Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie nie związany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2011-11-10, 08:55   #1
kamtumi
Raczkowanie

Mam problem. Zarejestrowanie jako bezrobotna a praca na umowe zlecenie.???

Sluchajcie, jestem zarejestrowana w urzedzie jako bezrobotna. Dostalam prace ale to sa tylko 3 godziny w tygodniu. Czy musze wyrejestrowac sie z urzedu w takim razie???? Nie chce sie wyrejestrowywac, bo nie bede miala ubezpieczenia. Czy dojda do tego ze pracuje na umowe zlecenie i jednoczesnie jestem w UP zarejestrowana??? Czy moge p[oniesc jakas kare?? Prosze dajcie znac koniecznie.
kamtumi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 09:03   #2
kycia1
Wtajemniczenie

Dot.: Mam problem. Zarejestrowanie jako bezrobotna a praca na umowe zlecenie.???

Czy bezrobotny może dorabiać ?

Jestem bezrobotną bez prawa do świadczeń. Chciałabym podjąć pracę w ramach umowy zlecenia. Będzie to umowa na tydzień i dochód, jaki z tego uzyskam, to 150 zł. W PUP poinformowano mnie, że muszę się wyrejestrować, a za tydzień znów mam przyjść i się zarejestrować jako bezrobotna i wyrabiać od nowa wszystkie dokumenty. Kiedyś czytałam, że można podjąć pracę w ramach umowy zlecenia do jakiejś określonej kwoty. Czy to prawda?

NIE. Rzeczywiście osoba, która posiada status bezrobotnego, nie może zarabiać ani grosza. Wykonanie pracy w jakiejkolwiek formie, np. na podstawie umowy zlecenia czy też umowy o dzieło, powoduje utratę statusu bezrobotnego.

Natomiast uzyskiwanie przychodu z wynajmu mieszkania, oddanie w dzierżawę ziemi lub innych dóbr, które się posiada, nie powodują utraty statusu, o ile suma uzyskana z tego posiadanego „dobrodziejstwa” nie przekracza w sumie miesięcznie 1/2 minimalnego wynagrodzenia. Tak więc bezrobotna musi się wyrejestrować na czas wykonywania umowy, a potem może powrócić.

Czy trzeba zgłaszać w urzędzie pracy zawarcie bardzo krótkiej umowy zlecenia z bezrobotnym?

PROBLEM

Zawarłem umowę zlecenia z osobą, która jest zarejestrowana jako bezrobotna. Zapomniałem jednak zgłosić to w urzędzie pracy. Czy coś mi w związku z tym grozi, jeżeli umowa ta trwała tylko 3 dni?

RADA
Każdą umowę zawartą z bezrobotnym należy zgłosić do powiatowego urzędu pracy bez względu na okres, na jaki została zawarta. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny. Jeżeli to uchybienie zostanie naprawione przed ewentualną kontrolą w zakładzie pracy, nie będą Państwo ponosić odpowiedzialności.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie w okresie do 5 dni właściwy powiatowy urząd pracy (czyli ten, w którym dana osoba jest zarejestrowana) o zatrudnieniu osoby zarejestrowanej jako bezrobotna lub o powierzeniu jej innej pracy zarobkowej. Pojęcie „innej pracy zarobkowej” oznacza wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych. Przepisy nie ograniczają obowiązku zgłoszenia informacji o zatrudnieniu bezrobotnego ani w zależności od czasu trwania danej umowy, ani od wysokości wynagrodzenia należnego z tytułu jej wykonania. Tym samym należy bezwzględnie zgłosić w terminie 5 dni fakt zawarcia każdej umowy z katalogu zaliczanego do „innych prac zarobkowych” (oraz umowy o pracę).

Aby umożliwić wykonanie tego obowiązku, na pracodawców został nałożony obowiązek uzyskania od każdej osoby, którą mają zamiar zatrudnić lub zawrzeć z nią umowę dotyczącą wykonywania „innej pracy zarobkowej”, pisemnego oświadczenia o pozostawaniu lub niepozostawaniu w rejestrze bezrobotnych i poszukujących pracy. Osoba podejmująca pracę jest jednocześnie zobowiązana do złożenia takiego oświadczenia.

WAŻNE!

Uzyskanie oświadczenia, w którym zatrudniana osoba wskazuje, że nie jest bezrobotna, zwalnia pracodawcę z ewentualnej odpowiedzialności gdyby okazało się, że nie jest to prawdą.

Przepisy nie nakładają obowiązku zgłaszania każdej zatrudnianej osoby, a tylko osób bezrobotnych, zaś oświadczenie takiej osoby jest jedynym źródłem informacji o fakcie zarejestrowania jej w powiatowym urzędzie pracy, z którego pracodawca jest zobowiązany korzystać.

Zagrożenie

Zatrudnienie lub powierzenie wykonywania innej pracy zarobkowej bezrobotnemu bez dokonania powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy jest zagrożone karą grzywny, której dolna granica wynosi 3000 zł.

W konsekwencji jeżeli kontrola legalności zatrudnienia wykaże, że pracodawca nie powiadomił o zatrudnieniu bezrobotnego, musi liczyć się z takimi kosztami.

Pracodawca nie poniesie odpowiedzialności, jeżeli przed dniem przeprowadzenia kontroli zgłosi zatrudnienie osoby bezrobotnej w powiatowym urzędzie pracy. Taki sam obowiązek spoczywa na wcześniej bezrobotnym pracowniku.

Powiadomienie to jest niezależne od informacji przekazanej przez pracodawcę, tzn. jeżeli bezrobotny go dokona, pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku powiadomienia o zatrudnieniu (lub powierzeniu wykonywania innej pracy zarobkowej) tej osoby.

art. 2 ust. 1 pkt 11, art. 119 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Gazeta Prawna 166/2005 z 26.08.2005 [dodatek: Prawo i Życie, str. 13]
Stary 2011-11-10, 09:04   #3
khloe
Zakorzenienie

Dot.: Mam problem. Zarejestrowanie jako bezrobotna a praca na umowe zlecenie.???

Cytat:
Napisane przez kamtumi Pokaż wiadomość
Sluchajcie, jestem zarejestrowana w urzedzie jako bezrobotna. Dostalam prace ale to sa tylko 3 godziny w tygodniu. Czy musze wyrejestrowac sie z urzedu w takim razie???? Nie chce sie wyrejestrowywac, bo nie bede miala ubezpieczenia. Czy dojda do tego ze pracuje na umowe zlecenie i jednoczesnie jestem w UP zarejestrowana??? Czy moge p[oniesc jakas kare?? Prosze dajcie znac koniecznie.
Możesz dostać karę i to nie małą- o ile się nie mylę chyba nawet 500 zł!
Może i nikt się nie dowie teraz, ale na pewno to gdzieś wyjdzie...
W twojej sytuacji, lepiej gdybyś pracowała na czarno....

Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie nawet to musisz się wyrejestrować...

2014
Rower: 60 km
Bieganie: 3 km

khloe jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 09:26   #4
miss venflon
Zakorzenienie

przecież umowa zlecenie(o ile jest to twoje jedyne źródło dochodu i nie jesteś studentką) jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym(oskładkowana)
więc musisz się wyrejestrować inaczej grożą ci kary
po pierwszym miesiącu będzie wiadomo,że byłaś ubezpieczona w dwóch miejscach a wtedy będzie niewesoło
Stary 2011-11-10, 09:33   #5
khloe
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez miss venflon Pokaż wiadomość
przecież umowa zlecenie(o ile jest to twoje jedyne źródło dochodu i nie jesteś studentką) jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym(oskładkowana)
po pierwszym miesiącu będzie wiadomo,że byłaś ubezpieczona w dwóch miejscach a wtedy będzie niewesoło
No właśnie, i wtedy dosięgnie Cię ręka sprawiedliwości

2014
Rower: 60 km
Bieganie: 3 km

khloe jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-10, 12:53   #6
zabcia84
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez kamtumi Pokaż wiadomość
TAK musisz się wyrejestrować, teraz łamiesz prawo za to grozi grzywna

Cytat:
Napisane przez miss venflon Pokaż wiadomość
dokładnie

zabcia84 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości