Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Forum poświęcone tylko i wyłącznie zdrowemu odżywianiu, dietom i suplementacji.
Tutaj dyskutujemy tylko o zdrowym odżywianiu, gdzie wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa omawianych diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal. Diety poniżej 1000 kcal mogą być opisywane jedynie w Krzywym Zwierciadle.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2005-12-29, 15:26   #1
Lizzie:*
Raczkowanie

Stewia-niskokaloryczna słodycz

Stewia jest roslina, która zastępuje cukier, bardzo słodka i niemal bez kalorii. Cytuję " Jedna łyżeczka skruszonych liści wystarcza do posłodzenia litra herbaty.Stewia nie posiada żadnych wartości kalorycznych,mozna ją stosować do wypieków i marynat, ma też właściwości lecznicze." jest 300 razy słodsza od cukru, w naturalnych warunkach nie występuje w Polsce, ewentualnie można ją uprawiać w doniczce lub w ogrodzie. Istnieje wiele gatunków Stewii,lecz tylko Stevia Rebaudiana Bertoni. Jest mało znana w Polsce, a szkoda Może jak znajdę gdzieś w sklepie nasiona, to posadzę w doniczce, chociaż myślę że niełatwo będzie ją kupić .
Lizzie:* jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-29, 15:28   #2
Raczkowanie

Dot.: Stewia-niskokaloryczna słodycz

znalazłam to : http://stevia.webpark.pl/
Stary 2005-12-31, 02:43   #3
Szymon
Przyczajenie

GG do Szymon

Ciekawa roslinka - przydalaby sie zwlaszcza w okresach dietki niskoweglowodanowej!
Hmm... pierwszy raz o niej w ogole slysze! Nie da sie gdzies kupic "gotowej do stosowania"? Bo osobiscie nie chcialoby mi sie bawic w ten sadzonki oferowane chocby na tej stronce co podalas ! No, ale dziekuje za linka !!
& sOuL
FITNESS STYLE
Szymon jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-01, 19:37   #4
Raczkowanie

Cytat:
Ciekawa roslinka - przydalaby sie zwlaszcza w okresach dietki niskoweglowodanowej!
Hmm... pierwszy raz o niej w ogole slysze! Nie da sie gdzies kupic "gotowej do stosowania"? Bo osobiscie nie chcialoby mi sie bawic w ten sadzonki oferowane chocby na tej stronce co podalas ! No, ale dziekuje za linka !!
proszę tylko dziwię się że tak mało osób jest zainteresowanych, bo to przecież cudowna informacja dla osób lubiących wszystko, co słodkie, tym bardziej że ta stewia prawie nie ma kalorii . Z tego co wyczytałam to można ją kupić tylko w październiku http://stevia.webpark.pl/#oplata --> susz

Możliwe że bedzie w sklepach ze zdrową żywnością, ale podobno jest prawie nieznana w Polsce, to nie wiem.
Stary 2006-01-02, 14:48   #5
mao_lao
Raczkowanie

Wpisy w blogu: 1

No a 280 zł za kilogram troszkę niestety nadwątla świnkę-skarbonkę
mao_lao jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-02, 20:00   #6
Szymon
Przyczajenie

GG do Szymon

Cytat:
Napisane przez Lizzie:*
proszę tylko dziwię się że tak mało osób jest zainteresowanych, bo to przecież cudowna informacja dla osób lubiących wszystko, co słodkie, tym bardziej że ta stewia prawie nie ma kalorii . Z tego co wyczytałam to można ją kupić tylko w październiku http://stevia.webpark.pl/#oplata --> susz

Możliwe że bedzie w sklepach ze zdrową żywnością, ale podobno jest prawie nieznana w Polsce, to nie wiem.
Do pazdziernika to troche czasu niestety zostalo... Chociaz wyprobowalbym sobie ta stewie... bo na dluza mete to raczej sie nie oplaca chocby ze wzgledow finansowych. Tak jak zauwazyla mao_lao 1kg stewii to koszt 280 zl. ... sporo :P. Wiec nie ma sie tez za bardzo co dziwic, ze stosowanie tej roslinki jest malo znane w Polsce.
Popytam sie w sklepach ze zdrowa zywnoscia w moim miescie, zobaczymy, moze akurat gdzies bedzie .
& sOuL
FITNESS STYLE
Szymon jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-02, 20:06   #7
Raczkowanie

Cytat:
No a 280 zł za kilogram troszkę niestety nadwątla świnkę-skarbonkę
racja, jest droga, ale przy własnej hodowli na pewno wyjdzie taniej, tylko trzeba być cierpliwym . Tylko najpierw trzeba gdzieś znależć nasiona.
Kiedyś była na Allegro.
Stary 2009-02-05, 20:33   #8
gwas
Przyczajenie

Z tego co wypróbowałem z nasion to stewia bardzo słabiutko wyrasta, lepiej od razy kupic szadzonki , u mnie to rośnie spokojnie w ogródku juz 3 rok . Fajne i co ciekawe własna stewia ususzona jest wręcz za słodka , trzba zaparzać i dopiero rozcieńczona jest OK ale super sa do żucia świeże liście.
pozdrawiam GW
gwas jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-08, 18:00   #9
shockwaves
Wtajemniczenie

Xylitol (albo Ksylitol) też jest niezły- jego IG wynosi 9 a 100g ma około 200kcal, podobno jest zdrowy, o wiele zdrowszy niż cukier... można go dostać w marketach, ale niestety 250g kosztuje ok 20zł. Tak więc kilogram to wydatek 80zł- pewnie dlatego podobnie jak Stevia jest mało znany.
shockwaves jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-09, 08:02   #10
bassienkaw
Zakorzenienie

Smaczny profil bassienkaw
Smaczne przepisy1

http://allegro.pl/item551574019_stev..._kapsulek.html tutaj znalazlam kapsulki 650szt stewii za 60zł...

a tu 100g suszu, i to niedrogo bo 8,99
http://allegro.pl/item544438455_stev..._aspartam.html

90 - 86 - 82- 78 - 74 - 70 -66 -61 - 60

Moja historia odchudzania

mikroREKLAMA
Mój blog kulinarny!
W większości zdrowo, lekko, smacznie! Pomysły kulinarne w czasie diety!

Ta reklama pokazywana jest pod 12 812 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
bassienkaw jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-18, 22:43   #11
nimfawodna83
Raczkowanie

Stevia 300 razy slodsza od cukru, a zero kalorii!!

Wlasnie sie dowiedzialam o roslinie, ktora jest 300 razy slodsza od cukru i nie ma wogole kalorii. Jest wiec bardzo skondensowana, ale nie ma zadnych negatywnych wlasciciowsci dla organizmu. Mysle ze to bedzie przyszlosc i ulatwi zycie ludziom chorym na cukrzyce, czy chcacym schudnac. Mozna ja narazie dostac tylko w necie, bo w Europie nie ejst ogolnie dostepna. Trzebaby poszperwac w internecie, ale mysle ze warto!

Artykol z Wiadomości Zielarskich 3/2000

Stevia rebaudiana - źródłem naturalnych substancji słodzących

W poszukiwaniu zastępczych środków słodzących, wskazanych zwłaszcza dla osób otyłych oraz chorych na cukrzycę, coraz większą uwagę zwraca się na pozyskiwanie ich ze świata roślinnego. Do znanych nam roślin zawierających związki słodzące należy lukrecja gładka Glycyrrhiza glabra. Zawarta w jej korzeniu glicyryzyna (12%) należąca do saponin triterpenowych jest 50-100 razy słodsza od sacharozy.
Z roślin pochodzących z innych stref klimatycznych bogatych w substancje słodzące należy wymienić:

- gwinejską Dioscoreophyllum cumminsi, której nasiona zawierają monelinę 300 razy słodszą od sacharozy;
- afrykańską Pentadiplandra brazeana, ze związkiem pentadyną 300 razy słodszym od sacharozy;
- występującą w Malezji i Wietnamie Curculigo latifolia, zawierającą w owocach kurkulinę 900 razy słodszą od sacharozy;
- z chińskiej prowincji Yunan Capparis masakai, zawierającą w owocach mabilinę, słodszą 375 razy od sacharozy.
Ostatnio dużą uwagę, zwłaszcza w Japonii i krajach południowoamerykańskich poświęca się roślinie Stevia rebaudiana Bertom z rodziny Asteraceae, pochodzącej z Brazylii i Paragwaju. Jest to krzew osiągający wysokość ok. 80 cm, obejmujący obecnie swym zasięgiem obszar od południowo-zachodnich granic USA do pólnocnej Argentyny poprzez Meksyk, Andy i górskie regiony Brazylii. W Ameryce znanych jest ponad 80 gatunków z rodzaju Stevia, ale szacuje się, że na całym obszarze występowania jest ich ok. 150-300.
Stevia rebaudiana znana jest jako Caa-che i Azuca-caa, co znaczy "słodka roślina". Surowcem zawierającym związki słodzące są liście. Pierwszy, który opisał tę roślinę i prowadził badania nad wyizolowaniem z niej rozpuszczalnych w wodzie związków słodzących, był Bertoni. Następnie zajęli się nią Rasenach i Dietrich. Ten ostatni wyizolował z niej dwa związki "słodzące", z których jeden nazwany został stewiną, a po dalszych badaniach chemicznych - stewiozydem.
Wiele uwagi stewiozydom poświęcili naukowcy Narodowego Instytutu Chorób Metabolicznych przy Uniwersytecie w Betsaidzie (Maryland) oraz grupa badaczy japońskich Uniwersytetu w Hiroszimie i Hokkaido. Efektem tych badań było wyodrębnienie kilku innych glikozydów diterpenowych, a wśród nich rebaudozydu A jednego z ważniejszych i najsłodszych, o przyjemnym smaku. W liściach zidentyfikowano ponadto sterole, taniny, olejki eteryczne zawierające m.in. limonen, geraniol, pinen i terpen.
Stosowanie stewiozydów oraz ekstraktów z liści jako substancji słodzących było od dawna praktykowane w Paragwaju. Stevia rebaudiana nazywana w Paragwaju "słodkim zielem paragwajskim" używana była przez różne plemiona tubylcze jeszcze przed kolonizacją hiszpańską (XVII w.). Wywarem z liści słodzono różne napoje, m.in. herbatę "mate" i kawę. Wywar z liści, kwiatów i młodych sproszkowanych gałązek zalecano także w cukrzycy. Stosuje się go po dziś dzień, parząc w wodzie sproszkowany surowiec przez kilkanaście minut. Inną formą jest koncentrat w postaci syropu używany jako słodzik.
Stewiozydy i czyste ekstrakty z liści Stevia rebaudiana są szczególnie popularne i chętnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym w Japonii. Dosładza się nimi konserwy w zalewie octowej, pasztety mięsne i rybne, sos sojowy, "pastę" fasolową, napoje owocowe, lody, gumy do żucia. Znajduje to wyraz w dużym zainteresowaniu jej uprawą w miejscowych warunkach, dokąd sprowadzono ją w 1971 r. z Paragwaju. Niewystarczającą podaż upraw krajowych pokrywa import z południowej Korei, Tajwanu i innych południowo-wschodnich krajów azjatyckich. Według szacunków zużycie liści Stevia rebaudiana do produkcji stewiozydów i ekstraktów oraz słodzików zastępujących cukier wynosiło 700-1000 t (sucha masa) w 1979 r. i 1500-2000 t w 1991 r.
Stewiozydy charakteryzują się dużą stabilnością w odniesieniu do pH i temperatury. Mają delikatny smak, podobną do sacharyny zdolność słodzącą, nie fermentują i nie żółkną pod wpływem ogrzewania.
Czysty stewiozyd (93-95%) ma trwały gorzkawy lub ściągający smak, przy czym wraz ze zmniejszeniem czystości związku staje się on mniej przyjemny. Jest jednak lepszy niż glicyryzyny, sacharyny i innych substancji słodzących, np. aspartamu, cyklamatu sodowego. Organoleptyczne porównanie wykazało, że czysty stewiozyd jest 300 razy słodszy od sacharozy w stężeniu 0,4%, 150 razy od sacharozy 4% i 100 razy od sacharozy 10%.
Grupą odpowiedzialną za właściwości słodzące są sacharydy z C-13 i C-19 oraz grupa ezometylenów z C-17. W efekcie próby nad likwidacją posmaku, jaki zostaje po stewiozydzie, wykazały, że jego organoleptyczną jakość poprawiały w malejącej kolejności: sacharoza, glukoza, fruktoza, cukier inwertowany i sacharyna. Dodatek kwasu octowego, cytrynowego oraz chlorku sodu nie powodował żadnych efektów. Korzystnie wpływało także dodanie aminokwasów, peptydów, soli zasadowych kwasów organicznych i nieorganicznych, gum i glukolaktonów. Niektóre patenty japońskie uwzględniają dodatek sacharozy lub fruktozy, co poprawia nie tylko smak substancji słodzących ze Stevia rebaudiana, ale nadaje drinkom i innym napojom świeżości, a w wyrobach tytoniowych podnosi aromat.
Badano także toksyczność surowca i jego wpływ na procesy metaboliczne organizmu, reprodukcję itp. Eksperymenty przeprowadzone na szczurach karmionych paszą z dodatkiem stewiozydów w ilości 0,28%, 1,40% i 7% nie wykazały ich ujemnego wpływu na płodność, przebieg ciąży i zdrowotność młodych.
Stwierdzono pewien wpływ stewiozydów na przemianę węglowodanów. Pierwsze badania w tym zakresie wykonane w Paragwaju wykazały, że po podaniu wodnego ekstraktu z suszonych liści (bez określenia dawki) u 25 dorosłych osób nastąpiło po 6-8 godzinach zmniejszenie poziomu glukozy we krwi o 35,2% w stosunku do stanu wyjściowego.
Okazało się także, że Stevia rebaudiana ma właściwości przeciwbakteryjne. Z wydzielonych chromatograficznie 8 niezidentyfikowanych związków zawartych w ekstraktach z liści, 2 okazały się aktywne przeciwko różnym szczepom bakterii, szczególnie Pseudomonas aeruginosa i Proteus vulgaris. Pozostale miały właściwości słodzące, a tylko nieznaczną aktywność bakteriostatyczną.
Zaletą stewiozydów jest ograniczanie próchnicy zębów powodowanej przez Streptococcus mutans. Dlatego warto zastąpić nimi popularne cukry (glukoza, fruktoza) w różnych preparatach doustnych (pasty do zębów, płukanki).
Stewiozydy nie mają większego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Miesięczny okres picia herbaty z liści Stevia rebaudiana przez 18 osób w wieku 18-40 lat nie spowodował znaczących zmian. Stwierdzono jedynie nieznaczne (9,5%) obniżenie ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego. Badania laboratoryjne przeprowadzone w krajach Ameryki Południowej wykazały, że stewiozydy mają pewną aktywność w niektórych procesach fizjologicznych, jednak dane z literatury na ten temat są dosyć skromne.
nimfawodna83 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 17:26   #12
garden_d
Zakorzenienie

Dot.: Stevia 300 razy slodsza od cukru, a zero kalorii!!

bardzo ciekawe
I was bitten... must have been the devil.
red mosquito

Studentka dietetyki
garden_d jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 19:35   #13
Papillon
Rozeznanie

Mój znajomy chory na cukrzycę to "je" (XDDD)...podobno dobreee...
Papillon jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-19, 20:05   #14
andzya
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Papillon Pokaż wiadomość
Mój znajomy chory na cukrzycę to "je" (XDDD)...podobno dobreee...
jak sie jest chorym na cukrzyce, to jedzenie slodzikow jest nawet wskazane
Stary 2009-02-20, 09:36   #15
garden_d
Zakorzenienie

Myślę nad zakupem nasionek w niedługim czasie Jestem ciekawa, oby tylko wyrosło
I was bitten... must have been the devil.
red mosquito

Studentka dietetyki
garden_d jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-24, 14:00   #16
SourTimes
Przyczajenie

Stewia jest już używana do słodzenia m.in. Pepsi i Coca-Coli w Stanach. Jest szansa, że niedługo stewia zostanie oficjalnie dopuszczona do stosowania w Unii Europejskiej. Od września 2009, na 2 lata, stewia została wprowadzona do użytku we Francji (konkretnie rebaudiozyd A - jeden ze słodkich składników stewii).

Tymczasem w Polsce stewia sprzedawana jest jako kosmetyk do użytku zewnętrznego. Można kupić susz, ekstrakt (w płynie i proszku) czy tabletki. Czasem stewia jest łączona z innymi słodkimi substancjami dla poprawy smaku.
Więcej informacji na http://stewia.info.pl
SourTimes jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-13, 12:35   #17
klaudia257
Przyczajenie

Orientuje się ktoś może, gdzie w Warszawie można kupić sadzonki stevii??
Stary 2010-12-26, 21:21   #18
gwas
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez klaudia257 Pokaż wiadomość
Orientuje się ktoś może, gdzie w Warszawie można kupić sadzonki stevii??

Tutaj można zamówić www.e-stewia.pl i dowóz do Warszawy gratis tylko trzeba podjechać pod umówiony adres, a sadzonki od wiosny przez całe lato sa dostępne.

Pozdrawiam
gwas jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-29, 13:01   #19
olkie
Zakorzenienie

GG do olkie

kupilam i niestety zniesc jej smaku nie moge. smierdzi i smakuje jak zatechle i gnijace siano;/ spodziewalam zie slodkosci z aromatem ziolowym ale nie takiego smierdziela! nawet niewielka ilosc przemienia herbate w cuchnacy wywar a slodzi tez licho (zaznaczam ze cukru nie uzywam wiec jakakolwiek slodycz wyczuje w herbacie natychmiast)
czy kupilam jakas feralny susz? ktos ma podobne odczucia?
Stary 2012-03-26, 21:05   #20
gothika
Zakorzenienie

GG do gothika

Cytat:
Napisane przez garden_d Pokaż wiadomość
Myślę nad zakupem nasionek w niedługim czasie Jestem ciekawa, oby tylko wyrosło
siałaś?

właśnie teraz wizaż reklamuje preparat better stevia, trochę kosztuje, ale może warto
gothika jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-29, 09:30   #21
wellaflex
Przyczajenie

Olkie, mysle ze trafilas na źle wysuszoną stewie albo po prostu nie lubisz zapachu suszonych roślin Moze spróbuj stewii w tabletkach albo proszku? Nie czuć sianem i sa slodsze od suszu bo to jest czysty wyciąg. Tylko radzą patrzyc na skład bo np stewia z auchana nie jest czystą stewią bo zawiera maltodekstryne, mającą wyzszy indeks glikemiczny od cukru... Ja kupują w tabletkach na allegro, sprawdzam skład i nie było do tej pory problemu
wellaflex jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-30, 15:14   #22
kagga
Rozeznanie

Stewii nigdy nie stosowałam, ale polecam ksylitol. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić z ilością, bo może mieć działanie przeczyszczające.
kagga jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-03, 11:05   #23
wellaflex
Przyczajenie

A to ciekawe, ksylitol chyba tez naturalny jest? A jakie ma właściwości zdrowotne nie licząc tych przeczyszczających? Żeby się nie okazało jak z aspartamem... O stewi czytałam trochę i wyczytałam ze reguluje cukier we krwi, na powstrzymanie próchnicy dobrze działa itd. Jeśli ktos zainteresowany wieksza iloscia info to polecam zajrzec na stronke narodowego instytutu biotechnologii w USA, tam jakieś raporty są z badań
wellaflex jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-25, 18:51   #24
Eukaola
Przyczajenie

Wpisy w blogu: 9

Jakby ktoś sam chciał sobie zrobić słodzik... http://stewia.nnat.eu/ekstrakcja/
Eukaola jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-29, 15:36   #25
Paula_95
Wtajemniczenie

Ja właśnie chciałam to kupić, bo w jednym sklepie internetowym widziałam promocję, ale się dygam, bo nie wiem, jak to smakuje herbaty nie słodzę, ale kawa gorzka...fuj...wcześniej używałam słodzika, ale jak się dowiedziałam ile to jest chemii, to podziękowałam

język angielski
język francuski

34 2013
24 2014
Paula_95 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-06, 07:41   #26
Dziumdzia
Raczkowanie

Smaczny profil Dziumdzia
Smaczne przepisy2

Ja właśnie też chciałabym najpierw spróbować, dopiero potem zdecydować się na zakup. Załamałabym się, jakbym wydała prawie 300 zł i nie używała, ze względu na zły smak
Dziumdzia jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-13, 20:36   #27
MagdaM46
Raczkowanie

mi lekarz zalecił zastąpienie normalnego cukru - xylitolem (cukrem brzozowym)
MagdaM46 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-27, 16:19   #28
nhung
Zadomowienie

Odświeżam temat
Czemu na wizażu jest tak mało opinii o stewii?

Chciałabym kupić stewię w tabletkach (bo najłatwiej odmierzyć ilość) przez internet (chyba tak wyjdzie najtaniej), ale nie mam pojęcia jaki skład będzie ok, jaka firma etc...
nhung jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-27, 20:03   #29
Amani
Zakorzenienie

Jest Stevia w proszku do kupienia w Auchan i E.Leclerc'u ok 5zl za 75g starsza na dlugo

-26kg

Amani jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-27, 22:37   #30
nhung
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Jest Stevia w proszku do kupienia w Auchan i E.Leclerc'u ok 5zl za 75g starsza na dlugo
O, a możesz coś więcej o niej napisać? Jaki ma skład? Co to za firma? Niektóre produkty mają tylko ok. 20% stewii, a reszta to jakieś "dodatki"...

edit. kilka postów wyżej:
Cytat:
Tylko radzą patrzyc na skład bo np stewia z auchana nie jest czystą stewią bo zawiera maltodekstryne, mającą wyzszy indeks glikemiczny od cukru...
Ponadto znalazłam parę informacji o substancjach, które są dodawane do niektórych stewii na Allegro...

Stearynian Magnezu (E 470b): (...) Jej zadaniem jest zmniejszenie skłonności cząsteczek do zlepiania się, czyli przeciwdziała zbrylaniu. Substancja ta w myśl dyrektywy Unii Europejskiej jest uznana za bezpieczną, jednakże spożycie większej ilości może spowodować podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, nudności, a nawet wymioty.

kwas winowy - nieszkodliwy

E 500 Węglan i wodorowęglan sodu - Syntetyczny środek spulchniający i przeciwzbrylający, regulator kwasowości. Główny składnik mineralny wody. W dużych, nie występujących w żywności, dawkach może prowadzić do uszkodzeń nerek lub nad miernego wydzielania soku żołądkowego. Uważany za nieszkodliwy.

no i znów maltodekstryna - cukry złożone otrzymywane ze skrobi.

_________

Niektórzy Sprzedawcy pod nazwą "CZYSTA stewia" sprzedają produkt o składzie:
Steviosid, Sodium, Bikarbonat, kwasek Tartaric, sól magnezowa, imaltoza...
Ręce opadają

Edytowane przez nhung
Czas edycji: 2012-10-27 o 23:07
nhung jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości