Nasze zbiory kosmetyczne - pielęgnacja naturalna, ekologiczna - CZĘŚĆ VII - Strona 161 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2013-02-08, 20:18   #4801
kasik71
Raczkowanie

Dot.: Nasze zbiory kosmetyczne - pielęgnacja naturalna, ekologiczna - CZĘŚĆ VII

Cytat:
Napisane przez Korah Pokaż wiadomość
Nie obawiaj się aż tak gliceryny, na dalszych miejscach w składzie nie powinna zaszkodzić, a roniki to zwykle najpierw woda 90-98%.
To jeszcze glinkę polecam, albo po prostu coś myjacego z glinkami np ALverde Hellerde albo Alvę Rhassoul, albo Logonę białą z lotosem, albo czyste glinki w proszku, albo może właśnie tą piankę planeta organica spróbuj Z żeli to mogę polecić mydła
Ja się czaję na ten żel: http://eco-esthetique.pl/purifying-c...ajcy-p-57.html , skład podoba mi się, ale głowy za niego nie dam, miałam tonik z tej serii, który mi pasował
glinkę do mycia Alvy uwielbia mój Młody (dzięki Anula) a mi jakoś tak wchodziła w pory bo miałam po niej jakby więcej czarnych kropek
glinka biała Logony tez mnie kusi
ten żelik AnneMarie masz teraz z darmową przesyłką w organeo
planeta organica chyba nie ma pianki do mycia
kasik71 jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:24   #4802
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Wpisy w blogu: 5

Cytat:
Napisane przez ranka Pokaż wiadomość
mysle ze chodzi o takie mydla z drogerii - kiedys badalam ich pH i bylo zasadowe..
My tu o takich na szczęście nie rozmawiamy, chyba, że w negatywnym świetle

Nie wyobrażam sobie powrotu do żeli pieniących, dla mojej skóy to piekło, a musiałabym rezygnując z mydła. Mydło jest niezastąpione w mojej pielegnacji. Będę bronić ręcami i innymi członkami

Cytat:
Napisane przez kasik71 Pokaż wiadomość
glinkę do mycia Alvy uwielbia mój Młody (dzięki Anula) a mi jakoś tak wchodziła w pory bo miałam po niej jakby więcej czarnych kropek
glinka biała Logony tez mnie kusi
ten żelik AnneMarie masz teraz z darmową przesyłką w organeo
planeta organica chyba nie ma pianki do mycia
Logona jest fajna, bo jest na wodzie, nie na kremie zrobiona Czyste glinki tez maja wiele zalet.

Sorki, chodziło mi o Organic Therapy
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:35   #4803
kasik71
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Emka_Cafe Pokaż wiadomość
Ja jestem pod "okiem" dermatologa, który non stop powtarza mi, że kremy nie moga zapychac te niby apteczne, że to wina skóry. Nie wierze jej niestety i po takich wypoiwedziach niby osób wykształconych w tejże dziedzinie przestałam wierzyć im bezgranicznie. Podkreślam, ze nie mam trądziku, ale ciagle zmienialam kremu przez co mialam coraz to nowsze wykwity bo ciągle myślalam ten zapycha, kupie nastpeny polecony rpzez koleżanke, oo ten okazal sie zly, jakas farmaceutka z usmiechem polecila a ja to głupia kolokwialnie pisząc łykałam i wydawałam kase i wzbogacalam tymi kremami pol rodziny badz leza raz uzyte i czekaja na swoja kolej;/ a noż widelec sie cera poprawi, a tak naprawde to moja wina gdyż marnowalam czas na szukanie "cuda" ktore mialoby poprawic moja buzie, aby byla gładka zamiast zapoznac sie ze składami. A chcialabym zaznaczyc, iż w okresie dojrzewania nigdy nie mialam problemow z cera, baaa wszytskie kolezanki mi zazdrościly, aż do momentow TESTOWANIA "UPIEKSZACZY";( Rozregulowala mnie sie totalnie cera, a co dalej... problemy z zaskornikami ni to mieszana ni to tlusta, ni to tradzik, ni to czystka Bardzo pomogl mi effeclar duo, bioderma sensibo, ktora tylko i wylacznie myje buzie, zero wody, peeling mikrodermablazja dr. Brandt (super) i robiony tonik na bazie soli fizjologicznej, ktory miał naprawde znaczacy wpływ na stan mojej cery. Na jakies pojedyncze wypryski od razu na noc epiduo na zmiane tak tyci. Wiem, ze to nie jest watek o problemach z cera, tylko o naturalnych kosmetykac, ale myśle ze jestem Wam to winna jako nowa sledzaca ten watek, jezeli zasmieciłam, przepraszam, nie taki był mój zamiar
taaaa ja tez chodziłam do dermatologa i łykałam antybiotyki i chodziłam na pierunsko drogie lampy i miziania ciekłym azotem ale jak mi przepisała izotek przy moich innych chorobach i powiedziała ze od kwasow to mi sie porobia zmarszki i mam uzywac tylko effeclarow to przestałam chodzic po lekarzach i na pewno gorzej nie jest jak nie lepiej

---------- Dopisano o 20:35 ---------- Poprzedni post napisano o 20:26 ----------

oj Korah dzieki wielkie za cierpliwosc
to postanawiam tak - to co mam oddaje chłopakom - im krzywdy nie zrobi
do mycia micel może Alphanowa a potem Logona biała a rano może ta pianka
po myciu obowiązkowo hydrolat - woda oczarowa (lub tonik Martiny ale może szałwiowy - to zależy od Twej opinii o składzie)
na noc tylko serum z mącznicy bo je kocham (super działa na moje przebarwienia po obcych)
hm tylko co na rano pod tonującą madarę ?
kasik71 jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:39   #4804
Claire91
Wtajemniczenie

Cytat:
taaaa ja tez chodziłam do dermatologa i łykałam antybiotyki i chodziłam na pierunsko drogie lampy i miziania ciekłym azotem ale jak mi przepisała izotek przy moich innych chorobach i powiedziała ze od kwasow to mi sie porobia zmarszki i mam uzywac tylko effeclarow to przestałam chodzic po lekarzach i na pewno gorzej nie jest jak nie lepiej

---------- Dopisano o 20:35 ---------- Poprzedni post napisano o 20:26 ----------

To trochę mnie zniechęcacie, bo za niedługo mam umówioną wizytę u dermatologa Sama nie wiem czego oczekuję, bo znając życie wciśnie mi antybiotyk lub kaze isc do ginekologa po diane

---------- Dopisano o 20:39 ---------- Poprzedni post napisano o 20:37 ----------

Cytat:
po myciu obowiązkowo hydrolat - woda oczarowa (lub tonik Martiny ale może szałwiowy - to zależy od Twej opinii o składzie)
Uważajcie na oczar, bo ja napaliłam się na niego a tu sie okazuje że strasznie mnie podrażnia i ten z Fitomedu i z ZSK
Stary 2013-02-08, 20:40   #4805
anula_ga
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 10

Effcia - doszła, jest
dziękuję
na widok opakowania oleju uśmiałam się jak głupia

Oczywiście poleciałam od razu pod prysznic z peelingiem brylantowym i wiesz co...... on jest mocny skubaniec! A Ty jak myślisz? Próbowałaś złotego? Masz porównanie?
Zostawia finną skórę niż złoty skóra nie jest taka "sucha" jak po złotym, zostaje taka delikatniutka, lekko tłustawa powłoczka - całkiem miła
Stary 2013-02-08, 20:48   #4806
kasik71
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Claire91 Pokaż wiadomość
To trochę mnie zniechęcacie, bo za niedługo mam umówioną wizytę u dermatologa Sama nie wiem czego oczekuję, bo znając życie wciśnie mi antybiotyk lub kaze isc do ginekologa po diane

---------- Dopisano o 20:39 ---------- Poprzedni post napisano o 20:37 ----------

Uważajcie na oczar, bo ja napaliłam się na niego a tu sie okazuje że strasznie mnie podrażnia i ten z Fitomedu i z ZSK
ja tez łykałam diane ale 15 lat temu to strasznie stary środek a jak ładnie wysypuje jak sie go odstawi

hm mnie kiedys fitomed nie podrazniał a ten z BU tak

---------- Dopisano o 20:48 ---------- Poprzedni post napisano o 20:47 ----------

Cytat:
Napisane przez anula_ga Pokaż wiadomość
Effcia - doszła, jest
dziękuję
na widok opakowania oleju uśmiałam się jak głupia

Oczywiście poleciałam od razu pod prysznic z peelingiem brylantowym i wiesz co...... on jest mocny skubaniec! A Ty jak myślisz? Próbowałaś złotego? Masz porównanie?
Zostawia finną skórę niż złoty skóra nie jest taka "sucha" jak po złotym, zostaje taka delikatniutka, lekko tłustawa powłoczka - całkiem miła
oo to dlatego Cię długo nie było
kasik71 jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:51   #4807
Emka_Cafe
Raczkowanie

Cytat:
ja tez łykałam diane ale 15 lat temu to strasznie stary środek a jak ładnie wysypuje jak sie go odstawi

---------- Dopisano o 20:48 ---------- Poprzedni post napisano o 20:47 ----------

Nie decydujcie sie nigdy na Diane, prosze już kilka osob sie przez nia przekrcilo.
Moj tz jest lek. i teraz bedzie bral udzial w badaniach kilkumisiecznych nad tym lekiem po glosnej smierci kobiet we Francji
Emka_Cafe jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:52   #4808
Claire91
Wtajemniczenie

Cytat:

z tymi oczarami to jest dziwna sprawa.mialam kiedyś ,ze 2 lata temu może 3 z BU i mnie nie podrażniał, a teraz kupiłam ZSK i Fitomed i twarz jak pooparzona pokrzywami;/ Jak chcesz mogę ci podesłać na spróbowanie, zobacz do mojego wątku wymianowego.
Stary 2013-02-08, 20:53   #4809
Klolcia
Zadomowienie

Jestem zła na sklep intymna.pl gdzie była wyprzedaż Pat&Rub. Właśnie odebrałam paczkę i terminy przydatności nie są za długie. Czekam jeszcze na odpowiedź od P&R jak można liczyć datę przydatności i jeśli nie będzie tak jak myślę to będę musiała zwrócić im zamówienie.
A może któraś z was wie, czy jeśli otworzę kosmetyk w tym miesiąca, który jest wybity jako data przydatności to nadal mam te 6 miesięcy na używanie czy ta wybita data to już jest bezwzględny termin na zużycie ?
Klolcia jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:54   #4810
Claire91
Wtajemniczenie

Cytat:
Nie decydujcie sie nigdy na Diane, prosze już kilka osob sie przez nia przekrcilo.
Moj tz jest lek. i teraz bedzie bral udzial w badaniach kilkumisiecznych nad tym lekiem po glosnej smierci kobiet we Francji
Nie mam zamiaru sie pakować w żadne hormony .Już raz wzięłam luteinę(to nie jest anty,czysty progesteron) na uregulowanie okresu, po czym blizny po trądziku nie zeszły do dziś. I to nie byl zwykły trądzik,tylko mega wysyp podskórnych i nie tylko paskudztw.

Edytowane przez Claire91
Czas edycji: 2013-02-08 o 20:56
Claire91 jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:54   #4811
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Cytat:
oj Korah dzieki wielkie za cierpliwosc
to postanawiam tak - to co mam oddaje chłopakom - im krzywdy nie zrobi
do mycia micel może Alphanowa a potem Logona biała a rano może ta pianka
na noc tylko serum z mącznicy bo je kocham (super działa na moje przebarwienia po obcych)
hm tylko co na rano pod tonującą madarę ?
A jeśli zrobi, może lepiej do mycia wanny zużyć

Alphanova
Logona
Martina tonik
Mącznica
Kup sobie też jakiegoś tłuściocha do stosowania raz na parę dni, powiedzmy 1-2 razy w tygodniu, może być olej + HA lub jakiś gotowiec o krótkim składzie.
A na rano pod makijaż hmm, ja stosuję tylko toniki nawilżające albo serum z C, jeśli go akurat mam. W ostateczności serum jakieś może coś z Phenome

A co z peelingami, lubisz, używasz
I te gąbeczki celulozowe wskazane
i mydełko raz na jakis czas, pomyśl i o nim.

Edytowane przez Korah
Czas edycji: 2013-02-08 o 20:55
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:56   #4812
anula_ga
Zakorzenienie

Cytat:

ach Ty dowcipnisiu
Cytat:
straszne.......
nie brałam tego nigdy, ale mnie mocno poruszyło to co napisałaś.
Stary 2013-02-08, 20:57   #4813
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Cytat:
Słyszałam o tym. To w ogóle jest lek starej generacji, a jeszcze nie wycofany.
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 20:59   #4814
anula_ga
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Klolcia Pokaż wiadomość
Jestem zła na sklep intymna.pl gdzie była wyprzedaż Pat&Rub. Właśnie odebrałam paczkę i terminy przydatności nie są za długie. Czekam jeszcze na odpowiedź od P&R jak można liczyć datę przydatności i jeśli nie będzie tak jak myślę to będę musiała zwrócić im zamówienie.
A może któraś z was wie, czy jeśli otworzę kosmetyk w tym miesiąca, który jest wybity jako data przydatności to nadal mam te 6 miesięcy na używanie czy ta wybita data to już jest bezwzględny termin na zużycie ?

wypytywałam o to kiedyś matique, bo kupowałam safea z krótkim terminem.
Stary 2013-02-08, 21:02   #4815
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Cytat:
Nie mam pojęcia, ale mam doświadczenie z takimi kosmetykami i używałam ich kilkanaście po terminie wazności i nigdy mi się nie zdarzyło, żeby się zepsuły. Konsystencja, zapach, działanie było ok.
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:03   #4816
Emka_Cafe
Raczkowanie

Niestety te wsyztskie hormony, antybiotyki niby na tradzik sieja spustoszenie Niszcza organy... i bardzo zęby! Ale wiem ze mloda osoba ktora ma naprawde z tym problem chwyta sie brzytwy Bardzo szkoda mi takich osob, maja po prostu nadzieje...
Emka_Cafe jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:04   #4817
Melya
Zadomowienie

Cytat:
Kosmetyk można używać po otwarciu przez czas określony na opakowaniu, ale nie dłużej niż do daty ważności. Ale ja czasem to naginam. Póki dobrze pachną, to używam. Pomaga też przechowywanie w lodówce.

Edytowane przez Melya
Czas edycji: 2013-02-08 o 21:06
Melya jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:05   #4818
Emka_Cafe
Raczkowanie

Cytat:

ach Ty dowcipnisiu

straszne.......
nie brałam tego nigdy, ale mnie mocno poruszyło to co napisałaś.
i bardzo dobrze, ze nie brałas
Lekarze na wstepie przepisuja diane czy jako antykoncepcja czy tradzik. Recepta za recepta
Emka_Cafe jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:09   #4819
Claire91
Wtajemniczenie

Cytat:
i bardzo dobrze, ze nie brałas
Lekarze na wstepie przepisuja diane czy jako antykoncepcja czy tradzik. Recepta za recepta
Mi lekarz bez żadnych badań- kompletnie niczego, przepisał Syndi ( a to chyba coś w stylu Diane).Oczywiście nie wykupiłam nawet
Stary 2013-02-08, 21:09   #4820
Melya
Zadomowienie

Cytat:

wypytywałam o to kiedyś matique, bo kupowałam safea z krótkim terminem.
O, widzisz, to ja mam inne informacje. Jeśli błędne, to przepraszam, ale naprawdę wydawało mi się, że jest inaczej.
Melya jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:09   #4821
Emka_Cafe
Raczkowanie

Cytat:

Najlepsze jest to, ze jeszcze wczoraj mialam zamowiony u nich krem, ale dzięki pomocy Dziewczyn anulowalam zamowienie, ale przed zakupem kontaktowalam sie co do terminu wazności tego kremu,ale odpowiedz byla 6miesiecy od otwarcia. Nie wiem jak z kosmetykami pat&rub ale wiem ,ze jezeli kosmetyk byl dobrze przechowywany to nic sie z nim nie dzieje i można go uzywac jak ejst np napisane 12miesiecy albo 6 w zaleznosci od kosmetyku
Emka_Cafe jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:21   #4822
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Cytat:
Napisane przez Melya Pokaż wiadomość
Kosmetyk można używać po otwarciu przez czas określony na opakowaniu, ale nie dłużej niż do daty ważności. Ale ja czasem to naginam. Póki dobrze pachną, to używam. Pomaga też przechowywanie w lodówce.
Tez mi się tak wydaje

Ja tak samo robię, naginam, mam teraz jeden taki kosmetyk, mleczko do demakijażu I+M, miało termin do listopada minionego. Pachnie w porządku, swoje robi, używam już 6 miesięcy.
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:28   #4823
kasik71
Raczkowanie

chlorella jasna
przed chwila posmarowałam twarz acne-dermem posiedziałam 5 minut i poleciałam zmyć bo myślałam że mi paszcze wypali (chciałam czymś potraktowac zaskorniki zamiast zoracu)
niestety to co mi odpowiadało jak miałam 30 latek to już nie odpowiada jak mam 4 latka (ale ten czas zleciał)

---------- Dopisano o 21:28 ---------- Poprzedni post napisano o 21:25 ----------

Cytat:
o rany ja jeszcze im nie zapłaciłam
Anula ja tam mam maske i odżywkę z mango Lavery brac i używać lekko po terminie ważości
ej Małż miał racje ze bedą miały krótkie terminy ważności
kasik71 jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:28   #4824
anula_ga
Zakorzenienie

Cytat:
Cytat:
O, widzisz, to ja mam inne informacje. Jeśli błędne, to przepraszam, ale naprawdę wydawało mi się, że jest inaczej.
nie wiem czy mam jeszcze tego maila
w każdym razie było w nim, że termin wazności to gwarantowana przez producenta data, do której kosmetyk może zostac otwarty. termin jego zuzycia to inna rzecz i nie zawiera sie ona w terminie waznosci.
no ale warto chyba poszukac info, bo kto wie
sama się ponownie zaciekawiłam
bardzo możliwe, że to ja mam błędne info.

Edytowane przez anula_ga
Czas edycji: 2013-02-08 o 21:43
anula_ga jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:29   #4825
Korah
Zakorzeniona Zmorah

Cytat:
chlorella jasna
przed chwila posmarowałam twarz acne-dermem posiedziałam 5 minut i poleciałam zmyć bo myślałam że mi paszcze wypali (chciałam czymś potraktowac zaskorniki zamiast zoracu)
niestety to co mi odpowiadało jak miałam 30 latek to już nie odpowiada jak mam 4 latka (ale ten czas zleciał)
A może to bardziej wina Zoracu niż wieku
Korah jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:31   #4826
Melya
Zadomowienie

Poszperałam i znalazłam. Przecież przed terminem trwałości zwykle widnieje sformułowanie „Najlepiej zużyć przed końcem”. Cytaty z artykułu na DOZie ("Termin trwałości kosmetyków", niestety link jak zwykle zaczaszkowany ):

Podstawowym warunkiem pełnowartościowości produktu jest jego nieprzekroczona data ważności. Po jej upływie krem lub balsam, który do tej pory nie wywoływał uczuleń, może mieć nie tylko mniejszą skuteczność, ale co gorsza – spowodować np. reakcję alergiczną. Termin trwałości to czas, przez który kosmetyk przechowywany w warunkach wskazanych przez producenta nie zmieni swoich własności. Przybiera on formę „miesiąc/rok” (np. 05/2011) lub ma postać pełnej daty wraz ze zdaniem "najlepiej zużyć przed końcem". Jeśli na opakowaniu znajduje się tylko miesiąc i rok, wówczas bierzemy pod uwagę ostatni dzień danego miesiąca.

W świetle obowiązujących przepisów na produkcie kosmetycznym nie jest jednak wymagane oznaczenie terminu trwałości, jeżeli jego minimalny okres przydatności do użycia przekracza 30 miesięcy (ponad 2,5 roku). Producent jest jednak wówczas zobowiązany, aby na pojemniku i opakowaniu jednostkowym zewnętrznym umieścić symbol otwartego słoiczka (tzw. PAO - Period After Opening – czas po otwarciu). Wewnątrz tego symbolu zawsze podana jest cyfra wyrażająca ilość miesięcy bezpiecznego stosowania (12M, 6M, 3M) po pierwszym otwarciu opakowania. To w tym okresie kosmetyk może być stosowany zgodnie z jego warunkami użytkowania i przeznaczeniem bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Oczywiście wszystkie kosmetyki oznaczane są numerem partii (serii) pozwalającym producentowi na pełną identyfikację kosmetyku i procesu produkcyjnego, w którym został on wytworzony.

Czasem zdarza się, że na opakowaniu pojawia się i PAO, i termin trwałości. W takim przypadku, jeśli zaczniemy używać kosmetyku, to chociaż jego termin trwałości nie został przekroczony, powinniśmy go używać np. tylko przez 6 miesięcy (pierwszeństwo ma oznaczenie PAO). Jeśli jednak kupiliśmy kosmetyk na przykład 3 miesiące przed upływem terminu trwałości, możemy go używać tylko przez te 3 miesiące, a nie 6 (priorytetem jest termin trwałości). Ustawa o kosmetykach nie zabrania stosowania takiego podwójnego oznaczenia natomiast umieszczenie zarówno określenia „najlepiej zużyć przed końcem” jak i symbolu otwartego słoika może wprowadzać w błąd i tu powinniśmy zachować czujność.
Melya jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:32   #4827
anula_ga
Zakorzenienie

Cytat:
chlorella jasna

---------- Dopisano o 21:28 ---------- Poprzedni post napisano o 21:25 ----------

o rany ja jeszcze im nie zapłaciłam
Anula ja tam mam maske i odżywkę z mango Lavery brac i używać lekko po terminie ważości
ej Małż miał racje ze bedą miały krótkie terminy ważności
ale juz są po terminie?
jeśli zapach jest ok i sie nie rozwarstwiły to uzywaj
Stary 2013-02-08, 21:35   #4828
kasik71
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Korah Pokaż wiadomość
A może to bardziej wina Zoracu niż wieku
acne-dermu
zorac schowałam do jesieni
nie, cera mi się zmieniła z tłustej i opornej na mega wrażliwą a przy tym skłonną do zapychania
a i jeszcze od dwóch miesięcy mam jakiegoś liszaja koło skrzydełka nosa

---------- Dopisano o 21:35 ---------- Poprzedni post napisano o 21:34 ----------

Cytat:
ale juz są po terminie?
jeśli zapach jest ok i sie nie rozwarstwiły to uzywaj
no nie wiem bo jeszcze mi nie wysłalilbo jeszcze nie zapłaciłam tak się z Wami rozpisałam
kasik71 jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:36   #4829
anula_ga
Zakorzenienie

Cytat:
Poszperałam i znalazłam. Przecież przed terminem trwałości zwykle widnieje sformułowanie „Najlepiej zużyć przed końcem”. Cytaty z artykułu na DOZie ("Termin trwałości kosmetyków", niestety link jak zwykle zaczaszkowany ):

Podstawowym warunkiem pełnowartościowości produktu jest jego nieprzekroczona data ważności. Po jej upływie krem lub balsam, który do tej pory nie wywoływał uczuleń, może mieć nie tylko mniejszą skuteczność, ale co gorsza – spowodować np. reakcję alergiczną. Termin trwałości to czas, przez który kosmetyk przechowywany w warunkach wskazanych przez producenta nie zmieni swoich własności. Przybiera on formę „miesiąc/rok” (np. 05/2011) lub ma postać pełnej daty wraz ze zdaniem "najlepiej zużyć przed końcem". Jeśli na opakowaniu znajduje się tylko miesiąc i rok, wówczas bierzemy pod uwagę ostatni dzień danego miesiąca.

W świetle obowiązujących przepisów na produkcie kosmetycznym nie jest jednak wymagane oznaczenie terminu trwałości, jeżeli jego minimalny okres przydatności do użycia przekracza 30 miesięcy (ponad 2,5 roku). Producent jest jednak wówczas zobowiązany, aby na pojemniku i opakowaniu jednostkowym zewnętrznym umieścić symbol otwartego słoiczka (tzw. PAO - Period After Opening – czas po otwarciu). Wewnątrz tego symbolu zawsze podana jest cyfra wyrażająca ilość miesięcy bezpiecznego stosowania (12M, 6M, 3M) po pierwszym otwarciu opakowania. To w tym okresie kosmetyk może być stosowany zgodnie z jego warunkami użytkowania i przeznaczeniem bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia konsumenta. Oczywiście wszystkie kosmetyki oznaczane są numerem partii (serii) pozwalającym producentowi na pełną identyfikację kosmetyku i procesu produkcyjnego, w którym został on wytworzony.

Czasem zdarza się, że na opakowaniu pojawia się i PAO, i termin trwałości. W takim przypadku, jeśli zaczniemy używać kosmetyku, to chociaż jego termin trwałości nie został przekroczony, powinniśmy go używać np. tylko przez 6 miesięcy (pierwszeństwo ma oznaczenie PAO). Jeśli jednak kupiliśmy kosmetyk na przykład 3 miesiące przed upływem terminu trwałości, możemy go używać tylko przez te 3 miesiące, a nie 6 (priorytetem jest termin trwałości). Ustawa o kosmetykach nie zabrania stosowania takiego podwójnego oznaczenia natomiast umieszczenie zarówno określenia „najlepiej zużyć przed końcem” jak i symbolu otwartego słoika może wprowadzać w błąd i tu powinniśmy zachować czujność.
bardzo CI dziękuję
i przepraszam - wprowadzono mnie w błąd.

ja tez rzadko sie przejmuję datą ważności - oceniam przydatnośc kosmetyku na węch i wygląd rzadko kiedy termin waznosci powoduje nagłe zepsucie sie kosmetyku przewaznie długo po nim jest ok.

Edytowane przez anula_ga
Czas edycji: 2013-02-08 o 21:39
anula_ga jest offline  
Stary 2013-02-08, 21:39   #4830
Melya
Zadomowienie

Cytat:
bardzo CI dziękuję
i przepraszam - wprowadzono mnie w błąd.

ja tez rzadko sie przejmuję datą ważności - oceniam przydatnośc kosmetyku na węch i wygląd rzadko kiedy termin waznosci powoduje nagłe zepsucie sie kosmetyku przewaznie długo po nim jest ok.
A to łobuzy.

Mam takie samo zdanie. Jakiś czas temu było głośno na temat oznakowania produktów spożywczych - podobno wiele dat jest niesłusznie krótkich i przez to wyrzucamy masę dobrego jedzenia.

Edytowane przez Melya
Czas edycji: 2013-02-08 o 21:42
Melya jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
herbfarmacy

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości