Retinoidy doustnie: Roaccutane, Acnenormin, Isotrex i inne... CZ.III - Strona 72 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2013-07-26, 14:09   #2131
Kala_88
Rozeznanie

Dot.: Retinoidy doustnie: Roaccutane, Acnenormin, Isotrex i inne... CZ.III

Cytat:
Napisane przez tulipanowapanienka Pokaż wiadomość
Zgłaszam się chyba ostatni raz, uznałam, że zmienię tok leczenia i zamiast łagodzić skutki wezmę się za przyczyny. Po mojej kuracji retinami śmiało mogę stwierdzić, że trądzik wrócił, nie jest aż tak nasilony i widoczny jak przed, ale jestem wręcz przekonana, że ma podłoże hormonalne. Pryszcze wychodzą mi jedynie w okolicach ust/żuchwy/ brody, a reszta buzi jest gładka, a z tego co wiem to trądzik spowodowany problemami z hormonami w tych miejscach się pojawia. Jednak nie odradzam nikomu retinów, fakt, że nos, policzki i czoło mam gładkie świadczy o tym, że lek działa Także zamieniam dermatologa na endokrynologa i zobaczymy co wyjdzie
U mnie to samo
Byłam u dermatologa ponieważ strasznie pogorszyła mi się cera , i pani dermatolog powiedziała mi, że szkoda katować się kolejną kuracją Aknenorminem (u mnie byłaby to trzecia), i niestety nie zawsze medycyna jest skuteczna.... zmieniła mi smarowanie, z epiduo i duac na Zineryt i tyle...
Mam również trądzik tylko w okolicy brody, żuchwy, już robiłam badania na nietolerancję pokarmową jak radziła mi jedna z Was, zmieniam dietę ale z twarzą masakra mimo to
Badania u endokrynologa robiłam z dwa miesiące temu i było wszystko ok, nie wiem czy to możliwe, że nagle tak coś się zmieniło... muszę się zapisać.
A czy Ty tulipanowapanienka już byłaś, coś Ci poradził?
Stary 2013-07-26, 21:49   #2132
tulipanowapanienka
Raczkowanie

Kala_88, nie, jeszcze nie byłam. Jakoś ostatnio z czasem u mnie licho, muszę w ogóle skitrać sobie skierowanie do niego, chyba, że pójdę prywatnie. (Zna ktoś dobrego endokrynologa w Poznaniu?)
Jeżeli z hormonami u Ciebie ok to może warto spróbować u laryngologa, ja przed kuracją byłam o krok od wycięcia migdałków, no ale potem przyszły retiny i sprawa ucichła. Ale jeden z dermatologów powiedział mi, że ropne migdały lub chore zęby również mogą powodować trądzik.
A jakie hormony badałaś?
tulipanowapanienka jest offline  
Stary 2013-07-26, 22:09   #2133
Selavie
Rozeznanie

Po tygodniu moja skóra fakturą przypomine skóre ropuchy Mam tak wielkie pory ( i to na całej twarzy!!!) że czasami jak usiądę z lusterkiem to zastanawiam się, czy to pory czy blizny. naprawdę mam problem z rozróżnieniem! Przez te pory cała twarz jest chropowata i wygląda jak sitko - mam nadzieje, że nie będzie tak długo?

I co do zmarszczek pod oczami macie racje - dziś to nie poznałam siebie rano, Narazie leci Clinique All About Eyes ciekawe czy da sobie radę.
Stary 2013-07-27, 10:53   #2134
Kala_88
Rozeznanie

Odp: Dot.: Retinoidy doustnie: Roaccutane, Acnenormin, Isotrex i inne... CZ.III

Cytat:
Napisane przez tulipanowapanienka Pokaż wiadomość
Kala_88, nie, jeszcze nie byłam. Jakoś ostatnio z czasem u mnie licho, muszę w ogóle skitrać sobie skierowanie do niego, chyba, że pójdę prywatnie. (Zna ktoś dobrego endokrynologa w Poznaniu?)
Jeżeli z hormonami u Ciebie ok to może warto spróbować u laryngologa, ja przed kuracją byłam o krok od wycięcia migdałków, no ale potem przyszły retiny i sprawa ucichła. Ale jeden z dermatologów powiedział mi, że ropne migdały lub chore zęby również mogą powodować trądzik.
A jakie hormony badałaś?
U dentysty bylam ostatnio wiec to odpada. Musialabym poszukac wynikow ale badalam zarowno meskie, żenskie, co można bo zaniepokoil mnie nagle wzrost owłosienia w roznych miejscach (wtedy jeszcze cera byla ok). Jeszcze w polowie sierpnia mam miec jedno badanie hormonow w szpitalu,ale juz musze je przesunac bo musi byc zrobione w okreslonych dniach cyklu a mi spoznia sie okres ponad tydzien. Chyba przejde sie jeszcze do ginekologa...

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Stary 2013-07-27, 17:12   #2135
uncherry
BAN stały

[QUOTE=Selavie;41972868]Po tygodniu moja skóra fakturą przypomine skóre ropuchy Mam tak wielkie pory ( i to na całej twarzy!!!) że czasami jak usiądę z lusterkiem to zastanawiam się, czy to pory czy blizny. naprawdę mam problem z rozróżnieniem! Przez te pory cała twarz jest chropowata i wygląda jak sitko - mam nadzieje, że nie będzie tak długo?/QUOTE]

Też to u siebie zauważyłam i mam nadzieję, że w miarę szybko zniknie...
uncherry jest offline  
Stary 2013-07-27, 18:26   #2136
palinkaaa13
Raczkowanie

Ja też słyszałam, że izotek powoduje nadmierne owłosienie. Możliwe, że nie u wszytskich... ale jeżeli np wcześniej ktoś miał z tym problem tak jak ja to się po prostu nasiliło to ;/ boże mam nadzieję, że to co narosło zniknie potem bo nie wiem co zrobię poważnie.... teraz jak skó wygląda jako tako lepiej to nagle te włoski .... istnieje też opcja, że laski co były łyse jak nie wiem co na twarzy to jak im urosł jakiś delikatniutki meszeczek to one nawet tego nie zauważyły gdyż całkowicie był on w normie.

---------- Dopisano o 18:26 ---------- Poprzedni post napisano o 18:22 ----------

Cytat:
Napisane przez Selavie Pokaż wiadomość
Moje na szczęście nie są takie jak na zdjęciu, to małe dziurki. Wystraszyłam się tylko, że skoro w 1 tygodniu juz zaczeły się robić małe dziurki to co będzie dalej... i czy przypadkiem nie skończe z takimi jak ta biedna dziewczyna. Na zdjęciu obok jest po laserach ;/

---------- Dopisano o 21:49 ---------- Poprzedni post napisano o 21:46 ----------

No tak, na czole faktycznie widzę, ale na zdjęciach całej twarzy jakie dodawałaś nie widziałam dziurek w ogóle. Na czole to moge mieć wszystko, grzywka zakrywa hehe

A coś zauważyłaś żeby się działo z nimi? Wygładzają się? Ja dziś cały dzień poświęciłam na szukanie info co z tymi bliznami, i wszyscy są zgodni , że dzięki Izotekowi nie tworzą się kolejne i zmniejszają sie te, które już są - dzięki złuszczaniu skóry. Małe powinny zniknąć, z dużymi niestety tylko lasery - tak to rozumiem. Ale byly tez osoby, którym minimalizowały się i duże blizny - jakiś chłopak napisął, że miał takie dziury, że mógł wkładać sobie zapałki w twarz, a Izo wszystko wyrównał

strasznei ciężko mi te blizny i wgłębienia uchwycić... ale na czole conieco się udało. No na reszcie twarzy tak samo mam takie coś tylko gdzie niegdzie więcej i mniej. Ja nie robie z tym kompletnie nic teraz. Dopiero będę jak skończę kurację. Izotek może sobie poradzi z tym także po co męczyć buzię jeszcze dodatkowo. Robię nic specjalnego co jakiś czas jakieś maseczki, peeleng enzymatyczny. u mnie pczka 7 się kończy jeszcze 3 i koniec. Tak było ustalone z lekarką ciekawe jak to będzie.
palinkaaa13 jest offline  
Stary 2013-07-27, 22:03   #2137
Selavie
Rozeznanie

Koleżanka mi powiedziała, że u niej dziury zniknęły po 4 miesiącu, ale ogólnie zmiejszają się chyba u wszystkich. Ale na policzkach to masz chyba już takie malutkie, nie? Izotek pewnie sam je wyrówna, bez potrzeby zabiegów po kuracji.

A tak w ogóle moj chłopak powiedział dziś, że moja skóra wygląda (fakturą) jak pomarańcza ;D Ciekawe jak długo to potrwa, nie moge patrzeć (bleh!)
Stary 2013-07-28, 11:12   #2138
Selavie
Rozeznanie

Dziewczyny, a jak rozwiązujecie kwestię filtra? Ja dopiero zaczynam przygode z nimi, po przejrzeniu wizażu ostatecznie zakupiłam La Roche Posay 50 do twarzy w sprayu, na początku myślałam że jest fajny, bo nawet nie kleił się za bardzo, ale po dwóch godzinach wyglądam jakbym wysmarowała twarz olejem - dosłownie...Nawet po tłustych kremach tak nie było. Szkoda no. Wszystkie filtry się tak zachowują na twarzy? Najlepiej byłoby chyba mieć krem nawilżający z filtrem albo podkład/puder, no ale chyba żaden nie ma ochrony 50...
Stary 2013-07-28, 11:42   #2139
palinkaaa13
Raczkowanie

Cytat:
Koleżanka mi powiedziała, że u niej dziury zniknęły po 4 miesiącu, ale ogólnie zmiejszają się chyba u wszystkich. Ale na policzkach to masz chyba już takie malutkie, nie? Izotek pewnie sam je wyrówna, bez potrzeby zabiegów po kuracji.

A tak w ogóle moj chłopak powiedział dziś, że moja skóra wygląda (fakturą) jak pomarańcza ;D Ciekawe jak długo to potrwa, nie moge patrzeć (bleh!)
Wiesz co ja korzystam z tego
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,39...m-spf-50-.html bardzo fajny jest. nie bieli, wchlania sie super, ochrona tez super i nie zapycha absolutnie. podczas tych upałów jest doskonały naprawdę !!! polecam a na chłodniejsze dni używam http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,36...a-ochrona.html

A co do blizn to na policzkach miałam troszeczkę mniejsze ale i tak nadal są. Ostatnio jednak zauważyłam, ze może coś odrobinkę się zmniejszyły??? albo się przyzwyczaiłam do nich sama nie wiem... w każdym bądz razie są na całej twarzy na brodzie też spore. dla mnie one są dosyć widozcne bo wcześniej nie miałm ani trochę z tym problemu tak jak mówiłam u mnie to były ciemne plamy zawsze. fakt utrzymywały się dosyć długo ale i takich dołkach jak na czole raczej nie było mowy.
palinkaaa13 jest offline  
Stary 2013-07-28, 16:09   #2140
Selavie
Rozeznanie

a który miesiąc już bierzesz Izo?
Stary 2013-07-28, 18:28   #2141
Selavie
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez palinkaaa13 Pokaż wiadomość
Wiesz co ja korzystam z tego
http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt,39...m-spf-50-.html bardzo fajny jest. nie bieli, wchlania sie super, ochrona tez super i nie zapycha absolutnie. podczas tych upałów jest doskonały naprawdę !!!
A nie świeci sie po nim skóra?
Stary 2013-07-28, 21:02   #2142
ursaliana
Rozeznanie

Ja mam filtr z ziaji matujacy i i tak mi sie swieci po nim skora i jest lekko lepka, ale jak sie przypudruje to ani sie nie swieci ani sie nie lepi
to jest moj pierwszy filtr i od razu trafilam w 10 I dotego jest bardzo tani bo niecale 20zl za to dalam
ursaliana jest offline  
Stary 2013-07-29, 07:59   #2143
Selavie
Rozeznanie

[QUOTE A co do blizn to na policzkach miałam troszeczkę mniejsze ale i tak nadal są. Ostatnio jednak zauważyłam, ze może coś odrobinkę się zmniejszyły??? albo się przyzwyczaiłam do nich sama nie wiem... w każdym bądz razie są na całej twarzy na brodzie też spore. dla mnie one są dosyć widozcne bo wcześniej nie miałm ani trochę z tym problemu tak jak mówiłam u mnie to były ciemne plamy zawsze. fakt utrzymywały się dosyć długo ale i takich dołkach jak na czole raczej nie było mowy.[/QUOTE]

A te blizny tworzyły Ci się cały czas czy tylko na początku kuracji (pierwszy miesiąc)?
Stary 2013-07-29, 09:22   #2144
trafficjam
Raczkowanie

Dziewczyny, ja jestem przerażona...3 miesiące po kuracji i nie jest dobrze. Zaczęły mi sie pojawiać pryszcze w okolicach nosa...myślałam, że to od okresu, ale juz 2 tyg i to wciąz nie schodzi, a pojawiaja sie kolejne niespodzianki...moze to od tych upałów? Nie wiem, co mam robić, płakać mi się chce i boje się, że to nawrót. Ogólnie nie jest jakos tragicznie, ale żyje w strachu, że wszytsko wróci ;(
trafficjam jest offline  
Stary 2013-07-29, 10:39   #2145
ursaliana
Rozeznanie

Mam nadzieje, ze to nie powrot.. Przez takie histoie trace nadzieje

Ja dzisiaj bylam u dermy i powiedziala, ze teraz jeszcze 30 a od wrzesnia juz tylko 20mg dziennie... Ale mam watpliwosci, bo mam brac izo 6 miesiecy, a wtedy nie wybiore pelnej dawki
ursaliana jest offline  
Stary 2013-07-29, 14:44   #2146
allex11
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez ursaliana Pokaż wiadomość
Mam nadzieje, ze to nie powrot.. Przez takie histoie trace nadzieje

Ja dzisiaj bylam u dermy i powiedziala, ze teraz jeszcze 30 a od wrzesnia juz tylko 20mg dziennie... Ale mam watpliwosci, bo mam brac izo 6 miesiecy, a wtedy nie wybiore pelnej dawki
To ja Cię pocieszę, ze minęło ponad 9 miesięcy od kuracji i zero pryszczy, nic mi się nie pojawia nawet najmniejsza krostka (może raz na 2 miesiące) ale jak są te upały to mam strasznego buraka jakbym siedziała 3 dni z twarzą na słońcu myślę że to od izo bo raczej nigdy mi się skóra tak mocno nie czerwieniła.

trafficjam trzymam kciuki żeby to nie był nawrót tylko jakieś chwilowe pogorszenie i oby cera była coraz lepsza może idź jak najszybciej do dermatologa? ja bym chyba tak zrobiła w takie sytuacji.
allex11 jest offline  
Stary 2013-07-29, 15:07   #2147
Selavie
Rozeznanie

Mi się zrobiła się kaszka na żuchwie (wygląda troche jak uczulenie), ciekawe czy to Izo czy może filtr mnie zapchał...
Stary 2013-07-29, 19:17   #2148
palinkaaa13
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez trafficjam Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ja jestem przerażona...3 miesiące po kuracji i nie jest dobrze. Zaczęły mi sie pojawiać pryszcze w okolicach nosa...myślałam, że to od okresu, ale juz 2 tyg i to wciąz nie schodzi, a pojawiaja sie kolejne niespodzianki...moze to od tych upałów? Nie wiem, co mam robić, płakać mi się chce i boje się, że to nawrót. Ogólnie nie jest jakos tragicznie, ale żyje w strachu, że wszytsko wróci ;(
a wyjadłaś pełną dawkę czyli 120-150 mg na kg masy ciała???
możliwe, ze to przez te upały słońce wyciąga na wierzch coś co tkwi pod skóra. przynajmniej ja tak niewam

---------- Dopisano o 19:17 ---------- Poprzedni post napisano o 19:10 ----------

Cytat:
A nie świeci sie po nim skóra?
wiesz ten krem nie powoduje świecenia jak już to od razu po nałożeniu masz uczucie klejenia ale tylko do momentu jak się wchłonie i tyle. ja go polecam

co do blizno to ja zauważyłam je chyba jakoś w drugim miesiącu brania izo jak wsoczyłam na dawkę 40 mg codziennie. jakoś tak było... wiesz w sumie dzisiaj jak patrzyłam na siebie z bliska ale mega blizka to może jakby się troszki zmniejsyzły ??? te głęgsze dołki ciągle są owszem ale mniej zauważalne??? a sama nie wiem na pewno są cały zcas kwestia czy się czasem nie zaczęły zmniejszać.

Ja jestem od 20 marca na izoteku czyli już połowa grubo za mną dosłownie 3 paczki mi zostały i będę prosić babkę aby dała mi jedną więcej niech te gruczoły potowe się zmniejszą megaaaaaaa !!!

co to nawrótów to polecam zbadać hormony, zęby i migdałki. Ja się wzięłam ostro i wykonałam kompet wsyztskich chyba hormonów co odpowiadają za trądzik i za owłosienie !!!
do tego lecze zęby teraz dość intensywnie i mam we wrześniu wizytę u ortolaryngologa. jak trza będzie wycinam migdałki i nie ma trądziku sioooooo
palinkaaa13 jest offline  
Stary 2013-07-29, 22:47   #2149
krolowa zurawin
Zadomowienie

ja byłam dzisiaj na wizycie,już prawie 5 miesięcy za mną,a zapisała mi kolejne 2 opakowana(60 tabl. po 20 mg)... z racji wysuszenia śluzówki w nosie,ran na nosie,które od 2 tyg nie chcą mi się goić oraz upałów przechodzę na dawkę 40/20 (jednego dnia/drugiego dnia) a brałam 40 mg dziennie.Robiłam badania przed wizytą,cholesterol mi się zmniejszył(miałam 229,a mam teraz 215) reszta w normie choć Aspat i Alat w górnych normach...
Obliczyłam że już wyjadłam ok. 5300 mg (waga ok. 58 kg),czyli ok.91 mg/kg,już chcę skończyć ...
krolowa zurawin jest offline  
Stary 2013-07-30, 09:24   #2150
trafficjam
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez allex11 Pokaż wiadomość
trafficjam trzymam kciuki żeby to nie był nawrót tylko jakieś chwilowe pogorszenie i oby cera była coraz lepsza może idź jak najszybciej do dermatologa? ja bym chyba tak zrobiła w takie sytuacji.
tak, wybieram sie jakoś w tym tygodniu

Cytat:
Napisane przez palinkaaa13 Pokaż wiadomość
a wyjadłaś pełną dawkę czyli 120-150 mg na kg masy ciała???
możliwe, ze to przez te upały słońce wyciąga na wierzch coś co tkwi pod skóra. przynajmniej ja tak niewam
oby tak było...wyjadłam ok 130mg, już nie pamiętam dokładnie. mam nadzieje, że to chwilowe pogorszenie. ale ciezko to przezyc, kiedy po ponad pół roku idealnej cery, nagle nie jest już idealna
trafficjam jest offline  
Stary 2013-07-30, 16:28   #2151
Selavie
Rozeznanie

Dziewczyny, ja już nie wiem co się dzieje na mojej twarzy. Jest cała podziurkowana, ślady takie jak się robi wykałaczka w cieście. Nie wiem już co to jest, czy to dziurki czy pory skóry - z jednej strony mam tym całą twarz więc możliwe że to pory, a z drugiej nigdy nie widziałam tak wielkich porów ( niektóre są naprawdę spore). Mam pytanie to do tych z Was, które są w pierwszym miesiącu kuracji - czy u Was też się tak dzieje? Ja już nie wiem, co to ma być, chyba przedwcześnie wybiorę się do lekarza i poproszę żeby obejrzał moją twarz i powiedział co sie na niej dzieje.
Stary 2013-07-30, 16:50   #2152
ursaliana
Rozeznanie

Cytat:
Dziewczyny, ja już nie wiem co się dzieje na mojej twarzy. Jest cała podziurkowana, ślady takie jak się robi wykałaczka w cieście. Nie wiem już co to jest, czy to dziurki czy pory skóry - z jednej strony mam tym całą twarz więc możliwe że to pory, a z drugiej nigdy nie widziałam tak wielkich porów ( niektóre są naprawdę spore). Mam pytanie to do tych z Was, które są w pierwszym miesiącu kuracji - czy u Was też się tak dzieje? Ja już nie wiem, co to ma być, chyba przedwcześnie wybiorę się do lekarza i poproszę żeby obejrzał moją twarz i powiedział co sie na niej dzieje.
Ja dzisiaj mam 30 dzien i nic takiego mi sie nie pojawilo
Mam moze tylko dwie takie male dziurki, ale sa bardzo plytkie...
ursaliana jest offline  
Stary 2013-07-30, 18:38   #2153
Selavie
Rozeznanie

A nie masz nawet rozszerzonych porów?
Stary 2013-07-30, 20:59   #2154
ursaliana
Rozeznanie

ursaliana jest offline  
Stary 2013-07-30, 23:07   #2155
Selavie
Rozeznanie

Moje pory wyglądają mniej więcej tak jak u dziewczyny z forum izoteku, wklejam zdjęcie http://img40.imageshack.us/img40/9605/24749215.jpg ,http://img41.imageshack.us/img41/3043/img00064w.jpg tyle , że mam tak całą twarz a nie tylko fragment ;p

Edytowane przez Selavie
Czas edycji: 2013-07-30 o 23:08
Selavie jest offline  
Stary 2013-07-31, 09:06   #2156
Beata_Batumi
Zadomowienie

Wpisy w blogu: 1

Ja dziś zaczęłam 2 opakowanie, dawka 20 na dzień, widzę poprawę na buzi i włosy się nie przetłuszczają, usta trochę wyschły i tyle, na szyi i plecach dalej mam krostki i plamki, czy mam za małą dawkę czy tak ma być? wizytę mam za niecały miesiąc.

Lilianka już z nami!
http://www.suwaczki.com/tickers/ijpbjw4zsby4rlk8.png
Beata_Batumi jest offline  
Stary 2013-07-31, 09:17   #2157
gosiaczek6
Zakorzenienie

ja się mega martwię biorę Izo już prawie dwa miesiące i oprócz zmniejszenia przetłuszczania się cery i włosów i zniknięcia wągrów, nie ma poprawy, ciągle mam krosty i wulkany na twarzy wczoraj nawet na plecach dostałam, choc tam była cisza od roku i nic nie wyskakiwało
a już nie wspomnę o suszych plackach na ciele i swędzeniu całego ciała - okropieństwo !

Edytowane przez gosiaczek6
Czas edycji: 2013-07-31 o 09:21
gosiaczek6 jest offline  
Stary 2013-07-31, 09:40   #2158
Selavie
Rozeznanie

Poprawę można zobaczyć najwcześniej po 3 miesiącu, hehe wszyscy chcieliby efektów od razu ) ( ja też ale co zrobić)
Stary 2013-07-31, 10:51   #2159
ursaliana
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez gosiaczek6 Pokaż wiadomość
ja się mega martwię biorę Izo już prawie dwa miesiące i oprócz zmniejszenia przetłuszczania się cery i włosów i zniknięcia wągrów, nie ma poprawy, ciągle mam krosty i wulkany na twarzy wczoraj nawet na plecach dostałam, choc tam była cisza od roku i nic nie wyskakiwało
a już nie wspomnę o suszych plackach na ciele i swędzeniu całego ciała - okropieństwo !

Też mnie strasznie swedzi skóra i jest sucha jak nigdy
ursaliana jest offline  
Stary 2013-07-31, 10:58   #2160
krolowa zurawin
Zadomowienie

ja poprawę widziałam tak po 2. miesiącu...
Moja derm. twierdzi,że dawka terapeutyczna to 0,5 (mg/kg?) w każdym razie jeżeli ważysz 60 kg to 30 mg dziennie...
spokojnie dziewczyny i u was poprawa będzie
krolowa zurawin jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
acnenormin, isotrex, izotek, retinoidy doustne, roaccutane

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości