- ale gdzies w krakowie moja siostra robila wlasnie tam.
do pracy nie chodzilam...bo leniuchowalam w polsce
pozdrowionka ))

J. Allen

brzydula_81 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-02, 16:56   #509
sloneczko0186
Przyczajenie

hej, a to usuwanie jest bezpieczne? ja też chcę usunąć z tym że to jest pieprzyk plamka, taka malutka. Nie jest nawet lekko wypukły ani wyczuwalny pod palcami. I jaka metoda Waszym zdaniem jest najlepsza?
sloneczko0186 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-02, 18:35   #510
ula1409
Rozeznanie

Dziewczyny ja mam ponad 20 pieprzyków ciemnych na twarzy jedne mniejsze drugie większe nie wspominajac o innych miejscach i nie wyobrazam sobie żebym je miała usunac bo są ozdoba i przez nie jestem inna niz wszyscyi to mi bardzo pasuje normalnie się opalam na słońcu w solarium nigdy ich nie zabezpieczałam i nic się nie dzieje

Mój decoupage
Blog- http://ula1409.blogspot.com/
ula1409 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
pieprzyki

Nowe wątki na forum Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości