CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie > Naturalne paznokcie

Notka

Naturalne paznokcie Manicure, pielęgnacja paznokci, odżywki do paznokci, choroby paznokci, olejowanie, lakiery do paznokci, sposoby na wzmocnienie paznokci.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2005-07-22, 09:07   #1
FEMME_BANALE
Wtajemniczenie
 
Avatar FEMME_BANALE
 
Zarejestrowany: 2002-05
Wiadomości: 2 418
Exclamation

CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji.


CHOROBY PAZNOKCI

Paznokcie chronią czubki palców rąk i nóg oraz pomagają przy wielu czynnościach wymagających precyzji. Uważane są również za ozdobę. Można dzięki nim określać ogólny stan zdrowia pacjenta i wnioskować o konkretnych chorobach.

Paznokcie, zbudowane głównie z włóknistego białka zwanego kreatyną, są jedną z najmocniejszych tkanek organizmu, ale z różnych powodów mogą rosnąć wolno albo stać się łamliwe. Jednym z największych problemów są ich zakażenia grzybicze.
__________________

"I DON'T NEED ALL YOUR TREASURES
I WANT TO BURRY ALL MY PRIDE
IT'S A PRECIOUS GIFT IT'S FREEDOM" houk

Edytowane przez rachela
Czas edycji: 2007-06-20 o 23:07
FEMME_BANALE jest offline  
Stary 2005-07-22, 09:27   #2
FEMME_BANALE
Wtajemniczenie
 
Avatar FEMME_BANALE
 
Zarejestrowany: 2002-05
Wiadomości: 2 418
Dot.: CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji.

Przyczyny zaburzeń

Wzrost i wygląd paznokci zależą od odżywiania. Jeśli organizmowi brakuje witaminy B, na płytce paznokciowej tworzą się bruzdy, natomiast brak wapnia może powodować wysuszenie oraz łamliwość paznokci. Niedobory witaminy C lub kwasu foliowego mogą być jedną z przyczyn zanokcicy, czyli zapalenia wału paznokciowego, znajdującego się u ich nasady. Kiedy ilość tlenu we krwi jest zbyt mała, kolor paznokci zmienia się (np. w astmie). Białe plamki na paznokciach mogą być wywołane brakiem cynku. Działanie chemikaliów może wysuszać płytkę paznokciową, przez co staje się słaba i podatna na złamania. Grzyby, wywołujące grzybicę stóp, mogą również atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach spoconej stopy i mogą zaatakować najmniejszą szczelinę paznokcia.


Jakie preparaty mogą pomóc?

Wiele preparatów wzmacnia płytkę paznokciową. Trzeba cierpliwie prowadzić kurację przez 8 tygodni, zanim zaobserwujemy jej skutki. Witaminy z grupy B, przede wszystkim biotyna, współdziałają z witaminami C i E w budowaniu keratyny i innych białek potrzebnych do wzmocnienia paznokci. Do budowania paznokcia, podobnie jak do tworzenia szkieletu kości, jest potrzebny wapń i wiele innych pierwiastków, które znaleźć można w zestawach witamin i minerałów budujących kości. Oleje rybne (lub olej lniany) oraz olej z wiesiołka dwuletniego zawierają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywiają one paznokieć i zapobiegają złamaniom. Jeśli na paznokciach widoczne są białe plamy, należy zażywać dodatkowo cynk (15 mg dziennie, najlepiej z dodatkiem miedzi). Niektórzy lekarze przepisują swoim pacjentom krzem, żeby wzmocnić słabe paznokcie, ale skuteczność takiej terapii nie została jeszcze oceniona przez lekarzy klinicystów.

Bardzo trudno jest leczyć paznokcie zarażone grzybicą. Witaminy C i E wzmacniają odporność i pomagają walczyć z zakażeniami. Można też nacierać paznokcie 2 razy dziennie przez kilka miesięcy olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem czosnkowym lub maścią z nagietka.


Co jeszcze można zrobić?
 • Nie wycinać skórek. Chronią one przed grzybami i bakteriami.
 • Podczas wykonywania prac domowych zakładać rękawiczki, zwłaszcza gdy używa się środków chemicznych. Po dłuższym moczeniu rąk należy nakładać na paznokcie preparaty z ropy naftowej.
 • Krótko obcinać paznokcie, ponieważ długie łatwo się łamią. Po obcięciu zawsze je opiłowywać, żeby nie pękały i nie łamały się.
Objawy
 • Paznokcie stają się suche, łamliwe, pękają i wolno rosną w wyniku niedoborów pokarmowych.
 • Zgrubiałe, żółte paznokcie mogą być objawem grzybicy.
 • Zanieczyszczenia gromadzące się pod paznokciami mogą zmusić do usunięcia płytki paznokciowej.
 • Zmiany koloru paznokci, ich kształtu lub struktury mogą być oznakami choroby.
Zgłoś się do lekarza, jeżeli...

Zauważysz zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej; może to sygnalizować wiele poważnych zaburzeń, np. białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca. Zmiana koloru paznokcia ze zdrowej różowej płytki na błękitnawą, może wskazywać na astmę lub odmę płucną.

PAMIĘTAJ: Zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.Rozmaitości:
 • Żeby poprawić stan paznokci, można pić herbatkę z owsa, skrzypu polnego lub liścis pokrzywy. Zioła te zawierają dużo krzemu oraz innych pierwiastków potrzebnych do budowy paznokcia.
 • Żelatyna nie wzmacnia paznokci ani nie wpływa na ich wzrost, choć często przypisuje się jej takie właściwości. Białka zawarte w żelatynie nie zawierają mieszanki aminokwasów niezbędnych do wzmacniania i kształtowania się paznokci.


Źródło: Reader's Digest
__________________

"I DON'T NEED ALL YOUR TREASURES
I WANT TO BURRY ALL MY PRIDE
IT'S A PRECIOUS GIFT IT'S FREEDOM" houk

Edytowane przez rachela
Czas edycji: 2007-06-20 o 23:07
FEMME_BANALE jest offline  
Stary 2005-07-24, 13:21   #3
mona1978
Zakorzenienie
 
Avatar mona1978
 
Zarejestrowany: 2004-10
Lokalizacja: Studio Stylizacji 4U
Wiadomości: 6 687
GG do mona1978
Dot.: CHOROBY PAZNOKCI - zbior informacji.

Paznokcie rurkowate (wrodzone pogrubienie paznokci)

Jest to choroba dziedziczna często współistniejąca z nadmiernym rogowaceniem dłoni i stóp. Paznokcie są zgrubiałe i nadmiernie uwypuklone w osi długiej, szersze u podstawy i zwężające się na wolnym końcu płytki paznokcia. Pod płytka paznokciowa gromadzą się zbite masy rogowe silnie związane z łożyskiem.


Oddzielanie się płytki paznokciowej

Zmiany polegają na rozwłóknieniu części łożyskowej paznokcia i stopniowym oddzielaniu płytki od podłoża. Oddzielanie (rozwarstwianie) rozpoczyna się na wolnym brzegu i postępuje w kierunku macierzy. Zmiany te towarzysza łuszczycy, choć mogą tez pojawić sie bez przyczyny.


Szponowatość

Dochodzi tu do znacznego przerostu i wydłużania sie płytek paznokciowych. Na skutek znacznego przerostu paznokcie tracą połysk i przyjmują ciemnobrązowa barwę. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zakrzywiania sie paznokci. (np. "rogi baranie" )
PRZYCZYNY :
1. U osób młodych - urazy mechaniczne
2. U osób w podeszłym wieku - zaburzenia odżywiania paznokci.

Edytowane przez rachela
Czas edycji: 2007-06-20 o 23:09
mona1978 jest offline  
Stary 2005-07-24, 14:15   #4
FEMME_BANALE
Wtajemniczenie
 
Avatar FEMME_BANALE
 
Zarejestrowany: 2002-05
Wiadomości: 2 418
Wrastajacy paznokiec.

Wrastający paznokieć

Problem dotyczy palucha, czyli pierwszego (największego) palca stopy. Jeden z brzegów paznokcia na paluchu wrasta w wał paznokciowy. Powoduje to uraz wału paznokciowego. Bardzo często dołącza się zakażenie w miejscu urazu.
Bardzo silne dolegliwości bólowe palucha wynikają z bezpośredniego drażnienia wału paznokciowego przez wrastający paznokieć oraz z procesu zapalnego wywołanego zakażeniem.
Proces chorobowy ma charakter przewlekły z okresami zaostrzeń i łagodniejszych okresów. W wyniku choroby często dochodzi do powstania tkanki ziarninowej (potocznie "dzikie mięso") w miejscu wrastania paznokcia. Ziarnina ta jest wynikiem przewlekłego procesu drażnienia i gojenia.

Sposób leczenia tej patologii uzależniony jest od stanu miejscowego w danej chwili.
W okresie zaostrzenia choroby, gdy toczy się w paluchu proces ropny powinno się zastosować wstępne leczenie zachowawcze (nieoperacyjne). Po ustąpieniu procesu ropnego i poprawie stanu miejscowego można zastosować leczenie operacyjne (zabiegowe), radykalne.
W razie bardzo silnych dolegliwości w okresie ostrego stanu ropnego można zastosować drobny zabieg chirurgiczny, polegający jedynie na wycięciu fragmentu wrastającego paznokcia i uzupełnieniu tego leczeniem zachowawczym. Takie postępowanie przynosi natychmiastową ulgę, ale obarczone jest dość dużym odsetkiem nawrotów choroby w ciągu kilku miesięcy.
W celu trwałego wyleczenia należy wykonać bardziej radykalny zabieg, który jednak może być wykonany tylko w okresie remisji (poprawy) choroby.


Opis

Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy) i rosnąc wbijają się w nią, co wywołuje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych.


Najczęstsze dolegliwości i objawy

Występują one zwykle, gdy pacjent nie stosuje się do wymienionych niżej zaleceń, a zwłaszcza gdy nosi zbyt ciasne buty: Ból w obrębie wału paznokciowego po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Ból nasila się zwłaszcza w czasie chodzenia i podczas noszenia zbyt ciasnych butów
Skóra wału paznokciowego po tej stronie jest nieznacznie obrzęknięta i zaczerwieniona
Jeżeli w wyniku zaniedbań higienicznych i braku właściwego leczenia dojdzie do zakażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry, objawy znacznie się nasilają. Ból jest silniejszy, przybiera stały charakter, czasem daje wrażenie pulsowania. Obrzęk i zaczerwienienie w obrębie skóry wokół paznokcia są bardzo wyraźne, a jej dotykanie sprawia pacjentowi szczególnie silny ból. Spod skóry pokrywającej wrastającą część paznokcia wydobywa się, po jej uciśnięciu, niewielka ilość mętnej, czasem ropnej wydzieliny
W przypadkach bardzo zaniedbanych zakażenie może obejmować cały palec, szerząc się w obrębie tkanki podskórnej (tak zwana ropowica palca). Zaczerwieniony, obrzęknięty i bolesny staje się wtedy cały palec .


Kontaktu z lekarzem wymaga:

Wrastający paznokieć wymaga szczególnego, opisanego poniżej postępowania.
Jeżeli pomimo tego dolegliwości nie ustępują lub nawet nasilają się, należy zasięgnąć porady lekarza.
Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie objawów bakteryjnego zakażenia wału paznokciowego lub całego palca.

Wrastanie paznokcia jest wywołane dwoma głównymi czynnikami: Noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów
Nieprawidłowe obcinanie paznokci. Obcięty nieprawidłowo paznokieć rośnie nie tylko w przód, ale i na boki, zaś jego ostra krawędź stopniowo wbija się w skórę wału paznokciowego, uszkadzając ją i powodując stan zapalny
Trzeba jednak podkreślić, że wiele osób, mimo że przestrzega wszelkich zaleceń dotyczących higieny stóp, cierpi z powodu wrastających paznokci, co może świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej choroby.


Sposoby zapobiegania

Unikanie zakładania zbyt ciasnych butów
Prawidłowe obcinanie paznokci. Należy zwrócić uwagę, żeby wolny brzeg paznokcia nie był zaokrąglony (ścięte brzegi paznokcia), lecz prosty, a nawet nieco wklęsły. Szczególnie unikać należy wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć a otaczającą go skórę, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią dla bakterii wrota zakażenia
W celu uniknięcia innych form infekcji wału paznokciowego nie należy obcinać nożyczkami ani nawet specjalnymi cążkami tak zwanych „skórek”. Zamiast tego należy je codziennie, po zwilżeniu wodą, delikatnie zsunąć do tyłu przy pomocy kciuka
W przypadku prawidłowego postępowania wrastający paznokieć nie jest poważnym problemem. Jeżeli jednak rozwinie się zakażenie, niezbędna jest pomoc lekarska.


Możliwe powikłania

Zakażenie bakteryjne skóry wału paznokciowego (tak zwana zanokcica)
Rozprzestrzenianie się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca (tak zwana ropowica palca)


Leczenie
Zalecenia ogólne
 • wygodne, dobrze dobrane obuwie
 • przestrzeganie higieny stóp
 • prawidłowe obcinanie paznokci
 • w przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie
 • Brak ograniczeń dotyczących aktywności ruchowej i pracy zawodowej

Leczenie farmakologiczne
Ma ograniczone zastosowanie. Leki przeciwbólowe w przypadku nasilonego stanu zapalnego lub zakażenia – zwykle wystarczające są popularne środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne w aptece bez recepty
Antybiotyki – stosowane niezwykle rzadko, tylko w przypadku rozległej i nasilonej infekcji całego palca


Leczenie operacyjne
Leczenie zabiegowe stosowane jest w przypadku, gdy nieskuteczne okazały się wyżej opisane sposoby postępowania zachowawczego. Istnieje szereg metod operacyjnego leczenia wrastającego paznokcia, jednak największą popularność zdobyły sobie dwie z nich: Usunięcie wrastającego paznokcia w całości (nowy paznokieć zwykle nie ma tendencji do wrastania). Ta metoda jest jednak obecnie coraz rzadziej stosowana
Obecnie najczęściej stosowaną metodą postępowania jest tak zwane klinowe wycięcie paznokcia. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska obejmującego wrastającą część paznokcia wraz z przyległym wałem paznokciowym w miejscu wrastania. Powstały ubytek skóry i paznokcia zeszywa się lub pozostawia nie zeszyty. Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość
Oba wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i są całkowicie bezbolesne.Źródło - chirurgia.com.pl
oraz opracowanie lek. med. Roberta Olewińskiego
__________________

"I DON'T NEED ALL YOUR TREASURES
I WANT TO BURRY ALL MY PRIDE
IT'S A PRECIOUS GIFT IT'S FREEDOM" houk

Edytowane przez rachela
Czas edycji: 2007-06-20 o 23:17
FEMME_BANALE jest offline  
Stary 2005-07-26, 10:42   #5
monyczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar monyczkaaa
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 7 863
Dot.: Wrastajacy paznokiec - ciag dalszy.

Zdrowe paznokcie

Paznokcie odzwierciedlają kondycję całego organizmu. Zdrowy paznokieć powinien mieć lekko różowy kolor i połysk, być gładki, nie rozdwajać się i nie odchodzić od palca. Jego płytka powinna być elastyczna i mieć owalny kształt. Jeśli płytki są matowe, porysowane i zniekształcone sygnalizują brak minerałów i witamin, zaburzenia trawienia, problemy z tarczycą, choroby skóry lub alergie.

Blade paznokcie wskazują na brak żelaza, sine – na zaburzenia w pracy serca. Natomiast żółte paznokcie najczęściej są skutkiem niedostatecznej pielęgnacji, przede wszystkim częstego ich malowania ciemnymi emaliami bez nakładania podkładu. Wklęsłe paznokcie mają zwykle osoby chore na reumatyzm lub cukrzycę, podłużne rowki mogą wskazywać na zaburzenia przewodu pokarmowego bądź osteoporozę.

Zły stan płytek oczywiście nie zawsze jest spowodowany złą kondycją organizmu; czasami paznokcie są po prostu słabe i wzmocnisz je, regularnie przyjmując witaminy, nakładając na nie odżywki i pielęgnując. Pamiętaj, że sama płytka paznokciowa jest martwa, zatem nie można mówić o jej odżywaniu. Odżywiamy żywą część paznokcia, czyli macierz. Płytkę natomiast natłuszczamy, wygładzamy i nawilżamy.

• Paznokcie wzmacnia przede wszystkim wapno, którego bogatym źródłem są zielone warzywa, nabiał i suszone owoce. Kuracja bogata w wapno jest bardzo skuteczna, ale wymaga cierpliwości, gdyż płytka paznokcia regeneruje się dopiero po 6 miesiącach.

• Paznokcie potrzebują również magnezu, żelaza, potasu, siarki, krzemu, biotyny (czyli witaminy H) i innych witamin z grupy B. Wzbogać swoją dietę o takie produkty, jak jogurt, jaja, owoce morza, ryby, pełne ziarna zbóż, produkty z soi, drożdże i oleje roślinne.

• Pij dwa litry niegazowanej wody dziennie. Świetnie oczyszcza ona cały organizm, co wpływa również na poprawę stanu paznokci.

• Aby wzmocnić paznokcie, warto też łykać wyciąg ze skrzypu polnego, dostępny w aptekach w postaci pastylek. Skuteczny jest również wyciąg z wiesiołka i olej z ryb.
__________________

Edytowane przez rachela
Czas edycji: 2007-06-20 o 23:18
monyczkaaa jest offline  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Naturalne paznokcie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:45.