Kolczyk w pępku- wątek zbiorczy- przekłuwanie, wrażenia, problemy - Strona 72 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki

Notka

Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki Tutaj możesz zadać pytanie kosmetyczce, wymienić się doświadczeniem, opowiedzieć o swojej pielęgnacji.

Pokaż wyniki sondy:
0 0%
Głosujący: 0. Nie możesz głosować w tej sondzie

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2006-07-21, 15:11   #2131
**AGUŚ**
Przyczajenie

Dot.: od 16 lat?? - kolczyk

Hej! Mam 16 lat może ktoś wie gdzie w Warszawie przebiją mi pępek lub język bez zgody rodziców?
**AGUŚ** jest offline  
Stary 2006-07-21, 15:15   #2132
**AGUŚ**
Przyczajenie

Dot.: Kolczyk w pępku :)

Mam 16 lat i czy ktoś może mi napisać gdzie w Warszawie przebiją mi pępek lub język bez zgody rodziców?
**AGUŚ** jest offline  
Stary 2006-07-21, 17:09   #2133
deska123
Wtajemniczenie

Dot.: od 16 lat?? - kolczyk

Też bym chciała sobie przekuć pępek, ale poczekam jeszcze te 2 latka do mojej pełnoletności, ponieważ mama się napewno nie zgodzi na kolczyk. Już z nią o tym rozmawiałam...ekh... szkoda...

21.08.09 - zdane prawko.
deska123 jest offline  
Stary 2006-07-21, 18:32   #2134
Lukrecja_Borgia
Killing me softly

Dot.: Kolczyk ......

Cytat:
Napisane przez the-scarlet-garden
hmmm jeśli chcesz dostać uczulenia i zeby ci się brzydko goiło...
No niestety nie masz racji. Stal chirurgiczna może być używana do przekłucia i nawet więcej- kolczyki ze stali są często stosowane podczas przekłuwania. Jedynie osoby uczulone na nikiel powinny wybrać tytan- ale i to nie jest reguła. Kolczyki ze stali zawierają jedynie niewielką ilość niklu i znam osoby, które- mimo, że niklu nie tolerują- kolczyki ze stali noszą, bez żadnych szkód dla zdrowia.
Stary 2006-07-21, 20:22   #2135
martax
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez szonia91
napisałas ze nie powinno sie zaklejac ze rana powinna miec dostep do powietrza. Ale moja kosmetyczka powiedziała ze mam rozbic opatrunek w postaci: polewac woda utleniona nastepnie smarowac tribiotikiem(czy jakos tak:P) a poźniej nałożyc gazik i przyczepic go nie podrazniajacymi plastrami skóry... co o tym sadzicie????
hej! jeśli nie leci Ci już krew to lepiej bedzie jesli bedziesz nosila odkryty pepek bez opatrunku wtedy rana szybciej sie goi! Jesli zacznie Ci ropiec uzyj masc TRIBIOTIC 3x dziennie i przemywaj woda utleniona! pozdrawiam
martax jest offline  
Stary 2006-07-21, 20:27   #2136
martax
Przyczajenie

Smile Dot.: Kolczyk w pępku :)

witam!! ja mam kolczyk dokładnie od 4 czerwca 2005 i jestem bardzo zadowolona bylam przekuc u kosmetyczki bez znieczulenia na poczatku troszke sie papralo ale tribiotic mi pomogl! pepek sie szybko zagoil teraz w mojej kolekcji mam juz 4 kolczyki
kolczyki to moja druga milosc zaraz po moim misiaku!!
martax jest offline  
Stary 2006-07-21, 23:22   #2137
Kinia2111
Przyczajenie

Heyka! MAm takie pytanko... We wtorek zamierzam wykąpać w naszym Bałtyku i tak się zastanawiam czy mojemu przekłutemu pępkowi to nie zaszkodzi. Wiadomo, że nasze morze nie jest cudownie czyste i boje się żeby nie wdało się coś... Kolczyk w pępku robiłąm sobie w październiku ub.r. I w sumie się zagoił, tylko od czasu do czasu coś się paprze... Raz jest lepiej raz gorzej i nie weim co robić... Może przed kąpielą zakleić go plastrem.. Sama nie wiem.. Doradźcie coś....
Stary 2006-07-22, 09:02   #2138
Kateczka_05
Raczkowanie

GG do Kateczka_05

też mi się co jakis cas packało nawt zdażyło mi się w zeszłym roku a to przecież już pare lat po przekłuciu wystarczy zahaczyć lub za mocno pociągnąć i lekkie naderwanie gotowe proponuje po kąpieli przemyć zwykłą wodą utlenioną powinno byc ok
Stary 2006-07-22, 11:05   #2139
szonia91
Raczkowanie

GG do szonia91 Send a message via Skype™ to szonia91

Cytat:
Napisane przez martax
hej! jeśli nie leci Ci już krew to lepiej bedzie jesli bedziesz nosila odkryty pepek bez opatrunku wtedy rana szybciej sie goi! Jesli zacznie Ci ropiec uzyj masc TRIBIOTIC 3x dziennie i przemywaj woda utleniona! pozdrawiam
thx za rade i napewno z niej skorzystam buziaczki
Zapytałem skąd ten wygląd
I rozpacz prawie ludzka
"Jestem upadłym aniołem"(...)
I dopiero na dnie
Dobiegł mnie słaby głos
"Upadłem, bo jestem
Twoim aniołem stróżem"
szonia91 jest offline  
Stary 2006-07-22, 19:26   #2140
martax
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Kinia2111
Heyka! MAm takie pytanko... We wtorek zamierzam wykąpać w naszym Bałtyku i tak się zastanawiam czy mojemu przekłutemu pępkowi to nie zaszkodzi. Wiadomo, że nasze morze nie jest cudownie czyste i boje się żeby nie wdało się coś... Kolczyk w pępku robiłąm sobie w październiku ub.r. I w sumie się zagoił, tylko od czasu do czasu coś się paprze... Raz jest lepiej raz gorzej i nie weim co robić... Może przed kąpielą zakleić go plastrem.. Sama nie wiem.. Doradźcie coś....
witam zgadzam sie z KATECZKA_05 jak sie wykapiesz najlepiej byloby jak sobie przemyjesz woda utleniona plaster raczej nic nie pomoze
wiesz ale dziwi mnie to ze od czasu do czasu ci sie paprze! pozdrawiam i oby ci sie zagoilo :0
martax jest offline  
Stary 2006-07-23, 10:57   #2141
szonia91
Raczkowanie

hej i znowu wyniknoł problem. Miejce gdzie jest to jakby górne przebicie strasznie sie wokół tej dziórki mooocno zaczerwieniło i zaczeła schodzic skóra.. wiem ze juz gdzies ktos o tym schodzeniu skóry pisał ale nie potrafie tego odszukac. Czy mógł by mi ktos pomóc???
szonia91 jest offline  
Stary 2006-07-23, 12:34   #2142
Yaza
Rozeznanie

Boże mój, ile tutaj herezji widziałam to rozum mój nie ogarnie.

DO TYCH, KTÓRYM SIĘ WYDAJE, ŻE SKÓRY ROBI SIĘ CORAZ MNIEJ:

Nie wydaje się wam. Prawdopodobnie większość z was miała pępek przebity nieprofesjonalnie, źle dobranym kolczykiem i organizm odrzuca piercing. To się nazywa migracja i nie ma na to rady. Radzę wyjąć kolczyk juz teraz, gdy skóra jeszcze się nie przerwała, może unikniecie blizn, które przy ciąży paskudnie się rozciągają. Pępek, z którego kolczyk migruje nie przyjmie więcej kolczyka i każdy następny będzie wam migrować. Dlatego właśnie tak ważne jest prawidłowe dbanie o przekłucia i dokonanie piercingu w studiu, gdzie ludzie mają na ten temat pojęcie.

DO TYCH, KTÓRE CHCĄ UNIKNĄĆ MIGRACJI:

Najbardziej bezpieczne są kolczyki z ptfe (teflon), lub bioplastu, ze względu na ich biokompatybilność. Następne po nich sa kolce z tytanu, jednak, mimo, że tytan nie zawiera niklu, osoby z alergią na takowy mogą mieć problem z wygojeniem ranki. Ponieważ większość z was pewnie nawet nie wie o swoim uczuleniu, proponuję nie ryzykować i w studiu poprosić o kolczyk z dwóch podanych na początku materiałów. Opisy ptfe i bioplastu sa na stronie wildcat.pl, radzę sobie poczytać, bo stronka jest bardzo profesjonalna i sporo można się dowiedzieć.

Nie przemywajcie pępków, broń Boże, wodą utlenioną ani spirytusem salicylowym, bo one tylko podrażniają świerzą tkankę i powodują odparzenia, schodzenie skóry z miejsca przekłucia. Osobiście polecam sól fizjologiczną, jest delikatna, oczyszcza ranę, nie podrażnia, tania jak barszcz i w każdej aptece. Najlepsza.

Nie przekłuwajcie pepków w wakacje, chyba, że nie macie ochoty się opalać, pływać w jeziorach, morzach, czy na basenach. Sorry, ale najpierw szpanujecie świerzym kolcem w pępku na plaży, a parę miesięcy później się dziwicie, że kolczyk migruje, albo że rana ciągle się nie zagoiła. Dla mnie jest to niepojęte.

Nie dawajcie przekłuwać sobie pępków pistoletem. Kolczyki z pistoletów są do płatków ucha, za krótkie na puchnący pępek, nie przekłuwają go, tylko rozrywają, zostawiają blizny. Dodatkowo powodują alergię, bo są wykonane ze stali chirurgicznej, zawierającej nikiel (!!!).

Jeżeli integrujecie w swoje ciało, to róbcie to z głową, macie dostęp do internetu, tyle jest stron, blogów o piercingu. Wystarczy się tym zainteresować i jeden dzień poświęcić.
Yaza jest offline  
Stary 2006-07-23, 12:45   #2143
eifersucht
Zadomowienie

Yaza co do tych migracji nie zgodzę się, że wystarczy profesjonalnie przebić i to nie wystąpi. Wiele dziewczyn tu miało pępki przebijane w profesjonalnych studiach, a mimo to migrują. To zależy tylko i wyłącznie od tego jak na kolczyk reaguje organizm. U jednych będzie migrował, u innych nie. Fakt, że kolczyk prawidłowo przebity nie wywędruje tak szybko ze skóry, jak kolczyk zrobiony np. za płytko. A co do tych blizn, to taką bliznę zawsze można usunąć i po kłopocie

eifersucht jest offline  
Stary 2006-07-23, 12:57   #2144
Yaza
Rozeznanie

>Yaza co do tych migracji nie zgodzę się, że wystarczy profesjonalnie przebić i to nie wystąpi. Wiele dziewczyn tu miało pępki przebijane w profesjonalnych studiach, a mimo to migrują.

Migracja nie bierze się 'ot, tak sobie'. Właśnie po to pisałam o ptfe i bioplaście, materiałach o których większość dających się kłuć nawet nie wie, bo kolce z nich wykonane NIE SĄ ODRZUCANE. "profesjonalnie" nie znaczy tylko, że wenflonem i ze szczypcami.

a poza tym, czy ja pisałam, że wystarczy tylko udać się do studia i wszystko będzie ok? właśnie widziałam, czytając ten wątek, ile prawidłowo dbało o pepek, ile wiedziało, co robić. Mogłabym je policzyć na palcach jednej ręki. Od piercera tak naprawdę zależy niewiele, reszta jest w naszych rękach, o czym chyba niektórzy zapominają.
Yaza jest offline  
Stary 2006-07-23, 13:09   #2145
eifersucht
Zadomowienie

Yaza widzę, że się na tym znasz. To mam takie pytanko. Mam kolczyk od 3 lat i przez te 3 lata ilość skóry mi się zmniejszyła o jakieś 1-2 mm od strony dolnej kulki. Takie coś można nazwać migracją? Czy to raczej takie dopasowanie skóry do kolczyka? Bo spłycic to mi się to nie spłyciło.

eifersucht jest offline  
Stary 2006-07-23, 13:26   #2146
Yaza
Rozeznanie

To nie migracja. To tak samo, jak w językach od górnej kulki robi się też 'wgniecenie'.

Migrację najbardziej widać od strony górnej kulki, bo jest coraj niżej, no i coraz więcej pręta od dołu widać. Poza tym kolec byłby zauważalnie płyciej.
Yaza jest offline  
Stary 2006-07-23, 13:36   #2147
eifersucht
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Yaza
To nie migracja. To tak samo, jak w językach od górnej kulki robi się też 'wgniecenie'.

Migrację najbardziej widać od strony górnej kulki, bo jest coraj niżej, no i coraz więcej pręta od dołu widać. Poza tym kolec byłby zauważalnie płyciej.
To dobrze Takie wgniecenie od strony dolnej kulki mi się zrobiło chyba w ciągu pierwszego roku noszenia. Pamiętam, że się zastanawiałam czy to nie migracja, ale naszczeście już nic innego się z tym nie stało

eifersucht jest offline  
Stary 2006-07-23, 14:19   #2148
szonia91
Raczkowanie

o to ja tez ma pytanie do Yaza. Kolczyk miałam przebijany igła w prfesjonalnym studiu. Codziennie smarowałam tribioctikiem polewałam woda utleniana i zaklejałam (kolczyk ma 4 dni). Od dwóch dni przestałam go zaklejac a jednynie smaruje tribioctikiem albo przemuwam rumiankiem. Mimo to to górne przekłócie jest wokół zaczerwienione i zaczeła skóra schodzic oraz boli. POwiedz mi co powinnam zrobic z tym????
I rozpacz prawie ludzka
I dopiero na dnie
Dobiegł mnie słaby głos
"Upadłem, bo jestem
Twoim aniołem stróżem"
szonia91 jest offline  
Stary 2006-07-23, 17:30   #2149
Metaxxa
Raczkowanie

GG do Metaxxa

Ja mam swój kolczyk już około 5 lat i na szczęście dawno już nie pamiętam, czy bolało, czy nie. Wiem tylko, że zrobiłam go w niewłaściwym studiu i bardzo długo się goił, ale dzięki temu, że smarowałam go tybiotyc'iem (ale nie za długo) i trzymałam długo pod opatrunkiem efekt jest całkiem niezły Przestrzegam Was tylko przed jednym, miałam kolczyka z dość długim łańcuszkiem i założyłam pasek do spodni z dość pokaźną klamrą, zahaczyłam łańcuszkiem przez nieuwagę i trochę naderwałam sobie przekłucie ale jakoś się zagoiło. Pozdrawiam

Metaxxa jest offline  
Stary 2006-07-23, 17:33   #2150
Metaxxa
Raczkowanie

GG do Metaxxa

Cytat:
Napisane przez szonia91
a jednynie smaruje tribioctikiem albo przemuwam rumiankiem. Mimo to to górne przekłócie jest wokół zaczerwienione i zaczeła skóra schodzic oraz boli. POwiedz mi co powinnam zrobic z tym????
Czasami to właśnie rumianek może podrażniać, może odstaw rumianek i zobacz, czy dalej będą takie objawy. To takia moja skromna podpowiedź

Metaxxa jest offline  
Stary 2006-07-23, 21:47   #2151
Misia008
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Domina
Ja zastanawiałam się nad ponownym przekłuciem bo kolczyk jest bardzo płytko... Zdecydowałam jednak że tego nie zrobie bo wiem, że jeśli jeszcze raz przekłuje to dziurka po pierwszym przekłuciu i tak zostanie. Robiłam kolczyk w październiku i dziurka już porządnie się zagoiła. Zresztą mi ciężko było przekłuć bo ja nie mam "dziurki" w pępku:P Musiałam wybrać sobie mały kolczyk bo duży nie zmieściłby się w moim pępku. Po za tym, Pan który przekłuwał nie umiał złapać mi skóry szczypcami... Na razie nie widzę żeby cokolwiek się urywało a jeśli już się tak stanie, to wtedy przebije następny raz
napisz mi czy są różne rozmiary kolczyków. Ja też mam przekłute za płytko przez to odstaje mi kolczyk i zawadza o ubranie
Misia008 jest offline  
Stary 2006-07-23, 22:51   #2152
eifersucht
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Misia008
napisz mi czy są różne rozmiary kolczyków. Ja też mam przekłute za płytko przez to odstaje mi kolczyk i zawadza o ubranie
Pewnie, że są różne rozmiary kolczyków. Najmniejszy 6 mm, a największy to chyba 20 (ale tak długiego jeszcze nie widziałam )

eifersucht jest offline  
Stary 2006-07-24, 01:09   #2153
LifeIsSoSad
Zadomowienie

Wpisy w blogu: 1
Exclamation Dot.: Kolczyk w pępku :)

Cytat:
Napisane przez papi1989
mam 2 pytańa co do robienia kolczyka w pępku po pierwsze czy po przebićiu można pić alkohol jak nie to przez jaki czas i czy można się opalać

niby nie można, ale przez tydzien, w sumie ja dzień po piłam i w sumie nic sie nie stało :P

a co do opalania - jak najbardziej, podobno na słoncu lepiej sie rany goją

hmmm a moze ktoras z was miala tak ze nastepnego dnia po zrobieniu kolczyka rano było słabo, mdło i niedobrze?? bo ja prawie zemdlałam jak sie rano obudziłam
Stary 2006-07-24, 10:24   #2154
pauliniaaa
Przyczajenie

Thumbs up Dot.: Kolczyk w pępku :)

Siema ) ja sobie przebijałam pępek ponad rok temu w salonie .. no i nie bolało mnie wogóle bez zadnego znieczulenia itd miałam i nic.. w języku przebijałam rok temu i bolało troche bo całe znieczulenie z dołuwytarłam o kurtke :P ale nie było tak źle a teraz 2 miesiące temu zrobiłam kolczyk w brodzie i bez znieczulenia .. troche bolałao ale dało sie przeżyc teraz chce sobie zrobić w pępku ale niżej na tym bolnym :P bo u góry mam i na dole chce ..
pauliniaaa jest offline  
Stary 2006-07-24, 12:21   #2155
Yaza
Rozeznanie

>>Kolczyk miałam przebijany igła w prfesjonalnym studiu. Codziennie smarowałam tribioctikiem polewałam woda utleniana i zaklejałam (kolczyk ma 4 dni). Od dwóch dni przestałam go zaklejac a jednynie smaruje tribioctikiem albo przemuwam rumiankiem. Mimo to to górne przekłócie jest wokół zaczerwienione i zaczeła skóra schodzic oraz boli. POwiedz mi co powinnam zrobic z tym????<<

Odstaw rumianek i przestaw się na sól fizjologiczną, nie opalaj się teraz intensywnie, nie zaklejaj, i nie patrz nawet na wodę utlenioną, bo właśnie tym sobie załatwiłaś pępek. Jak się trochę sytuacja uspokoi, możesz spróbować smarować go tribiotic'iem na powrót, ale dopiero, kiedy z rany przestanie się sączyć ropa.

gdzieś tam było o alkohol i opalanie.
alkohol - nie, opalanie - nie leżeć plackiem na słońcu, bo kolec się nagrzewa i SMAŻY SKÓRĘ. pobiegać po dworzu można, jak najbardziej, wtedy organizm wytwarza więcej wit D, jeśli się nie mylę, i rana łatwiej się goi.
Yaza jest offline  
Stary 2006-07-24, 15:50   #2156
Blossomgirl
Przyczajenie

Wizazanki moje z kolczykiem w pępku z Warszawy!
Zdecydowalam sie przekluc sobie pepek, zaczelam szperac po necie w poszukiwaniu rad i instrucji co i jak.. i sie przerazilam, nie wiedzialam wczesniej ze przeklucie pepka moze sie laczyc z tyloma komplikacjami. Oczywiscie bralam pod uwage jakies zaczerwienienia, nawet ropienia, ale nie wiedzialam, ze do tego stopnia..
Ale do rzeczy, mimo tego wszystkiego jestem zdecydowana, tylko pytanie brzmi: gdzie sie udac? Gdzie Wy przekluwalyscie? Chodzi mi o dobry salon piercingu (oczywiscie taki co by mnie ceną z nog nie powalil na wstepie) Z gory wielkie dzieli za info
Stary 2006-07-24, 21:32   #2157
adoosienka
Wtajemniczenie

GG do adoosienka

Mam pytanie. Jestem juz zupelnie pewna ze chce miec ten kolczyk, prawda jest taka, ze kusi mnie, zeby zrobic go sobie juz teraz... to chyba zly pomysl prawda? :P

Najlepiej jesienią???

No i po jakim czasie od przekłucia już nie boli, nie szczypie i nie ma zadnych wiekszych problemow (tzn. zaczerwienienie, itd) <--- czyt. po jakim czasie ten kolec mozna juz publicznie "pokazac" i nie straszyc ludzi?

Z górki dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkie wizazanki
adoosienka jest offline  
Stary 2006-07-24, 22:08   #2158
Aleksandra15
Przyczajenie

Cześć Ja mam kolczyka od 3 dni i jak na razie wygląda ślicznie. Przekucie wogule nie bolało nawet nie bałam sie iść choć zawsze jestem bojaźliwa Tylko mam jedno pytanko czy jest to możliwe ze mam taką samą skure jak moja siostra ?? Ona miała kolczyka i po 5 miesiącach skura sie tak skurczyła ze sie urwała była troszeczke gróbsza od wełny tylko ze moja siostra ma uczulenie na klamre od paskuw zawsze ją wysypuje na brzyszku. Ja u siebie nie zauwarzyłam takiego czegoś chociaż kiedyś miałam ale to widocznie akurat jakiś pasek mi nie podpasował a na codzieć nosze paski z klamrą i nie mam nic takiego a ona ma non stop ?? Pomurzcie
Aleksandra15 jest offline  
Stary 2006-07-25, 10:40   #2159
Metaxxa
Raczkowanie

GG do Metaxxa

Cytat:
Napisane przez adoosienka
Mam pytanie. Jestem juz zupelnie pewna ze chce miec ten kolczyk, prawda jest taka, ze kusi mnie, zeby zrobic go sobie juz teraz... to chyba zly pomysl prawda? :P

Najlepiej jesienią???

No i po jakim czasie od przekłucia już nie boli, nie szczypie i nie ma zadnych wiekszych problemow (tzn. zaczerwienienie, itd) <--- czyt. po jakim czasie ten kolec mozna juz publicznie "pokazac" i nie straszyc ludzi?
Jeżeli zrobisz sobie teraz kolczyka to nici z pływania, krótkich bluzeczek etc. Lepiej trochę poczekać, myślę, że po wakacjach najlepiej A pokazać można, jak będzie wyglądał estetycznie Nie da się jednoznacznie określić terminu, to zależy od tego jak szybko goją Ci się rany, jak będziesz dbać o kolczyka etc. ale ze zdejmowaniem opatrunku nie ma się co spieszyć, najważniejsze żeby wszystko się ładnie wygoiło, a wtedy będziesz miała naprawdę świetną ozdobę na lata
Pozdrawiam

Metaxxa jest offline  
Stary 2006-07-25, 13:19   #2160
szonia91
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez adoosienka

Najlepiej jesienią???

Z górki dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkie wizazanki
hej jesli naprawde chcesz miec bardzo ten kolczyk teraz to ja nie widze przeszkod... ale bedziesz musiała sobie odmówic kampieli w jeziorach, morzach, basenach oraz nie bedziesz sie mogła zabardzo opalac. wiec sie dobrze zastanów. Ja go zrobiłam niecałe 2 tygodnie temu i praktycznie nie musze nosic opatrunków bo nic mi sie z nim nie dzieje( co najwyzej to minimalne zaczerwienienie którego i tak nie widac pod perełka. a co do bólu to juz jest coraz lepiej i przestaje) Jesli zrobiłabys go teraz i baedziesz bardzo o niego dbac jestem przekonana ze nokogo nie bedziesz straszyc) Szczeze mówiac to ja tylko pierwsze dwa dni nosiłam opatrunek a pozniej juz tylko na noc.. pozdrawiam
I rozpacz prawie ludzka
I dopiero na dnie
Dobiegł mnie słaby głos
"Upadłem, bo jestem
Twoim aniołem stróżem"
szonia91 jest offline  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Pielęgnacja - Pytania do kosmetyczki

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości