Lakiery hybrydowe cz. 2 - Strona 16 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie > Manicure hybrydowy

Notka

Manicure hybrydowy Wszystko związane z manicure hybrydowym - porady, problemy, lakiery, techniki ozdabiania.

Zamknij wątek

Narzędzia
Stary 2014-07-01, 13:56   #451
calineczka99
Rozeznanie

Dot.: Lakiery hybrydowe cz. 2

Chcę zamówić z semilaca kolory 047 pink peach milk ; 004 classic nude ; 042 neon raspberry ;021 turquoise ;104 vilet grey ; 102 pastel peach

co sądzicie dobry wybór nic sie nie dzieje z tymi kolorami ??

I jeszcze zastanawia mnie 045 electric orange ale słyszałam że trzeba dać pod niego biały podkład ,bo jest lekko transparentny czy wy też tak uważacie ??

040 canary green czy to jest taki czysty neon żólty czy wpada w taką zieleń limonkę ?? ,bo właśnie taki bym wolała a na fotkach różnie widać ten kolor

i jeszcze interesuje mnie czerwień nigdzie nie mogę znaleść fotki z tym kolorem 024 vibrating tomato czy to jest czerwień wpadająca w pomarańcz ?? Jest tyle czerwonego że nie wiem na który sie zdecydować ?? Proszę o jakieś informacje o tych kolorach chciałabym jeszcze dzis zamówić
calineczka99 jest offline  
Stary 2014-07-01, 14:16   #452
kacha_a_a
Raczkowanie

Dziewczyny, czy hybrydy Indigo dobrze wspolpracuja z baza shellac? Nie znalam nigdzie odpowiedzi na to pytanie
kacha_a_a jest offline  
Stary 2014-07-01, 14:18   #453
Hexy
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez e-Urszula Pokaż wiadomość
Być może przesadzasz z tym zabezpieczaniem. Na brzegu nie może być grubej warstwy lakieru, bo wtedy po prostu będzie się wykruszał. Spróbuj zabezpieczyć cieniutko bazą, raz kolorem i topem. Wg mnie nie powinno być lakieru od wewnętrznej strony paznokcia, choć większość preferuje tzw. zakładkę. Ewentualnie po nałożeniu lakieru zbierz nadmiar drewnianym patyczkiem, tak jakbyś czyściła paznokcie od wewnątrz.
Jak mi parę razy tak odpadlo to przestałam właśnie malować na zakładkę albo samą bazą tylko malowalam. No nic próbuje dalej i może jeszcze cieniej się uda.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
Hexy jest offline  
Stary 2014-07-01, 15:55   #454
Copykat
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez calineczka99 Pokaż wiadomość
Chcę zamówić z semilaca kolory 047 pink peach milk ; 004 classic nude ; 042 neon raspberry ;021 turquoise ;104 vilet grey ; 102 pastel peach

co sądzicie dobry wybór nic sie nie dzieje z tymi kolorami ??

I jeszcze zastanawia mnie 045 electric orange ale słyszałam że trzeba dać pod niego biały podkład ,bo jest lekko transparentny czy wy też tak uważacie ??

040 canary green czy to jest taki czysty neon żólty czy wpada w taką zieleń limonkę ?? ,bo właśnie taki bym wolała a na fotkach różnie widać ten kolor

i jeszcze interesuje mnie czerwień nigdzie nie mogę znaleść fotki z tym kolorem 024 vibrating tomato czy to jest czerwień wpadająca w pomarańcz ?? Jest tyle czerwonego że nie wiem na który sie zdecydować ?? Proszę o jakieś informacje o tych kolorach chciałabym jeszcze dzis zamówić
021 jest inny niż na wzorniku, bardziej zielony. Reszty nie znam

they said there's too much caffeine in your blood stream and a lack of real spice in your life

Copykat jest offline  
Stary 2014-07-01, 16:54   #455
kizdaM
Zadomowienie

Dziewczyny pomóżcie ... chodzi mi o ombre na hybrydach ... jak je robicie ( ja już zwątpiłam jak to robić [zarówno na hybrydach jak i na zwykłym lakierze] ). Malujecie paznokcie bazą, potem jakiś kolor i potem na gąbeczkę jakieś kolory do ombre ? ( i wtedy jeden kolor którym cieniujecie czy tak, żeby cieniowac cały paznokieć ?) czy od razu ombre na bazie ? Może ktoś będzie niedługo robił ombre, może jakiś filmik ?
Na hybrydzie ombre robiłam raz, ale miałam wrażenie, że lakier słabo się "odkładał" na paznokciu ... (wiadomo, że kilkakrotnie trzeba to zrobić) za każdym razem, gdy kładziecie gąbeczką lakier to wkłądacie do lampy na całe 2 minuty czy tylko na jakąś chwilę ?
Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-01, 17:02   #456
calineczka99
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez Copykat Pokaż wiadomość
021 jest inny niż na wzorniku, bardziej zielony. Reszty nie znam

Ehhh zielonego to nie chcę , liczyłam na prawdziwy turkusowy
Stary 2014-07-01, 17:08   #457
dodzinka24
Przyczajenie

Dziewczyny wiem ze juz bylo wiele tych pytan co do bazy pod hybrydki, ale wydatek na baze i top gelish jest spory. Chyba ze ktoras z Was ma odsprzedac taniej
W zwiazku z cena za te produkty myske rowniez o bazie i topie z bluesky albo z semilac. Ktos poleca ktorys z nich?
Wysyłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
dodzinka24 jest offline  
Stary 2014-07-01, 17:20   #458
dark01
Zakorzenienie

GG do dark01 Send a message via Skype™ to dark01

Cytat:
Napisane przez dodzinka24 Pokaż wiadomość
Dziewczyny wiem ze juz bylo wiele tych pytan co do bazy pod hybrydki, ale wydatek na baze i top gelish jest spory. Chyba ze ktoras z Was ma odsprzedac taniej
W zwiazku z cena za te produkty myske rowniez o bazie i topie z bluesky albo z semilac. Ktos poleca ktorys z nich?
...
baze weź najlepszą z możliwych,top może byc tanszy już..ja polecam np Indigo Gel Polish

wizażowo&pazurkowo
dark01 jest offline  
Stary 2014-07-01, 18:06   #459
kacha_a_a
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez kizdaM Pokaż wiadomość
Dziewczyny pomóżcie ... chodzi mi o ombre na hybrydach ... jak je robicie ( ja już zwątpiłam jak to robić [zarówno na hybrydach jak i na zwykłym lakierze] ). Malujecie paznokcie bazą, potem jakiś kolor i potem na gąbeczkę jakieś kolory do ombre ? ( i wtedy jeden kolor którym cieniujecie czy tak, żeby cieniowac cały paznokieć ?) czy od razu ombre na bazie ? Może ktoś będzie niedługo robił ombre, może jakiś filmik ?
Na hybrydzie ombre robiłam raz, ale miałam wrażenie, że lakier słabo się "odkładał" na paznokciu ... (wiadomo, że kilkakrotnie trzeba to zrobić) za każdym razem, gdy kładziecie gąbeczką lakier to wkłądacie do lampy na całe 2 minuty czy tylko na jakąś chwilę ?
Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc
Tu masz 2 sposoby, fajnie pokazane

https://www.youtube.com/watch?v=hRaQxVkkpPo
https://www.youtube.com/watch?v=ZCXi4kIj4NE
kacha_a_a jest offline  
Stary 2014-07-01, 18:29   #460
kizdaM
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez kacha_a_a Pokaż wiadomość
Dziękuję ślicznie
Co do pierwszego sposobu, efekt jest widoczny bardzo dobrze (muszę w takim razie zakupić takowy pędzelek :P )
Co do drugiego sposobu, właśnie efekt jest mniej widoczny :/ no i w filmiku nie było pokazane kiedy utwardzano w lampie, domyślam się, że po pierwszej gąbeczce była lampa UV i potem było poprawiane drugi raz gąbeczką ?
W każdym filmiku praktycznie używane są te białe gąbeczki, gdzie można je kupić ? Bo jak na razie nigdzie takowych nie spotkałam ... najpierw miałam taką http://www.rossnet.pl/GalleryImages/...1_10132993.png ale kompletnie się nie sprawdziła a potem zakupiłam http://www.rossnet.pl/GalleryImages/...31_8998944.jpg i już było lepiej, ale mam wrażenie, ze efekt nie jest tak dobry jak na filmikach

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-01, 18:51   #461
kacha_a_a
Raczkowanie

ja uzywam z rossmanna http://i.pinger.pl/pgr284/133c823500...9/DSCF6630.jpg
Dają nawet radę, ale, chetnie dowiem się z jakich inne dziewczyny korzystają.

Bardzo fajnie też wychodzi gradient pokazany za pomocą pędzelka tu- https://www.youtube.com/watch?v=gzcLyOoFRy8

I jeszcze za pomocą gąbeczki, niestety nic nie mówią

https://www.youtube.com/watch?v=ymtyiJw1KE8
kacha_a_a jest offline  
Stary 2014-07-01, 19:06   #462
RosesAreRed
Moderatorka z pazurem

Gabeczki mam trojkatne z rossmanna. U mnie spisuja sie swietnie. Po kazdym pomazianiu gabeczka wkladam na kilka sekund do lampy i maziam az efekt bedzie zadowalający. Na koniec pelny cykl utwardzania w lampie, top, lampa, cleaner i juz
RosesAreRed jest offline  
Stary 2014-07-01, 19:08   #463
kizdaM
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez kacha_a_a Pokaż wiadomość
ja uzywam z rossmanna http://i.pinger.pl/pgr284/133c823500...9/DSCF6630.jpg
Dają nawet radę, ale, chetnie dowiem się z jakich inne dziewczyny korzystają.

Bardzo fajnie też wychodzi gradient pokazany za pomocą pędzelka tu- https://www.youtube.com/watch?v=gzcLyOoFRy8

I jeszcze za pomocą gąbeczki, niestety nic nie mówią

https://www.youtube.com/watch?v=ymtyiJw1KE8
Tych właśnie szukałam za pierwszym razem, ale nie było :/ a używacie całych czy je jeszcze jakoś dodatkowo rozcinacie ?
Dziękuję jeszcze raz będzie trzeba poćwiczyć ;p

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016

Edytowane przez kizdaM
Czas edycji: 2014-07-01 o 19:10
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-01, 23:56   #464
Kasiorek_L
Raczkowanie

Cytat:
Ja tez kilka dni temu pierwszy raz usuwałam semilac kolor baza i top gelish . Top spiłowałam hybryda zmiękła pouzyciu płynu ale nie odchodził płatami tylko pozostaje w całosci usuwałam metalowym kopytkiem ale dosc lekko schodziło . Zastanawiam sie nad topem semilac czy mozecie cos o nim napisac , warty zakupu ?
Mi niestety do tej pory bazy z Semilaca nie udało się całkowicie rozpuścić acetonem. Kolor, owszem, pięknie się ściąga, ale cieniutka warstwa bazy zostaje, muszę ją później piłować lekko.

Co do topu, również posiadam, ale powiem szczerze, że nie jestem zachwycona. Po jakimś tyg żółknie i ma tendencję do kurczenia się w lampie. Zastanawiam się nad topem z Indigo i również cleanerem od nich, który ma za zadanie jeszcze bardziej wydobyć błysk pazurów
Stary 2014-07-01, 23:59   #465
Hexy
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez dodzinka24 Pokaż wiadomość
Wysłałam do Ciebie PW. (Tak mi się przynajmniej wydaje bo nic mi nie pokazało w wysłanychxD) Jakby nie doszło to daj znać.
Hexy jest offline  
Stary 2014-07-02, 02:54   #466
RosesAreRed
Moderatorka z pazurem

Cytat:
Tych właśnie szukałam za pierwszym razem, ale nie było :/ a używacie całych czy je jeszcze jakoś dodatkowo rozcinacie ?
Dziękuję jeszcze raz będzie trzeba poćwiczyć ;p
Nic nie tne. Uzywam calych
RosesAreRed jest offline  
Stary 2014-07-02, 07:42   #467
czuszka82
Moderator z pazurem

w sobotę pierwszy raz próbowałam ombre. Na szczęście na jednym paznokciu. Efekt niestety mi sie nie podoba. Robilam gąbeczkami tymi ktore ma Roses. Najpierw jedna warstwa bazowego koloru, do lampy, później cieniowanie drugim kolorem na gąbeczce i do lampy na kilka sekund po kazdym mazianiu. Gąbka wypiła mnóstwo hybrydy a efekt mnie nie powalił- cały czas było widac łączenie kolorow. Po poludniu wstawie fotke to same ocenicie. Pozostaje mi sprobowac cieniowac pedelkiem albo odpuscic ombre
Stary 2014-07-02, 08:28   #468
goldika
Zakorzenienie

a ja przychodzę z pochwałą dla bazy CZ
zmieniłam technikę nakładania i trzyma się 6 dzień bez żadnego zapowietrzenia. a wczoraj az 6h trzymałam ręce w detergentach (wielkie sprzątanie z ręcznym szorowaniem podłóg bez rękawiczek).
Teraz bazę nakładam w minimalnej ilości i wmasowuję ją jakby pędzelkiem w paznokieć.

Panna Młoda'13

goldika jest offline  
Stary 2014-07-02, 08:40   #469
calineczka99
Rozeznanie

Kładziecie hybrydę na akryl albo żel ? Na jakimś forum wyczytałam ze dziewczyny nie dają bazy tylko na akryl lub żel odrazu hybryda kolor. Wy też tak robicie ?
Stary 2014-07-02, 08:47   #470
goldika
Zakorzenienie

Cytat:
Kładziecie hybrydę na akryl albo żel ? Na jakimś forum wyczytałam ze dziewczyny nie dają bazy tylko na akryl lub żel odrazu hybryda kolor. Wy też tak robicie ?
kumpela tak właśnie robi swoim klientkom

Panna Młoda'13

goldika jest offline  
Stary 2014-07-02, 08:48   #471
kizdaM
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez goldika Pokaż wiadomość
a ja przychodzę z pochwałą dla bazy CZ
zmieniłam technikę nakładania i trzyma się 6 dzień bez żadnego zapowietrzenia. a wczoraj az 6h trzymałam ręce w detergentach (wielkie sprzątanie z ręcznym szorowaniem podłóg bez rękawiczek).
Teraz bazę nakładam w minimalnej ilości i wmasowuję ją jakby pędzelkiem w paznokieć.
Ja również używam bazy ( i topu) z CZ i jestem z nich zadowolona, malowałam paznokcie w poniedziałek, a potem w sobotę również cały dzień sprzątałam - rózne detergenty bez rękawiczek niestety, bo sprzątałam u brata - wyprowadzali się a sobie powyjeżdżali i nie było komu sprzątać to stwierdziłam, że pomogę :/ teraz mam mega suche ręce...ale paznokcie trzymały się bez zarzutu :P tylko ta wredna córeczka synowej mnie wku***** miała czelność powiedzieć, że nic nie jest sprzątnięte, myślałam, że wyjdę z siebie ( cały dzień sprzątania i to nie u siebie a ta takie teksty .. )
Sorki musiałam się wygadać tak pzy okazji

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-02, 08:53   #472
goldika
Zakorzenienie

Cytat:
Ja również używam bazy ( i topu) z CZ i jestem z nich zadowolona, malowałam paznokcie w poniedziałek, a potem w sobotę również cały dzień sprzątałam - rózne detergenty bez rękawiczek niestety, bo sprzątałam u brata - wyprowadzali się a sobie powyjeżdżali i nie było komu sprzątać to stwierdziłam, że pomogę :/ teraz mam mega suche ręce...ale paznokcie trzymały się bez zarzutu :P tylko ta wredna córeczka synowej mnie wku***** miała czelność powiedzieć, że nic nie jest sprzątnięte, myślałam, że wyjdę z siebie ( cały dzień sprzątania i to nie u siebie a ta takie teksty .. )
Sorki musiałam się wygadać tak pzy okazji
współczuję zołzy
ja sprzątałam mieszkanie ojca, który wyjechał na noc. Mam nadzieję, że doceni moje wysiłki

a jeszcze co do bazy CZ wcześniej kładłam jak lakier-kolor. Zwyczajną warstwę bez tego wmasowywania i wtedy powietrze podchodziło po ok 3dniach.

Panna Młoda'13

goldika jest offline  
Stary 2014-07-02, 09:08   #473
kizdaM
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez goldika Pokaż wiadomość
współczuję zołzy
ja sprzątałam mieszkanie ojca, który wyjechał na noc. Mam nadzieję, że doceni moje wysiłki

a jeszcze co do bazy CZ wcześniej kładłam jak lakier-kolor. Zwyczajną warstwę bez tego wmasowywania i wtedy powietrze podchodziło po ok 3dniach.
Nie wiem, ja nie mam takiego problemu..mże musisz dokładniej oczyścić płytkę paznokcia ? Ja malując pędzelkiem tak jakby dosuwam lakier do wału paznokcia, to też tak jakby wmasowuję :P

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-02, 09:09   #474
alanula
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez czuszka82 Pokaż wiadomość
w sobotę pierwszy raz próbowałam ombre. Na szczęście na jednym paznokciu. Efekt niestety mi sie nie podoba. Robilam gąbeczkami tymi ktore ma Roses. Najpierw jedna warstwa bazowego koloru, do lampy, później cieniowanie drugim kolorem na gąbeczce i do lampy na kilka sekund po kazdym mazianiu. Gąbka wypiła mnóstwo hybrydy a efekt mnie nie powalił- cały czas było widac łączenie kolorow. Po poludniu wstawie fotke to same ocenicie. Pozostaje mi sprobowac cieniowac pedelkiem albo odpuscic ombre

Co do ombre to moim sposobem na nie jest używanie gąbeczki ale do mycia do naczyń. Nie wchłania mocno lakieru a jak już wchłonie to cały lakier oddaje na paznokcie.
alanula jest offline  
Stary 2014-07-02, 09:54   #475
kizdaM
Zadomowienie

Chcę kupić sobie te pędzelki do ombre więc przy okazji zrobię większe zakupy
Te będą dobre ?
http://qms.com.pl/pl/p/Pedzel-Kolinski-nr-6/1415
Czy lepsze te
http://qms.com.pl/pl/p/Pedzel-Kolinski-nr-4/1414
A co możecie powiedzieć o cleanerze z Diamond Cosmetics, czy nie będzie się gryzł z topem z CZ ? Który jest odpowiedni ?
http://qms.com.pl/pl/p/-Nail-Cleaner-Melon-1000-ml/638
http://qms.com.pl/pl/p/Nail-Cleaner-Pure-1000-ml/1371
No i aceton (bo też czytałam, że nie kazdy aceton nadaje się do każdego lakieru)
http://qms.com.pl/pl/p/Aceton-kosmetyczny-1000-ml/737
Mam tylko top z CZ i używałam do tej pory cleanera z CZ
Może przy okazji zakupię szklany pilnik, mówiłyście, że jest lepszy od papierowego
http://qms.com.pl/pl/p/Pilnik-szklany-duzy/685
http://qms.com.pl/pl/p/Pilnik-szkalny-maly/684
No i najważniejsze, zakup lakierów (Semilac) teraz problem z wybraniem kolorów
Co możecie powiedzieć o
045- Electric Orange - dobrze kryje ?
Chciałabym jakiś czarny, bez żadnych błyszczących drobinek, zwykły czarny
Również myślę o granatowym, również bez żadnych błyszczacych drobinek.
Jeszcze musiałabym wybrać 3 kolory żeby skorzystać z oferty zestawu, ale jest ciężko :P może coś doradzicie ?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 20140702_095036.jpg (88,9 KB, 34 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg 20140702_095201.jpg (83,0 KB, 31 załadowań)

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-02, 10:23   #476
czuszka82
Moderator z pazurem

na forum.wzorki info dziewczyna pisala ze electric jest lekko transparentny. Daje go 2 warstwy ale na podkladzie bieli.
Stary 2014-07-02, 12:16   #477
201607111632
Konto usunięte

Cytat:
Ja tak robię
201607111632 jest offline  
Stary 2014-07-02, 14:58   #478
Domina
Zakorzenienie

Wstawiam moją paletkę estetiq. Może komuś pomoże . 107 jest jaśniejszy zdecydowanie od kolorku 26.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 10482245_774451632599658_245067229555868545_n.jpg (104,5 KB, 45 załadowań)
https://www.facebook.com/Wstazki/?fref=ts MOJE CUDEŃKA WSTĄŻKOWE
Domina jest offline  
Stary 2014-07-02, 15:21   #479
kizdaM
Zadomowienie

Cytat:
Chcę kupić sobie te pędzelki do ombre więc przy okazji zrobię większe zakupy
Te będą dobre ?
http://qms.com.pl/pl/p/Pedzel-Kolinski-nr-6/1415
Czy lepsze te
http://qms.com.pl/pl/p/Pedzel-Kolinski-nr-4/1414
A co możecie powiedzieć o cleanerze z Diamond Cosmetics, czy nie będzie się gryzł z topem z CZ ? Który jest odpowiedni ?
http://qms.com.pl/pl/p/-Nail-Cleaner-Melon-1000-ml/638
http://qms.com.pl/pl/p/Nail-Cleaner-Pure-1000-ml/1371
No i aceton (bo też czytałam, że nie kazdy aceton nadaje się do każdego lakieru)
http://qms.com.pl/pl/p/Aceton-kosmetyczny-1000-ml/737
Mam tylko top z CZ i używałam do tej pory cleanera z CZ
Może przy okazji zakupię szklany pilnik, mówiłyście, że jest lepszy od papierowego
http://qms.com.pl/pl/p/Pilnik-szklany-duzy/685
http://qms.com.pl/pl/p/Pilnik-szkalny-maly/684
No i najważniejsze, zakup lakierów (Semilac) teraz problem z wybraniem kolorów
Co możecie powiedzieć o
045- Electric Orange - dobrze kryje ?
Chciałabym jakiś czarny, bez żadnych błyszczących drobinek, zwykły czarny
Również myślę o granatowym, również bez żadnych błyszczacych drobinek.
Jeszcze musiałabym wybrać 3 kolory żeby skorzystać z oferty zestawu, ale jest ciężko :P może coś doradzicie ?
Może ktoś pomoże ?

Aparatka
Góra 16.11.2015
Dół 22.02.2016
kizdaM jest offline  
Stary 2014-07-02, 15:42   #480
dark01
Zakorzenienie

GG do dark01 Send a message via Skype™ to dark01

Na szybko,cleaner i aceton powinny być ok,zresztą marka tutaj nie ma az tak duzego znaczenia.Pilnik szklany nie jest lepszy tylko służy do czego innego....raczej na koniec po skróceniu paznokci i opiłowaniu kształtu pilnikiem papierowym wygładzasz krawędzie szklanym,piłując tylko w jednym kierunku domykasz łuski paznokcia...ale te po 3zł raczej nie są dobre,porządny pilnik szklany kosztuje dużo więcej.Pędzelki z linku wyglądają na fajne,ale nie są syntetyczne....zależy kto jakie lubi,do ombre jak w metodzie Indigo powinny się sprawdzić.

wizażowo&pazurkowo
dark01 jest offline  
Zamknij wątek

Tagi
hybryda, lakiery, ntn, paznokcie, pomocy, semilac, spn nails

Nowe wątki na forum Manicure hybrydowy

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości