Uczulenie na hybrydę - Strona 5 - Forum Wizaz.pl

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Wróć   Forum Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie > Manicure hybrydowy

Notka

Manicure hybrydowy Wszystko związane z manicure hybrydowym - porady, problemy, lakiery, techniki ozdabiania.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2015-07-10, 17:40   #121
catrisse
Przyczajenie

Dot.: Uczulenie na hybryde

Cytat:
Napisane przez catrisse Pokaż wiadomość
Rano wydawało mi się, że coś mnie mrowi, ale jak zajęłam się pracą i o tym nie myślałam, to przeszło. Póki co nie ma śladu uczulenia. Jutro ściągnę te dwa pomalowane paznokcie i nałożę inny kolor Semilaca na wszystkie paznokcie. Zobaczymy czy tym razem będzie sukces. Ogólnie jakbyście były zainteresowane to mam bardzo dużo zdjęć paznokci jak robiłam hybrydy na instagramie. Pierwsze uczulenie wyszło mi przy fiolecie (akurat nie mam zdjęcia). Link: instagram.com/catriss.e

Uaktualnienie: Nie kładłam jednak innego koloru Semilaca, ponieważ parę godzin po napisaniu tego komentarza, dostałam delikatnego uczulenia na jednym z pomalowanych paznokci. Stwierdziłam, że następnym razem pewnie znów dostanę uczulenie, a nie chcę ryzykować, to jest zbyt bolesne. Kupiłam swój pierwszy kolor z Shellaca i czekam na wysyłkę. Myślałam, że dzisiaj przyjdzie, ale jednak muszę czekać do poniedziałku. Dam znać jak zrobię paznokcie w całości Shellaciem. Mam nadzieję, że już całkiem pozbędę się tego uczulenia i będę mogła się cieszyć pięknymi paznokciami

Pozdrawiam Was kompanki w niedoli ;-)
catrisse jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-10, 18:19   #122
Magdutka
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez waaampirmona Pokaż wiadomość

Czyli też nowe Semilac kupiłaś i to one Cię uczuliły ?
Dobrze że zwróciłaś uwagę na pierwsze zmiany bo ja swoje zignorowałam a zmartwiłam się dopiero jak mi zsypało całe palce.
Ja mam Elocom od 3 dni ale szczerze to średnio pomaga
Tak jak pisałam - nie skojarzyłam tego w ogóle z hybrydami, tylko kupą kurzu związaną z remontem - wydawało mi się, ze to moje typowe atopowe zmiany, ale wyszły mi takie krostki jak na zdjęciu. I zbiega się to w czasie z wymianą topu i bazy na te "nowe".

JEśli miałaś duże zmiany to nie zejdzie na raz. Uwaga uwaga - polecam SOLARIUM, albo nawet na naświetlanie łapek w lampie UV. Promienie UV łagodzą objawy atopii. Jak miałam w gimnazjum obsypane takimi zmianami całe nogi to właśnie oprócz leków pomogło mi solarium. Obecnie można się w sumie opalać spokojnie na dworze bo upały

Ja jestem od 2 tygodni nafaszerowana lekami, pewnie dlatego mi tak mocno nie wyszło nic.
Magdutka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-10, 20:58   #123
Armika
Raczkowanie

Shellac nie dosyć że mnie nie uczula to również jest super jeśli chodzi o zdejmowanie. 10 min i wszystko zostaje na wacikach. Po prostu rewelacja. Semilac po 15 min musiałam jeszcze zdrapywaać i paznokcie ostro dostawały.
Armika jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-11, 11:01   #124
smallwomaninbigcity
Przyczajenie

niestety uczulenie raz pojawia się po chwili, raz po dwóch dniach. Shellac podobno nie uczula, też jestem ciekawa i też czekam na swoją przesyłkę.

---------- Dopisano o 10:01 ---------- Poprzedni post napisano o 09:58 ----------

dziewczyny, wczoraj z jedną z moich widzek znalazłyśmy artykuł, w którym była mowa o jednym ze składników bazy semilac, że jest bardzo silnym alergenem i dokładnie były opisane takie objawy, jak my mamy. Jednak teraz biorę się za sprzątanie więc dokładnie później przeczytam ten artykuł, wkleje wam linka, jest tam dużo chemicznych nazw więc muszę się skupić, ale pod wieczór dam wam znać.
smallwomaninbigcity jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-11, 16:12   #125
maarlin
Raczkowanie

Czekamy z niecierpliwością
maarlin jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-11, 23:18   #126
catrisse
Przyczajenie

O to czekam smallwomaninbigcity. Armika właśnie słyszałam, że dużo szybciej schodzi i nie niszczy przy tym paznokcia Cała przejęta czekam na poniedziałkową dostawę i zaraz po pracy (po 21) robię Shellaci

---------- Dopisano o 23:18 ---------- Poprzedni post napisano o 22:44 ----------

Ja mam wrażenie, że niektóre osoby nie rozumieją po co był założony ten wątek. Może wyjaśnię i skończą się głupie komentarze typu: jak ktoś jest uczulony na czekoladę to powinien jej nie jeść, a jak ktoś na hybrydę to jej nie używać... Otóż czekolada to czekolada, uczula kakaowiec no i nie da się tego jakoś zastąpić, bo to główny jej składnik. Hybryda ma o wiele bardziej rozbudowany skład i skoro jedna firma uczula, a druga nie to znaczy, że ta uczulająca firma ma jakiś alergenny składnik. A to nie znaczy, że wszystkie hybrydy są już przekreślone na amen i jak masz uczulenie na Semilac to już nigdy innej hybrydy nie możesz na palcach nosić.

Tutaj chodzi o to by: przestrzec, że coś takiego może wystąpić; służyć informacją dla tych którzy nie są pewni czemu im po hybrydach nagle puchną palce (wiele bym dała żeby rok temu mieć obecną wiedzę, bo zaoszczędziłabym sobie bólu i nerwów); spróbować dowiedzieć się jaki składnik może być alergenny i omijać go szerokim łukiem również w innych lakierach; znaleźć rozwiązanie dzięki, któremu będziemy mogły znów używać hybryd - dzięki Armice już wiemy, że dla niektórych z nas (mam nadzieję, że wszystkich) rozwiązaniem może być Shellac.

Komentarze, o których pisałam wcześniej, a które nic nie wnoszą nie powinny się tutaj znajdować, bo tylko irytują. Jak nie macie nic mądrego/pomocnego do napisania to po prostu nie piszcie. Dzięki!
Stary 2015-07-11, 23:50   #127
ziabkaa
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez waaampirmona Pokaż wiadomość
To żeby nie drapać to niby wiem tylko co z tego jak to samo się drapie :P A akurat przebijanie u mnie się sprawdziło, szczególnie przy tych największych. Płyn znikał i zmiany zaczynały przysychać.
A z tym Sally Hansen chodzi ci o ten do usuwania skórek ? ale to całe palce nim smarujesz czy jak ? I ni szkodzi ci to ? Przecież on przy dłuższym kontakcie potrafi wręcz rozpuścić skórki ^^

Chodzi mi o krem nawilżający skórki, cuticle massage cream (mały biały pojemniczek z morelową czy brzoskwiniową w zapachu zawartością) ma taką konsystencję, że "wchodzi" pomiędzy paznokieć a skórkę i utrzymuje się nawet po myciu rąk. U mnie się sprawdza świetnie

Edytowane przez ziabkaa
Czas edycji: 2015-07-11 o 23:54
ziabkaa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-12, 11:19   #128
smallwomaninbigcity
Przyczajenie

Czekam na odpowiedź, jednej z widzek bo niestety mam problem z tym artykułem, mój komputer na siłę próbuje go przetłumaczyć i tworzą się esy floresy. W każdym bądź razie jedna z was tu na wizażu podała skład bazy shellac, ktory otrzymała od producenta. Wpisałyśmy z tą dziewczyną w google pierwszy składnik i wyskoczył ten artykuł, więc może spróbujcie.
Baza Semilac - skład :
Urethane Acrylate oligomer
Hydroxyethyl methacrylate
Hydroxycyclohexyl phenyl ketone
Phemyl bis (2,4,6-trimethylbenzoyl) Phosphine oxide
Stary 2015-07-12, 12:24   #129
Armika
Raczkowanie

fragmenty tekstu o alergii na 1 składnik z listy Semilaca:
"Do tworzyw sztucznych silnie alergizujących kontaktowo należą epoksydy, żywice fenolowe (fenoplasty), aminoplasty i AKRYLANY. Są przyczyną ciężkich, rozległych, uporczywych, często rozsianych zmian wypryskowych skóry, powstających po krótkim okresie narażenia. Zwykle uczula formaldehyd uwalniający się ze środków apreterskich. Nadwrażliwość na akrylany powodują głównie monomery – pochodne kwasu akrylowego i kwasu metakrylowego. Związki chemiczne obecnie coraz częściej powodujące nadwrażliwość to epoksy akrylany, AKRYLANY URETANOWE oraz metakrylan 2-hydroksyetylu i dimetakrylan etylenoglikolu. Akrylany przenikają przez rękawiczki lateksowe. Pozazawodowo alergizują uczulają przede wszystkim protezy i mosty dentystyczne oraz sztuczne paznokcie."

---------- Dopisano o 12:24 ---------- Poprzedni post napisano o 12:18 ----------

W tym tekście mamy również o drugim składku Semilaca, obydwa silnie uczulające
Stary 2015-07-12, 15:44   #130
ilcias
Przyczajenie

Używam wszystkiego z tiftona i mam to samo ale tylko na dwóch palcach. Robię sobie hybrydy sama to mnie uczula, przedwczoraj robiłam koleżance a dzisiaj już mam uczulenie i znowu na tych dwóch palcach.. Więc musi być to wina albo cleanera albo jakiegoś składniku w lakierze
ilcias jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-12, 18:12   #131
smallwomaninbigcity
Przyczajenie

Akrylany powodują ciężkie zmiany wypryskowe skóry rąk, umiejscowione nie tylko na powierzchniach grzbietowych palców, ale również na opuszkach. W obrazie klinicznym obok zmian zapalnych obserwuje się nadmierne rogowacenie oraz głębokie pęknięcia i rozpadliny zrogowaciałego naskórka. Niekiedy towarzyszą im zmiany troficzne paznokci oraz zaburzenia czucia palców rąk (67). U osób narażonych na akrylany opisywano zapalenie spojówek oczu, śluzówek nosa, napady duszności oraz pokrzywkę

tu jest link do artykułu

http://alergia.org.pl/lek/index.php?...=235&Itemid=72

pytanie czy ten składnik -alergen, występuje tylko w semilacu czy w innych też.
Stary 2015-07-12, 22:31   #132
catrisse
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez smallwomaninbigcity Pokaż wiadomość
Akrylany powodują ciężkie zmiany wypryskowe skóry rąk, umiejscowione nie tylko na powierzchniach grzbietowych palców, ale również na opuszkach. W obrazie klinicznym obok zmian zapalnych obserwuje się nadmierne rogowacenie oraz głębokie pęknięcia i rozpadliny zrogowaciałego naskórka. Niekiedy towarzyszą im zmiany troficzne paznokci oraz zaburzenia czucia palców rąk (67). U osób narażonych na akrylany opisywano zapalenie spojówek oczu, śluzówek nosa, napady duszności oraz pokrzywkę

tu jest link do artykułu

Skład bazy i topu Shellac dla porównania:
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg image3.jpg (142,5 KB, 107 załadowań)
Stary 2015-07-13, 10:29   #133
smallwomaninbigcity
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez catrisse Pokaż wiadomość
Skład bazy i topu Shellac dla porównania:
super, później to prześledzę, możliwe że semilac ma tego składnika ponad normę i dlatego też, może uczulać. Oczywiście to są tylko moje przypuszczenia bo oczywiście producent, jakby to napisać, zbyt nie zabrzmiało zbyt wulgarnie ??? położył lachę na cały temat :/
Stary 2015-07-13, 15:02   #134
dominadudziak
Raczkowanie

lakiery hybrydowe to sama chemia, w każdej firmie znajdziecie coś co nei wpływa dobrze jak np. w shellacu octan butylu, ktory jest szkodliwy dla zdrowia i podrażnia blony śluzowe
dominadudziak jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-13, 18:06   #135
Olaszek
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez dominadudziak Pokaż wiadomość
lakiery hybrydowe to sama chemia, w każdej firmie znajdziecie coś co nei wpływa dobrze jak np. w shellacu octan butylu, ktory jest szkodliwy dla zdrowia i podrażnia blony śluzowe
Jak by podchodzić do tego tak jak napisałaś to trzeba by ze wszystkiego rezygnować, bo wszystko jest szkodliwe :P Wg mnie trzeba wybierać mniejsze zło. Można zrezygnować np z lampy UV przy wykonywaniu manicure hybrydowego, a także z używania acetonu do zmywania. Na rynku jest wiele lakierów, które dają podobne wykończenie do hybrydy a ich stosowanie nie niszczy nam tak płytki. Ja używam np <spam> i jestem zadowolona.

Edytowane przez czuszka82
Czas edycji: 2015-07-14 o 16:25
Olaszek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-13, 20:30   #136
Armika
Raczkowanie

[QUOTE=dominadudziak;52067 150]lakiery hybrydowe to sama chemia, w każdej firmie znajdziecie coś co nei wpływa dobrze jak np. w shellacu octan butylu, ktory jest szkodliwy dla zdrowia i podrażnia blony śluzowe [/QUOT

Nie przeczę, jednak mnie interesuje który nie będzie mnie uczulał a póki co Shellac mnie nie uczula, a że to chemia to oczywiste tyle że Semilac to chemia która uczula a Shellac nie!!! Więc sprawa jest prosta!
Stary 2015-07-13, 22:54   #137
Magdutka
Zadomowienie

Dziewczyny, ja dzisiaj położyłam bazę i top Semilaca z warstwą proszku akrylowego pomiędzy (bez koloru) i jak do tej pory nic mi nie wyskoczyło. Dam Wam znać co i jak jutro
Stary 2015-07-14, 03:42   #138
waaampirmona
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez Armika Pokaż wiadomość
Nie przeczę, jednak mnie interesuje który nie będzie mnie uczulał a póki co Shellac mnie nie uczula, a że to chemia to oczywiste tyle że Semilac to chemia która uczula a Shellac nie!!! Więc sprawa jest prosta!
A który to shellac bo jak wpisuję w allegro to różne mi wyskakują ..
O taki jak w załączniku ?
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg baza chin3.jpg (24,1 KB, 16 załadowań)
Stary 2015-07-14, 16:26   #139
czuszka82
Moderator z pazurem

Cytat:
Napisane przez Olaszek Pokaż wiadomość
Jak by podchodzić do tego tak jak napisałaś to trzeba by ze wszystkiego rezygnować, bo wszystko jest szkodliwe :P Wg mnie trzeba wybierać mniejsze zło. Można zrezygnować np z lampy UV przy wykonywaniu manicure hybrydowego, a także z używania acetonu do zmywania. Na rynku jest wiele lakierów, które dają podobne wykończenie do hybrydy a ich stosowanie nie niszczy nam tak płytki. Ja używam np <spam> i jestem zadowolona.
Ostatni raz proszę Cię o zaprzestanie reklamowania wiadomej marki lakierów. Jeśli reklama powtórzy się w następnych postach zostaniesz tymczasowo zablokowana.

Wątek odlewkowy: odlewamy hybrydy
czuszka82 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-15, 11:08   #140
Magdutka
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Magdutka Pokaż wiadomość
Dziewczyny, ja dzisiaj położyłam bazę i top Semilaca z warstwą proszku akrylowego pomiędzy (bez koloru) i jak do tej pory nic mi nie wyskoczyło. Dam Wam znać co i jak jutro
No i nie mam żadnych zmian. Może jak się z kolorem położy to wtedy zachodzi jakaś reakcja? Jedyne kuku jakie mam to za bardzo podpiłowany paznokieć z boku.
Stary 2015-07-15, 12:32   #141
catrisse
Przyczajenie

Zrobiłam paznokcie wczoraj po pracy - baza i top shellac + color coat shellac o nazwie Field Fox (przepiękny kolor ) i jak do tej pory (odpukać) nie mam żadnego uczulenia
Stary 2015-07-15, 15:32   #142
Armika
Raczkowanie

No i zostałam posądzona o reklamę Shellaca ))))))). Myślę, że chyba raczej ostrzegam przed Semilackiem, o Gelishu też pisałam raczej pozytywnie, się porobiło. )))))))
Stary 2015-07-15, 22:36   #143
gosiak4003
Raczkowanie

A któż Cię tak posądził? Bo jak widzę, to wszystkie dziewczęta tutaj o Shellacu piszą..
gosiak4003 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-16, 09:38   #144
Armika
Raczkowanie

zostałam zgłoszona do moderatora ))
Stary 2015-07-16, 14:45   #145
czuszka82
Moderator z pazurem

offtopy będę kasować!

Wątek odlewkowy: odlewamy hybrydy
czuszka82 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-16, 18:40   #146
Armika
Raczkowanie

Temat brzmi "uczulenie na hybrydę" moje wpisy to: Semilac mnie uczula, Shellac mnie nie uczula w którym miejscu moje wpisy są nie na temat bo nie łapię!

---------- Dopisano o 18:40 ---------- Poprzedni post napisano o 18:38 ----------

Aaaa, dodam jeszcze, że zarówno Shellac jak i Semilac to hybrydy .
Stary 2015-07-17, 00:22   #147
*mua*
Przyczajenie

Armika, wobec tego prawie wszystkie tutaj powinnysmy poleciec, jakis absurd Zreszta widzialam, ze to Olaszek cos rozrabia.

Ja juz ponad tydzien nosze hard milk z semilaca na bazie i topie shellac i nadal jest wszystko ok.

Ale sam semilac na poczatku tez byl ok, wiec przygasilam swoj entuzjazm, poczekamy, poprobujemy i zobaczymy

A propos tego alergennego skladnika: moze faktycznie w tym rzecz. DC mi przeciez odpisal, ze formula jako taka nie zostala zmieniona, natomiast proporcje skladnikow juz tak, to moze wlasnie w tym rzecz?
*mua* jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 03:31   #148
Victoriass
Przyczajenie

Unhappy Dot.: Uczulenie na hybryde

Cytat:
Napisane przez smallwomaninbigcity Pokaż wiadomość

tu jest link do artykułu

\
---------- Dopisano o 02:31 ---------- Poprzedni post napisano o 02:05 ----------

Witam piszę bo ma dosłownie takie objawy jak piszesz A mianowicie robiłam jakiś czas temu hybrydy (Semilac) i na następny dzień zaczęły mnie swędzieć palce i mi lekko spuchły, ale pomyślałam może skórki sobie za bardzo wycięłam dodam że nie robiłam tego pierwszy raz tylko esty z kolei bo robię sobie i siostrze.. u niej nic do tej pory nie wystąpiło za to u mnie tak.. a robimy już je od ponad roku, ale wracając do tematu to zareagowałam tak, że może rzeczywiście popełniłam jakiś błąd... no i zostawiłam w spokoju bo myślałam, że to ustanie, po 3 dniach tak też się stało.. wszystkie objawy ustały ( na pierwszy raz to mnie tylko palce swędziały i delikatnie spuchły oraz miałam małe bąbelki.) Przyszło ściąganie hybryd wszystko spoko zrobiłam siostrze, i nie było już czasu bo robiłyśmy wieczorem więc na drugi dzień, rano zrobiłam sobie, oczywiście wcześniej już cążki i wgl oczyściłam.. zdezynfekowałam jak zawsze i co? Pod wieczór zaczęły mnie piec palce, swędzieć i wgl mi spuchły strasznie nie mówiąc o tym już że na kciuku i wskazującym u obu rąk zbordowiały mi opuszki... od czego to ? u siostry nic podobnego się nie zdarzyło a u mnie jednak tak, były ładne jak to hybrydy więc szkoda mi było ich i myślałam, że to ustanie jak ostatnio, poza tym nie byłam pewna czy to od hybryd bo przecież siostra nic podobnego nie ma.. Dla upewnienia się wpisałam w Wyskoczyło mi to forum, więc poczytałam co nieco jak i też weszłam na yt żeby sprawdzić czy czegoś podobnego tam nie ma i spotkałam się z Pani filmikiem i pooglądałam i do tych rad z sudocremem się zastosowałam jak i wapnem... no i troszkę moje objawy mi ustały. Pić wapna nie przestawałam bo do końca chciałam wyleczyć sobie je. Kilka dni po znajoma prosiła bym jej zrobiła ale, że mam taki problem to założyłam rękawiczusie i jej zrobiłam, a w nocy to już nie mogłam nie dość że zasnąć to usiedzieć bo tak mnie piekły, swędziały palce że masakra :O wypiłam wapno i zasmarowałam masełkiem shea naturalnym kosmetycznym i poszłam spać ale to nic nie dało na drugi dzień było to samo a już dwa dni po zaczęły i się robić bąbelki z wodą na opuszkach i wgl, a co za tym idzie zaczęły mi pękach skórki i tak jak pani pisze rogowacenie naskórka mam jak i zaburzenia czucia palców :O nie wiem co robić :O jestem przerażona nie dość że palce wyglądają paskudnie aż wstyd, bolą to jeszcze mam taką zrogowaciałą skórkę że nie czuję pod tymi palcami nic (najwięcej to ucierpiały na tym kciuki i wskazujące ) jeśli ma Pani jakoś sposób na to to proszę pisać bo nie wiem co już mam robić bardzo proszę o odpowiedź
Ps. Dla ulżenia sobie zalałam do miseczki siemię lniane i później dolałam oleju lnianego i powiem Wam że jeśli macie taki problem to dobrze to nawilża dłonie a mnie dodatkowo pomogło w tych otwartych rankach gdzie było widać mięsko opuszków (nie wiem jak to opisać) w każdym bądź razie złagodziło troszkę

Edytowane przez Victoriass
Czas edycji: 2015-07-17 o 03:35
Victoriass jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 09:55   #149
dominadudziak
Raczkowanie

lateksowe rękawiczki? brawo, rękawiczki jednorazowe również uczulają i to nie mało
dominadudziak jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2015-07-17, 10:04   #150
BeettyB
Przyczajenie

dziewczyny, a czy któraś z Was była u dermatologa? Bo w sumie warto byłoby zapytać kompetentną osobę, o co chodzi z tymi uczuleniami na hybrydę? Może to jakiś składnik hybryd połączony z czymś innym uczula? Dajcie proszę znać, jeśli jesteście po takiej wizycie
BeettyB jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
hybryda, lampa uv, paznokcie hybrydowe, semilac, uczulenie

Nowe wątki na forum Manicure hybrydowy

Ten wątek obecnie przeglądają: 2 (0 użytkowników i 2 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości