Daty ważności półproduktów i ekstraktów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Analiza działania składników kosmetyków, ich skuteczności i wpływu na zdrowie. Również informacje na temat filtrów przeciwsłonecznych oraz kuracji kwasami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2014-12-05, 23:53   #1
zapaałka
Zakorzenienie

Daty ważności półproduktów i ekstraktów

Dziewczyny, nurtuje mnie sprawa dat ważności półproduktów, ekstraktów i innych cudów z biochemicznych sklepów. Które z nich można stosować po terminie przydatności, a które koniecznie należy wyrzucić? Przez jaki czas po przekroczeniu daty ważności zachowują swoje właściwości?

Przy ostatnim zamówieniu z mazideł dostałam produkty z bardzo krótkimi datami ważności (2-3 miesiące), jeszcze nie zdążyłam się zastanowić do czego ich użyć, a już są po terminie Po przeglądnięciu kuferka z dobrami trochę się tego uzbierało: EDTA, niacynamid, lecytyna sojowa hlb 7, bromelaina i papaina oraz d-panthenol, hydrolizat keratyny, kwas mlekowy, gliceryna roślinna, SLP. Co mogę bezpiecznie stosować, a czego lepiej się pozbyć? Wszystkie pojemniczki przechowuję w odpowiednich warunkach (szczelnie zamknięte, dodatkowo opakowane w woreczki strunowe, schowane w ciemnej, chłodnej szafie).

Edytowane przez zapaałka
Czas edycji: 2014-12-06 o 00:20
zapaałka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-08, 14:42   #2
kasiatoya
Rozeznanie

Dot.: Daty ważności półproduktów i ekstraktów

ja bym potraktowała jak jedzenie czyli jeśli jest krótko po terminie ale nie zmienił się zapach, konsystencja i nie uczula (trzeba sprawdzać) to użyłabym
może to trochę kontrowersyjne ale takie mam podejście
wszystko na wyczucie i z ogromną ostrożnością
kasiatoya jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 16:51   #3
geraldine2030
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Dziewczyny, nurtuje mnie sprawa dat ważności półproduktów, ekstraktów i innych cudów z biochemicznych sklepów. Które z nich można stosować po terminie przydatności, a które koniecznie należy wyrzucić? Przez jaki czas po przekroczeniu daty ważności zachowują swoje właściwości?

Przy ostatnim zamówieniu z mazideł dostałam produkty z bardzo krótkimi datami ważności (2-3 miesiące), jeszcze nie zdążyłam się zastanowić do czego ich użyć, a już są po terminie Po przeglądnięciu kuferka z dobrami trochę się tego uzbierało: EDTA, niacynamid, lecytyna sojowa hlb 7, bromelaina i papaina oraz d-panthenol, hydrolizat keratyny, kwas mlekowy, gliceryna roślinna, SLP. Co mogę bezpiecznie stosować, a czego lepiej się pozbyć? Wszystkie pojemniczki przechowuję w odpowiednich warunkach (szczelnie zamknięte, dodatkowo opakowane w woreczki strunowe, schowane w ciemnej, chłodnej szafie).
EDTA, niacynamid, bromelainę - możesz bez obaw używać Proszki zazwyczaj można bardzo długo przechować oczywiście w odpowiednich warunkach, szczególnie trzeba chronić przed wilgocią.

Pantenol, gliceryna i kwas mlekowy - to składniki samokonserwujące więc też nie ma strachu.

Keratyna to białka, które są podatne na zakażenia - byłabym ostrożna.

A co to jest SLP?
geraldine2030 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-14, 18:14   #4
zapaałka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez geraldine2030 Pokaż wiadomość
EDTA, niacynamid, bromelainę - możesz bez obaw używać Proszki zazwyczaj można bardzo długo przechować oczywiście w odpowiednich warunkach, szczególnie trzeba chronić przed wilgocią.

Pantenol, gliceryna i kwas mlekowy - to składniki samokonserwujące więc też nie ma strachu.

A co to jest SLP?
SLP to emulgator http://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/SLP/58

Dziękuję za odpowiedź Przy jednym, dwóch półproduktach nie zastanawiam się nad użyciem po terminie jednak przy takiej ilości jak teraz szkoda mi tego wszystkiego wyrzucać. Czytałam gdzieś kiedyś, że niesprzedane ekstrakty po terminie przydatności wysyła się na ponowne badania i często ponownie wracają do obiegu, jednak nie jestem w stanie dotrzeć do tego źródła ponownie Wiem też, że szczególnie w Polsce, wymagania co do dat ważności są bardzo zaostrzone i wiele produktów można używać jeszcze długo po ich upływie, jednak najbardziej martwię się EDTA i lecytyną, które kupiłam do serum z wit. C. Czy nie wpłyną one negatywnie na działanie antyoksydacyjne serum?
Stary 2015-01-10, 20:17   #5
geraldine2030
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
SLP to emulgator http://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/SLP/58

Dziękuję za odpowiedź Przy jednym, dwóch półproduktach nie zastanawiam się nad użyciem po terminie jednak przy takiej ilości jak teraz szkoda mi tego wszystkiego wyrzucać. Czytałam gdzieś kiedyś, że niesprzedane ekstrakty po terminie przydatności wysyła się na ponowne badania i często ponownie wracają do obiegu, jednak nie jestem w stanie dotrzeć do tego źródła ponownie Wiem też, że szczególnie w Polsce, wymagania co do dat ważności są bardzo zaostrzone i wiele produktów można używać jeszcze długo po ich upływie, jednak najbardziej martwię się EDTA i lecytyną, które kupiłam do serum z wit. C. Czy nie wpłyną one negatywnie na działanie antyoksydacyjne serum?

EDTA bym się nie martwiła , ale lecytyna jest podatna na utlenianie, więc raczej nie przechowywałabym jej zbyt długo po terminie.

SLP - nie znam tego emulgatora, najlepiej zapytaj sprzedawcę
geraldine2030 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-01, 23:49   #6
Kasiaasia2
Przyczajenie

Dziewczyny, nie wiem czy dobrze trafiłam, ale już nie wiem gdzie szukać!! posidam kilka kosmetyków marki AHAVA jednak nei mam pojęcia gdzie mogę odczytać zakodowaną datę ważności... Błagam pomóżcie..nie chcę ich wyrzucać do kosza za jakiś czas...
Kasiaasia2 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-03, 12:48   #7
alibera
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez geraldine2030 Pokaż wiadomość

A co to jest SLP?
Jestem dokładnie tego samego zdania. Może z wyjątkiem kwasu mlekowego, zauważyłam, że po miesiącu od daty ważności traci swoje właściwości, ale też nie zawsze trzymałam go w lodówce. I też zdarza mi się używać proszki po terminie ważności, ale już płynami jestem ostrożna, zależy co to za składnik.

Swoją drogą to tragedia z tymi terminami ważności, ja ostatnio dostałam z magicznego ogrodu produkty z datą ważności miesiąc do 1,5 miesiąca. Zdenerwowało mnie to. Takie produkty powinny być na wyprzedaży z obniżoną ceną. Bez przesady.
Warto pytać przed zakupem o daty ważności. Kiedyś jeden produkt w trakcie kupna miał 4 dni ważności, gdybym go kupiła dostałabym już produkt przeterminowany. Tak nie powinno być.
alibera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-03, 13:19   #8
zapaałka
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez alibera Pokaż wiadomość
Swoją drogą to tragedia z tymi terminami ważności, ja ostatnio dostałam z magicznego ogrodu produkty z datą ważności miesiąc do 1,5 miesiąca. Zdenerwowało mnie to. Takie produkty powinny być na wyprzedaży z obniżoną ceną. Bez przesady.
Warto pytać przed zakupem o daty ważności. Kiedyś jeden produkt w trakcie kupna miał 4 dni ważności, gdybym go kupiła dostałabym już produkt przeterminowany. Tak nie powinno być.
Dla mnie to w ogóle dziwne i nie do przyjęcia, żebym musiała jeszcze pisać maile i prosić się o wysłanie świeżych składników (z dłuższą datą ważności), ale obserwuję, że coraz częściej jest to konieczne Zgadzam się z Tobą, że takie półprodukty powinny być przeceniane, a już bezwzględnie wszystkie strony powinny podawać datę ważności danej partii, ewentualnie adnotację, kiedy dany produkt z 'natury' powinien być szybko wykorzystany. Póki co nie zawiodłam się tylko na ZSK, bo ich półprodukty mają naprawdę długie terminy ważności.
Stary 2016-01-04, 00:38   #9
kasiatoya
Rozeznanie

Ecospa przysłało mi ekstrakt jabłkowy który zamówiłam 3x10 ml z terminem przydatności jeszcze przez 3 tygodnie od zakupu. Kiedy napisałam do nich, że to trochę nie w porządku to bez problemu oddali mi pieniądze.
Ładnie się zachowali ale lekki niesmak pozostał.
kasiatoya jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości