Wróć   Forum Wizaz.pl > Hobby > wiZOOż

Notka

wiZOOż Wymiana doświadczeń i informacji na wszelkie tematy związane ze zwierzakami w domowym zaciszu.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-03-25, 11:18   #1
Melaniis
Przyczajenie

Kot sika do łóżka ! co robić ?

Witam
mam pewien problem z moją kotką (10 miesięcy )
Początkowo kiedy wzielam ją do domu bylo wszystko ok, po jakims czasie zaczeła sikać do łóżka. Korzystała normalnie z kuwety a raz dziennie lała mi do lożka. Probowałam wszystkiego zeby ją oduczyc tego. Gdy juz sie poddałam kotka przestała sikać, mialam jakies 2 miesiące spokoju. Kilka dni temu kupilam sobie akwarium i rybki i kot znowu mi leje do łóżka ! Mysle ze to moze byc stres, nowa sytuacja w domu, akwarium pełne rybek a ona nie moze sie do niego dostać. Co zrobic zeby kotka przestala byc zazdrosna o rybki ? czy z czasem przyzwyczai sie do nowej sytuacji i przestanie sikać ?
pomocy

03.12.2006 Marcinnnn <3

Melaniis jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 11:50   #2
wistra
Rozeznanie

Dot.: Kot sika do łóżka ! co robić ?

Czy kotka jest już wykastrowana (tak, wycięcie jajników i macicy to kastracja, nie sterylizacja)?
wistra jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 12:36   #3
vioris
Zakorzenienie

Kotki się sterylizuje. Kastruje się kocury.
Spróbuj kupić płyn odstraszający. Psika się tam gdzie kotek sika - czasem pomaga. Ale raczej się musisz do tego przyzwyczaić chyba, że pomoże sterylizacja co oczywiście musisz obowiązkowo zrobić
vioris jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 12:53   #4
Garadiela
Zadomowienie

Mialam podobny problem,ale pomogla kuweta,sterylka i czasowy zakaz wlazenia do pokoju a jesli juz to pod nadzorem.Mozna jeszcze zbadac kotce nerki,moze ma z nimi problem i dlatego leje?

Vioris zwyczajowo mowi sie ze to sterylka a tak naprawde to pelne usuniecie macicy i jajnikow to kastracja;p
No ale mniejsza o nazwe

Przyzwyczaic sie do zasikanego lozka?
Ciekawa teoria

Edytowane przez Garadiela
Czas edycji: 2011-03-25 o 12:55
Garadiela jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 13:59   #5
marea
Wtajemniczenie

Jezeli kotka jest wysterylizowana to zbadaj jej mocz i zrob badania krwi by wykluczyc jakas chorobe, jelsi nie - koniecznie wysterylizuj (wykastruj)
Jesli okaze sie ze ze zdrowiem wszytsko ok to mozesz postestowac karmy uspokajajace typu Royal Canin Calm, Feliway do kontaktu, byc moze kotka nalezy do wrazliwych i pokazuje swoj stres w taki sposob, no ale dopuki nie wykluczysz problemow zdrowotnych nie mozna tego stwierdzic
marea jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 18:26   #6
Nimfa20
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 84

Cytat:
Napisane przez vioris Pokaż wiadomość

"Sterylizacja chirurgiczna ma kilka odmian – od przecięcia lub podwiązania nasieniowodów lub jajowodów aż po sterylizację pełną, czyli kastrację. Najbardziej polecana jest pełna kastracja, czyli chirurgiczne usunięcie macicy wraz z przydatkami u samic oraz całkowite usunięcie jąder u samców."
http://www.vetopedia.pl/article29-1-...rylizacja.html
-------------------------------------------------------------------------
"Kastracja a sterylizacja?
Zwyczajowo mówiło się, że samiczki są sterylizowane, a samce kastrowane. Jest to błędne, ponieważ
sterylizacja jest zabiegiem teoretycznie odwracalnym, to czasowe pozbawienie możliwości zapłodnienia, na przykład podwiązanie jajowodów czy nasieniowodów. Kastracja jest nieodwracalna, polega na usunięciu całości lub części narządów rodnych."
http://wortal.fretki.org.pl/index.ph...display&sid=16
--------------------------------------------------------------------------
sterylizacja czy kastracja kotki?
Często używamy wymiennie terminów kastracja oraz sterylizacja w odniesieniu do zneutralizowania rozrodczości kotki. Czasem też uważa się, że kastracja dotyczy jedynie kocurów, a sterylizacja – kotek.

Sterylizacja to podwiązanie albo przecięcie jajowodów u kotek i nasieniowodów u kocura. Obecnie odchodzi się od wykonywania tego zabiegu.

Kastracja to usunięcie całego układu rozrodczego (macicy, jajników, jajowodów) u kotki lub usunięcie jąder u kocura.

Tak więc obydwa terminy mają odniesienie do obydwu płci, jednak obecnie wykonuje się głównie zabiegi kastracji kotek i kocurów.
http://www.dlaczegokot.pl/sterylizac...astracja-kotki
Nimfa20 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 19:54   #7
vioris
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Garadiela Pokaż wiadomość

Przyzwyczaic sie do zasikanego lozka?
Ciekawa teoria
Wierz mi, że są koty na które nic nie działa Ja osobiście takiego mam i zasikane łóżko to częsty rutuał ... no i co mam zrobić?? Wyrzucić?

Oczywiście łóżko a nie kota
vioris jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-25, 20:30   #8
Melaniis
Przyczajenie

kotka jest całkowicie zdrowa ale nie była jeszcze sterylizowana i moim zdaniem to nie ma zadnego wplywu, poniewaz zaczela sikac jak pojawily sie rybki

---------- Dopisano o 21:30 ---------- Poprzedni post napisano o 21:19 ----------

odstraszacza na koty tez juz probowałam, moja kotka reagowała na niego wręcz odwrotnie, nie odstraszało ją to, a raczej bardziej przyciągało ;p

03.12.2006 Marcinnnn <3

Stary 2011-03-25, 22:22   #9
Garadiela
Zadomowienie

Niektore kotki podobno tez znacza teren,moze twoja taka nadgorliwa
Pierwsze co to bym ja wyciela,tak czy siak jej to nie zaszkodzi
A potem kuweta i zakaz wchodzenia na lozko wedle mozliwosci.Musi sie nauczyc ze sie nie sika na posciel...
Koty sa w stanie to zrozumiec,na tyle sa inteligentne
Garadiela jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-26, 01:52   #10
Brookit
Rozeznanie

Nie miałam nigdy problemu sikającego kota. Moje zawsze robią w kuwetę. Ale mam setki litrów wody w "szkle" więc wiem jakim zainteresowaniem moje koty darzyły akwaria (teraz to tylko są zainteresowane jak podmieniam wodę).

Ale tak mi przyszło do głowy. Jeśli akwarium jest dość wysoko to może postawić koło niego taboret tak by kot mógł swobodnie podejść i obwąchać szybę? Moim tak podstawiałam jak wykazywały zainteresowanie (lub chciały przez szybę upolować rybki). Obecnie kocur z łóżka wskakuje na akwarium i śpi na ciepłej pokrywie.

Nie wiem czy to pomoże ale tak mi się wydaje, że jak na spokojnie sobie pozna nowy sprzęcior i ruchliwych domowników to może przestanie to być dla niego stresującą nowością.

Co do sikania w łóżko - próbowałaś na łóżku dawać mu jakieś pyszne jedzonko w misce? Może jak skojarzy wyrko bardziej z jedzonkiem to zrezygnuje z sikania?

Aaaa no i przyszło mi jeszcze jedno odnośnie stresu. Poczytaj o kroplach Bacha. Wielu właścicieli kotów bardzo sobie je chwali.
Brookit jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-26, 06:30   #11
Nimfa20
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 84

Cytat:
Napisane przez Melaniis Pokaż wiadomość
kotka jest całkowicie zdrowa ale nie była jeszcze sterylizowana i moim zdaniem to nie ma zadnego wplywu, poniewaz zaczela sikac jak pojawily sie rybki [COLOR="Silver"]
To raczej rybki nie mają tu żadnego wpływu Kotce prawdopodobnie zbliża się rujka. Obserwuj jeszcze, czy będzie głośno miauczała, 'przypłaszczała' się ciałem do podłogi itd...

http://wizaz.pl/forum/showthread.php...highlight=ruja

Ja mam 2 akwaria z rybkami, miałam jeszcze chomika jak pojawił się pierwszy kot. Kładł się na akwarium obserwował, wąchał go. A jak wzięłam drugiego kota, to ten pierwszy nie zaczął mi nigdzie indziej siusiać niż do kuwety
Nimfa20 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-26, 06:54   #12
marea
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Melaniis Pokaż wiadomość
kotka jest całkowicie zdrowa ale nie była jeszcze sterylizowana i moim zdaniem to nie ma zadnego wplywu, poniewaz zaczela sikac jak pojawily sie rybki

---------- Dopisano o 21:30 ---------- Poprzedni post napisano o 21:19 ----------

odstraszacza na koty tez juz probowałam, moja kotka reagowała na niego wręcz odwrotnie, nie odstraszało ją to, a raczej bardziej przyciągało ;p
Gwarantuje Ci w 99% ze po sterylizacji problem zniknie

Czasem kotki sa wyjatkowo terytorialne, i wszelkie nowosci, zmiany w otoczeniu powoduja u nich podobne zachowania, po sterylizacji zazwyczaj problem znika, bo ma zwiazek z hormonami

Moja kotka w czasie ruji znaczyla mi fotel tak jak kocur, siusiajac na stojaco i trzesac ogonkiem
Kotka kolezanki, niewysterylizowana tez jej leje gdzie popadnie, slyszalam juz o wielu takich przypadkach i zazwyczaj sterylizacja pomagala....zreszta... chyba i tak zamierzalas ja wysterylizowac/wykastrowac? dla kotki ten zabieg bedzie mial wiecej plusow niz minusow, jezeli chodzi o kwestie zdrowotne a a nuz przetanie rowniez posikiwac nie wachaj sie
marea jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-28, 19:14   #13
*Agatek*
Zakorzenienie

Jaka to jest rasa kota? Dachowiec? Mój pierwszy kot był wychowany i to był dachowiec- nie sikała nigdzie indziej jak do kuwety, no może w papcie i po kątach. Później mieliśmy syjamskiego, ta wredna małpa sika w róg fotela... fotel strasznie śmierdzi... Na szczęście dawno nie mieszkam z rodzicami, a w swoim domku mam dachowca, tym razem pierwszy raz samca- został wykastrowany, po czym nie czuć w ogóle, że sika. Na Twoim miejscu wykastrowałabym kota oraz karała za sikanie. Psikać też można- psikałam zwykłym spriskiwaczem do szyb- kot czując inny zapach omijał szerokim łukiem- dopóki nie wywietrzało

*Agatek* jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 19:43   #14
Sweet Chocolate
Raczkowanie

.

Edytowane przez Sweet Chocolate
Czas edycji: 2012-10-24 o 19:23
Sweet Chocolate jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-31, 21:53   #15
tacyta
Wtajemniczenie

Wpisy w blogu: 1

Moczenie łóżka przez kota to zwykle objaw silnego stresu, poczucia zagrożenia albo też kot czuje się odrzucony, zaniedbany i chce zwrócić na siebie uwagę. Koty reagują tak na zmiany, które je niepokoją. Myślę, że jak kot przyzwyczai się do zmiany, to problem zniknie. Jak już radzono, poświęc kotu więcej uwagi, baw się z nim, okazuj uczucie.
Stary 2011-04-01, 13:38   #16
Sorbet
Zadomowienie

Moja niesterylizowana kocica szczała w kącie w dużym pokoju i psikam tam starymi, przeterminowanymi perfumami. Lepszy ten zapach niż kocie szczyny, już tam nie leje. Drugi kot (kastrat) natomiast załatwia się teraz w wannie. Też chyba tam będę perfumować... Kociaki nie lubią zapachu chemii. Spróbuj na łóżku położyć koc spryskany czymś czym sama się perfumujesz i jak się da to przez parę dni zamykaj pokój przed zwierzakiem (tak, żeby sam nie zostawał na łóżku).
Stary 2011-04-04, 10:14   #17
Sweet Chocolate
Raczkowanie

.

Edytowane przez Sweet Chocolate
Czas edycji: 2012-10-24 o 19:23
Sweet Chocolate jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-04, 11:33   #18
lady opium
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez *Agatek* Pokaż wiadomość
Jaka to jest rasa kota? Dachowiec? Mój pierwszy kot był wychowany i to był dachowiec- nie sikała nigdzie indziej jak do kuwety, no może w papcie i po kątach. Później mieliśmy syjamskiego, ta wredna małpa sika w róg fotela... fotel strasznie śmierdzi... Na szczęście dawno nie mieszkam z rodzicami, a w swoim domku mam dachowca, tym razem pierwszy raz samca- został wykastrowany, po czym nie czuć w ogóle, że sika. Na Twoim miejscu wykastrowałabym kota oraz karała za sikanie. Psikać też można- psikałam zwykłym spriskiwaczem do szyb- kot czując inny zapach omijał szerokim łukiem- dopóki nie wywietrzało
Rasa nie ma tu nic do rzeczy! Jako właścicielka syjama nie potwierdzam tych "rewelacji". Koty nie są wredne, wredni są ludzie. Szkoda, że te wspaniałe stworzenia często trafiają do osób, które nie mają dla nich czasu, nie rozumieją ich natury i psychiki, a problemy chcą rozwiązywać poprzez kary... Tak, kot sika do łóżka, bo jest wredny, złośliwy, fałszywy... Takie coś jedynie utrwala stereotypy i krzywdzi te zwierzęta...
Cytat:
Napisane przez tacyta Pokaż wiadomość
Moczenie łóżka przez kota to zwykle objaw silnego stresu, poczucia zagrożenia albo też kot czuje się odrzucony, zaniedbany i chce zwrócić na siebie uwagę. Koty reagują tak na zmiany, które je niepokoją. Myślę, że jak kot przyzwyczai się do zmiany, to problem zniknie. Jak już radzono, poświęc kotu więcej uwagi, baw się z nim, okazuj uczucie.
Dokładnie.

17.08.2013

06.11.2013

03.02.2014

lady opium jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-06, 11:44   #19
Melaniis
Przyczajenie

jest to zwykły dachowiec
wczoraj została wysterylizowana, teraz caly czas spi, mam nadzieje ze problem zniknie
weterynarz powiedzial mi ze sikanie do łóżka to nie jest problem hormonów co mnie bardzo zdziwiło, bo to nie jest tak ze jak sie wysika w łóżku to jest wielka plama, ona raczej znaczy teran takimi małymi plamkami
i tylko własnie jak te rybki sie pojawiły to tak nasikała ze masakra... wielka mokra plama jak nigdy, zawsze tylko takie male plamki byly...
ehh no nic musze poczekac i zobaczyc co bedzie...
dziekuje wszystkim za dobre rady

03.12.2006 Marcinnnn <3

Stary 2011-04-07, 11:34   #20
zapsiona
Raczkowanie

Witam wszystkich jako kompletnie zazwierzęcona .
Miałam kiedyś podobny problem ze swoją kotką. W wieku od ok 9-10 miesięcy zaczęła regularnie odwiedzać łóżko w celu zrobienia siku. Dodam że proceder miał miejsce tylko na łóżku pościelonym . Ten dziwny nawyk minął po wysterylizowaniu kocicy .
zapsiona jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 12:03   #21
klamliwa
Przyczajenie

Witam nie chce zakładać nowego wątku, dlatego piszę tutaj mam taki problem, że moja kotka chodzi ładnie do kuwety załatwia się niby wszystko oki, ale... jak sika to zaczyna w kuwecie a kończy... na ścianie sprzątam łazienkę, co najmniej 2 razy dziennie już nawet nie o to chodzi a o sam zapach cały czas go czuję (nie wiem może tylko ja jestem taka przewrażliwiona) tak czy siak czy ktoś z Was miał taki problem? myślałam o kuwecie zamkniętej, ale z braku miejsca nie dałabym jej rady nigdzie wsadzić... no i teraz drugie pytanie czy może coś jej i powinnam z nią iść do weterynarza? Dodam jeszcze, że kotka ma 8 miesięcy była sterylizowana, kuwetę ma sprzątaną przynajmniej 2 razy dziennie, więc chyba na brud nie ma, co narzekać a no i od kiedy tak robi nie wiem chyba odkąd ją mam, a raczej, od kiedy się skubłam, że tak robi
klamliwa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 13:20   #22
esfira
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez klamliwa Pokaż wiadomość
Witam nie chce zakładać nowego wątku, dlatego piszę tutaj mam taki problem, że moja kotka chodzi ładnie do kuwety załatwia się niby wszystko oki, ale... jak sika to zaczyna w kuwecie a kończy... na ścianie sprzątam łazienkę, co najmniej 2 razy dziennie już nawet nie o to chodzi a o sam zapach cały czas go czuję (nie wiem może tylko ja jestem taka przewrażliwiona) tak czy siak czy ktoś z Was miał taki problem? myślałam o kuwecie zamkniętej, ale z braku miejsca nie dałabym jej rady nigdzie wsadzić... no i teraz drugie pytanie czy może coś jej i powinnam z nią iść do weterynarza? Dodam jeszcze, że kotka ma 8 miesięcy była sterylizowana, kuwetę ma sprzątaną przynajmniej 2 razy dziennie, więc chyba na brud nie ma, co narzekać a no i od kiedy tak robi nie wiem chyba odkąd ją mam, a raczej, od kiedy się skubłam, że tak robi
niektóre koty tak mają, że nie kucają ładnie do sikania, tylko zadzierają du* coraz wyżej. Jeśli kotka zaczyna sikać w kuwecie, tylko zadziera w trakcie zad i zasikuje ścianę, to nie jest w sumie nic związanego z chorobą, gorzej by było, gdyby w ogóle sikała poza kuwetą... Sama udzieliłąś sobie odpowiedzi na pytanie- najlepsza by była kryta kuweta. Jak nie masz miejsca, to może postaw za kuwetą kawałek plastiku czy innego pleksi, żeby na to sikała, a nie na ścianę, będzie łatwiej sprzątać...
Stary 2012-12-30, 14:59   #23
sunshain
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez vioris Pokaż wiadomość
(...)
Sterylizacja i kastracja to różne jakościowo zabiegi, ale wspólną cechą obu zabiegów jest to, że zwierzę poddane takim operacjom nie może skutecznie uczestniczyć w prokreacji (w rozmnażaniu się), choć zasady tej niemożności w obu przypadkach są inne.

Kastracja, polega na tym, że usuwa się (wycina) gonady (u samców jadra, a u samic jajniki). U samic zazwyczaj dodatkowo (jest to wskazane) usuwa się też macicę, aby uniknąć późniejszych powikłań po operacji.

Sterylizacja u samców polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów (jądra nie są usuwane), a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów (jajniki nie są usuwane).

W Polsce kastrujemy ale mylnie nazywamy to sterylizacją u samic

sunshain jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-30, 17:14   #24
monika_sonia
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez klamliwa Pokaż wiadomość
Taki problem to nie problem .
Proponuję kuwetę zamkniętą, kuwetę otwartą z wysokim tyłem lub kuwetę z ramką plus jak radzi Esfira podłożenie czegoś na ścianę .
Podane przeze mnie kuwety są przykładowe, są różne wzory i wymiary i wszędzie ich pełno.

monika_sonia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-31, 11:45   #25
klamliwa
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez monika_sonia Pokaż wiadomość
kuwetę otwartą z wysokim tyłem lub kuwetę z ramką plus jak radzi Esfira podłożenie czegoś na ścianę .

Obie niestety nie działają miejscówka kuwety jest w rogu przy pralce wiec jest zasłonięta z trzech stron, więc ma do wyboru do oblania trzy ścianki no, ale najważniejsze, że to nie problem taki, żeby trzeba było iść z tym do weterynarza pewnie jednak będę musiała zainwestować w kuwetę krytą i zmienić jej lokalizacje dzięki
klamliwa jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum wiZOOż

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości