Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Chirurgia Plastyczna

Notka

Chirurgia Plastyczna Porady na temat chirurgii plastycznej. Odpowiedzi udziela dr Piotr Skupin, chirurg plastyk.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2013-03-26, 13:28   #1
AlexRothaar
Przyczajenie

GG do AlexRothaar
Smile Ryzykowne centymetry - czyli wydłużanie nóg aparatem ilizarowa

Ryzykowne centymetry - dlaczego nie warto wydłużać kosmetycznie nóg?

-Witam. Poszukuję lekarza, który wydłużyłby mi nogi o kilka centymetrów. - Wiadomości o takiej treści coraz częściej pojawiają się na moim komunikatorze, którego numer podałam na stronie. Jestem administratorem największego w Polsce portalu traktującego o aparacie ilizarowa - najpopularniejszej metody wydłużania i prostowania kończyn - www.aparatilizarowa.pl.

Dalej do podłogi.
W ostatnich miesiącach, w miarę zdobywania przez portal popularności, coraz częściej przychodzi mi rozmawiać z ludźmi, którzy aparat chcieliby założyć sobie w celach kosmetycznych. Niepokojące jest to, że na pięć piszących do mnie osób, aż trzy są zdrowe i po prostu chciałyby być wyższe. W Polsce założenie aparatu ilizarowa dla „upiększenia” jest bardzo trudne, ale to wcale nie jest dużą przeszkodą dla moich rozmówców. Bowiem gotowi są oni wyjechać daleko poza granice kraju (Rosja, Azja, Czechy), aby tylko "uzyskać szansę na lepsze życie". Usłyszałam nawet kiedyś, że „głowa znajduje się zbyt blisko podłogi”.
Zazwyczaj jednak odchodzą zawiedzeni - założenia strony nie pozwalają na pomoc osobom zdrowym, niewymagającym tak poważnej ingerencji chirurgicznej. Powstała ona raczej dla osób, u których założenie aparatu jest wskazane medycznie ponieważ posiadają nierówne lub zniekształcone kończyny, cierpią na uporczywe przykurcze lub męczą je inne dolegliwości wymagające takiego postępowania.

175 centymetrów ideału.
Ku zaskoczeniu osoby, które do mnie piszą wcale nie należą do najniższych. Nierzadko są to osoby wyższe ode mnie (a mam 158cm). Najczęstszym wzrostem, który pragną uzyskać, jest 175cm, tłumaczą to tym, że chcą dostać się do modelingu, śmieją się z nich rówieśnicy czy po prostu chcieliby być wyżsi. Często przychodzi mi też słuchać, że wyższy wzrost zapewni większe powodzenie u płci przeciwnej, będą mieli większe szanse na awans czy poprawi to ich samopoczucie. Jednak czy wzrost ma aż tak duży wpływ na te wszystkie rzeczy? Czy na osobę, która da sobie pociąć i połamać nogi świat modelingu, przy tak dużej konkurencji, naprawdę czeka z rozwartymi ramionami? A przede wszystkim - czy warto łamać, rozwiercać i niszczyć zdrowe nogi? Są to pytania, na które te osoby nierzadko wcale nie mają ochoty odpowiadać. Są zapatrzone w magiczną liczbę 175 i nic poza tym nie dociera czasem do ich świadomości. A szkoda bo podobnych pytań, na które należałoby odpowiedzieć przed zdecydowaniem się na taką operację, jest więcej.

Wśród młodych ludzi, ogłupionych medialnym ideałem piękna, aparat ilizarowa jest szansą na zbliżenie się do "tego" wzrostu. W pewnym momencie wysokie buty i ubrania optycznie wydłużające nogi przestały być wystarczające. Młodzi zaczęli chcieć więcej i są w stanie dużo więcej dać w zamian - bo przecież nie mówimy tu tylko o sporo wyższych kosztach, ale także o celowym osłabieniu swojego zdrowia. Często decydują się oni na ilizarowa nie do końca wiedząc na czym to właściwie polega. W dotychczasowych artykułach, które udało mi się znaleźć w internecie, często pokazywane są nogi modelek, mowa jest o „żelaznym stelażu” , ale tylko w niektórych tekstach jest zaznaczone czym ten „stelaż” właściwie jest. A jest to zestaw kilku prętów (druty Kirschnera, groty Schanza) przechodzących na wylot przez połamane odłamki kości i tkanki miękkie. Na zewnątrz połączone są z pierścieniami (czasem półpierścieniami), które między sobą zespolone są teleskopowymi drutami. Całość ma różne kształty (zależne od przyjmowanego leczenia - ponieważ aparat ilizarowa można przebudować w każdym momencie leczenia w dowolny sposób) , różne wielkości i ciężar. Nierzadko używana jest hybryda ilizarowa z aparatem jednopłaszczyznowym (np. Orthofix) w celu zwiększenia, mimo wszystko względnej w tym przypadku, swobody ruchu i wygody.
Kiedy zaczynam wyjaśniać czym ilizarow jest moim rozmówcom mina rzędnie. Nie każdy spodziewał się tak skomplikowanych czynności, niektórzy rezygnują. Dziewczęta po obejrzeniu faktycznego wyglądu nóg „po” tracą pewność co do tego przedsięwzięcia. Jednak nie każdy się wycofuje. Często -mimo zapowiedzi długiego leczenia- chcą brnąć w to dalej. Nie odstrasza ich możliwa utrata zdrowia (a nawet nogi!), wysokie koszta czy daleka podróż - chcą być wyżsi. Tylko czy warto?

Konsekwencje noszenia ilizarowa mogą być różne. Od bolesnych skurczy, przez zapalenia tkanek, problemy zrostu kości (między połamanymi odłamkami tworzy się regenerat, który ma strukturę taką samą jak kość), a nawet zakażenie, które nierzadko znika dopiero po ściągnięciu aparatu (przy ilizarowie rany są cały czas otwarte). Częste są także problemy ze ścięgnem achillesa (w przypadku wydłużania podudzia). Może wystąpić reakcja alergiczna na użyty metal. Nie odstrasza ich także zapowiedź długiej, żmudnej, kosztownej i bolesnej rehabilitacji ponieważ przy tego typu zabiegu konieczne jest utrzymanie pełnej sprawności kończyny przez cały okres leczenia - dzięki temu po zdjęciu aparatu mamy szansę na szybszy powrót do sprawności i większą szansę na uniknięcie przykurczu. Tu jednak rehabilitacja się nie kończy, nauka chodzenia i walka z przykurczami trwa. Często też po rozstaniu z ilizarowem ląduje się z nogami w gipsie.

Aparat nosi się po kilka miesięcy czasem nawet przekraczając rok czasu (zależnie od „współpracy” organizmu z leczeniem, występujących konsekwencji i ilości dodatkowych centymetrów). Do tego dodać należy kolejne miesiące rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności. Niektóre szpitale (np. szpital we Wrocławiu) ściagają sparat... Bez znieczulenia. To wciąż nie odstrasza. To wciąż za mało, aby tych ludzi zniechęcić. Nadal chcą osiągnąć swój cel.

Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że po tylu wyrzeczeniach, bólu i bądź co bądź, ale trochę niepewności, te nasze cenne centymetry mogą się trochę cofnąć. Zazwyczaj na 10 centymetrow może się to zdarzyć z 2-3, które po zdjęciu aparatu, podczas nauki chodzenia i rehabilitacji uciekają nam spod miary. W rezultacie więc zamiast 1.75m można osiągnąć „tylko” około 1.72m. Powstają w takim razie kolejne pytania, czy mając 1.66m warto męczyć się dla 5-7 centymetrów? I co to właściwie zmienia w naszym życiu? U kobiet to buty na obcasie o średniej wysokości, przez niektóre kobiety uznawane nawet za buty niskie.

Aleksandra Basandowska (aka Alex Rothaar)
facebook.com/alex.rothaar
AlexRothaar jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 20:27   #2
Isavele
Raczkowanie

GG do Isavele
Dot.: Ryzykowne centymetry - czyli wydłużanie nóg aparatem ilizarowa

moje marzenie

staram się przychwycić
na gorącym uczynku- czas

The reason i hold on i need this hole gone- funny you're the broken one but I'm the only one who needed saving
Isavele jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-27, 21:14   #3
MyaDiva
Zakorzenienie

AlexRothaar napisałaś:

(....) W ostatnich miesiącach, w miarę zdobywania przez portal popularności, coraz częściej przychodzi mi rozmawiać z ludźmi, którzy aparat chcieliby założyć sobie w celach kosmetycznych. Niepokojące jest to, że na pięć piszących do mnie osób, aż trzy są zdrowe i po prostu chciałyby być wyższe.(...)

Moim zdaniem niepokojące jest to, że są lekarze którzy zdrowym osobą przeprowadzają tego typu operacje. I tylko to jest niepokojące- bo osoby z zaburzeniami psychicznymi były, są i będą. Nikt kto nie ma problemów z psychiką nie podda się takiej operacji.
Więc jedyną osobą którą można i trzeba napiętnować jest lekarz. Lekarz który dla pieniędzy godzi się na zrobienie czegoś takiego. Środowisko lekarzy powinno głośno napiętnować takie postępowanie a wręcz go prawnie zakazać.
Apele do osób ze zwichrowaną psychiką nie zdadzą się na nic. Ani rodzina, ani przyjaciele nie pomogą w niczym- taka osoba jeśli znajdzie lekarza i ma pieniądze zrealizuje swoje szaleństwo.
Przykłady takich operacji można mnożyć- od najmniej inwazyjnych a więc np. rozszczepienie języka przez piersi wielkości arbuzów , usuwanie żeber po łamanie nóg.
Tylko, że na końcu każdego takiego szaleństwa stoi też LEKARZ!!!!

"Przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością dla moich Mistrzów nadany mi tytuł Lekarza i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam obowiązki te sumiennie spełniać:
-służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu;
-według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek;
PRZYRZEKAM TO UROCZYŚCIE!
Będę strzegł godności lekarza i niczym jej nie splamię "

..a jeśli płakać to tylko ze szczęścia
15,12.09 mentorCPG333-485ccpo szamańsku http://wizaz.pl/forum/showthread.php...0#post30082520

Edytowane przez MyaDiva
Czas edycji: 2013-03-27 o 21:20
MyaDiva jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-29, 16:59   #4
Judith27
Przyczajenie

Moje też marzenie http://www.betzinstitute.com/ Na razie mnie nie stać ale może kiedyś w przyszłości

Edytowane przez Judith27
Czas edycji: 2014-01-29 o 17:00
Judith27 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
aparat ilizarowa, ilizarow, operacja, wydłużanie nóg

Nowe wątki na forum Chirurgia Plastyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości