Kosmetyki Essence - cz. XII - Strona 118 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Makijaż - Pytania do wizażystki

Notka

Makijaż - Pytania do wizażystki Tutaj pytaj o: wizaż, stylizację, typy kolorystyczne, kosmetyki kolorowe...

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2012-02-02, 23:41   #3511
marryme21
Zakorzenienie

Dot.: Kosmetyki Essence - cz. XII

Cytat:
Napisane przez Katarynka92 Pokaż wiadomość

W ogóle puder z Essence jest cudowny. Wierz mi, że ja świecę się jak latarnia (nos), ale ten puder baaaaardzo pomaga.

Który dokładnie?

Dziewczyny,jak uratować mój przesuszony eyeliner w żelu z Essence(czarny)?Wiem,że Katosu ma filmik,kiedyś reanimowałam eyeliner z Catrice w/g jej wskazówek i niestety tylko go zepsułam.Czego dolać,aby był bardziej rzadszy?

marryme21 jest offline  
Stary 2012-02-02, 23:43   #3512
Alejandro
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez marryme21 Pokaż wiadomość
Który dokładnie?

Dziewczyny,jak uratować mój przesuszony eyeliner w żelu z Essence(czarny)?Wiem,że Katosu ma filmik,kiedyś reanimowałam eyeliner z Catrice w/g jej wskazówek i niestety tylko go zepsułam.Czego dolać,aby był bardziej rzadszy?
Mowa o pudrze Fix&Matte! Też go uwielbiam. Mat lepszy niż po użyciu Dermablend.
Polecam dodać do eyelinera Duraline, znam sposób Katosu, jednak uważam, że za dużo z nim zabawy (mieszanie gliceryny z wodą, odlewanie, mieszanie z bazą).
Alejandro jest offline  
Stary 2012-02-02, 23:59   #3513
Katarynka92
Rozeznanie

Tak, dokładnie miałam na myśli F&M. Niesamowity jest, najlepszy puder jaki miałam w życiu, dosłownie! Miałam najróżniejsze w kamieniu, sypki z My Secret, ale ten jest zdecydowanie KRÓLEM wśród tych wszystkich.

Przesuszony eyeliner? Długo go masz? Ja mam też czarny i nadal jest najcudowniejszy na świecie. Jakoś może w październiku/listopadzie kupiłam. Prawie jest nietknięty, ciut podziobany, więc będzie przykro jak się zmarnuje.
Jak tak się stanie, to kontynuuję przygodę z Oriflame (te z Very Me są przecudowne, lepiej nimi mi się maluje niż Wibo) i przerzucam się na te w kałamarzu. Maluję raz na ruski rok eyelinerem, to po co ma się marnować.

Edytowane przez Katarynka92
Czas edycji: 2012-02-03 o 00:00
Katarynka92 jest offline  
Stary 2012-02-03, 00:04   #3514
marryme21
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Alejandro Pokaż wiadomość

Ooo...tyle czasu śledzę ten wątek,a ominęłam ten puder!To ten?Akurat szukam pudru matującego,myślałam o Jadwidze,ale chyba skusze się na ten.Czy można gdzieś zobaczyć skład?

Cytat:
Polecam dodać do eyelinera Duraline, znam sposób Katosu, jednak uważam, że za dużo z nim zabawy (mieszanie gliceryny z wodą, odlewanie, mieszanie z bazą).

Nie mam Duraline.
Chyba zrobię mieszankę wody z gliceryną i tylko tym rozcieńczę eyeliner.

marryme21 jest offline  
Stary 2012-02-03, 01:04   #3515
Alejandro
Rozeznanie

Cytat:

ooo...tyle czasu śledzę ten wątek,a ominęłam ten puder!to ten?akurat szukam pudru matującego,myślałam o jadwidze,ale chyba skusze się na ten.czy można gdzieś zobaczyć skład?

Naprawdę rewelacja jeśli chodzi o mat. Ma kilka minusów, ale póki co przy nim zostaję. Dzięki niemu z robię jedną poprawkę nosa dziennie (przy zwykłych sypańcach - co godzinę). Jest trochę suchy. Nie można przesadzić z ilością, bo będzie widoczny, ale najważniejsze, że jest skuteczny. Gdyby jeszcze robił to co Vichy - optycznie wygładzał cerę to byłby dopiero cud

Skład Fix&Matte! :
ALUMINUM STARCH OCTENYLSUCCINATE, POLYETHYLENE, DISODIUM EDTA, SODIUM DEHYDROACETATE, BUTYLPARABEN, ETHYLPARABEN, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN

Cytat:
nie mam duraline.
chyba zrobię mieszankę wody z gliceryną i tylko tym rozcieńczę eyeliner.
Z tego, co pamiętam jedna miarka gliceryny na dwie miarki wody.
Alejandro jest offline  
Stary 2012-02-03, 07:42   #3516
lea88
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
Z tramwaju nie zobaczysz. Hebe jest w ciągu ulicy Świętokrzyskiej, niemal na przeciwko Rossmana- po drugiej stronie ulicy, budowy znaczy hehe
Cytat:
Napisane przez tenebra Pokaż wiadomość
To jest w tym wysokim budynku gdzie coffeeheaven Jak wejdziesz do środka pierwszymi drzwiami (co zalecam zrobić bo tam strasznie wieje ) to musisz iść jak do coffeeheaven i jeszcze dalej takim wąskim korytarzykiem Jest oczywiście drugie wejście z ulicy bezpośrednio, ale z racji mrozów polecam to jeśli jedziesz tramwajem
Cytat:
Napisane przez Inkarnatka Pokaż wiadomość
Jak od tramwaju to idziesz do Świętokrzyskiej - tą stroną ulicy, którą masz po prawej (czyli po lewej masz budowę) i po tej stronie ulicy jest Hebe - nie sposób nie zauważyć tego żarówiastego różu
Cytat:
Napisane przez Emilia 25 Pokaż wiadomość
Ja też próbowałam dojrzeć z tramwaju, aż TŻ się pytał co tak się gapię. Ale z tramwaju nie dojrzysz (chyba ).
Dziekuję Wam bardzo za odpowiedzi. W końcu wyszłam później z pracy i poszłam do Jasmin, bo dawno nie byłam. W szoku jestem bo zrobili szafę Yoko i Vipery !!! Wreszcie kosmetyki polskie w drogeriach sieciowych. Jeszcze tylko Celii mi brakuje.
Kupiłam białą kredkę z Metallics, bo chyba mają wycofać, więc chce wypróbować . Widziałam kremy do rąk Essence przy kasie, ale był tylko mandarynkowy, chyba kosztował coś koło 5 zł, bo był w promocji (pewna nie jestem).
lea88 jest offline  
Stary 2012-02-03, 09:11   #3517
Śniegowa
Oby do wiosny

Cytat:
Chcęęęęęęęęęęęęę obaaa. :slina :
No kurcze...a mnie jakoś serce nie drży na ich wigok. Bardziej czekałabym na kolorową limitkę....

Cytat:
Napisane przez anibiaa Pokaż wiadomość
Oj będzie maska wg mnie ;-)
Podkład w musie kryje nieźle, ale sam w sobie jest bardzo "pudrowy".
Jeśli na to fix - to będziesz miała mat nie do zdarcia z jednym ALE:
Wysuszysz twarz na wiór, więc po dwóch tygodniach, tyle daję na oko - odstawisz ten podkład, zarzucając mu podkreślanie suchych skórek ;-)
Ja tak to widzę...niestety
tak, ten podkład jest cieżki i pomarańczowy. Puder natomiast super.
Cytat:
Napisane przez anytka19 Pokaż wiadomość
Serio?! :O już się nie mogę doczekać... najarałam się na niego jak szczerbaty na suchary xDD
Polecacie I <3 Extreme? potrzebuje tuszu, który po 2 warstwach ekstremalnie pogrubi rzęsy, nie mylić ze sklejonymi kępami...
Ja go nie polecam- przez tą mega szczotę uzyskiwałam seksowne posklejane pajęcze nóżki, ozdobione koronką ksero.

Cytat:
Też go posiadam. Kończy się i nie wiem czy drugie pudełko będzie tak samoświetne.... Ech

Cytat:
Napisane przez lea88 Pokaż wiadomość
Dziekuję Wam bardzo za odpowiedzi. W końcu wyszłam później z pracy i poszłam do Jasmin, bo dawno nie byłam. W szoku jestem bo zrobili szafę Yoko i Vipery !!! Wreszcie kosmetyki polskie w drogeriach sieciowych. Jeszcze tylko Celii mi brakuje.
Kupiłam białą kredkę z Metallics, bo chyba mają wycofać, więc chce wypróbować . Widziałam kremy do rąk Essence przy kasie, ale był tylko mandarynkowy, chyba kosztował coś koło 5 zł, bo był w promocji (pewna nie jestem).
Tak, Jasmin jest totaną skarbnicą naszych rodzimych marek. W zakupach kosmetycznych często kieruję się pobudkami patriotycznymi
Śniegowa jest offline  
Stary 2012-02-03, 09:22   #3518
jofka
Zadomowienie

Cytat:

Ooo...tyle czasu śledzę ten wątek,a ominęłam ten puder!To ten?Akurat szukam pudru matującego,myślałam o Jadwidze,ale chyba skusze się na ten.Czy można gdzieś zobaczyć skład?

Nie mam Duraline.
Chyba zrobię mieszankę wody z gliceryną i tylko tym rozcieńczę eyeliner.
Niestety skład jest straszny tego pudru, a szkoda Dobrze matuje, nic dziwnego, a co pierwsze w składzie? OMG

25.08 Codzienny makijaż na lato.
28.07 Must have dla cery tłustej- żel LASS ze złotem!
07.07 Nowość:Mleczko do ciała Isana z 10% mocznikiem.
08.06 "Rajstopy w spray'u od Sally Hansen taniej.

Loving & be loved by U
jofka jest offline  
Stary 2012-02-03, 09:33   #3519
Śniegowa
Oby do wiosny

Cytat:
Napisane przez jofka Pokaż wiadomość
Niestety skład jest straszny tego pudru, a szkoda Dobrze matuje, nic dziwnego, a co pierwsze w składzie? OMG
No właśnie to mnie trochę przeraża.... Chociaż nie zauważyłam aby dodatkowo wysuszał. Może dlatego, że na noc zamiast kremu olejek ląduje na skórze....
Śniegowa jest offline  
Stary 2012-02-03, 09:47   #3520
tenebra
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez lea88 Pokaż wiadomość
Ma być szafa celii i paese też szafa zamiast tego wypierdka

tenebra jest offline  
Stary 2012-02-03, 10:20   #3521
Lungo
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez Katarynka92 Pokaż wiadomość
Tak, dokładnie miałam na myśli F&M. Niesamowity jest, najlepszy puder jaki miałam w życiu, dosłownie! Miałam najróżniejsze w kamieniu, sypki z My Secret, ale ten jest zdecydowanie KRÓLEM wśród tych wszystkich.

Przesuszony eyeliner? Długo go masz? Ja mam też czarny i nadal jest najcudowniejszy na świecie. Jakoś może w październiku/listopadzie kupiłam. Prawie jest nietknięty, ciut podziobany, więc będzie przykro jak się zmarnuje.
Jak tak się stanie, to kontynuuję przygodę z Oriflame (te z Very Me są przecudowne, lepiej nimi mi się maluje niż Wibo) i przerzucam się na te w kałamarzu. Maluję raz na ruski rok eyelinerem, to po co ma się marnować.
Pytanie kierowane nie do mnie, ale odpowiem. Mam swój eyeliner od czerwca i od jakiegoś miesiąca, przy codziennym stosowaniu, zaczął mi wysychac. Jednak nie jest to jeszcze kamień, jak np. Ingloty po paru miesiącach. Teraz przyjął formę takiego typowego eyelinera w żelu, bo wcześniej to takie maselkoo było . Najlepsze jest to, że kiedyś właśnie narzekalam na tę rzadką konsystencję, a teraz mi jej brak. O wiele lepiej nakladalo się eyeliner.
A na nim ostatnio
Wycofywane produkty Essence
Wycofywane produkty Catrice
Nowości Catrice
Lungo jest offline  
Stary 2012-02-03, 10:37   #3522
Śniegowa
Oby do wiosny

Cytat:
Napisane przez Lungo Pokaż wiadomość
Pytanie kierowane nie do mnie, ale odpowiem. Mam swój eyeliner od czerwca i od jakiegoś miesiąca, przy codziennym stosowaniu, zaczął mi wysychac. Jednak nie jest to jeszcze kamień, jak np. Ingloty po paru miesiącach. Teraz przyjął formę takiego typowego eyelinera w żelu, bo wcześniej to takie maselkoo było . Najlepsze jest to, że kiedyś właśnie narzekalam na tę rzadką konsystencję, a teraz mi jej brak. O wiele lepiej nakladalo się eyeliner.
No właśnie też mój zgęstniał. Linera uzywam dość rzadko, ale nie znosze wyrzucać nie wykończonych opakować kosmetyków które lubię.....
Śniegowa jest offline  
Stary 2012-02-03, 11:35   #3523
Cucuma
Rozeznanie

Lungo i Śniegowa - dziwne, że Wasze linery podeschły, mój fioletowy i zielony jak masłowate były, tak są... a kupiłam je zaraz jak się ukazały...może dlatego, że w sumie nie używam ich bardzo często, jak inne żelaki, bo mnie ta konsystencja do szału doprowadza...
Cucuma jest offline  
Stary 2012-02-03, 11:52   #3524
iguanaiguana
Zadomowienie

GG do iguanaiguana

Cytat:
Który dokładnie?

Ja właśnie ratowałam turkusowy z sun club.Dodałam poprostu trochę bazy pod makijaż Kobo.Wymieszałam i efekt zadowalający.Zobaczymy na jak długo.
iguanaiguana jest offline  
Stary 2012-02-03, 12:04   #3525
Bayje
Zakorzenienie

teraz patrze na listę drogerii

i dodaję wpis,

Ostrów Wielkopolski Drogeria Natura ul Wrocławska (2 szafy)

Have you noticed the saddest person always has the most beautiful smile
Kid Cudi
Bayje jest offline  
Stary 2012-02-03, 12:09   #3526
Katarynka92
Rozeznanie

Dziękuję za odpowiedzi

Myślałam, że tego typu kosmetyki psują się jak się je tylko otworzy, bez znaczenia jak często się je używa. To jak w końcu jest? Tak jak mówię, tyle że doprawia się je nową dawką tlenu, tak?

Ja uwielbiam tę masłowatą konsystencję. Zobaczymy jak z nim będzie.

Szukałam składu F&M. Jak chodzi o wygładzenie skóry, to jak mi strasznie zależy na niesamowicie gładkiej, to używam bazy L'oreal. Eveline też nieźle się spisuje (chociaż tego miałam próbki jedynie). Soraya też wygładza. I w ogóle zauważyłam wygładzenie po użyciu pudru sypkiego z My Secret. Później poprawki w ciągu dnia F&M na strefę T. Efekt rewelacyjny.
Katarynka92 jest offline  
Stary 2012-02-03, 12:26   #3527
anibiaa
Rozeznanie

W sumie ten F&M ma brzydki składnik główny i do tej pory się właśnie wzbraniałam przed nim dlatego...tyle, że jak przejrzałam skład innych mazideł, np.podkładów zdaje się i kremu do twarzy /wybaczcie, że bez konkretów, ale piszę z pracy/ to też wynalazłam owe Aluminium i jakoś tak sobie teraz myślę, że nic mi szczególnie nie szkodziło...a przesuszenie? zawsze miałam skłonności, mimo tłustej cery i cackania się z nią jak z suchą
Może go kupię ...?

oraz:
Czytam wasze namiary GPS na Jaśmin i widzę siebie na wszystkich tych ulicach, ale nie widzę Jaśminu...możecie jeszcze raz, jak dla turysty? ;-)
Może inaczej...jaki to to ma adres - na stronie jest kilka, a zależy mi na tej właśnie z Joko i Viperą w centrum. Wiem wiem...ile można ;-)
perfect

anibiaa jest offline  
Stary 2012-02-03, 13:38   #3528
Śniegowa
Oby do wiosny

Cytat:
Napisane przez Cucuma Pokaż wiadomość
Lungo i Śniegowa - dziwne, że Wasze linery podeschły, mój fioletowy i zielony jak masłowate były, tak są... a kupiłam je zaraz jak się ukazały...może dlatego, że w sumie nie używam ich bardzo często, jak inne żelaki, bo mnie ta konsystencja do szału doprowadza...
Ja tez na początku kupowałam.... Nie wiem skąd to się bierze.

Cytat:
W sumie ten F&M ma brzydki składnik główny i do tej pory się właśnie wzbraniałam przed nim dlatego...tyle, że jak przejrzałam skład innych mazideł, np.podkładów zdaje się i kremu do twarzy /wybaczcie, że bez konkretów, ale piszę z pracy/ to też wynalazłam owe Aluminium i jakoś tak sobie teraz myślę, że nic mi szczególnie nie szkodziło...a przesuszenie? zawsze miałam skłonności, mimo tłustej cery i cackania się z nią jak z suchą
Może go kupię ...?

oraz:
Czytam wasze namiary GPS na Jaśmin i widzę siebie na wszystkich tych ulicach, ale nie widzę Jaśminu...możecie jeszcze raz, jak dla turysty? ;-)
Może inaczej...jaki to to ma adres - na stronie jest kilka, a zależy mi na tej właśnie z Joko i Viperą w centrum. Wiem wiem...ile można ;-)

Nie wim jaki to ma adres, to nie "na ulicy" jest w ogóle- Wychodzisz ze Złotych tym najniższym wyjściem (lub głównym) i kierujesz się prosto, po schodkach w górę. Zobaczysz tam obrotowe drzwi kierujące Cię na Centralny. Jasmin jest po lewej stronie
Śniegowa jest offline  
Stary 2012-02-03, 13:46   #3529
emememsik
po prostu Em :)

Ja mam suchą cerę, a F&M mnie nie wysusza.
Stary 2012-02-03, 14:04   #3530
Śniegowa
Oby do wiosny

Cytat:
Napisane przez emememsik Pokaż wiadomość
Mnie też nie, a też mam suchą
Śniegowa jest offline  
Stary 2012-02-03, 14:25   #3531
anibiaa
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez Śniegowa Pokaż wiadomość
(...)Nie wim jaki to ma adres, to nie "na ulicy" jest w ogóle- Wychodzisz ze Złotych tym najniższym wyjściem (lub głównym) i kierujesz się prosto, po schodkach w górę. Zobaczysz tam obrotowe drzwi kierujące Cię na Centralny. Jasmin jest po lewej stronie
Och, dzięki, to już wiem, myślałam, że rozprawiałyście nad kolejnym Jasminem, którego nie byłam w stanie namierzyć przez te przesiadki tramwajowe...no tak, zależy kto z której strony jedzie dzięki

Czy ja już całkiem zdurniałam, że zamiast się skupić na pracy /w pracy/ myślę, co by tu sobie z essence kupić ? myślę o tym Fix&Matt na mój zacny nos świecący
Albo Multi Action /to już nie na nos /...tylko kurcze, nie wiem czy to aby nie po niej mi się tak rzęsy sypały...chyba, że trafiła na taki moment /zdarzyło się Wam wypadanie po niej? komuś znajomemu może?/
perfect

Edytowane przez anibiaa
Czas edycji: 2012-02-03 o 14:28
anibiaa jest offline  
Stary 2012-02-03, 14:51   #3532
pierniczkowa
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez emememsik Pokaż wiadomość
mnie F&M nie wysusza bardziej niz inne pudry sypkie a do tego na dluzej matuje, wiec jestem zadowolona
Stary 2012-02-03, 15:58   #3533
czuprynka
Zakorzenienie

Przyszłam do Was po prośbie Chciałam wyżebrać od jakiejś dobrej duszy recenzję porównawczą essencowej bazy pod cienie i tępielca z virtuala, any volunteers? Chodzi mi konkretnie o działanie, czy essencowa trzyma cienie ładnie na swoim miejscu przez ok. 14 godzin
czuprynka jest offline  
Stary 2012-02-03, 16:09   #3534
tenebra
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez czuprynka Pokaż wiadomość
Przyszłam do Was po prośbie Chciałam wyżebrać od jakiejś dobrej duszy recenzję porównawczą essencowej bazy pod cienie i tępielca z virtuala, any volunteers? Chodzi mi konkretnie o działanie, czy essencowa trzyma cienie ładnie na swoim miejscu przez ok. 14 godzin
Jeżeli chodzi o tą z I Love to u mnei się nie sprawdza cienie po kilku godzinach były w załamaniu powieki, inne bazy trzymają mi cienie aż do zmycia.

tenebra jest offline  
Stary 2012-02-03, 16:26   #3535
Katarynka92
Rozeznanie

Ja również niestety na tej bazie się zawiodłam. Ale nie mam innej na oczy, więc trzeba sobie radzić.

Edytowane przez Katarynka92
Czas edycji: 2012-02-03 o 16:57
Katarynka92 jest offline  
Stary 2012-02-03, 16:36   #3536
chochlik kornwalijski
Zakorzenienie

U mnie też się nie sprawdziła.. działa w sumie jak chce i kiedy chce, ale w większości przypadków cienie schodzą i są w załamaniu..
chochlik kornwalijski jest offline  
Stary 2012-02-03, 17:23   #3537
Emilia 25
404 Not Found

Cytat:
Napisane przez Młoda86 Pokaż wiadomość
Ja też niedaleko Legii
Okaże się, że my sąsiadki.

Cytat:
Który dokładnie?

Mi też troszkę wysechł.

Cytat:
Napisane przez tenebra Pokaż wiadomość
Ma być szafa celii i paese też szafa zamiast tego wypierdka
Ooo, a skąd wiesz?

Cytat:
Napisane przez iguanaiguana Pokaż wiadomość
Ja właśnie ratowałam turkusowy z sun club.Dodałam poprostu trochę bazy pod makijaż Kobo.Wymieszałam i efekt zadowalający.Zobaczymy na jak długo.
Spróbuję chyba tej metody.

Cytat:
Och, dzięki, to już wiem, myślałam, że rozprawiałyście nad kolejnym Jasminem, którego nie byłam w stanie namierzyć przez te przesiadki tramwajowe...no tak, zależy kto z której strony jedzie dzięki

Czy ja już całkiem zdurniałam, że zamiast się skupić na pracy /w pracy/ myślę, co by tu sobie z essence kupić ? myślę o tym Fix&Matt na mój zacny nos świecący
Albo Multi Action /to już nie na nos /...tylko kurcze, nie wiem czy to aby nie po niej mi się tak rzęsy sypały...chyba, że trafiła na taki moment /zdarzyło się Wam wypadanie po niej? komuś znajomemu może?/
Drogeria, o którą nam chodziło (czy widać ją z tramwaju czy nie), to była Hebe. Ale niegramatycznie, ale chyba wiadomo o co chodzi?
Stary 2012-02-03, 17:31   #3538
Zanthia
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez czuprynka Pokaż wiadomość
Nie wiem jak Virtual, ale o ile essence jest super jako korektor na górną powiekę, to, gdy położyć na niej cienie nagle zaczyna pić tłuszcz i wilgoc i pięknie rolować się wraz z cieniami w załamaniu powieki w taki sposob, ze mam piękne kawałki cienia tam :P
Zanthia jest offline  
Stary 2012-02-03, 17:34   #3539
anibiaa
Rozeznanie

Cytat:
(...)Drogeria, o którą nam chodziło (czy widać ją z tramwaju czy nie), to była Hebe. Ale niegramatycznie, ale chyba wiadomo o co chodzi?
No to już wszystko jasne, bo właśnie jak tak czytałam to mi wychodziło, że stoję przed Hebe na przeciwko ex-Smyka Jerozolimskie.
Zatem jutro kierunek Jaśmin
dzięki i już nie mieszam.
perfect

anibiaa jest offline  
Stary 2012-02-03, 17:50   #3540
tenebra
Zakorzenienie

Cytat:
Ooo, a skąd wiesz?
Uwielbiany przez nas wszystkie Pan Ochroniarz jest skarbnicą wiedzy

tenebra jest offline  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Makijaż - Pytania do wizażystki

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości