Kompletna metamorfoza POMOCY! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Metamorfozy

Notka

Metamorfozy Służymy kompleksowymi poradami jak zmienić swój wygląd i styl - makijaż, fryzurę, sposób ubierania się...

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2012-08-28, 21:37   #1
myxy
Przyczajenie

Kompletna metamorfoza POMOCY!

Potrzebuję Waszej POMOCY! Chciałabym dowiedzieć się jakim jestem typem urody, jaki KOLOR WŁOSÓW, ubrań do mnie pasuje, jaka fryzura. Od dawna eksperymentuję z wyglądem i potrzebuję subiektywnych opinii obcych ludzi. Poniżej załączam zdjęcie bez makijażu.

1. Jak się opalam - opalam się na lekki brąz, bardzo powoli, nigdy nie byłam czekoladką, ogólnie jestem blada, ale nie porcelanowa
2. Kolor oczu - niebieski, rzęsy i brwi - dość jasne
3. Piegi -brak
4. Cera - jasna, lekko żółtawy? odcień
5. Naturalny kolor włosów - średni mysi blond
6. Kolor ust - różowe, jasne
7.kolory w których czuje sie dobrze to: beż, szary, czarny
106_8862.jpg

PS: dodam, że obecnie posiadam grzywkę
myxy jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-29, 00:08   #2
antygonglowa
Raczkowanie

Dot.: Kompletna metamorfoza POMOCY!

http://www.snobka.pl/artykul/style-b...#photo-gallery

poleciałabym u Ciebie i w ten sam kolor i w to samo ścięcie!
antygonglowa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-29, 00:40   #3
myxy
Przyczajenie

antygonglowa dziękuję za propozycję, jest bardzo odważna! Nie myślałam o takim cięciu! Nie wiem czy pasuje do mojego stylu ubierania się, jest dość rockowa... ale do przemyślenia

Wstawię jeszcze jedno swoje zdjęcie. Czekam na dalsze propozycje, przydałyby mi się również rady odnośnie do makijażu

304695_2350024767425_1781177344_n.jpg
Stary 2012-08-29, 09:47   #4
malamenda2009
Zakorzenienie

Nosisz na codzień okulary?
co do typu ubrań, to masz jakieś zdjęcia sylwetki?
Jaką masz długość włosów?
może to dość kontrowersyjny pomysł, ale ja jestem za blondem co o tym myślisz?
i wydaje mi się, że jesteś wiosną...
http://www.☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠/analiza-kolorystyczna/
Stary 2012-08-29, 09:48   #5
malamenda2009
Zakorzenienie

http://www.s tylistka.pl/analiza-kolorystyczna/ jedna spacja
Stary 2012-08-29, 15:51   #6
LadyMaddie
Raczkowanie

no wlasnie, jakie teraz masz wlosy? dlugosc? proste? krecone? daj zdjecie w rozpuszczonych

---------- Dopisano o 15:51 ---------- Poprzedni post napisano o 15:51 ----------

trudno doradzic bez takich informacji
LadyMaddie jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 07:47   #7
wieczos
Przyczajenie

Widzę Cię w blondzie, oczy na Twoim miejscu (ładne i duże) podkreślałabym czarną kredką Zamieść aktualne zdjęcie.

---------- Dopisano o 07:47 ---------- Poprzedni post napisano o 07:43 ----------

a i koniec z szarością! więcej zabawy z kolorami, teraz każdy nosi się jak chce, nie ma żadnych reguł, można łączyć dowolne odcienie więc baw się i szalej, pókiś młoda i piękna a szarość zostaw na starość! mówię Ci!
Gdy się schylił, ujrzałam, że w ręce ma kamień...
wieczos jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 08:45   #8
_Shiloh_
Wtajemniczenie

całkowicie inny kolor włosów widzę u Ciebie ciemny złoty blond -> coś takiego klik. Do tego oczywiście przyciemnione brwi, najlepiej jakąś brązowa kredką lub grafitem. Według mnie jesteś za blada na czerń. Tak w ogóle to masz ładną cerę bardzo
_Shiloh_ jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 09:09   #9
azurebird
Raczkowanie

masz piękne, duże oczy moim zdaniem powinnaś robić sobie dość grube kreski eyelinerem, tzw. "kocie oko"
Na yt jest bardzo dużo pomocnych filmików, jak perfekcyjnie namalować kreski.
Co do włosów, może coś bardziej drapieżnego, trochę cieniowania, skrócenie włosów, zmiana koloru na ciemny blond ze złotymi refleksami...
a co do grzywki : w niektórych salonach są opaski-grzywki, można przymierzać, skośne, proste, takie i owakie, coś przypadnie ci do gustu
azurebird jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 10:52   #10
malamenda2009
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez wieczos Pokaż wiadomość
a i koniec z szarością! więcej zabawy z kolorami, teraz każdy nosi się jak chce, nie ma żadnych reguł, można łączyć dowolne odcienie więc baw się i szalej, pókiś młoda i piękna a szarość zostaw na starość! mówię Ci!
zgadzam się! spróbuj weselszych barw, na początku może chociaż dodatki a póxniej jeszcze więcej koloru w garderobie, ten szary i czarny brzmi smutno

Cytat:
Napisane przez azurebird Pokaż wiadomość
masz piękne, duże oczy moim zdaniem powinnaś robić sobie dość grube kreski eyelinerem, tzw. "kocie oko"
Na yt jest bardzo dużo pomocnych filmików, jak perfekcyjnie namalować kreski.
to prawda, masz duże oczy, więc możesz sobie pozwolić na taki makijaż i wyglądałabyś w nim bardzo zmysłowo tylko ciekawa jestem czy zawsze nosisz okulary?
Stary 2012-08-30, 17:15   #11
myxy
Przyczajenie

Dziękuję za różnorodne odpowiedzi i rady oraz za miłe słowa.
Na pewno mi się przydadzą.

- Jeśli chodzi o kreski eyelinerem, to czasem je robię, ale nie wychodzą mi ładnie, muszę poćwiczyć i obejrzeć te filmiki na yt.

- Brwi od czasu do czasu przyciemniam grafitową henną, na zdjęciu chyba akurat miałam naturalne.

- Okulary noszę tylko do czytania.

-Moje włosy sięgają lekko za obojczyki, są zawsze proste i dość cienkie. Obecnie mam czerwony kolor, który zmywa się do niezbyt ładnego brązu i z każdym farbowaniem wychodzą ciemniejsze, co mi się nie podoba. Ciemne włosy sprawiają, że wyglądam smutno i muszę się mocno malować, żeby jakoś to wyglądało, dlatego nie wybiorę ciemnych odcieni.
Dziękuję za rady dotyczące blondu.
Myślałam o jakimś słonecznym odcieniu, ale sama nie będę umiała wyjść z tych czerwonawych, więc zamawiam wizytę u fryzjera.
Zastanawiałam się też nad jakąś jasną zbliżoną do miodowego blondu rudością, ale nie wiem, czy to dobry pomysł. Co myślicie, pasowałyby mi jasne RUDE?

- Nie mam teraz dostępu do aparatu, dlatego nie mogę wrzucić zdjęć, o które prosiłyście.

- Do kolorów w szafie jakoś nie mogę się przemóc, ale spróbuję coś w tym kierunku zaradzić Zauważyłam, że nie jest mi źle w granatowym i ciemnej zieleni, ale to wciąż niezbyt szałowe barwy

-
Stary 2012-08-30, 17:28   #12
ADAMsVS
Przyczajenie

http://fryzuryzgrzywka.blox.pl/2010/03/Fryzura-bob.html w tej fryzurze i kolorze będziesz świetnie wyglądać

chociaż dopasowując do twojej porcelanowej cery też będzie ci do twarzy w tej fryzurze :
http://coolspotters.com/characters/bree-van-de-kamp
ADAMsVS jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 21:30   #13
malamenda2009
Zakorzenienie

granatowy i zielony na pewno podkreślą Twoje śliczne oczy - choćby jako dodatki
ja jestem jednak za jakimś odcieniem blondu - ale może jak pójdziesz do fryzjerki to Ci na żywo doradzi jeszcze z tym rudym?
tylko że blond łatwo na rudy zafarbować w razie czego, a już na odwrót to nie bardzo
Stary 2012-08-31, 23:10   #14
myxy
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez ADAMsVS Pokaż wiadomość
http://fryzuryzgrzywka.blox.pl/2010/03/Fryzura-bob.html w tej fryzurze i kolorze będziesz świetnie wyglądać

chociaż dopasowując do twojej porcelanowej cery też będzie ci do twarzy w tej fryzurze :
http://coolspotters.com/characters/bree-van-de-kamp

Co do pierwszego pomysłu, to raczej się nie zdecyduję, nie czuję się dobrze w tak krótkich włosach, kilka lat temu (o rety to już 6 lat) miałam boba i po jednym cięciu zaczęłam zapuszczać od nowa.

Co do Bree van de Kamp - zawsze bardzo podobał mi się jej kolor włosów, długość mam taką jak na tym zdjęciu http://static1.purepeople.com/articl...mp-637x0-3.jpg

Umówię się w najbliższym czasie do najlepszej fryzjerki w mieście, zapytam ją o radę (waham się między miodowym, złocistym blondem a jasnorudym) a w czasie do wizyty, bo pewnie trochę na nią poczekam będę myć włosy szamponem przeciwłupieżowym, żeby jak najbardziej zmyć obecny kolor
Stary 2012-09-01, 23:33   #15
scheiibe
Przyczajenie

a ja bym proponowala ci ciemny blond i zciecie wlosow na jeza, do tego kilka razy solarium i jakis odwazniejszy makijaz to bylaby naprawde duza matamorfoza i wydaje mi sie ze dobrze byloby Ci w takich krociutkich jasnych wloskach
scheiibe jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-02, 00:03   #16
myxy
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez scheiibe Pokaż wiadomość
a ja bym proponowala ci ciemny blond i zciecie wlosow na jeza, do tego kilka razy solarium i jakis odwazniejszy makijaz to bylaby naprawde duza matamorfoza i wydaje mi sie ze dobrze byloby Ci w takich krociutkich jasnych wloskach
Dzięki za propozycję, ale nie uznaję solarium.
Krótkich włosów też raczej nie chcę, wolę bardziej dziewczęcy look.
Opcja, którą proponujesz wymaga dużej odwagi i pewności siebie, a ja takiej nie mam
Stary 2012-09-02, 22:00   #17
Holly85
Zadomowienie

strzelam, że typ kolorystyczny to Cool Summer, te mocno niebieskie oczy i opis naturalnego koloru (choć strasznie nie lubię określenia "mysi", bo to kolor jak każdy inny i może wyglądać pięknie)
dlatego też....zejdź z tego mega ciepłego, rudego koloru, bo to Ci zupełnie nie pasuje.(wiem, wiem teraz jest to bardzo modne farbować się na rudo, ale kiedyś modne były blond pasemka i robiły je sobie nawet "zimy", a czy wyglądało to dobrze pozostawią bez komentarza).
Rudy odcina się od twojej kolorystyki, wygląda jakbyś miała chustkę na głowie a nie włosy. możesz dodać inne zdjęcia, np w rozpuszczonych włosach, ale zdania póki co nie zmienię.

Makijaż to kreska na górnej powiece, np eyelinerem i kolorystyka utrzymana w chłodnej tonacji, kreskę pewnie będziesz musiała poćwiczyć, bo na tak okrągłych oczach ciężko jest ją namalować od razu bardzo dobrze.
coś o tym wiem, mam współlokatorkę, która ma oczy identyczne jak Twoje

Nie maluj natomiast kresek na dolnej powiece, bo to pociągnie oko w dół, a są okrągłe o kącikach lekko lecących ku dołowi.

Masz piękne oczy i do tego duże powieki, więc pole do popisu jest i to nie byle jakie, super sprawa!
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 106_8862.jpg (79,3 KB, 143 załadowań)
Holly85 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-02, 22:56   #18
myxy
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Holly85 Pokaż wiadomość
strzelam, że typ kolorystyczny to Cool Summer, te mocno niebieskie oczy i opis naturalnego koloru (choć strasznie nie lubię określenia "mysi", bo to kolor jak każdy inny i może wyglądać pięknie)
dlatego też....zejdź z tego mega ciepłego, rudego koloru, bo to Ci zupełnie nie pasuje.(wiem, wiem teraz jest to bardzo modne farbować się na rudo, ale kiedyś modne były blond pasemka i robiły je sobie nawet "zimy", a czy wyglądało to dobrze pozostawią bez komentarza).
Rudy odcina się od twojej kolorystyki, wygląda jakbyś miała chustkę na głowie a nie włosy. możesz dodać inne zdjęcia, np w rozpuszczonych włosach, ale zdania póki co nie zmienię.

Makijaż to kreska na górnej powiece, np eyelinerem i kolorystyka utrzymana w chłodnej tonacji, kreskę pewnie będziesz musiała poćwiczyć, bo na tak okrągłych oczach ciężko jest ją namalować od razu bardzo dobrze.
coś o tym wiem, mam współlokatorkę, która ma oczy identyczne jak Twoje

Nie maluj natomiast kresek na dolnej powiece, bo to pociągnie oko w dół, a są okrągłe o kącikach lekko lecących ku dołowi.

Masz piękne oczy i do tego duże powieki, więc pole do popisu jest i to nie byle jakie, super sprawa!
Jestem Ci bardzo wdzięczna za tę wiadomość! Być może masz rację i mój wymarzony rudy kolor nie jest dla mnie :c Jaki kolor w takim razie proponujesz?

Dziękuję za wskazówki dotyczące makijażu, sama kiedyś doszłam do wniosku, że dolne kreski nie są dla mnie.

Dołączam zdjęcia - jedno stare z kolorem trochę jaśniejszym od naturalnego, drugie z obecnym kolorem, z którego nie jestem zadowolona.SAM_0986.jpgSAM_0986.jpg
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 100_88432.jpg (127,2 KB, 113 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 100_8351.jpg (81,5 KB, 139 załadowań)
Stary 2012-09-02, 23:23   #19
malamenda2009
Zakorzenienie

ślicznie Ci było w tych jasnych, ja jestem za blondem dalej, w połączniu z makijażem załączonym przez Holly wyglądałabyś zjawiskowo wg mnie, ten czerwony absolutnie Ci nie pasuje
Stary 2012-09-02, 23:43   #20
myxy
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez malamenda2009 Pokaż wiadomość
ślicznie Ci było w tych jasnych, ja jestem za blondem dalej, w połączniu z makijażem załączonym przez Holly wyglądałabyś zjawiskowo wg mnie, ten czerwony absolutnie Ci nie pasuje
Dzięki! Macie rację, w blond włosach mogłam się nie malować i wyglądało to ok, a w tych czerwonych wyglądam jak... nie wiem jak to nazwać, ale na pewno sztucznie i jedynie makijaż jakoś to ratuje. Nadal chodzą mi po głowie myśli na temat jasnego rudego, ale może lepiej będzie pogodzić się z tym, że ten kolor mi nie pasuje...? : (

Fryzjerkę czeka trudne zadanie - przemienienie tych ciemnych włosów w blond! Gdybym rok temu nie zmieniła ich na czerwień miałabym teraz piękne, długie i zdrowe włosy...
Mam nadzieję, że zostanie mi po tym zabiegu coś na głowie :brzyda l:

Jeszcze raz bardzo Wam wszystkim dziękuję!!!
Za jakiś czas pochwalę się efektem...

Gdyby ktoś jeszcze miał dla mnie rady, chętnie wysłucham!
Stary 2012-09-03, 00:35   #21
Holly85
Zadomowienie

kochana teraz gdy jest więcej zdjęć powiem Ci, że wiele też zależy od światła w jakim zrobiono zdjęcie! te kolejne zdjęcia są w zrobione w ciepłym świetle i może się wydawać jakoby czerwony kolor u Ciebie aż tak nie raził, może to zmylić Ciebie i osoby oglądające te zdjęcia, ale prawda jest taka, że tragedii może i nie ma (bo jesteś młoda i masz piękną cerę), ale ten kolor nie pasuje Ci.
ps. u starszych kobiet o chłodnym typie, które uparcie farbują się na czerwono, a takich na Polskich ulicach nie brakuje to jest najgorsze połączenie wraz z wystrzępioną fryzurą na "chryzantemę". podkreślenie zmarszczek, zażółcenie skóry i 10 lat na plusie murowane.

Pięknie wyglądasz na zdjeciach z tymi dlugimi rozpuszczonymi wlosami w blond odcieniu i ten albo Twój naturalny odcień to po prostu najlepsze wyjście.
przypominam jednak, że foty te zrobilas w cieplym świetle, nie wiadomo jaki ten odcień jest faktycznie. moze masz inne zrobione w świetle lampy podobne do 1 zdjęcia?

zaczekalabym z wizytą u fryzjera do czasu aż się ten kolor trochę wypłucze ( tu polecam szampony przeciwłupieżowe i szare mydło).
Stary 2012-09-03, 17:24   #22
Ajnaa
Raczkowanie

przepraszam, nie pomogę w metamorfozie bo się zwyczajnie nie znam, ale masz takie duze , prześliczne oczy, że musiałam Ci to napisać. Dawno takich ładnych nie widziałam
Ale żeby nie robić offtopu, to może jednak dopiszę, że podobasz mi się na pierwszym zdjeciu z Twojego ostatniego posta. Widzę Cię właśnie w blond włosach
Ajnaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-03, 21:01   #23
Kapust
Raczkowanie

Tak na szybko - mały make up. Masz oszałamiające oczy i bardzo oryginalną urodę

To jeszcze taki bardziej na co dzień
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg she2.jpg (44,6 KB, 150 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg she3.jpg (44,7 KB, 143 załadowań)

Edytowane przez kaska222
Czas edycji: 2012-09-06 o 13:51 Powód: post pod postem
Kapust jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-04, 17:30   #24
MaryJaneNH
Przyczajenie

Jeżeli chodzi o włosy, oczywiście, że blond! Nie platynowy, bo będziesz 'bez wyrazu' Poleciłabym Ci miodowy odcień. http://www.youtube.com/watch?v=ib_LAygnuUs Podciełabym je troszke za ramiona, oczywiscie na prosto - jak od linijki, bron boze nie cieniowac calosci bo efekt "osmiornicy" (cienkie końce) jest ochydny, a jedynie delikatie konce przyciac degażówką. Jak chodzi o makijaż masz piekne duże oczy ! Podkreslilabym je cienkimi kreskami eyelinerem i dobrze wytuszowala rzesy - na usta nalozylabym pomadke o lekkim polysku pudrowego różu a policzki musnęła brzoskwiniowym różem.

---------- Dopisano o 17:30 ---------- Poprzedni post napisano o 17:28 ----------

http://szafiarenka.pl/upload/foto_ca...8c_500x640.jpg jezu przepraszam mialam ten link wkleic ale mi sie nie skopiowal

motywacja!
byle do 52 kg
MaryJaneNH jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-04, 18:26   #25
eyo
Zakorzenienie

1) włosy - kompletnie Ci te rudości nie pasują, mam wrażenie że twoja cera jest różowawa a z tymi czerwonymi włosami wygląda po prostu niezdrowo. W blondzie - ciepłym (ale broń boże znowu nie miedzianym czy rudawym) wyglądasz bardzo świeżo i zdrowo, dziewczęco. To zdjęcie w jasnych które dodałaś jest naprawdę super - jedyne co bym do tego dodała to troszkę słonecznych pasemek i byłoby super.

2)Brwi - przyciemnić lekko - obstawiam grafit (byleby nie brąz wpadający w czerwień)

3)makijaż - moim zdaniem bardzo pasowałyby ci wszelkie odcienie moreli, brzoskwini i na policzki i na usta
oczy to twój wielki atut i warto je podkreślać - ale na co dzień To wystarczy ci nawet jasny cień na powieki, coś do rozświetlenia kącików i łuku brwiowego plus np. brązer/róż w załamanie powieki - do tego porządnie wytuszowane rzęsy i mega efekt gotowy
na wieczór faktycznie pasowała by ci kreska na górnej powiece ew. np możesz pokombinować ze smokey eyes (granatowe ciemne smokey wyglądało fajnie u ciebie)
poza tym twoja cera wydaje sie być zdrowa także wiele tutaj nie potrzebujesz

generalnie mam wrażenie, że im bardziej postawisz na naturalny wygląd tym lepiej dla ciebie - bo masz naprawdę fajny typ urody

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-04, 19:52   #26
myxy
Przyczajenie

O rety! Wszyscy jesteście zgodni co do moich włosów. Naliczyłam:

12 GŁOSÓW NA BLOND!!!

wahania są tylko co do odcienia:
- popielaty czy
- słoneczny

Podobno jestem zimnym latem, przestudiowałam kilka stron internetowych na ten temat i w zupełności się z tym zgadzam. Dla tego typu urody radzą wybrać odcień popielaty.
Zapytam jeszcze fryzjerkę. Boję się tej wizyty, choć czerwień nie jest już taka agresywna , to nie wiem czy jest szansa, żeby od razu wyczarować blond.

Myślicie, że można by?

Wszystkie rady odnośnie make-upu bardzo mi pasują, właśnie w ten sposób staram się malować.

Mogłam wcześniej poradzić się tutaj, nie musiałabym teraz walczyć z tym czerwonym
Stary 2012-09-04, 22:31   #27
Holly85
Zadomowienie

osoba, którą możesz się zainspirować:
nie tylko podobna troszeczkę z oczu, ale też i typem urody uwielbiam jej twarz
pooglądaj jej stylizacje, makijaże i kolor włosów

http://models.com/models/Tanya-D/year
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 53238083_1262456224_2hekjk3.jpg (113,1 KB, 62 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg t2_05.jpg (106,3 KB, 40 załadowań)
Stary 2012-09-05, 01:28   #28
caroline_m
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Holly85 Pokaż wiadomość
osoba, którą możesz się zainspirować:
nie tylko podobna troszeczkę z oczu, ale też i typem urody uwielbiam jej twarz
pooglądaj jej stylizacje, makijaże i kolor włosów

http://models.com/models/Tanya-D/year
Holly ,super porównałaś urodęmyxy
caroline_m jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-06, 08:55   #29
myxy
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez caroline_m Pokaż wiadomość
Holly ,super porównałaś urodęmyxy
dziękuję za podpowiedzi

za tydzień lub dwa idę do fryzjera, ostatnie farbowanie miałam w połowie lipca, kolor jednak jest na włosach, ale przygaszony i mniej czerwony... Ciekawe co fryzjerka powie na ten kolor
Stary 2012-09-06, 12:26   #30
kuleczkka
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez myxy Pokaż wiadomość
dziękuję za podpowiedzi

za tydzień lub dwa idę do fryzjera, ostatnie farbowanie miałam w połowie lipca, kolor jednak jest na włosach, ale przygaszony i mniej czerwony... Ciekawe co fryzjerka powie na ten kolor
Koniecznie daj zdjęcia po farbowaniu, bo z niecierpliwością śledzę ten wątek
kuleczkka jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Metamorfozy

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości