Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Mama z klasą

Notka

Mama z klasą Blaski i cienie macierzyństwa

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2005-12-25, 09:56   #1
Dorixx
Zadomowienie

Pisanie -lustrzanym odbiciem.

bardzo zależy mi na linkach albo Waszych własnych doświadczeniach z takim właśnie pisaniem. Moje dziecko nieswiadomie pisze właśnie cyfry i litery , które są właśnie takim odbiciem. Gdy go upomne, pisze poprawnie, gdy się zapomni "przestawia" sie na swój styl pisma, które tylko w lusterku można odczytać.Bardzo to dziwne bo w rodzinie nie było takiego przypadku. synek ma 6 lat i za rok zerówka i tak na zapas sie obawiam czy to później nie będzie problemem...
Stary 2005-12-25, 11:45   #2
bemolka
Zakorzenienie

Dot.: Pisanie -lustrzanym odbiciem.

leworęczne tak? to prawie że normalka
w szkole moze miec problemy, różni bywają nauczyciele, ale potem jak dorośnie to taki styl pisania strasznie fajna rzecz bo jednak nie kazdy tak potrafi
ps masz zdolnego synka - jak daVinci on tez tak pisał
bemolka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-25, 11:47   #3
Dorixx
Zadomowienie

zgadza sie leworęczny
Stary 2005-12-25, 11:57   #4
bemolka
Zakorzenienie

haha mój szósty zmysł
sama jestem leworęczna więc "problem" znam na własnej skórze. a tym lustrzanym pismem pisze od prawej do lewej czy normalnie z lewej do prawej?
ja na przykład nigdy sama z siebie tak nie pisałam, dopiero później sie wyćwiczyłam dla checy, ale juz mój brat - tez lewusek - przestawiał literki brzuszkami, np b -> d bo nie widział co pisze i tak było mu łatwiej. no bo niestety pisząc lewą nie widzi sie co sie pisze dlatego też czasem literki są tez strasznie nachylone, albo sam zeszyt pod jakims kosmicznym kątem i łapki wiecznie brudne, stalówki piór szybko łamane
a co pisma odwróconego, skoro dopiero co sam uczy sie pisać, trzeba go pilnować by pisał normalnie, a jak podrośnie to hulaj dusza
Stary 2005-12-25, 14:23   #5
Dorixx
Zadomowienie

tak, odwraca brzuszki literek, i najczęściej zaczyna pisać od prawej strony zeszytu do lewej .... niepowiem bo bardzo mnie to na poczatku zmartwiło, skąd w małej główce takie pomysły powstają. Dziękuje, że napisałaś, teraz wiem już że to przez tą leworeczność. Ech ileż pracy mnie teraz bedzie czekało, żeby poprawnie pisał
Stary 2005-12-25, 14:53   #6
bemolka
Zakorzenienie

a jak z nożyczkami - radzi sobie? dla mnie to masakra coś wyciąc w lewej ręce, nożyczki dla was - prawusów - są cholernie niewygodne i nie tną!
nie wiem czy to jest faktycznie dobre - tylko o tym słyszałam - ale są specjalne zeszyty dla leworęcznych, które mają leko pochhyloną linię i w ten sposób widać co się pisze. są też nożyczki, długopisy niebrudzące...
może warto kupić jakie stakie drobiazgi do przedszkola czy szkoły, co mu ułatwią pracę.
że też za moich czasów nie było takich bajerów możesz zerknąc na stronę www.leworeczni.pl tam jest sklep z bajerami dla nas, wybrancow
tylko tu też trzeba z umiarem, żeby nie zrobić z dziecka "kaleki" - kupić tylko to co naprawdę sprawia trudność - nozyczki, zeszycik żeby nie siedział jakos krzywo czy zeszytem nie kręcił, niebrudzący długopis jesli brudne rączki są uciążliwe itp. Ale np taka linijka czy segregator to już, że tak powiem, głupota jak przysłowiowy kubek dla leworęcznych
Stary 2005-12-25, 15:28   #7
Dorixx
Zadomowienie

wycina narazie "jakoś" czyli raz prawą raz lewą-z przewagą lewej ręki jednak.
z leworęczni pl rzeczywiście możnaby mu o nożyczkach czy długopisach jakichś pomyśleć. Zastanawiam sie jednak, czy przez to ułatwianie z dziecka -kaleki się nie zrobi, a ten portfel to już przegięcie
Stary 2005-12-25, 15:40   #8
bemolka
Zakorzenienie

to tu juz powinien wypowiedzieć się ktos calkowicie leworęczny, bo ja przewaznie tylko pisze lewą.
ale przyznam że gdybym była całkowicie leworęczna to bym sobie takie nozyczki sprawiła - spróbuj sama cos wyciąc lewą ręką - , zeszytu nie bo jakos przetrwałam bez tego typu udogodnień, długopis i brudne ręce tez mnie zawsze wkurzaly, ale przeżyc sie da, najgorzej było ze zwykłym piórem, po kilku złamanych stalówkach nauczycielka sie zlitowała i pozoliła mi pisac kulkowym - i znów rece brudne niemiłosiernie i rozmazane lekko litery.
jedyne co mam z takich udogodnień to obieraczka do warzyw (ma ruchomą głowice wiec i dla lewych i prawych dobra)
myśle że wszystko zalezy tez od psychiki i podejścia dziecka, jednego te drobne "problemy" mogą zniechęcac do nauki a innemu nie będą przeszkadzac...

tak na marginesie.. dla moich rodziców najgorszym koszmarem bylo nie nauczenie mnie pisać, a wiązac sznurowadła. nijak nie potrafili mi pokazac jak sie to robi na lewą reke i dłuuugo miałam butki na rzepy
Stary 2005-12-25, 17:25   #9
Dorixx
Zadomowienie

Uświadomiłas mi właśnie dlaczego nie mogę nauczyć od dłuższego czasu wiązac sznurówek mojego synka... do przedszkola tylko pójdzie w butach na rzepy bo innych sam sobie nie zawiąże a sam nie chce zeby mu pani na spacer pomagała zasznurować buty....
Stary 2005-12-27, 10:56   #10
shachownica
Zakorzenienie

ja bym zainwestowała jednak w ten długopis, bo jak sięgnę pamięcią wstecz, zresztą i teraz to jest coś co mi naprawdę przeszkadza, nie znoszę mieć takich uświnonych palców no i ciężko to zmyć, nie wspominając o bólu nadgarstka po tym jak kombinuje jakby tu ustawić długopis, żeby się nie rozmazywało.
a cała reszta jest do przejścia ja używam nożyczek prawą ręką i nie umiem używać do tego lewej, buty też potrafię sznurować i nauczyłam się tego wtedy kiedy rodzina już się poddała po prostu wybierałam najwygodniejsze rozwiązania, bo jako dziecko byłam ortodoksyjnie leworęczna i na szczęście ani rodzice, ani szkoła nie próbowali mnie 'prostować' także nie martw się i pozwól synkowi dochodzić do pewnych rozwiązań samemu, tylko tego pisania bym pilnowała, bo może potem mieć problemy z rozróżnianiem liter, ale na to jest rada, niech dużo sam czyta to mu się wzrokowo utrwali. pozdrawiam

twory i potwory

shachownica jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-27, 19:31   #11
Boz
Zadomowienie

Dzieci leworęczne wymagają innego sposobu trzymania ołówka ( najpierw uczymy się pisać ołówkiem a dopiero potem długopisem, ołówek uczy odpowiedniego nacisku na kartkę). W okresie przedszkolnym i zerówkowym należy zwrócić uwagę na wiele czynników, które dla dzieci praworęcznych są zwykle naturalne np :
1. rysowanie kółek od góry w lewą stronę ( zgodnie z sposobem pisania liter)
2. pisania od lewej do prawej,
3. liczenia od lewej do prawej.
4 staraj się aby wszystkie sekwencyjne układanek układał w tą stronę
5. prawidłowe trzymanie ołówka w czasie pisania (pismo lekko pochylne, ręka poniżej linii pisania) osoby leworęczne nie widzą co piszą wyginają więc nadgarstek w taki sposób że pismo jest poniżej ręki piszącej , co powoduje zbyt duży skurcz w stawie nadgarstkowym, i powoduje wolniejsze tempo pisania i większą męczliwość w młodszym wieku szkolnym.
Radziłabym zainwestować w nożyczki, wycinanie wymaga precyzji i po co dziecku utrudniać ( zresztą proszę spróbować wycinać nożyczkami dla leworęcznych to naprawdę koszmar). Dobrze by było sprawdzić u specjalisty (psychologa) lateralizację czy syn ma lateralizację jednostronną (szczególnie ważne jest oko i ręka) czy może jest to lateralizacja skrzyżowana. W skrzyżowanej mogą pojawić się również inne problemy. Nie chcę straszyć przy dzieciach leworęcznych musimy po prostu zwracać bardziej uwagę na szczegóły, dobrze robić to w wieku przedszkolnym by nie utrwalać złych nawyków.
A może kupić jakąś literaturę fachową np. Marii Bogdanowicz. Powodzenia w pracy
Acha pismo lustrzane jest dość często spotykane u dzieci leworęcznych, jest dla nich bardziej naturalne, wygląda to ciekawie nie jest jedna przyjęte w społeczeństwie Może szkoda
Boz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-27, 20:10   #12
Dorixx
Zadomowienie

Boz bardzo dziękuję za fachowe porady
myślę teraz , że dobrze zrobiłam zwracając na to uwagę wcześniej, moze unikniemy trochę kłopotów w zerówce dzięki temu.

pozdrawiam
Stary 2009-08-17, 12:02   #13
mankutka
Raczkowanie

Temat dość archiwalny, ale może warto go odświeżyć, ze względu na zbliżającą się wielkimi krokami szkołę.

Jak już pisano wyżej pisanie lustrzanym odbiciem jest często spotykane u dzieci leworęcznych podobnie jak zamiana literek. U jednych jest to częstsze u innych rzadsze.
Zwracajmy uwagę na to jak pisze nasze dziecko, bo łatwiej nauczyć od nowa niż oduczyć złych nawyków.
Jak pisze Boz pozycja ciała jest bardzo ważna. Dziś już wiadomo, że zła pozycja jaką dziecko leworęczne często przyjmuje przy pisanie nie tylko powoduje ból ręki, ale utrwalona może prowadzić do problemów z kręgosłupem, zwyrodnień stawów, które widoczne będą dopiero w późniejszym wieku.
A kiedy ćwiczenie poprawnego pisania zaczyna dziecko męczyć, warto przerwać na parę zabaw. W wieku przedszkolnym te same zabawy ćwiczą ruchy związane z pisaniem, wyrabiają pewne nawyki. Do takich zabaw należy:
rysowanie na pisaku, w powietrzu
lepienie z plasteliny literek i pisanie nimi własnego imienia
rysowanie w powietrzu kół, okręgów, linii poziomych i pionowych i inne.
Stary 2009-08-17, 17:00   #14
anja00
Raczkowanie

Tak może wtrącę, że ja również bez problemu piszę lustrzanym odbiciem (nie uczyłam się - nawet nie pamiętam kiedy to zauważyłam) ...a jestem w 1oo% praworęczna... ale ja już stara jestem
anja00 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Mama z klasą

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości