Cała Prawda O Kremach...??? - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2005-11-22, 17:53   #151
guia
Zadomowienie

GG do guia
Dot.: Cała Prawda O Kremach...???

Cytat:
Napisane przez vanilla_sky
ech, dziewczyny, dziewczyny. bez solidnych i wiarygodnych zrodel takie spekulacje sa naprawde smieszne, nie obrazcie sie...
mnie to by nawet ''solidne'' źródła chyba nie przekonały
taka teoria podważa dotychczasową wiedzę nt. rozmnażania komórek, które giną albo naturalnie (takie genetycznie zaprogramowane samobójstwo), albo z przyczyn zewnętrznych, czyli niekorzystnych czynników (promieniowanie słoneczne ), trucizny (alkohol, dym tytoniowy), wirusy, brak tlenu, brak pożywienia.. wybaczcie, ale jak dla mnie złuszczanie nie ma tu nic do rzeczy
guia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 17:57   #152
vanilla_sky
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez guia
mnie to by nawet ''solidne'' źródła chyba nie przekonały
taka teoria podważa dotychczasową wiedzę nt. rozmnażania komórek, które giną albo naturalnie (takie genetycznie zaprogramowane samobójstwo), albo z przyczyn zewnętrznych, czyli niekorzystnych czynników (promieniowanie słoneczne ), trucizny (alkohol, dym tytoniowy), wirusy, brak tlenu, brak pożywienia.. wybaczcie, ale jak dla mnie złuszczanie nie ma tu nic do rzeczy
no nie, "solidne" zrodla typu "a moj sasiad jest na najlepszej uczleni na swiecie i mi powiedzial" tez nie trafiaja do mnie
chodzi mi o to, ze jak juz sie glosi takie kontrowersyjne poglady, to lepiej sie poprzec NAUKOWYMI, wiarygodnymi artykulami
zreszta Smoczyca juz powiedziala - peelingi scieraja MARTWY naskorek
vanilla_sky jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 18:10   #153
guia
Zadomowienie

GG do guia

Cytat:
no nie, "solidne" zrodla typu "a moj sasiad jest na najlepszej uczleni na swiecie i mi powiedzial" tez nie trafiaja do mnie
chodzi mi o to, ze jak juz sie glosi takie kontrowersyjne poglady, to lepiej sie poprzec NAUKOWYMI, wiarygodnymi artykulami
wiem, wiem Ciebie zrozumiałam to raczej ja źle użyłam "..."
oj, ciężki dzień dzisiaj

idę się dotlenić, bo moje komórki coś podupadają. zwłaszcza te nerwowe

każdy troszczy się o swoją buzię, według niego, jak najlepiej.. i wszyscy żyli długo i szczęśliwie
guia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 19:23   #154
raspberry69
Zakorzenienie

Cytat:
peelingi scieraja MARTWY naskorek

Jak juz powiedzialam mnie to nieobchodzi jak kto dla o swoja cere kazdy ma swoje sposoby(rowniez ja) a jednak dobrze by bylo czasem poczytac wiecej a co to peelingu, wygaje mi mi sie ze te kuleczki w nim niezabardzo rozrozniaja MARTWY naskorek od ZYWEGO

To jakich kosmetykow uzywamy zalezy od Nas ale chyba wolno odpowiedzic na post z innego nie marketingowego punktu widzenia

Pozdrawiam
Stary 2005-11-22, 19:24   #155
raspberry69
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez guia
każdy troszczy się o swoją buzię, według niego, jak najlepiej.. i wszyscy żyli długo i szczęśliwie
\

Dokladnie
Stary 2005-11-22, 21:07   #156
martagg
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez mskladaczek
smile_smile
Skad sie wzial pomysl, ze komorka dzieli sie 56 razy ??
( wiem, ze ilosc podzialow mitotycznych jest ograniczona w swej ilosci, poprzez "starzenie sie' - skracanie- telomerow, ale skad pomysl, ze wlasnie tych podzialow jest 56 ? )
Chociaz nawet jak by bylo to 56, to tak sie "mnozy " jedna komorka, ale kazda nastepna znow by miala mozliwosc podzialu 56 razy itd, czyli teoretycznie moga sie mnozyc w nieskonczonosc

Co do mydla i kremu bambino
Jak komus taki sposob 'pielegnacji' odpowiada to niech ja stosuje ja np mam na tyle wrazliwa skore, ze mydlo by ja doszczetnie wysuszylo i zniszczylo, co zrobil by z nia krem bambino wole nie myslec
na marginesie:

krem bambino, zyrtec, wyjazd na wakacje w czyste miejsce wylezyly mnie ze strasznej(!!!!!!) alergii skornej.

do dzis nie wiem od czego ja zlapalam, bo nic nie usunelam z mojego "srodowiska" poza kremami wlasnie...

ZADNEGO MYDŁA!!! ale mleczko Ziaja nagietkowe tak)
Stary 2005-11-22, 21:28   #157
justa79
Zakorzenienie

GG do justa79

Cytat:
Napisane przez raspberry69
jednak dobrze by bylo czasem poczytac wiecej
toteż prosiłam o podanie źródła i nie widzę żadnej literatury...

Cytat:
To jakich kosmetykow uzywamy zalezy od Nas ale chyba wolno odpowiedzic na post z innego nie marketingowego punktu widzenia
a dlaczego sądzisz, że nasza wiedza pochodzi z ulotek kosmetyków? nie osądzaj nas tak powierzchownie.

Klikaj codziennie:
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.pajacyk.pl
http://www.polskieserce.pl

Nie udzielam indywidualnych porad poza forum!
justa79 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 21:53   #158
vanilla_sky
Zakorzenienie

Cytat:
Jak juz powiedzialam mnie to nieobchodzi jak kto dla o swoja cere kazdy ma swoje sposoby(rowniez ja) a jednak dobrze by bylo czasem poczytac wiecej
pewnie, ze warto poczytac wiecej. chetnie przeczytam jakies wiarygodne artykuly, jesli takowe posiadacie
Stary 2005-11-22, 21:55   #159
joannea
Zadomowienie

Cytat:
PODSTAWA jest fakt ze KAZDA komorka w naszym ciele ma okreslona liczbe podzialow i skora niejest wyjatkiem. (...) Poprzez takie draznienie skory nasze komorki musza sie szybciej dzielic, a wiec co za tym idzie, szybciej ubywa ich limit podzialow... Nie takie trudne prawda?
przepraszam bardzo, ja też nie jestem biologiem ani biochemikiem, ale proponuje spojrzeć na jakikolwiek schemat budowy skóry. Komórki naskórka - czyli tego, co złuszczamy mechanicznie - rosną, dzielą sie, i idą do góry, obumierasją i są złuszczane. Komórka może mieć określoną ilośc podziałów, ok, ale i jej żywot jest krótki... Bodajże 28 dni, o ile się nie myle.
Z Twojej wypowiedzi można wyciągnąć wniosek, że skóra to jedna komórka, dana nam do końca życia, która będzie się dzielić i dzielić , aż jej limit podziałów się wyczerpie. A przecież to zespół, wciąż namnażające się nowe komórki. Nie wiem, czy wytłumaczyłam czytelnie, o co mi chodziło - ale, na chłopski rozum, jakie ma znaczenie, czy kwasami przyspieszę owe limitowane podziały komórek, które i tak w ciągu 28 dni będą wymienione na nowe?
joannea jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 22:40   #160
raspberry69
Zakorzenienie

[QUOTE=justa79]toteż prosiłam o podanie źródła i nie widzę żadnej literatury...

Powiem Ci tam ze lekture dostaje od swojego faceta ze studiow nie z netu.Niebede sie tu wymadrzac bo przekazuje jedynie co wiem bo chyba po to ten watek zostal zalozony a nie po to zeby krytykowac kazda moim zdaniem sensowna wypowiedz.

Nieosadzam osob z tego watku(niewiem gdzie napisalam tu doslownie o was )ale mowie ogolnie co zaobserowalam.
Stary 2005-11-22, 23:00   #161
Smoczyca
Zakorzenienie

GG do Smoczyca

Cytat:
Nieosadzam osob z tego watku(niewiem gdzie napisalam tu doslownie o was )ale mowie ogolnie co zaobserowalam

Uuuu, to chyba niedużo obserwujesz, bo co jak co ale na tym forum wyjątkowo surowej analizie poddaje się wysokopółkowe obietnice - oto wplyw Biochemii Urody, na którą wiele z nas zagląda wręcz nałogowo. Właśnie dzięki Basi nauczyłam się wielkiego dystansu do pustych często obietnic producenta i marketingowych tricków. Stąd tez propagowanie kosmetycznego minimalizmu na forum, stąd zaciekłe analizowanie składów, skuteczności, stąd popularność domowej roboty kosmetyków, peelingów, mieszanie olejków...

Smoczyca jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-22, 23:05   #162
raspberry69
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Smoczyca
Uuuu, to chyba niedużo obserwujesz, bo co jak co ale na tym forum wyjątkowo surowej analizie poddaje się wysokopółkowe obietnice - oto wplyw Biochemii Urody, na którą wiele z nas zagląda wręcz nałogowo. Właśnie dzięki Basi nauczyłam się wielkiego dystansu do pustych często obietnic producenta i marketingowych tricków. Stąd tez propagowanie kosmetycznego minimalizmu na forum, stąd zaciekłe analizowanie składów, skuteczności, stąd popularność domowej roboty kosmetyków, peelingów, mieszanie olejków...

Nie nie nie niemowie ogolnie o naszym forum a o zyciu codziennym.Chyba zle mnie zrozumialas.Tez cenie sobie forum Basi i duzo z niego wynioslam.
Stary 2005-11-23, 00:44   #163
Justy
Zakorzenienie

Dowiedzialam sie z pewnych zrodel troche na ten teamt.
PODSTAWA jest fakt ze KAZDA komorka w naszym ciele ma okreslona liczbe podzialow i skora niejest wyjatkiem. Poprzez takie draznienie skory nasze komorki musza sie szybciej dzielic, a wiec co za tym idzie, szybciej ubywa ich limit podzialow...

była taka teoria.

a jak Twój Chłopak wyjaśni starzenie u osób z łuszczycą?
[turn-over time -czas, w którym komórka przemieszcza sie z warstwy podstawnej do rogowej- norma 4 tyg, łuszczyca 3-4 dni; cykl komórkowy skrócony z 20 dni do 1,5dnia] u chorych na łuszczycę komórki dzielą się 13 razy szybciej niż u osób zdrowych. czy to znaczy, że łuszczycy starzeją się 13 razy szybciej? nie. ot, i teoria ograniczonej ilości podziałów kruszy się.
Justy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-23, 01:32   #164
vanilla_sky
Zakorzenienie

Cytat:
Powiem Ci tam ze lekture dostaje od swojego faceta ze studiow nie z netu.Niebede sie tu wymadrzac bo przekazuje jedynie co wiem bo chyba po to ten watek zostal zalozony a nie po to zeby krytykowac kazda moim zdaniem sensowna wypowiedz.

Nieosadzam osob z tego watku(niewiem gdzie napisalam tu doslownie o was )ale mowie ogolnie co zaobserowalam.
wypowiedzi gloszace zdecydowane naukowe teorie a niepoparte zrdlami (wiarygodnymi) bede krytykowac zawsze. inaczej kazdy by pisal, co by chcial. niestety, jesli chcesz by Twoja wypowiedz byla brana na powaznie, powinnas sie podeprzec jakimis zrodlami.
nie krytykuje zawartosci a forme i brak wiarygodnosci, wypowiadanie faktow, ktore nie maja pokrycia.
chtnie poczytam te lektury ze studiow. moze podaj jakies tytuly?
Stary 2006-01-01, 14:53   #165
Justy
Zakorzenienie

być może ta wypowiedź Pauli Begoun rozjaśni nieco temat:

http://www.cosmeticscop.com/bulletin...eview1#review1
"Dear Paula,
I have been using Retin-A for four years and intermittently using an AHA or BHA product for about six months. Recently, I read some really disturbing material on the Internet about both of these treatments. I read that they can induce the so-called Hayflick limit, which is when cells actually grow old (senesence) and become irresponsive to any kind of stimulation. The culprit, so the articles say, is the deep exfoliation properties of Retin-A and these acids. So, in other words, our skin is approaching this limit of its responsiveness faster due to these products. I am extremely worried as I have noticed that my skin has become more lax in the past year (I am 31), and I am not sure if this is a normal consequence of growing older, or if I have inadvertently damaged my skin by using these products. I wonder if there is any credibility to these assertions?

Radost, via email

Dear Radost,
Your question about new cell production, or as you put it cells growing old, is complicated--it isn't about stimulation and it isn't just about skin. Most human cells have a turnoff point (senescence) when they stop making new cells, and that is what is referred to as the Hayflick Limit or Phenomenon. "The relevance of Hayflick's Limit to senescence of the whole [cell] is unclear. Although some cells ... [like] skin fibroblasts divide more or less continuously throughout life, they are unlikely to approach the limit of 50 divisions" (Source: The Merck Manual of Geriatrics, www.merck.com/mrkshared/mmg/sec1/ch1/ch1c.jsp). Exactly how (or if) skin cells are affected by this isn't clear. What we do know about AHAs and BHA, though, is that they cannot penetrate anywhere near the deep layers of skin where new cells are being produced. They simply impact the outer surface layers where built-up dead layers of skin accumulate and often need help being removed. So the good news is that AHAs and BHA do not affect living, reproducing cells.

Retinoids are derivatives of vitamin A (such as tretinoin in Retin-A and Renova, or the cosmetic ingredient retinol, which is the entire vitamin A molecule) and they do impact "living" skin cells. However, they do not exfoliate skin. Often retinoids are confused with or thought to be exfoliants because they can trigger irritation that can make skin look flaky, but that effect has nothing to do with the helpful exfoliation AHAs and BHA provide. Skin cells do have retinoid receptor sites that allow certain vitamin A derivatives to tell a cell to function better and produce healthier cells, but this doesn't have an impact on how often new cells are produced. If anything, there is an immense amount of research showing that retinoids help undo some sun damage (but only some, it doesn't replace the need for a well-formulated sunscreen). In terms of the skin laxity you've noticed lately, this may be an earlier-than-usual sign of aging, perhaps brought about by too many years of unprotected sun exposure or from a smoking habit (smoking slowly destroys the skin's collagen and elastin fibers, progressively weakening its support system)."
Stary 2006-01-03, 15:13   #166
maniaa
Rozeznanie

A co będzie jeśli mi się wyczerpie ten limit podziałów komórek skóry na twarzy - będę miała skórę jak pergamin czy też może w ogóle mi skóra twarzy obumrze? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że można sobie wyczerpać limit podziałów nie tyle pojedynczej komórki ale w ogóle komórek skóry - rozumiem że każda nowa komórka powstała ze starej może podzielić się kolejne 50 razy-skóra musi nas chronić takie jest jej zadanie więc musi się regenerować zawsze...
...ale też wiadomo, że wiekiem wszystkie funkcje organizmu ulegają pogorszeniu więc i regeneracja skóry...czy poprzez eksfoliacje moja skóra np. po 60 może przestać się regenerować?

Czy może mi ktoś proszę dać jakiś link do informacji na temat "czym jest starzenie się skóry" ? mam mętlik w głowie...

Edytowane przez maniaa
Czas edycji: 2006-01-03 o 15:22 Powód: dopiska
maniaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-25, 11:40   #167
Justy
Zakorzenienie

http://www.smartskincare.com/forum/viewtopic.php?t=271
jeszcze w 2005 roku trudno było rozwiać wątpliwości co do "ograniczonej liczby podziałów komórki" i np. retinoidów: "On one hand, tretinoin may increase the number of celll divisions for fibroblasts and bring them closer to the limit. On the other hand, there's is a study suggesting that retinoids may extend the Hayflick limit somewhat (albeit not indefinitely) - this study needs to be confirmed by others. So, I can't tell you what the net effect of tretinoin on the Hayflick limit will be - the science is not there yet."

retinoidy są stosowane już od wielu lat i wyglada na to, że problem z "podziałami komórkowymi" jest głównie teoretyczny, a retinoidy są bezpieczne i korzystne dla skóry pod każdym (?) względem.
Stary 2006-06-25, 17:22   #168
Besu
Raczkowanie

Ja co prawda nie wyobrażam sobie odstawienia żelu, toniku, kremu i innych mazideł (choć mam tłustą cerę nie mogę jej myć mydłem bo jest strasznie ściagnieta a po kremie Bambino robią mi się wypryski), ale muszę potwierdzić że minimum pielęgnacji (zwłaszcza jeżeli chodzi o twarz) jak najbardziej się sprawdza. Mogę na 100% potwierdzić że używając tylko mydła rumiankowego i kremu Nivea- tego niebieskiego lub kremu Bambino można cieszyć się przez lata piękną prawie BEZZMARSZCZKOWĄ cerą. Autentycznym przykładem jest moja 70-cio letnia babcia,która zawsze stosowała tylko takie kosmetyki a teraz oprócz dwóch zmarszczek mimicznych idących od skrzydełek nosa w kierunku ust i dwóch idących od kącików ust (babcia od kilkunastu lat nie ma zębów, wiec musi namęczyć się przeżuwając -pewnie stąd te zmarszczki) w ogóle nie ma innych zmarszczek! Czoło ma całkowicie gładkie a okolic oczu mogłaby jej pozazdrościć kobieta używająca kremu pod oczy za 300zł. Babcia miała taką idealną cerę dopóki nie użyła podkładu, który spowodował najprawdopodobniej "tradzik różowaty". Po odstawieniu leków wróciła do dawnego sposobu pielęgnacji i teraz znowu ma świetną cerę.Moja mama stosuje podobną pielęgnacę i również (chociaż uwielbia opalać się) wygląda młodziej niż inne kobiety w jej wieku, ma nawet płytsze zmarszczki mimiczne od mojej 30-sto paroletniej ciotki.Myślę, że to przede wszystkim kwestia dobrych genów, ale często zastanawiam się po co mi kolejny (zwykle 3-ci na dzień) krem? Może jednak warto przystopować w tej pielęgnacji? Swoją drogą czytałam kiedyś w pewnej gazecie że Japonki nakładają naraz nawet 7 kremów i mają piękne cery. Widocznie każdemu służy coś innego i powinien trzymać się takiego sposobu pielęgnacji jaki mu (właściwie jej) najbardziej odpowiada.
Besu jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-25, 18:22   #169
Erato
Wtajemniczenie

Widzę, że temat nie umiera I dobrze, bo to interesujący wątek. Myślę, że dobrze się wpisuje w nasz biochemiczny trend dążenia do minimalizmu kosmetycznego - ochrona UV, kwasy i retinoidy, nie przeczytacie tu (na BK) prawie o niczym innym Wielokrotnie powtarzają się wypowiedzi, że wizażowo-biochemiczna "dieta" dla skóry jest dość uboga w składniki. Mnie osobiście również bardzo to odpowiada, przestałam się kompletnie przejmować wiekszością drogeryjnych kosmetyków, a opisy ich rzekomo "cudownego" działania czytam czasem dla rozrywki Od pół roku krem na dzień to dla mnie filtr UV. Poza tym ze dwie tubki kwasów, jeden krem nawilżający albo z vit. C i to wszystko. A, no mam jeszcze tonik i wodę termalną Przy czym muszę zaznaczyć, że mam skórę z rodzaju litościwie zwanych "problematycznymi", czyli paskudną po prostu Teraz są to już właściwie tylko ślady niechlubnej przeszłosci, bo obecnie skóra świetnie reaguje na pielęgnację - jest zdrowa, nie mam "nowych" problemów.
Zgadzam się w 100%, że nastolatkom czy 20-parolatkom, których nie nękają jakieś dermatologiczne schorzenia, wystarczy to "absolutne minimum" - coś łagodnego do mycia, lekki nawilżacz, ochrona UV. Natomiast nikt mi nie wmówi, że osoby dotknięte np. trądzikiem w jakikolwieksposób pomogą swojej skórze, odstawiajac kosmetyki czy leki - oczywiście dobrze dobrane. Argumenty o pięknej cerze mam czy babć do mnie nie przemawiają, jestem przekonana, że piękna cera do późnego wieku to zasługa "genów", Matki Natury Zdarzają się osoby młode, mające idealną cerę pomimo niezdrowego trybu życia, papierosów itp., a zdarzają sie takie jak ja, które pomimo wszelkich starań padły ofiarą np. uporczywego trądziku. A moja mama w życiu nie miała ani jednego pryszcza i świetną cerę ma do dziś. Wydaje mi się, że bardzo duże znaczenie ma też zmieniający się stan środowiska, w jakim żyjemy - te pół wieku temu, gdy młode były nasze babcie, powietrze, woda i jedzenie nie były tak zanieczyszczone i pełne chemikaliów, jak teraz. Problem "dziury ozonowej" zapewne też nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia i wyglądu skóry ludzi obecnie, choć oczywiscie ten problem jest nadal dyskusyjny (gdzie ta dziura, na biegunie, czy wszędzie, jak duża, jak bardzo zwiększa to dawki promieniowania UV itp.)
Ogólnie jestem za minimalizmem kosmetycznym, polegającym na doborze niezbędnych produktów dla ochrony , oczyszczania i stymulacji skóry, z pominięciem całego kosmetycznego chłamu. Im więcej wiem, tym mniej potrzebuję

Co oczywiście nie "wyłącza mi chomika" (patrz wątek "spowiedź chomika")... Ale chomik nastawiony jest na wąskie spektrum zainteresowań

Przepraszam za rozwlekłość wypowiedzi

Erato jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-25, 18:41   #170
justyce
Zadomowienie

Odkąd zaczęłam przesiadywać tutaj, okazało się, że moja intuicja nie myliła się w kwestii wyboru kosmetyków. Nigdy nie wierzyłam w 'cudowne' specyfiki, ekstra kremy, które z 50-latki nagle zrobią 30-latkę, bo "wypychają zmarszczki od środka" i tym podobne.

O nie - dzięki Biochemi wiem, że moje poglądy - "im mniej kosmetyków, tym lepiej" (oczywiście z pominięciem pielęgnacji ciała - mój chomik na punkcie balsamów i innych mazideł czasem potrafi się włączyć ) - są całkiem uzasadnione, ale bez popadania w skrajność - żyjemy w zanieczyszczonym świecie, słonko przygrzewa na nas znad dziury ozonowej, przez całkiem miluśną kołderkę smogu, woda jest chemicznie oczyszczana - to wszystko ma ogromny wpływ na naszą cerę. To i też stąd się biorą niektóre problemy skórne.

Ja sama obecnie mam na dzień tylko jeden krem - filtr, do tego na noc Effaclar na zmianę ze zwykłym kremem nawilżającym, 2-3 razy w tygodniu maseczka aspirynowa. I tyle tego. I wiem, że cera odwdzięczy mi się za to
Stary 2006-06-25, 19:40   #171
CzarnyElf
Zakorzenienie

Nie wyobrazam sobie nie myc buzi-przeciez trzeba jakos zmyc podklad-a nawet jak ktos nie uzywa go to przeciez trzeba umyc buzie(kurz brud itp na niej osiada przeciez)J bym od razu miala pryszcze.
Nie wyobrazam sobie tez nie nawilzac cery-mialabym totalnie sciagnieta.
No ale wiadomo kazdej cerze sluzy cos innego-ja od kremu Nivea czy Bambino dostaje wypryskow i moja twarz sie pod nim dusi.
Jak narazie sluzy mi wit C, kwasy i nawilzanie skory no i oczywiscie wysokie filtry i nie zamierzam tego zmieniac.
Stary 2006-06-26, 10:09   #172
In_ThE_ShAdOwS
Wtajemniczenie

zgadzam się z Erato, że młodym, bezporblemowym cerom wystarczy delikatna pielęgnacja i filtr też byłby wskazany Ale jak wytłumaczysz jakiejś nastolatce z problemową cerą (np. mi) czy każdej innej osobie, żeby wywalił wszystko i zostawił mydełko bambino i kremik nivea, który ma pełno zapychaczy? Teraz też przeszłam na minimalizm kosmetyczny, tzn nie 50 badziewnych-cudo-kremów, ale 1 filtr i ewentualnie jakis nawilzacz, do tego kwasy, tzn aktualnie czekam na przypływ jakiejś kasy, zeby sobie cos kupićNie widzę sensu w maltretowaniu cery żrącymi srodkami, rzekomo wyżerającemu bakterie, bo to przecież nasza skóra, a nie jakaś rura od zlewu... Naszym baciom, mamom być może wystarczały taka pielegnacjio w zachowaniu zrowej cery, ale też trzeba zwrócić uwagę na środowisku, teraz aż strach cos zjeść
In_ThE_ShAdOwS jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-26, 11:21   #173
mimbi
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez nan
Poza tym świetny jest żel Erisa Young & Unique, ale ten z kolei zawiera jeden bardzo niedobry składnik.
A czy ten bardzo niedobry skladnik to sie jakos nazywa? I co on robi ten niedobry skladnik? Bo mam ten zel, jestem zadowolona, ale po tym, co przeczytalam, boje sie, ze czai sie w nim jakies drugie dno

Osobiscie uwazam, ze tak jak kosmetyki kolorowe jednym sluza innym nie - tak samo jest z pielegnacja i jakies gadki o kremach bambino to bujda na resorach - przeciez to straszne zapychacze. Moze dla kogos, kogo skora sie szybko i widocznie nie zapycha sa dobre, ja pewnie po tygodniu wygladalabym jak pobojowisko. Ale jak komus sluzy to winszuje i zazdroszcze w glebi ducha, ze mozna tak niewielkim kosztem i wlasciwie bez poswiecania czasu na pielegnacje, wygladac mlodo i korzystnie. Ja uzywam kilku kosmetykow regularnie, a kiedy wyjezdzam gdzies i nie biore jakiegos, to potem musze skore na nowo odnawiac, z kolei moja przyjaciolka uzywa jednego zelu i jednego kremu i ma piekna cere. Sama nie wyobrazam sobie odstawic kosmetykow - bez nawilzenia skory kremem po myciu, nie otworzylabym pewnie ust - taka by byla sciagnieta. Uwazam jednak, ze na swoj sposob zachowuje minimalizm - uzywam kilku kosmetykow, ktore sa dla mnie dobre, zamiast kilkunastu ktore moglyby zrobic mi krzywde.
Najwazniejsze jest poznanie siebie samej, czesto metoda prob i bledow, zeby potem swiadomie sie pielegnowac i nie dac sobie wmowic, ze skoro wszyscy uzywaja czegos, wiec to bedzie dobre tez i dla mnie.
mimbi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-26, 16:26   #174
In_ThE_ShAdOwS
Wtajemniczenie

mimbi, pewnie chodzi o Benzophenone - 4http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=391
In_ThE_ShAdOwS jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-26, 20:14   #175
Smile_Smile
BAN stały

Wpisy w blogu: 3

Osobiscie widzac starsze panie albo nawet bardzo starsze panie ze skóra naciagnietą i cienką jak pergamin zawsze mam wrazenie ze to efekt jakichs glebszych zabiegow.... to chyba oczywiste. Tylko co,jesli taqkie zabiegi robią sobie osoby w młodszym wieku??? Jak ich cera bedzie wygladac w wieku takim jak te panie?

Krem bambino - to taki jakby symbol minimalizmu,ale ktos z cerą tlustą bedzie np potrzebowal kremu nawilazajcego tylko a nie bambino....
Ja osoboscie wierze w teorie z tymi podzialami i szybsze starzenie sie skóry po przez "przyspieszanie" tego procesu jakimis koezymami itp....
Jedynymi komórkami ktore mogą dzielic sie w nieskonczonosc są komorki nowotworowe.

Minimalizm - jak dla mnie to podstawa:
i koniecznie cos,co nie zatyka porów + oczyszczanie.
Wszystko zalezy od cery.Mój krem na dzien to wodnista emulsja nawilzajaca bez zadnych specyfikow. I nic wiecej.
A fluid? Kiedys codziennie przez pare lat teraz po nalozeniu czuje sie okropnie,na tyle ze pare razy nalozylam go przed impreza po czym pobieglam zmyc Starsznie niszczy skóre.
Polecam wiec minimalizm
Smile_Smile jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-26, 21:04   #176
Smile_Smile
BAN stały

SKÓRA

Osłona pokrywająca całą powierzchnię ciała, tzw. powłoka wspólna, składa się z:

* powłoki właściwej, czyli skóry
* jej przydatków.

Do przydatków zalicza się: gruczoły skóry, włosy, paznokcie.

Skóra jest narządem o budowie złożonej, warstwowej, przystosowanym do pełnienia wielu czynności .Osłaniając organizm od zewnątrz umożliwia ona jego kontaktowanie ze światem zewnętrznym. Dzięki swej znacznej powierzchni, wysokiemu stopniu zróżnicowania anatomicznego oraz swoistości czynności biologicznych skóra jest narządem bezwzględnie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu jako całości. W okolicach naturalnych otworów ciała skora przechodzi w błonę śluzową odpowiednich układów (pokarmowy ,oddechowy ,moczowy , narządy płciowe ) .

Budowa skóry

Skóra ma budowę warstwową. W jej skład wchodzą:

* naskórek (1)
* skóra właściwa
* tkanka podskórna

Naskórek
Warstwa podstawna

Jeden rząd walcowatych komórek ściśle przylegających do siebie ułożonych na błonie podstawnej. Komórki mają duże owalne jądra komórkowe. W obrębie tej warstwy widoczne są liczne podziały komórkowe.

Czy więc na pewno peelingi scieraja tylko obumarle komórki jesli to w naskórku wystepują podzialy komorkowe? I czy złuszczanie "najzewnetzniejszych wartstw" na których spodzie jest ta wlasnie warstwa w ktorej wystepuja podzialy komorkowe nie prowdazi do szybszego namnazania sie komorek? a co za tym idzie szybbszego ich "ekspolatowania"? W koncu to tylko komorki nowotworowe moga dzielic sie w nieskonczonosc.To moje wlasne sugestie.Mozesz sie z tym zgadzac lub nie...

Warstwa kolczysta

Kilka rzędów komórek o kształcie wielokątnym, komórki nie przylegają ściśle do siebie, a połączone są ze sobą jedynie desmosomami. Powstałe przestrzenie międzykomórkowe wypełnia płyn bogaty w mukopisacharydy i białka.
Warstwa podstawna i kolczysta nazywane są warstwą Malpighiego ("żywą"), ponieważ powyżej tej warstwy nie obserwuje się podziałów komórkowych i rozpoczyna się proces keratynizacji.

Warstwa ziarnista

Kilka rzędów wrzecionowatych komórek. Komórki zawierają liczne ziarna keratohialiny.

Warstwa pośrednia (jasna)

Nie występuje we wszystkich okolicach ciała.

Warstwa rogowa

Płaskie ściśle do siebie przylegające komórki dachówkowato ułożone, w górnej części komórki są luźniej ułożone. Cecha charakterystyczna korneocytów - brak lub szczątkowe jądro komórkowe.

Proces dojrzewania keratynocytów

Przekształcanie się keratynocytów (keratynizacja) obejmuje kilka jednocześnie zachodzących procesów dotyczących :

* desmosomów
* białek śródkomórkowych (keratyny)
* tworzenia otoczki rogowej

Przekształcenie i złuszczanie korneocytów jest procesem apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki. Apoptoza rozpoczyna się już w warstwie kolczystej - zmianami struktury jądra komórkowego i rozpadem DNA, oraz rozpadem niektórych organelli komórkowych.

Desmosomy

Desmosomy są strukturami łączącymi komórki naskórka ze sobą. Wyróżnia się część wewnątrzkomórkową i zewnątrzkomórkową. Liczba desmosomów w warstwie podstawnej jest niewielka wzrasta w miarę dojrzewania komórek naskórka i ponownie zmniejsza się w warstwie rogowej.

Desmosomy są strukturami symetrycznymi - łączącymi dwie sąsiednie struktury.

Hemidesmosomy łączą komórki warstwy podstawnej z błoną podstawną. (Od strony błony podstawnej hemidesmosomy łączą się z włóknami kolagenowymi - włóknami kotwiczącymi

Dojrzewanie korneocytów polega m.in. na przekształcaniu się struktur łączących komórki, w tym również desmosomów (zmiany struktury i jakości kadheryn, oraz desmoglein i desmokolin tworzących desmosomy)

Otoczka rogowa

Otoczka rogowa jest nierozpuszczalną błonę komórkową (białkowo-lipidową).

Prekursorami tej błony plazmatycznej są inwolukryna, lorykryna i kornifina (pojawiające się w powierzchownych częściach warstwy kolczystej lub w warstwie ziarnistej)

Białka wewnątrzkomórkowe

Keratyna jest białkiem fibrylarnym (nierozpuszczalnym w wodzie, cząsteczki białka tworzą włókna). Znanych jest obecnie 20 typów keratyny różniących się masą i budową. Są to nierozpuszczalne białka zawierające aminokwas cysteinę (17%) o budowie helikoidalnej. Innym niezmiernie ważnym aminokwasem wchodzącym w skład keratyny jest metionina (0,5%). Włókna keratyny są zatopione w bezpostaciowej macierzy zbudowanej z białek o dużej zawartości siarki.

Jej włókna oplatają komórkę co ma wpływ na odporność komórek na rozciąganie i urazy mechaniczne.

Keratohialina prawie całkowicie wypełnia ziarnistości w komórkach warstwy ziarnistej. W skład keratohialiny wchodzi głównie filagryna.

W warstwie rogowej stanowi ona główny składnik macierzy komórkowej, a produkty jej rozpadu spełniaja funkcje ochronne, nadając komórkom odporność na działanie mechaniczne, odwodnienie, chroni przed działaniem UV.

Czas przejścia (TOT- turn over time) - czas potrzebny do przejścia komórki z warstwy podstawnej do jej przekształcenia i złuszczenia. Fizjologicznie ok 26-28 dni

Dzienna ilość złuszczonego naskórka wynosi 6 - 14g, rozległe patologiczne zatłuszczenie może spowodować zubożenie ustroju w białko.

* Ortokeratoza - prawidłowe rogowacenie i złuszczenie komórek.
* Hyperkeratoza - nadmierne rogowacenie prawidłowe przekształcanie komórek.
* Parakeratoza - nieprawidłowe przekształcanie, skrócenie (TOT do 4-5 dni) pominięcie warstwy ziarnistej, komórki warstwy rogowej zawierają przetrwałe jądra komórkowe.
* Dyskeratoza - nieprawidłowe rogowacenie często pojedynczych komórek. Komórki rogowacieją już w warstwie kolczystej, lub przechodzą w inne z pominięciem postaci pośrednich.

Błona podstawna

Błona podstawna utworzona jest z czterech warstw:

* dolnej powierzchni keratynocytów warstwy podstawnej (hemidesnosomy)
* blaszki jasnej
* blaszki ciemnej
* strefy pod blaszką ciemną

Pierwsza warstwa to głównie półdesmosomy (hemidesmosomy). Odpowiednikiem półdesmosomów w błonie dolnych warstwach błony podstawnej są włókna kotwiczące (spirale Eksajmera) zbudowane głównie z kolagenu VII. Błonę podstawna budują różne typy laminin, kolagenu i nidogen.

Skóra właściwa
W skórze właściwej wyróżnia się dwie warstwy

* brodawkową
* siateczkowatą

Warstwa brodawkowata kończy się na granicy przejścia powierzchownego i głębokiego splotu naczyniowego, poniżej znajduje się warstwa siateczkowata.

W skład elementów podstawowych, z których skóra jest zbudowana i które nadają jej określone właściwości morfologiczne i czynnościowe , wchodzą elementy łącznotkankowe:

1. włókna klejorodne (kolagen)
2. włókna siateczkowe (retikulinowe)
3. włókna sprężyste (elastyna)
4. komórki (głównie fibroblasty)
5. istota podstawowa (międzykomórkowa). bezpostaciowa ciecz składająca się z kwasu chondroitynosiarkowego, hialuronowego białek i wielocukrów.

Większość tych składników produkowana jest przez fibroblasty (komórki najliczniej występujące w skórze).

Kolagen

Włokna kolagenu ulegają w tkance łącznej stałej przebudowie - pod wpływem sił na nie działających mogą one zmienić swój kierunek przebiegu i wielkość, a nawet ulegają resorbcji. Połączenie włókien jest wstępem do takiej przebudowy. Zasadniczo włókna kolagenowe mają tendencje do układania się w pęczki i sieci o układzie równoległym prostopadłym lub skośnym do siebie. W miejscach o wybitnej przesuwalności skóry w stosunku do podłoża dochodzi do rozwoju sieci o dużych oknach.

Włókna retikulinowe

Występują w skórze w sąsiedztwie włókien klejorodnych i przestrzennie trudno je od nich oddzielić. Zakończenia kolagenu rozszczepiają się w sieci włókien retikulinowych w związku z tą budową pociąganie działające na włókna kolagenu przenosi się także na włókna siateczkowe. Rozciągliwość i wyginanie się tych włókien przeciwdziała urazom tkanki o delikatnej budowie jaka są na przykład naczynia włosowate. Ustalił się pogląd że włokna siateczkowe stanowią wstępny etap w tworzeniu się włókien kolagenowych.

Włókna sprężyste

Obok włókien kolagenowych są podstawowym elementem z którego zbudowana jest skóra. Nazwę swą zawdzięczają zdolności do odwracalnego rozciągania się. Przy zadziałaniu odpowiednich sił mechanicznych mogą rozciągać się do 100-140% pierwotnej długości. Wyrazem ich adaptacji do zadań, które spełniają, jest ich układ w postaci rozciągających się i splecionych ze sobą sieci wykazujących zgrubienia w punktach węzłowych. Włókna prężyste towarzyszą kolagenowi w jego przebiegu. Rozciągają się znacznie łatwiej niż kolagen. Zapobiegają one zbyt gwałtownemu rozciąganiu tych ostatnich. W efekcie końcowym oba rodzaje włókiem współdziałają ze sobą czynnościowo.

- koniec -
Dodatki:

Podofilotoksyna hamuje podziały komórkowe i powoduje rozpad komórek w obrębie kłykciny.WskazaniaKłykcin y kończyste. PrzeciwwskazaniaNadwrażli wość na składniki preparatu. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci. Nie stosować podczas leczenia innymi preparatami zawierającymi podofilinę. Należy unikać stosowania leku na wyjątkowo rozległe powierzchnie (ryzyko wystąpienia uogólnionych reakcji toksycznych).NiepozadaneN ajczęściej: rumień z (...)

KOENZYM Q10 w liposomach � rodzaj katalizatora niezbędnego do życia. Koenzym Q10 stymuluje oddychanie komórkowe, a w konsekwencji metabolizm komórkowy. Kosmetyki zawierajšce Q10 działajš na skórę �odmładzajšco�, powodujš: zanik drobnych zmarszczek, wzrost wilgotno�ci i elastyczno�ci skóry, rozja�nienie przebarwień, spłycenie zmarszczek głębokich, pojędrnienie mię�ni twarzy i szyi.

I cos co znalazłam z poza tematu:
Chlorofil beta-karoten w planktonie, jak również
genisteina i daidzeina w kiełkach sojowych są jak
dotąd czterema najsilniejszymi, odkrytymi przeci-
wnowotworowymi fitozwiązkami
.

Wszystkie te "cytaty" pochodzą z naukowych artykułów znalezionych w internecie

P.s wiem juz ze haslem do znalezienia czegos na temat dotyczacy tego watku to: "nadmierne podziały". Tylko za nic nie moglam znalesc nic o tym w zwiazku z kosmetykami Osobiscie czytalam kiedys o ty,m artykul w jakims znanym czasopismie/gazecie itp Szkoda ze nie pamietam co to bylo

.
Stary 2006-06-26, 21:28   #177
Smile_Smile
BAN stały

Rozmiar: 2824 bajtówIwona Złotowska
Doświadczony kosmetolog, mgr zdrowia publicznego,
właścicielka salonu kosmetycznego, wykładowca w szkołach kosmetycznych,
mama pięciu córek, propagatorka hasła: "Aby radość życia płynęła z urody".

Kwasy owocowe
Czy rzeczywiście odmładzają?

Termin "kwasy owocowe" jest już dziś powszechnie znany i choć kilka lat temu ich zastosowanie w kosmetyce budziło sporo kontrowersji, teraz stosują je wszyscy, wszędzie i na wszystko. Czy słusznie?

Właściwości złuszczające AHAs zostały dokładnie poznane, ich zdolności usuwania przebarwień również, jednak podejrzewany efekt przeciwstarzeniowy nadal wymaga szeregu wyjaśnień, badań i dużej ostrożności w ocenie. Należy pamiętać, iż każda ingerencja w głębsze warstwy skóry może mieć poważne konsekwencje na przestrzeni następnych lat.

Zastosowanie kwasów owocowych w kosmetyce sięga lat 70. i ulega stałej ekspansji na poszczególne dziedziny kosmetyki, kosmetologii, dermatologii i medycyny estetycznej. Można powiedzieć, że AHAs są już stosowane w każdym gabinecie kosmetycznym, a głębokie złuszczanie skóry stało się zabiegiem powszechnym. Czy to powód do dumy, czy raczej do poważniejszego przyjrzenia się rzeczywistym wskazaniom?

Reakcje skóry
Co właściwie dzieje się w skórze gdy traktujemy ją wielokrotnymi zabiegami z AHAs? Dzisiejsza wiedza na ten temat wydaje się być szeroka i satysfakcjonująca i właśnie dlatego powinniśmy wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Podczas stosowania kwasów owocowych na skórę:

* dokonujemy zniszczenia membran komórkowych i zawartości komórek, a wiec doprowadzamy do, świadomego lub nie, naruszenia struktur skóry,
* zmuszamy komórki do przyśpieszonego podziału i dodatkowego różnicowania się oraz odbudowywania warstwy ochronnej,
* uzyskujemy wzmożoną produkcję wewnątrz fibroblastów, zwiększając zagęszczenie włókien kolagenowych prawdopodobnie kosztem ich jakości,
* zmniejszamy grubość naskórka i przez pewien czas narażamy go na stres środowiskowy,
* powodujemy podrażnienie zakończeń nerwowych i nadmierne pobudzenie układu krwionośnego skóry, przez co
* wpływamy na procesy wewnątrzkomórkowe, immunologiczne i barierowe skóry, co z jednej strony może ją "hartować", ale z drugiej - rozleniwiać.

Wszystkie powyższe reakcje mogą być oczywiście świadomie wykorzystane przez doświadczonego kosmetologa dla dobra skóry. Trzeba jednak o nich pamiętać, jak również o tym, iż skóra to żywy organ, a nie jedynie powłoka z którą możemy eksperymentować bezkarnie. Wiele pracujących na skórze osób wciąż o ty zapomina.

Bezpieczeństwo

Usuwanie warstwy rogowej naskórka można uważać za bezpieczne, ingerencję w warstwę ziarnistą - wymagające czujności, a złuszczanie skóry do poziomu warstwy podstawnej, to już "wyższa szkoła jazdy" i powinno być zarezerwowana dla profesjonalistów i znawców tematu, którzy z pełną świadomością kierują się w swojej pracy jedynie dobrem pacjenta.

Należy pamiętać, że głębokość peelingu zależy od kilku ważnych czynników:

* stężenia kwasów,
* stopnia zbuforowania preparatu,
* rodzaju podłoża zastosowanego w preparacie,
* ilości kwasu nałożonego w danej jednostce czasu,
* grubości i ilości warstw preparatu,
* czasu aplikacji,
* częstotliwości aplikacji,
* sposobu aplikacji (masaż),
* części anatomicznej twarzy,
* konstrukcji i struktury skóry,
* przebytych chorób dermatologicznych,
* wcześniejszego przygotowania do zabiegu (rozgrzanie),
* uprzedniego stosowania kwasów owocowych,
* aktywnego leczenia dermatologicznego,
* uszkodzeń naskórka,
* indywidualnej tolerancji AHAs.

Znajomość tych czynników pozwala w pełni świadomie wykonać zabieg, przewidzieć jego wpływ na skórę oraz efektywność. Podczas pracy z kwasami należy efektywnie wykorzystać ich właściwości przy możliwie najmniejszym działaniu obciążającym, zwłaszcza, że przeciwwskazań do zastosowania AHAs jest wiele. Ich pominięcie może mieć mniej lub bardziej poważne konsekwencje:

* zapalenie wywołane zbyt dużą ilością kwasu, który przedostał się do głębszych warstw skóry,
* trwałe przebarwienia i odbarwienia spowodowane zniszczeniem melanocytów,
* nadwrażliwość i wtórne zapalenie powstałe w wyniku podrażnienia lub alergii,
* niezadowolenia pacjenta i konieczności zastosowania dodatkowych zabiegów przeciwzapalnych, wynikające z nagłego oczyszczania się skóry z zalegających zanieczyszczeń.

Jak widać kwasy owocowe nie są lekiem i nie mogą być stosowane dla wszystkich i na każdy problem skórny, wręcz przeciwnie - wymagają dokładnego analizowania każdego przypadku.

Działanie przeciwstarzeniowe
!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niepodważalnych dowodów na to niestety brak. Co prawda wpływają one na poprawę kondycji skóry, produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu w epidermie, minimalizują przeznaskórkową utratę wody, zapobiegają powstawaniu grubej warstwy naskórka i mogą być promotorami przejścia dla niektórych substancji aktywnych, ale to wszystko tylko podczas ich stosowania. Efekty zabiegów utrzymują się najdłużej do kilku miesięcy a potem wszystko wraca do "normy".

Tak więc przypisywanie kwasom owocowym właściwości odmładzających należy traktować ze zdrowym rozsądkiem i nie obiecywać klientom/pacjentom długotrwałych efektów, zwłaszcza że wątpliwości co do opóźniania procesów starzenia się skóry po zastosowaniu kwasów wynikają też z tzw. "drugiej teorii starzenia". Mówi ona, iż każda komórka ma ściśle zaprogramowaną ilość podziałów komórkowych po czym umiera. Narażanie jej więc na dodatkowe podziały po zastosowaniu AHAs poddaje w wątpliwość sens tej metody. Może się bowiem okazać, że młodszy wygląd "dzisiaj" uzyskujemy kosztem znacznie szybszego starzenia się "jutro", wynikającego z przedwczesnego wyeksploatowania zasobów skóry. Czas pokaże.

TAK WIEC MAMY NAZWE TEJ TEORII: "DRUGA TEORIA STARZENIA SIĘ"

Przeciwwskazania stosowania AHA

* wcześniejsze stosowanie Roaccutanu, retinolu i innych preparatów zmieniających funkcje skóry,
* uprzednie zabiegi dermabrazji,
* stwierdzona nadwrażliwość na kwasy owocowe,
* nadużywanie kąpieli słonecznych,
* choroby skóry, cukrzyca i inne poważne schorzenia,
* ciąża,
* wcześniejsze długotrwałe peelingi,
* skłonność lub istniejąca opryszczka,
* aktualne przyjmowanie niektórych leków,
* skłonność do bliznowców i przebarwień,
* przebyte naświetlania Page Ranking. Roenthgena,
* zmiany infekcyjne skóry,
* zabiegi woskowania, elektrolizy czy laseroterapii.

Edytowane przez Smile_Smile
Czas edycji: 2006-06-27 o 13:10
Stary 2006-06-26, 21:44   #178
mimbi
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez In_ThE_ShAdOwS
mimbi, pewnie chodzi o Benzophenone - 4http://www.wizaz.pl/chemia/view.php?id=391
Dzieki za pomoc. Troche szkoda, ze ma takie swinstwo, bo w rzeczywistosci jest przyjemny. Poki co mnie nie uczulil i mam nadzieje, ze jeszcze przez jakis czas mnie nie uczuli (albo najlepiej w ogole).
mimbi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-27, 11:49   #179
Joey
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Smile_Smile
Mój krem na dzien to wodnista emulsja nawilzajaca bez zadnych specyfikow. I nic wiecej.
Smile, możesz napisać co się pod tym kryje?
Joey jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-06-27, 13:09   #180
Smile_Smile
BAN stały

krem ultranawilzajacy do skory wrazliwej Eris w niebieskim opakowaniu. Nie zatyka porów
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości