Wróć   Forum Wizaz.pl > Hobby > wiZOOż

Notka

wiZOOż Wymiana doświadczeń i informacji na wszelkie tematy związane ze zwierzakami w domowym zaciszu.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-04-19, 09:05   #1
gda
Zakorzenienie

Gniazdo wróbla pod parapetem

Witam! (mój pierwszy wątek!)

Od mniej więcej trzech tygodni mamy miłych sąsiadów z dziećmi
Codziennie rano słyszymy skrobanie i ćwierkanie pisklaków, podczas gdy ich tata lata w pobliżu zbierając dla nich pokarm.

Teraz moje pytanie do Was - ponieważ wróbli jest coraz mniej czy jest coś, cokolwiek, co mogłabym dla nich zrobić

Jakiś czas temu (jak było jeszcze chłodno) postanowiłam wysypać trochę ziaren słonecznika i jabłka na parapet, ale nie pomyślałam o tym, że za chwilę mogą się zlecieć inne, większe, nieprzyjazne wróblowi ptaki. I faktycznie już trzeciego dnia zobaczyłam srokę na parapecie, a gołąb przylatywał jeszcze kolejne trzy dni po usunięciu ziaren... Przestałam wysypywać ziarno, żeby biedne wróble się nie bały...

Myślicie, że o tej porze roku dokarmianie w ogóle ma sens? Zainwestować w karmnik czy może poczekać do zimy?

I jeszcze jedno - jakie drzewko mogłabym zasadzić na balkonie (który jest obok okna z gniazdem), żeby wróble mogłyby się tam chować przed nieprzyjaznymi im ptakami?
gda jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-19, 14:12   #2
motylek1007
Moderator

Dot.: Gniazdo wróbla pod parapetem

dokarmianie o tym czasie jest bez sensu

[*] 11.09.2012
jeszcze się kiedyś spotkamy...
motylek1007 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-19, 22:33   #3
paula78
Zakorzenienie

Smaczny profil paula78
Smaczne przepisy14

Jesteś pewna ,że chcesz mieć ptak na balkonie ?to raz
a dwa myslisz ,ze akurat wybiora twoje drzewka ?co bys musiała posadzic ?

I nie dokarmiaj teraz ptaków bo im to szkodzi.

paula78 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-20, 07:34   #4
gda
Zakorzenienie

Wróbel na balkonie mi zupełnie nie przeszkadza.

Wiem, że tuje są przez wróble nie lubiane. Ale właściwie to nie mam pojęcia co innego mogłabym posadzić. Nie wiem, czy wybiorą akurat moje drzewka, ale mogę zawsze spróbować. Poza tym jesienno-zimową porą, na takim drzewku mogę nadziać trochę jabłek, tak żeby żaden większy ptak nie miał możliwości się do tego dostać.
Stary 2011-04-20, 08:49   #5
lady opium
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez gda Pokaż wiadomość
Wróbel na balkonie mi zupełnie nie przeszkadza.

Wiem, że tuje są przez wróble nie lubiane. Ale właściwie to nie mam pojęcia co innego mogłabym posadzić. Nie wiem, czy wybiorą akurat moje drzewka, ale mogę zawsze spróbować. Poza tym jesienno-zimową porą, na takim drzewku mogę nadziać trochę jabłek, tak żeby żaden większy ptak nie miał możliwości się do tego dostać.
A dlaczego? Na moich tujach zawsze mnóstwo wróbli siedzi i wiele innych mniejszych ptaków. Mowa oczywiście o tujach dość starych, kilku-kilkunasto metrowych. Być może mają tam jakieś gniazda, ale tego nie sposób dojrzeć... Tuje są zwykle bardzo gęste i stanowią świetną kryjówkę dla ptaków

17.08.2013

06.11.2013

03.02.2014

lady opium jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-04-20, 08:51   #6
esfira
Zakorzenienie

chyba najlepszy byłby jakiś gęsty krzak, np. bukszpan, czy jakiś iglak- tuja, cyprys żeby wróbel mógł tam wskoczyć, a większy ptak nie. Co do dokarmiania- to tylko zimą, najlepiej nie zaglądaj do wróbli i nic im tam teraz nie podsypuj, bo możesz je tylko stresować.
Stary 2011-04-20, 13:45   #7
gda
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez lady opium Pokaż wiadomość
A dlaczego? Na moich tujach zawsze mnóstwo wróbli siedzi i wiele innych mniejszych ptaków. Mowa oczywiście o tujach dość starych, kilku-kilkunasto metrowych. Być może mają tam jakieś gniazda, ale tego nie sposób dojrzeć... Tuje są zwykle bardzo gęste i stanowią świetną kryjówkę dla ptaków
Czyli lubia tuje? To super tylko boje sie, ze na moim balkonie na trzecim pietrze kamienicy nie wyrosnie zbyt bujna i wysoka...

Co do zagladania do wrobli, to absolutnie tego nie robie ostatnio przez przypadek mielismy poranne spotkanie oko w oko i nie uciekl
Stary 2011-05-10, 07:47   #8
gda
Zakorzenienie

Moje wróbelki się świetnie chowały, już druga tura piskląt się wykluła, ale niestety pojawił się w okolicy jerzyk, który chyba je wyrzucił z gniazda
Pewnie sam chce je zająć
Odpowiedz

Nowe wątki na forum wiZOOż

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości