Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes Szukasz pracy, pracujesz, prowadzisz własny biznes, masz wiele pytań i wątpliwości, a może masz wiedzę, którą chciałabyś się podzielić z osobami, które jej poszukują. To forum jest właśnie dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-08-16, 23:15   #1
niby nic
Zakorzenienie

wypowiedzenie umowy zlecenia

Szukam czegos konkretnego w internecie o wypowiedzeniu umowy zlecenia, ale za duzo tych informacji tam jest

Jak mam umowe zlecenie na okres 3 miesiecy i nie ma wzmianki i o okresie wypowiedzenia to moge ja wypowiedziec z dnia na dzien i nastepnego dnia nie przyjsc juz do pracy?

A jak jest mowa np. o miesiecznym wypowiedzeniu to wystarczy ze zloze wniosek o wypowiedzeniu i pracuje miesiac tak? i musze ogolnie podawac jakies powody konkretne?

I w ogole czy zdarza sie tak, ze w pierwszej umowie jaką zawieram z danym pracodawca (mowa o umowie zlecenie) bedzie mowa o miesiacznym okresie wypowiedzenia? czy raczej az tak dlugiego nie bedzie?

Jak ktos bedzie umial mi pomoc, to bede bardzo wdzieczna

---------- Dopisano o 23:15 ---------- Poprzedni post napisano o 22:41 ----------

jeszcze takie pytanie o co chodzi z tym pokryciem szkody

Cytat:
Obowiązki przyjmującego zlecenie

Przyjmujący zlecenie podobnie jak dający zlecenie, może wypowiedzieć umowę w każdym czasie. W sytuacji gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnej przyczyny wtedy to przyjmujący zlecenie odpowiedzialny jest za pokrycie szkody. Przepisy te dotyczą jednak tylko odpłatnego zlecenia.
tzn ze jak mam okres wypowiedzenia miesiac, zloze wypowiedzenie i nie bede tego miesiaca jeszcze pracowac to musze pokryc jakas szkode, czy nawet jak bede pracowac caly okres wypowiedzenia to i tak pokrycie szkody mnie dotyczy (cokolwiek to jest w ogole )

niby nic jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-18, 12:43   #2
lenciaaa9123
Przyczajenie

Dot.: wypowiedzenie umowy zlecenia

dokładnie mam te same pytania co koleżanka

lenciaaa9123 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-18, 19:28   #3
Sikorka0204
Zakorzenienie

Jeśli chodzi o umowę zlecenie w której niema okresu wypowiedzenia to możecie nawet dziś zadzwonić, że jutro nie idziecie do pracy i nic wam nie grozi. Wszystko też zależy czy podpisywałyście osobno jakiś regulamin?
Jeśli chodzi o miesiąc wypowiedzenia to z tego co mi wiadomo składasz wypowiedzenie i przez ten miesiąc normalnie pracujesz.

Pokrycie szkody - u mnie czegoś takiego w firmie niema przynajmniej tak się nie nazywa. Mamy regulamin w którym jest paragraf który informuje, iż za niewstawienie się do pracy grozi kara finansowa (gdyż my również ponosimy straty finansowe). Może właśnie o to chodzi?
Sikorka0204 jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-19, 12:44   #4
Hildur
Przyczajenie

Dziewczyny,

mam wrażenie, że mylicie pojęcia. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna a co za tym idzie nie podlega przepisom Kodeksu Pracy, czyli osoby pracujęcej na jej podstawie żadne regulaminy pracy nie obowiązują. Dotyczą one stosunku pracy a takowy nawiązuje się przez umowę o pracę, wybór, powołanie, mianowanie czy spółdzielczą umowę o pracę.

Umowa zlecenie to zupełnie inna bajka.

Nie słyszałam o umowach tego typu gdzie byłby okres wypowiedzenia. Nie ma czegoś takiego.

Sikorko, nie możesz mieć w swoim regulaminie pracy zapisu o karze pieniężnej za niestawienie się do pracy. Karę pieniężną można wymierzyć tylko za nieprzestrzeganie przepisów bhp lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia ( to co innego niż niestawienie się), stawienie się do pracy w stanie nietrzezwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy. To jest art 108 KP.

Niby nic, ty się o pokrywanie żadnych szkód nie martw (tu chodzi o wymierną, konkretną szkode za ktśra powoduje niewykonanie zlecenia). Napisz mi lepiej co to za praca, czyli co robisz bo łatwiej mi będzie powiedzieć co to za umowa zlecenie. W sensie czy prawdziwa czy po prostu pracujesz normalnie a szef dał umowę zlecenie bo tak jet taniej i wygodniej dla niego. Jeśli to drugie to kochana masz luz bo on to robi nielegalnie i to jemu grozi kara piniężna a nie tobie.

Genralnie Kochane umowa zlecenie i umowa o pracę to dwie różne bajki.

Podaje link to artykułu o różnicach między nimi i o tym co groszi pracodawcy za ich zawieranie http://zatrudnieniepraktycznie.blogspot.com/
Hildur jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-20, 13:57   #5
niby nic
Zakorzenienie

Dziekuje bardzo za odpowiedz, wyslalam wiadomosc prywatna

Stary 2011-08-20, 16:27   #6
bestla
Rozeznanie

A ja mam pytanie czy składając wypowiedzenie z umowy zlecenia przysluguje zaplata za przzepracowany czas (jesli umowa zostala zawarta na czas 3 miesiecy, ale wypowiedzenie jest złozone po 2)? Za pierwszy miesiac juz dostalam za 2 jeszcze nie.
bestla jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-20, 16:46   #7
niby nic
Zakorzenienie

ja czytalam, ze pracodawca ma obowiazek wyplacic pieniadze ze ten przepracowany okres, ale wiadomo ze w praktyce roznie to bywa

Stary 2011-08-21, 08:43   #8
lenciaaa9123
Przyczajenie

do Hildur:

okres wypowiedzenia może być w umowie zlecenie tylko że musi być zawarty w umowie tego się dowiedziałam a co do tych szkód to też nie wiem.. ja mam umowę zlecenie na inwentaryzacje i mam w umowie że jeśli min. 7 dni przed inwent. nie zgłoszę faktu iż mnie nie będzie płacę karę umowną 200 zł. Odnośnie samego wypowiedzenia to nie wiem co znaczą szkody...

Stary 2011-08-22, 00:41   #9
Hildur
Przyczajenie

Tak racja. Zle sie wyraziłam, dobrze że zauważyłaś. Okresu wyp. nie ma jeśli nie zostało zapisane w umowie i stosuje się przepisy KC Art. 746
§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Kwestia tej szkody jest rzeczywiście skomplikowana. Chodzi tu o szkodę do której bezpośrednio przyczynił się wykonująacy zlecenie. Między szkodą a twoim działaniem musi być związek przyczynowy a pracodawca musi te szkodę wykazać. Musi być to rzeczywista, konkretna szkoda. takie rzeczy ciężko udowodnić i ten obowiązek ciąży na pracodawcy bo on wywodzi z tego skutki prawne.

Powiedzmy, że przez naszą nagła rezygnację nie zostało wykonane zamówienie albo pracodawca stracił klienta. Mamy szkodę. Ale jeśli jedynym problemem będzie to, że trzeba szukać kogoś na nasze miejsce albo inni musza przejąć nasze obowiązki to nie ma problemu.

Mam nadzieje, że to wyjasnienie trzyma sie kupy ;-).
Hildur jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-23, 13:52   #10
lenciaaa9123
Przyczajenie

wszystko wyjdzie przy wypowiedzeniu umowy(jeśli tak nastąpi) ale dziękuję za informacje pozdrawiam

aaa jeszcze jedno.. przy wypowiedzeniu umowy zlecenia muszę podawać powód wypowiedzenia? i ma ktoś może wzór takiego wypowiedzenia? bo nie mogę znaleźć na necie nic konkretnego

Stary 2011-08-24, 15:30   #11
agusiajnw
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez lenciaaa9123 Pokaż wiadomość
wszystko wyjdzie przy wypowiedzeniu umowy(jeśli tak nastąpi) ale dziękuję za informacje pozdrawiam

aaa jeszcze jedno.. przy wypowiedzeniu umowy zlecenia muszę podawać powód wypowiedzenia? i ma ktoś może wzór takiego wypowiedzenia? bo nie mogę znaleźć na necie nic konkretnego
nie, nie musisz podawać powodu.
W podaniu piszesz, że wypowiadasz umowę nr .... zawartą w dniu ... z dniem .... i już.
agusiajnw jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-01, 19:17   #12
asya_slodka
Przyczajenie

Cześć wszystkim. Od jutra(2.06) mam zacząć pracować w sklepie(praca wakacyjna). Będę na umowie zlecenie, praca zmianowa cały tydzień + święta. Chciałam zapytać jak wygląda kwestia wypowiedzenia.. Chciałabym pracować do końca czerwca, ew 1 tydzień lipca dodatkowo, ponieważ planuje wyjazd z chłopakiem za granice po sesji. Kiedy muszę złożyć wypowiedzenie? Pracodawca nie wie o moich planach, bo tak to nikt by mnie nie zatrudnił, a chciałam chociaż na bilet zarobić
Dlatego pytam przed podpisaniem umowy.
Dziękuję za mądre odpowiedzi
asya_slodka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-02, 12:28   #13
Marwari
Moderator

GG do Marwari

Cytat:
Napisane przez asya_slodka Pokaż wiadomość
Cześć wszystkim. Od jutra(2.06) mam zacząć pracować w sklepie(praca wakacyjna). Będę na umowie zlecenie, praca zmianowa cały tydzień + święta. Chciałam zapytać jak wygląda kwestia wypowiedzenia.. Chciałabym pracować do końca czerwca, ew 1 tydzień lipca dodatkowo, ponieważ planuje wyjazd z chłopakiem za granice po sesji. Kiedy muszę złożyć wypowiedzenie? Pracodawca nie wie o moich planach, bo tak to nikt by mnie nie zatrudnił, a chciałam chociaż na bilet zarobić
Dlatego pytam przed podpisaniem umowy.
Dziękuję za mądre odpowiedzi
zależy co masz na umowie...
Jeżeli nie ma na niej żadnych regulacji w tej kwestii to właściwie z dnia na dzień, ale równie dobrze może być zapis o miesięcznym wypowiedzeniu.

A tak swoją drogą to Twój plan jest "genialny"... Nie ma to jak na wstępie oszukiwać szefa....

Marwari jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-30, 18:36   #14
21kasia21
Moderator

Dziewczyny poratujcie...

Sytuacja kuzynki wygląda następująco:
01.07.13 podpisała zlecenie do 30.09.13 (3miesiące), pracuje w biurze, na umowie ma napisane: wykonywanie czynności biurowych. Od przyszłego tygodnia jest sama w biurze, bo pracownica firmy idzie na miesiąc na urlop. Ogólnie w firmie panuje zamęt taki, że nawet pracownice nie raz mają z tym problem, aby to ogarnąć. Firma zmienia profil działalności, jest masa niedociągnięć, papierów i pretensji o wszystko do wszystkich. A szefostwo jest na drugim końcu Polski i 2x do roku pojawiają się w siedzibie firmy, cały kontakt leci telefonicznie lub mailowo. Wiem, że nowej osobie tym bardziej jest trudno to wszystko załapać. Jest też czasem oddelegowywana do drugiego biura, gdzie pracuje inna pracownica, która jako jedyna ma klucze i potem musi się prosić, jeździć do niej po klucze, aby w ogóle tam wejść, potem znów musi jej te klucze oddać. Próby dorobienia klucza skończyły się fiaskiem, bo szefostwo nie wyraża na to zgody na jego dorobienie (masakra!)

Chodzi o to, że wiemy, że zrezygnować może w każdej chwili, ale czy w przypadku podjęcia umowy o pracę za wyższą stawkę niżeli obecnie, bliżej miejsca zamieszkania, a także to, że jest sama na biurze przez najbliższy miesiąc, ten paragraf ma jakieś znaczenie:
Cytat:
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
Jak wygląda kwestia tej szkody?

Byłybyśmy wdzięczne za pomoc

"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
21kasia21 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-02, 00:42   #15
joanna187
Raczkowanie

Musisz w umowie sprawdzić przeważnie zastrzegają sobie 1 tydz, a jak nie będą chcieli zwolnic to mówisz nie robię nie bo nie i wypowiedzenie sami napiszą.

Chcesz założyć bloga?
Zobacz jak to zrobić --> Kliknij

joanna187 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-02, 08:31   #16
21kasia21
Moderator

Cytat:
Napisane przez joanna187 Pokaż wiadomość
Musisz w umowie sprawdzić przeważnie zastrzegają sobie 1 tydz, a jak nie będą chcieli zwolnic to mówisz nie robię nie bo nie i wypowiedzenie sami napiszą.
Zwracałam Ci już raz uwagę, jak wpadasz raz na jakiś czas na forum i maniakalnie odpisujesz w 3/4 wątkach, to naucz się przynajmniej cytować, bo nikt nie wie, do czego twoja odp. się odnosi...
A panuje taka zasada, że jak odpisujesz coś bez cytatu, to jest to do odpowiedzi wyżej, a jakoś nie widzę związku z moimi pytaniami...

"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
Stary 2014-07-02, 08:59   #17
aniaexplode
Rozeznanie

Wpisy w blogu: 1

Cześć! Niebawem mam zacząć prace na umowę zlecenia na stoisku z kosmetykami do makijażu(sprzedaż). Stawka to 7,10 netto/h, praca tylko w jednym miejscu, ok 100 h miesięcznie, dodatkowo trzeba się bardzo starać aby jak najwięcej sprzedać bo jest ustalony dzienny limit która pasowałoby osiągnąć aby mieć 6 % od sprzedaży. Zastanawiam się czy taka praca nie powinna być oferowana z umową o pracę ze względu na miejsce, czas jej wykonywania i staranie aby jak najwięcej sprzedać towaru.

I forgot that all might see
So many beautiful things...

Zapraszam do wymiany:--> http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=380461
kosmetyki : http://www.wizaz.pl/forum/showthread.php?t=380683
aniaexplode jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-02, 09:23   #18
21kasia21
Moderator

Cytat:
Napisane przez aniaexplode Pokaż wiadomość
Cześć! Niebawem mam zacząć prace na umowę zlecenia na stoisku z kosmetykami do makijażu(sprzedaż). Stawka to 7,10 netto/h, praca tylko w jednym miejscu, ok 100 h miesięcznie, dodatkowo trzeba się bardzo starać aby jak najwięcej sprzedać bo jest ustalony dzienny limit która pasowałoby osiągnąć aby mieć 6 % od sprzedaży. Zastanawiam się czy taka praca nie powinna być oferowana z umową o pracę ze względu na miejsce, czas jej wykonywania i staranie aby jak najwięcej sprzedać towaru.
Póki pracodawca ma "dowolność" w kwestii wyboru umowy dla pracownika, a poza tym opisana przez Ciebie praca, to jak dla mnie tylko zleceniówka.

Stary 2014-07-02, 15:07   #19
lily marlene
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez 21kasia21 Pokaż wiadomość
Póki pracodawca ma "dowolność" w kwestii wyboru umowy dla pracownika, a poza tym opisana przez Ciebie praca, to jak dla mnie tylko zleceniówka.
Dla pracownika tak (np. czy będzie to umowa na okres próbny, na czas określony, nieokreślony itp.). Nie ma natomiast "wyboru" pomiędzy umową o pracę a umową zlecenia.

Art. 22 [Stosunek pracy]
§ 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

§ 1(1). Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

§ 1 (2) .Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1

Art. 281 [Katalog wykroczeń] Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu: 1) zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.

Moim zdaniem za mało jest danych, żeby przesądzać, czy powinna to być umowa zlecenie, czy umowa o pracę, a na pewno nie przesądzałabym w kategoryczny sposób.

Realnie natomiast, to musiałaby zainterweniować PIP lub ew. powództwo o ustalenie stosunku pracy (obie jednak czynności mają dużą szansę spowodowania, że pracę tę utracisz).
lily marlene jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
okres wypowiedzenia, umowa, umowa zlecenie, wypowiedzenie

Nowe wątki na forum Praca i biznes

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości