Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Edukacja

Notka

Edukacja Wszystko o szkołach, szkoleniach, uczelniach i sprawach uczennic i studentek :-)
Na tym forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2013-11-30, 16:47   #1
tumanistka
Przyczajenie

Jaki kierunek studiów wybrać?

Witam. W roku 2015 będę zdawała maturę, jednak nie mam pomysłu, na jakie studia się wybrać! Jakieś rady odnośnie tego? Jestem otwarta na wszystkie propozycje.
Przedmioty, które będę zdawała na maturze
- matematyka, podstawa
- polski, rozszerzenie
- angielski, rozszerzenie
- historia, rozszerzenie
- prawdopodobnie wos, rozszerzenie
I niestety zdaję sobie sprawę, że z tymi przedmiotami może być dość ciężko odnośnie wyboru kierunku studiów...
tumanistka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 18:58   #2
Adne
Raczkowanie

Dot.: Jaki kierunek studiów wybrać?

Skoro nie masz pomysłu na studia, to idź do pracy.
Edukacja też kosztuje, i to zbyt dużo, żeby finansować ją osobom, które wybór kierunku traktują jak ruletkę. Studiowanie nie jest żadnym przymusem.
Kolejna plaga na wizażu.
W godzinie – nieskończoność czasu.
Adne jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 19:05   #3
Vanilde
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez tumanistka Pokaż wiadomość
Witam. W roku 2015 będę zdawała maturę, jednak nie mam pomysłu, na jakie studia się wybrać! Jakieś rady odnośnie tego? Jestem otwarta na wszystkie propozycje.
Przedmioty, które będę zdawała na maturze
- matematyka, podstawa
- polski, rozszerzenie
- angielski, rozszerzenie
- historia, rozszerzenie
- prawdopodobnie wos, rozszerzenie
I niestety zdaję sobie sprawę, że z tymi przedmiotami może być dość ciężko odnośnie wyboru kierunku studiów...
Najpierw wybierz kierunek studiów, a potem przedmioty maturalne
Stary 2013-11-30, 19:41   #4
Wasp_0
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Vanilde Pokaż wiadomość
Skoro będzie pisała maturę 2015, to obowiązuje ją nowa podstawa i pewnie jest na humanie z tymi właśnie rozszerzeniami...
Wasp_0 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 20:43   #5
viva91
eduMod

Cytat:
Napisane przez Wasp_0 Pokaż wiadomość
Skoro będzie pisała maturę 2015, to obowiązuje ją nowa podstawa i pewnie jest na humanie z tymi właśnie rozszerzeniami...
Co nie wyklucza tego, aby najpierw wybrać kierunek, a potem kombinować z przedmiotami.
viva91 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 21:06   #6
adiunkt
BAN stały

W mojej (oczywiście subiektywnej) opinii, wybierając kierunek studiów powinnaś brać pod uwagę przede wszystkim wartość studiów samych w sobie, biorąc pod uwagę ich immanentną cechę - zwiększanie poziomu inteligencji oraz ogólnego obycia, pozwalającego na pełniejsze uczestnictwo w życiu współczesnych społeczeństw.
Kierunek podjętego kształcenia jest tutaj sprawą wtórną, mającą związek z zainteresowaniami, które u Autorki, wnioskując na podstawie informacji zawartych w tzw. "poście" stanowiącym inicjację niniejszego wątku, mają charakter humanistyczny. W związku z owymi zainteresowaniami, wybór prawdopodobnie będzie ograniczony do zakresu kierunków niemających związku z naukami matematyczno-przyrodniczymi; w tej sytuacji dość ciekawym wyborem może być na przykład kognitywistyka, filologia klasyczna lub też filozofia; są to kierunki kładące duży nacisk szerokie wykształcenie ogólne i dające w przyszłości możliwość dalszego, nierozerwalnie połączonego z działalnością naukowo-badawczą, kształcenia w ramach (stacjonarnych lub niestacjonarnych) studiów III stopnia (doktoranckich), a także wiążące się z perspektywą otrzymania dobrze płatnej, rozwijającej pracy w sektorze przedsiębiorstw.
adiunkt jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 21:21   #7
mm444
BAN stały

Cytat:
Napisane przez Adne Pokaż wiadomość
Edukacja też kosztuje, i to zbyt dużo, żeby finansować ją osobom, które wybór kierunku traktują jak ruletkę. Studiowanie nie jest żadnym przymusem.
Kolejna plaga na wizażu.
No. To karygodne, że ktoś półtorej roku przed maturą i prawie dwa lata przed rozpoczęciem studiów nie ma od pięciu lat ściśle sprecyzowanych planów dotyczących studiów Ludzie, nie przesadzajmy...

---------- Dopisano o 22:21 ---------- Poprzedni post napisano o 22:14 ----------

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Co nie wyklucza tego, aby najpierw wybrać kierunek, a potem kombinować z przedmiotami.
E tam, w drugą stronę też można. Zazwyczaj to, co się punktuje - no nie zawsze, wiadomo - ma jakiś związek ze studiami. Jak ktoś lubi dane przedmioty i sobie z nimi radzi, to pewnie podejdzie mu też jakiś kierunek, na który się je punktuje przy rekrutacji.

Z pewnością to lepsze podejście, niż "chcę być lekarzem, ale w sumie to nie umiem biologii i chemii, no i nie lubię też ich, biologii szczególnie"

Autorko, wejdź np. na tropiciel.maturzysty.pl - przejrzyj propozycje, jak Ci nic nie podejdzie, w co wątpię, to szukaj innych kierunków i pod tym kątem próbuj modyfikować zdawane przedmioty I pamiętaj, że na jeden kierunek możesz mieć różne kryteria na różnych uczelniach
mm444 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 21:33   #8
viva91
eduMod

Tylko osobiście mam wrażenie, że decydując się na określone przedmioty ludzie często zawężają sobie pole wyboru kierunku. I nie chodzi o to, że przedmioty nie wystarczą do rekrutacji, tylko o to, że taka osoba nie szuka już w całej ofercie kierunków tj.: "kurcze, ten kierunek fajnie brzmi, ciekawe możliwości, odpowiadałaby mi taka praca, ale wymagają tam X na maturze, a ja tego nie zdaję, więc odpada". A wiadomo, że nie zawsze ten "przeszkadzający" nam przedmiot pojawia się w jakiejś formie w programie studiów, więc "męczenie się z nim" zakończyłoby się na etapie matury.
Stary 2013-11-30, 21:43   #9
mm444
BAN stały

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Tylko osobiście mam wrażenie, że decydując się na określone przedmioty ludzie często zawężają sobie pole wyboru kierunku. I nie chodzi o to, że przedmioty nie wystarczą do rekrutacji, tylko o to, że taka osoba nie szuka już w całej ofercie kierunków tj.: "kurcze, ten kierunek fajnie brzmi, ciekawe możliwości, odpowiadałaby mi taka praca, ale wymagają tam X na maturze, a ja tego nie zdaję, więc odpada". A wiadomo, że nie zawsze ten "przeszkadzający" nam przedmiot pojawia się w jakiejś formie w programie studiów, więc "męczenie się z nim" zakończyłoby się na etapie matury.
Tylko tak naprawdę - co za różnica? Człowiek po ogólniaku, typowy, nie zna się na niczym szczególnym w kwestiach zawodowych zazwyczaj - wszystko mu jedno, czy wyszkoli się na ekonomistę, czy geodetę, bo jest dobry z matmy. Z jednym i drugim nie miał nigdy styczności, jednego i drugiego może się nauczyć, jedno i drugie może go tak samo wciągnąć... albo i nie, i tego nie przewidzi ani kilka lat przed maturą, ani przy rekrutacji. Może mu się wydawać, że to fajne, a potem przekonać się o wszystkim już w praniu. Zatem co z tego, że autorka nie rozważy wszystkich istniejących opcji? Rozważy inne, znajdzie coś, co jej pasuje, tyle. A przynajmniej może uniknie nielubianych przedmiotów na maturze Nie udawajmy, że każdemu pisana jest jedyna słuszna droga i nic poza tym. Tym bardziej, że nawet jak o pracę chodzi - do jednego zawodu może prowadzić wiele dróg.
mm444 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-30, 23:24   #10
viva91
eduMod

To ja mam trochę inne podejście w tych sprawach Za bardzo lubię kontrolować to co robię, żeby pozostawić decyzję przypadkowi.
Choć zgadzam się z ostatnim zdaniem
Stary 2013-12-01, 00:48   #11
Ambrette
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez Vanilde Pokaż wiadomość
I tak to właśnie powinno wyglądać! Gdybym ja miała jeszcze raz zdawać na studia, tak bym zrobiła, a potem poszła na Informatykę (co pewnie wiązałoby się wcześniej z korkami z matmy). Z drugiej strony czasem jest tak, że pewne przedmioty są dla nas katorgą i nawet perspektywa zdobycia wymarzonego zawodu nie pomaga.

Może prawo lub administracja?

Można by dużo dywagować po czym będzie praca i pieniądze, ale prawda jest taka, że jak się jest bardzo dobrym w danej dziedzinie lub gdy to, co się robi jest najszczerszą pasją, prędzej czy później zostaje się docenionym i zauważonym. Do takich ludzi kasa sama przychodzi, choć na ironię losu nie jest ona dla ich najważniejsza...

Thomas Dreier
Ambrette jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-01, 11:47   #12
Bea_91
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez adiunkt Pokaż wiadomość
W mojej (oczywiście subiektywnej) opinii, wybierając kierunek studiów powinnaś brać pod uwagę przede wszystkim wartość studiów samych w sobie, biorąc pod uwagę ich immanentną cechę - zwiększanie poziomu inteligencji oraz ogólnego obycia, pozwalającego na pełniejsze uczestnictwo w życiu współczesnych społeczeństw.
Kierunek podjętego kształcenia jest tutaj sprawą wtórną, mającą związek z zainteresowaniami, które u Autorki, wnioskując na podstawie informacji zawartych w tzw. "poście" stanowiącym inicjację niniejszego wątku, mają charakter humanistyczny. W związku z owymi zainteresowaniami, wybór prawdopodobnie będzie ograniczony do zakresu kierunków niemających związku z naukami matematyczno-przyrodniczymi; w tej sytuacji dość ciekawym wyborem może być na przykład kognitywistyka, filologia klasyczna lub też filozofia; są to kierunki kładące duży nacisk szerokie wykształcenie ogólne i dające w przyszłości możliwość dalszego, nierozerwalnie połączonego z działalnością naukowo-badawczą, kształcenia w ramach (stacjonarnych lub niestacjonarnych) studiów III stopnia (doktoranckich), a także wiążące się z perspektywą otrzymania dobrze płatnej, rozwijającej pracy w sektorze przedsiębiorstw.
Szabadabadabada macarena!

Wysyłane z mojego HTC Desire C za pomocą Tapatalk 2
Stary 2013-12-01, 17:08   #13
ama
Wtajemniczenie

Cytat:
Napisane przez Adne Pokaż wiadomość
Kolejna plaga na wizażu.
Ciekawe do jakiej. Kto przyjmie 19-latkę bez żadnego doświadczenia, wiedzy (zakładam, że jako dziecko, którym była do 18 r. ż. nie pracowała, a w klasie maturalnej nie ma na to czasu) i to jeszcze bez "statusu studenta", dzięki któremu pracodawca nie musi płacić żadnych składek za nią. No chyba, że mówimy o jakiejś ciężkiej pracy fizycznej w fabryce, ale nie każdy da radę tak pracować. Do baru ma nawet średnie szanse sie załapać, szczególnie jeśli mieszka w mieście uniwersyteckim.
Stary 2013-12-04, 23:16   #14
Erasmuska12
Przyczajenie

Jestem na 5 roku finansów i rachunkowości, a zawsze chciałam być albo lekarzem albo (w późniejszej fazie) nauczycielką niemieckiego :P
Kończę studia i pracowałam już w zawodzie (czas przeszły bo chwilowo jestem na Erasmusie) i muszę powiedzieć że to był strzał w dziesiątkę.
Jak trafiłam na ten kierunek studiów? Kiedyś na stronie UG był test predyspozycji zawodowych. Po zrobieniu tego testu wyświetliły mi się 3 kierunki na które wg nich powinnam pójść (wybrałam właśnie 1 z nich). Poza tym na godzinie wychowawczej już w gimnazjum miałam zajęcia z preorientacji zawodowej - testy tam wykonane dały podobne rezultaty jak ten na stronce UG.
Poszukaj takich testów w internecie, zobacz co Ci wyjdzie, poczytaj o tym. Sprawdź czy macie w szkole pedagoga-doradcę zawodowego - też mógłby pomóc
I właśnie... Najpierw zastanów się na co chcesz iść, a potem wybieraj przedmioty na maturę. Profil klasy nie oznacza, że musisz dane przedmioty zdawać na maturze (ja byłam w mat-inf i poza matmą zdawałam historię)
Powodzenia w podejmowaniu życiowych decyzji
Odpowiedz

Tagi
humanistyczne, kierunek, matura, studia

Nowe wątki na forum Edukacja

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości