Wróć   Forum Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Masaż

Notka

Masaż Tematy związane z masażami wyszczuplającym, zdrowotnym.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-01-21, 15:43   #1
Szczypta Chili
Zadomowienie

GG do Szczypta Chili
"Przeskakiwanie" szczęki...

Mam problem z dolną szczęką. Kiedy otworzę buzię szczęka "przeskakuje" i "pyka". Na codzień mi to raczej nie przeszkadza, ale gdy rano chcę ziewnąć czy ugryźć większe jabłkoto "pykanie" i "przeskakiwanie" sprawia mi niemały ból. Moja stomatolog mówiła mi, że to wina słabych stawów, z resztą stawy całego mojego ciała nie są chyba w najlepszej formie, "pykają" mi także łokcie przy poruszaniu, kostki... Moja koleżanka , która studiuje fizjoterapię,powiedziała że można to leczyć masażami i ćwiczeniami, ponieważ prawdopodobnie jest to wina różnicy w długości żuchwy (gałęzi) po obu stronach. Czy to prawda???
Wielkiej Depresji.
Naszą wielką wojną jest wojna duchowa.
Naszą wielką depresją jest życie.

Edytowane przez Szczypta Chili
Czas edycji: 2006-01-22 o 11:11
Szczypta Chili jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-22, 14:34   #2
mgielkaCORP
Rozeznanie

Dot.: "Przeskakiwanie" szczęki...

Witaj Szczypta Chili mam identyczny problem tylko że z górną szczęką. Nie pamiętam kiedy się to zaczęło, tak dawno temu to było.

Ale co najgorsze w tym wszystkim jest to że jakiś tydzień temu wstałam rano i jak codzień miałam wrażenie że szczęka mi się przestawia, niestety wtedy już nie 'pykała', a od tamtego czasu mogę otworzyć buzię tylko na jakieś 1,5 cm i strasznie boli. Cały czas mam wrażenie jakby chciała się przestawić ale nie może. Boli bardzo mocno podczas jedzenia, ziewania a nawet spania.

Jeżeli ktoś coś o tym wie to plis napiszcie.
mgielkaCORP jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 12:08   #3
mgielkaCORP
Rozeznanie

Witam to znowu ja

Byłam dzisiaj u lekarza rodzinnego po poradę gdzie mam się z tym problemem udać. Okazało się że mam dość poważny szczękościsk i mam iść do "chirurga szczękowego" aby mi nastawił szczękę.
Powiedziała że jeżeli będę z tym zwlekała to może się to źle dla mnie skończyć i tak już pozostać

Pozdrawiam
Stary 2006-01-23, 12:34   #4
Sailor Moon
Rozeznanie

Też mam identyczny problem, a raczej miałam. Kilka lat temu zauważyłam takie przeskakiwanie własnie przy gryzieniu twardszych rzeczy, potem nawet przy mówieniu niekiedy, a najgorsze jak co jakiś czas tak "blokowała" mi się na kilka minut dolna szczęka i bolało to okropnie Mój lekarz, do którego jeździłam z innym problemem, i którego przy okazji poprosiłam o poradę, powiedział żebym żuła dużo gumu do żucia, i to samo przejdzie Nie przechodziło, a stało się jeszcze bardziej uciążliwe...W końcu pojechałam do kilinki stomatologicznej, i własnie nie jestem pewna czy lekarzem który mnie leczył był chirurg szczękowy, czy miał może inną specjalizację W każdym razie zabronił mi kategorycznie żuć gumę (powiedział że to jest najgorsze co mogę robić ) i po kilku wizytach zrobił mi "odlew", ja mówiłam sobie na to "szczęka", a jest to taka jakby szyna, zrobiona z odciśnięcia górnych i donych zębów. Miałam ją przez kilka miesięcy zakładać na noc, i kiedy tylko mogę w ciągu dnia. Ta "szczęka" jest tak odlana, że po jej założeniu dolna szczęka wysuwała mi się do przodu, tak cięzko mi to opisać, ale chodziło o to, że jak wysunęłam dolną szczękę do przodu trochę, i otworzyłam ją, to wtedy już mu nie przeskakiwała...Ponadto w ciągu dnia miałam robić ćwiczenia z tą "szyną", czyli po prostu otwierać i zamykać buzię z wysuniętą dolną szczęką własnie. Po kilku miesiącach zobaczyłam duże efekty, szczęka teraz przeskakuje i "strzyka" sporadycznie, głównie gdy coś jem w stresujących sytuacjach.. Własnie lekarz powiedział, że mogło to wynikać ze stresu, z nawyków z dzieciństwa, np. długiego okresu używania smoczka.

mgiełkaCORP - co do szczękościsku...własnie lekarz mi powiedział że z tym "pykaniem" nie wolno zwlekać, bo tym może się to skonczyc właśnie Ja miałam, tak jak napisałam, takie chwilowe szczękościski, pomasowałam sobie palcami miejsce łączenia żuchw, i przechodziło...Jeszcze lekarz mnie natraszył, że nieleczone przeskakiwanie szczęki może skończyc się wypadnięciem żuchwy z "zawiasów" Idź najlepiej do tego chirurga szczękowego jak najszybciej, nie wolno zwlekać...Trzymaj się
Stary 2006-01-23, 19:12   #5
Szczypta Chili
Zadomowienie

GG do Szczypta Chili

Kurcze u nas jest chirurg stomatolog ale to najgorszy stomatolog jakiego znam Ale widze, ze nie mam wyjścia muszę się udać do lekarza...
Wielkiej Depresji.

Stary 2006-01-23, 19:41   #6
verde
Raczkowanie

Ja też tak mam . Moja dentystka powiedziała że to prawdopodobnie od wady zgryzu (mam cofniętą dolną szczenkę) i że może sie to kiedyś skończyć wypadnięciem z 'zawiasów'. Mam iść do ortodonty po aparat na noc jak Sailor Moon.

verde jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 19:45   #7
Szczypta Chili
Zadomowienie

GG do Szczypta Chili

A drogi ten aparat jest???
Wielkiej Depresji.

Stary 2006-01-23, 20:05   #8
Sailor Moon
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez Szczypta Chili
A drogi ten aparat jest???
Ja (a raczej moi rodzice) zapłaciłam za niego ok. 200zł, mama już nie pamięta dokładnej kwoty...Wcześniej dodatkowe 50zł za zrobienie samego "odlewu"
Stary 2006-01-24, 12:42   #9
stary.smok
Raczkowanie

Właśnie, do ortodonty a nie do chirurga szczękowego raczej. Powodzenia
stary.smok jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 12:50   #10
Sailor Moon
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez stary.smok
Na pewno nie byłam u ortodonty, i nie chodzi tu o żaden aparat na zęby, który miałby naprawić zgryz. Nie jestem też na 100% pewna, czy był to chirurg szczękowy (nazwa chirurg wcale nie oznacza operacji na szczęce ) ale na pewno nie był to ortodonta.
Stary 2006-01-24, 14:56   #11
Szczypta Chili
Zadomowienie

GG do Szczypta Chili

Cytat:
Napisane przez stary.smok
Mi na przykład stomatolog wyrażnie zaznaczyła, ze musi to być stomatolog chirurg czy chirurg stomatolog...ale może do ortodonty ożna także sie udać z takim problemem...
Wielkiej Depresji.

Stary 2006-01-24, 15:28   #12
mgielkaCORP
Rozeznanie

Poszłam jeszcze na wszelki wypadek do laryngologa (zbadała uszy, nos, gardło, migdałki...) Stwierdziła że mam zwichnięcie w okolicach stawu skroniowo- żuchwowego. I że trzeba coś z tym zrobić bo inaczej tak zostanie. Dostałam tabletki przeciwbólowe i maść.Oraz skierowanie do chirurga szczękowego na nastawienie szczęki. Aha że mam kłopoty ze stawami zrobiłam badania krwi i razem z wynikami mam iść do niego.

Edytowane przez mgielkaCORP
Czas edycji: 2006-01-25 o 11:11
Stary 2006-01-29, 11:43   #13
Rybka88
Przyczajenie

Exclamation Dot.: "Przeskakiwanie" szczęki...

Cześć wam!!! ja także mam prblemy ze szczęką< żuchwą> zaczęło sie to jakies 3 lata temu, poszłam do rodzinnego lekarza a on mnie wysłał do PROTETYKA. Szczerze mówiąc oni sami nie wiedzieli od czego może to być< ja sama na początku myślałam że to wina dentystki która za duzo dała mi plomby, szczęka przez to mi się nie zamykała i jeździła po zębach>, był to jeden z powodów, następny lekarz mi powiedział że to przez żucie gumy, słonecznik itd. że jest to kategorycznie zabronione. Aż wkońcu profesor protetyki stwierdził że to przez słabe stawy, i przez zaciskanie żebów w nocy < zgrzytanie, przez to tez szczęka mi sie ślizgała po zębach, i zaczęła wyskakiwac z tzw. zawiasów:/:/, Kazał mi robić masaże zawnętrzne i wewnętżne, choć strasznie bolało to jako tako pomogło mi. Później przestałam je robić, i było dobrze. Wspominał mi także o tej wkładce na noc, jednakże nie zdecydowałam sie na nia , teraz bardzo żałuje Miałam 1.5 roku przerwy, moja wada szczęki obudziała się tydzien temu:/, teraz mam problemy nei tylko z pstrykaniem, przeskakiwaniem , ale tez z wylatywaniem< nie na 5-10 min> ale na dzień, dwa. Szczękę moge otworzyć na 2.5-3 cm dalej nie da radu, okropny ból. W najbliższym czasie jade do specjalisty w Zabrzyu. Mam nadzieje że cos zaradzi. Pozdrawiam
Rybka88 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-29, 18:29   #14
CMT
Raczkowanie

Wyślij wiadomość przez Yahoo do CMT

No to moze i ja wtrace swoje "trzy grosze"...
To o czym mowicie to zespol skroniowo-zuchwowy, ktory jest na tyle czesty, ze kazdy stomatolog powinien go rozpoznac na tyle wczesnie, aby nie skonczylo sie szczekosciskiem (to moze byc konsekwencja zaniedbania).
Do kogo udac sie, gdy zauwazysz pierwsze objawy? Przede wszystkim do stomatologa, kktory, w zaleznosci od typu schorzenia powinien skierowac pacjenta albo do ortodonty (jesli jest to problem natury powiedzmy funkcjonalnej) albo do chirurga (jesli jest to problem wymagajacy korekcji chirurgicznej).
Co moze byc przyczyna tego zespolu? Jest ich wiele. Najczesciej, niestety stress, i jako konsekwencja zwiekszone napiecie miesni zwaczy. Z inych przyczyn mozna tu wymienic nieprawidlowe "ulozenie" stawu skroniowo-zuchwowego, zwyrodnienia lub inne zmiany w zakresie dysku, itd. Trzeba rowniez wziac pod uwage zmiany po-traumatyczne (czesto niezauwazone przed wystapieniem objawow), reumatyzm, zakazenia w obrebie stawu.
O objawach nie bede pisal, poniewaz juz zostaly one dokladnie opisane.
Co z tym zrobic?
Przede wszystkim udac sie do lekarza (stomatolog, ortodonta, chirurg). Dokladna diagnostyka, lacznie z MRI, moze wyjasnic przyczyne schorzenia, a wtedy postepowanie bedzie tego konsekwencja (czy jest to koniecznosc lecznia farmakologicznego, chirurgicznego, czy tez odpowiednie cwiczenia i masaz).
Radzilbym unikania zucia (gryzienia) "twardych" rzeczy (jablka, marchewki, nic innego nie przychodzi mi do glowy). Unikac zucia gumy (to chyba najgorsze co moze byc, poza tym to moze byc rowniez przyczyna zespolu). Masaz miesni zwaczy (tu radzilbym sie skontaktowac z doswiadczonym masazysta, bowiem masaz obejmuje nie tylko miesnie i powiezie z zewnatrz, ale rowniez wewnatrz jamy ustnej), cieple oklady (okolo 15 minut dziennie) dla rozluznienia miesni, oraz cwiczenia (tu rowniez radzilbym skontaktowac sie z masazysta lub fizjoterapeuta). Cwiczenia nie sa skomplikowane, ale wymagaja odrobine cierpliwosci. Otwieranie i zamykanie ust z oporem moze byc bardzo pomocne.
Rowniez masaz miesni potylicznych jest konieczne, bowiem bardzo czesto konsekwenja tego zespolu jest "przednie przesuniecie glowy" (brzmi to troche smiesznie).
Mam nadzieje, ze to pomoglo w zrozumieniu tematu "Przeskakiwanie szczeki".... Powodzenia
P.S.
Dodam tylko, ze drenaz limfatyczny tu nie pomoze....
Stary 2006-01-29, 18:45   #15
mgielkaCORP
Rozeznanie

Cytat:
Napisane przez CMT
No to moze i ja wtrace swoje "trzy grosze"...
To o czym mowicie to zespol skroniowo-zuchwowy, ktory jest na tyle czesty, ze kazdy stomatolog powinien go rozpoznac na tyle wczesnie, aby nie skonczylo sie szczekosciskiem (to moze byc konsekwencja zaniedbania).
Do kogo udac sie, gdy zauwazysz pierwsze objawy? Przede wszystkim do stomatologa, kktory, w zaleznosci od typu schorzenia powinien skierowac pacjenta albo do ortodonty (jesli jest to problem natury powiedzmy funkcjonalnej) albo do chirurga (jesli jest to problem wymagajacy korekcji chirurgicznej).
Co moze byc przyczyna tego zespolu? Jest ich wiele. Najczesciej, niestety stress, i jako konsekwencja zwiekszone napiecie miesni zwaczy. Z inych przyczyn mozna tu wymienic nieprawidlowe "ulozenie" stawu skroniowo-zuchwowego, zwyrodnienia lub inne zmiany w zakresie dysku, itd. Trzeba rowniez wziac pod uwage zmiany po-traumatyczne (czesto niezauwazone przed wystapieniem objawow), reumatyzm, zakazenia w obrebie stawu.
O objawach nie bede pisal, poniewaz juz zostaly one dokladnie opisane.
Co z tym zrobic?
Przede wszystkim udac sie do lekarza (stomatolog, ortodonta, chirurg). Dokladna diagnostyka, lacznie z MRI, moze wyjasnic przyczyne schorzenia, a wtedy postepowanie bedzie tego konsekwencja (czy jest to koniecznosc lecznia farmakologicznego, chirurgicznego, czy tez odpowiednie cwiczenia i masaz).
Radzilbym unikania zucia (gryzienia) "twardych" rzeczy (jablka, marchewki, nic innego nie przychodzi mi do glowy). Unikac zucia gumy (to chyba najgorsze co moze byc, poza tym to moze byc rowniez przyczyna zespolu). Masaz miesni zwaczy (tu radzilbym sie skontaktowac z doswiadczonym masazysta, bowiem masaz obejmuje nie tylko miesnie i powiezie z zewnatrz, ale rowniez wewnatrz jamy ustnej), cieple oklady (okolo 15 minut dziennie) dla rozluznienia miesni, oraz cwiczenia (tu rowniez radzilbym skontaktowac sie z masazysta lub fizjoterapeuta). Cwiczenia nie sa skomplikowane, ale wymagaja odrobine cierpliwosci. Otwieranie i zamykanie ust z oporem moze byc bardzo pomocne.
Rowniez masaz miesni potylicznych jest konieczne, bowiem bardzo czesto konsekwenja tego zespolu jest "przednie przesuniecie glowy" (brzmi to troche smiesznie).
Mam nadzieje, ze to pomoglo w zrozumieniu tematu "Przeskakiwanie szczeki".... Powodzenia
P.S.
Dodam tylko, ze drenaz limfatyczny tu nie pomoze....
Dziękuję bardzo za tak szczegółową odpowiedź.
Pozdrawiam
Stary 2006-01-29, 19:05   #16
CMT
Raczkowanie

Nie ma za co. Chyba wlasnie dlatego mamy forum, aby wyjasniac watpliwosci i odpowiadac na pytania, na ktore lekarze najczesciej nie maja czasu (lub checi) odpowiadac.
Stary 2006-01-29, 21:30   #17
Bodyworkers
Raczkowanie

Fakt, tego rodzaju problemy wystepują nader często. szkoda tylko iz współpracy lekarza stomatologa i masażysty lub fizjoterapeuty nadal jak na lekarstwo.

U stomatologi do którego uczęszczałem nota bene 13 lat temu, (USA), była stała współpraca z masazystą. Nawet po dłuzszej interwencji u stomatologa (czas trwania zabiegu z odchyloną zuchwa) leczenie kanałowe, a kończąc na dłuzszym usuwaniu kamienia, przydała by się wizyta u masazysty. Ale jestem raczej za bezpośrednią ich współpracą.

Warto.
Bodyworkers jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-29, 21:35   #18
CMT
Raczkowanie

Sadze, ze lekarze, niezaleznie od specjalizacji, sa po prostu "niedoinformowani" o benefitach plynacych z masazu. A moze, niewielkie sympozjum z udzialem lekarzy na temat "Masaz i medycyna komplementarna"... sadze, ze wyjasniloby to wiele....
Stary 2006-01-29, 22:00   #19
Bodyworkers
Raczkowanie

Masaż i medycyna komplementarna, tym bardziej w przypadku stomatologii? Raczej nie. U nas masaż jest rozpoznawalny przede wszystkim jako dziedzina medycyny. Pragmatyzm danego zagadnienia.

Takie tematy były juz poruszane. Był tez artykuł: masaż w stomatologii w piśmie fachowym dla stomatologów. Nie powiem, zainteresowanie było. Gorzej z uczestnictwem w sympozjach.
Stary 2006-01-29, 22:08   #20
CMT
Raczkowanie

I tu jest wlasnie pies pogrzebany.... Pragmatyzm, jak mowisz, w tym przypadku powinien byc nieco inny... Masaz jest czescia medycyny komplementarnej, a nie medycyny per se.
Stary 2006-01-29, 22:37   #21
Bodyworkers
Raczkowanie

To zależy. W większości krajów gdzie masaż jest w pełni uznawany i zabiegi są min. opłacane przez systemy ubezpieczeń, tym samym masaż zajmuje miejsce na wielu sympozjach, kongresach medycznych, lekarskich.

Współpraca idzie całą parę. Silną pozycje masaż ma min w Niemczech, Austrii, Francji, W. Brytani, Włoszech, Skandynawi. W Polsce min z powodu coraz częstszego traktowania go jako metody komplementarnej czt. także naturalna, alternatywna, masaż traci na znaczeniu dla wielu szpitali, przychodni.

Ironia losu?

Tak, min z tego powodu parę lat temu uszczuplono wydatki na masaż w Kasach Chorych obecnie NFZ. Od tego czasu masaż jest mniej dostepny dla zwykłych ludzi, Szkoda, wielka szkoda!

W pewnym sensie traci poczytne miejsce w rehabilitacji a przechodzi coraz częściej do odnowy, SPA, gabinetów naturalnych metod, itd.

Cóż, nie zawsze liberalizm i wolnorynkowość wspomagają.

A liberalizm względem wskazań i przeciwskazań do masażu przyprawia czasem o zawrót głowy.

Ale mniejsza z tym, nie lubię odchodzić od tematu głównego watku.

Robert, wiesz że organizowałem kilka edycji targów edukacyjnych masażu. Mamy dobrych terapeutów, ale nie są zaoranizowani, nadal to bardzo słabe lobby!!! Niezdecydowane, kaprysne. A szkoda.

Zmeczyło mnie osobiście namawianie do wsoółpracy i dzielenie się doświadczeniami podczas targów, sympozjów. Ponadto łatwiej umieścic artykuł o masażu w Amerykańskich lub Australijaskich periodykach nt masażu, niż u nas. Odpowiedzialni są za to w redakcjach często osoby nie mające pojęcia o masażu.

Może już bez dalszego komentarza.
Stary 2006-01-29, 22:56   #22
CMT
Raczkowanie

A moze w Polsce wielu nie rozumie co to znaczy medycyna, medycyna komplementarna, i medycyna alternatywna? A moze wrzuca sie to do jednego worka, powodujac tym samy desaprobate srodowisk medycznych (reprezentujacych medycyne klasyczna). Jest to typowa polityka.
Powiem szczerze, czesto sz... mnie trafia, gdy ktos zabawia sie w lekarza, stawiajac diagnoze... malo brakuje, a jeszcze zaczna przepisywac leki. (nie jestem goloslowny: przeczytaj watek o cisnieniu krwi i zawrotach glowy podczas masazu). To bardzo typowy przyklad.
Bylem, jestem, i zawsze bede za tym aby umiescic masaz w oodpowiednim miejscu. Masaz nigdy nie byl, i zapewne nie bedzie czescia medycyny per se. Ale zawsze bedzie czescia medycyny komplementarnej, a to dwie rozne dyscypliny.
Poza tym, jezeli nie chcesz dodatkowej dyskusji typu "polityka"... po prostu nie prowokuj jej...
Dla mnie, przynajmniej czasami, to jak woda na mlyn...

Edytowane przez CMT
Czas edycji: 2006-01-30 o 00:12
CMT jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-30, 19:26   #23
Bodyworkers
Raczkowanie

A dla mnie jest poprostu jedna medycyna.

Mnie z kolei denerwuje jak ktos uprawia medycyne alternatywną czy naturalne metody leczenia a stawia stricto medyczne diagnozy.

Zrozum, w tym kraju lekarze rozumieją i współpracuja ze sobą i miedzy poszczególnymi masazystami, fizjoterapeutami. Ale poprostu nie odbywa się to na forum publicznym i w takim zasięgu.

Tutaj lekarze może nie wiele wiedzą o samym masazu, rehabilitacji, jako praktycy, ale nie mają wiekszych problemów z zaliczeniem fizjoterapii a w tym masazu do medycyny.

Podstawą jest wyjście z propozycją bezpośredniej wspólpracy do konkretnych lekarzy i to działa. Tak zrobiłem, tak też zrobiło wielu moich znajomych. Nie dzielą się wiedzą na forum, nie chcą się zorganizować, to fakt, ale dlaczego? Bo są bardzo zajęci pracą 10-12 godzin dziennie!

A ci co wyjechali swietnie sobie rady dają i to świadczy o polskich terapeutach-masażystach!!!

Szkoda że tak wielu wyjezdża.

W drugą stronę tez to jest mozliwe, dlaczego nie?
Stary 2006-01-31, 08:55   #24
CMT
Raczkowanie

Z twojej wypowiedzi, Piotrze, wnioskuje, ze nie za bardzo orientujesz sie w tym temacie.

Cytat:
Napisane przez Bodyworkers
A dla mnie jest poprostu jedna medycyna.
Owszem, medycyna jest jedna, ale posiada szereg specjalnosci i dyscyplin.
Medycyna klasyczna (to najwiekszy dzial medycyny), medycyna alternatywna (ktora w pewnych przypadkach zastepuje medycyne klasyczna), medycyna komplementarna (czesto nazywana uzupelniajaca). Ci, ktorzy paraja sie tymi dyscyplinami medycyny, to rowniez lekarze i wcale nie gorsi od tych od medycyny klasycznej.
Stwierdzenie:
Cytat:
Mnie z kolei denerwuje jak ktos uprawia medycyne alternatywną czy naturalne metody leczenia a stawia stricto medyczne diagnozy.
jest po prostu nielogiczne. Skoro jest lekarzem, to dlaczego nie moze stawiac diagnozy? A to, ze w leczeniu uzywa alternatywne lub komplementarne metody, jesli tylko skuteczne ... to dlaczego nie.
Np. dietetyka jest rowniez dzialem medycyny komplementarnej.
Ostatnie 10-15 lat, to ogromny postep w dziedzinie medycyny ortomolekularnej. Jest to medycyna komplementarna a czesto alternatywna. Zrozumienie wielu procesow fizjologicznych i patofizjologicznych a w konsekwencji dzialanie terapeutyczne jest podstawa tego typu medycyny. Wszyscy, ktorzy pracuja w tej dziedzinie sa licencjonowanymi lekarzami roznych specjalnosci.
Mam nadzieje, Piotrze, ze teraz juz rozumiesz na czym polegaja roznice i podobienstwa.
Cytat:
Zrozum, w tym kraju lekarze rozumieją i współpracuja ze sobą i miedzy poszczególnymi masazystami, fizjoterapeutami.
Brakuje ci konsekwencj Piotrze. W innym miejscu powiedziales, ze
Cytat:
Fakt, tego rodzaju problemy wystepują nader często. szkoda tylko iz współpracy lekarza stomatologa i masażysty lub fizjoterapeuty nadal jak na lekarstwo.
To jak wlasciwie jest? Wspolpraca czy nie?
Cytat:
Ale poprostu nie odbywa się to na forum publicznym i w takim zasięgu.
A czy musi to byc zaraz "afiszowanie" sie? Nie. Ale z wielu wypowiedzi wynika, ze w dalszym ciagu nie ma tu porozumienia lekarz-masazysta. Owszem jest wspolpraca lekarz-fizjoterapeuta (w mniejszym lub wiekszym zakresie).

Cytat:
Tutaj lekarze może nie wiele wiedzą o samym masazu, rehabilitacji, jako praktycy, ale nie mają wiekszych problemów z zaliczeniem fizjoterapii a w tym masazu do medycyny.
Czy na pewno MEDYCYNY?
Stary 2006-01-31, 22:50   #25
Bodyworkers
Raczkowanie

Tak się składa, iż mimo nalegań, aby byc blisko tematu, nie zawsze sie to udaje. Trudno. W takim razie kilka słów wyjasnienia.

Problem w tym, iz trudno jest czasem dyskutować jeśli jedna osoba łapie cię za słowa, jako anonim, a druga stara się - jako- moderator, ujawniony, prowadzić forum, jesli jest w różnych krajach i mamy zupełnien inne doswiadczenia.

Kilka uwag, krótko:
Owszem medycyna jest jedna i mimo faktu że są różne poddyscypliny, prowadzi, do tych samych celów. Przypominanie że medycyną komplementarną zajmują się także lekarze jest chyba nie na miejscu, bo w tym kraju nawet przedszkolak kojarzy homeopatę i akupunkturzyste z lekarzem.

Pytanie podstawowe, dlaczego w takim razie w USA jest taki problem z prawnymi stronami, brakiem jednej krajowej licencji masażysty. Dlaczego w jednym stanie płacą za masaż a w innym nie?

Bo o pełne wykształcenie medyczne nie jest łatwo. Jeśli fizjoterapeuta podczas rehabilitacji np w st Michigan wykonuje masaż za który płaci ubezpieczenie, to dlaczego się tego nie robi w innych/wszystkich stanach. To proste brak funduszy, niuanse prawne. No i jeśli nie mozna płacić za leczenie z ubezpieczalni, to czemu nie włożyć masażu w działkę med. komplementarnej? Wtedy możemy dalej wykonywać masaże nie nazywając ich leczniczymi, tak łatwiej.

Oj jak łatwiej pouczać inne kraje?

Zawsze masaż był w tej dziedzinie, ale chodzi o to iż podstawy masażu to klasyka, pochodna szwedzkiego a ten masaż właśnie jest reprezentowany i coraz bardziej respektowany w medycynie akademickiej. Ufam, iż kiedyś takze w Waszym kraju.

Owszem, każdy wie, iz masaż może być zarówno dziedziną medycyny akademickiej, komplementarnej, alternatywnej, czy jak ją jeszcze będziemy dzielic.

Ale dlaczego tak się dziwisz jeśli nie tylko w jednym kraju masaż zajmuje najważniejsze, kliniczne, szpitalne miejsce?

W Polsce masażyści (większość zawodowo pracujących masażystów to technicy masazu leczniczego oraz fizjoterapeuci) pracują na oddziałach: Ortopedii, neurologii, rehabilitacji, kardiologi i mogą coś powiedzieć na temat faktycznego Leczniczego Masażu.

Tutaj podstawą jest zlecenie lekarskie na wykonanie masażu!

Mam także kilka pytań:
Czy procowałeś kiedyś na takich oddziałach szpitalnych jako w pełni kwalifikowany masażysta?

Gdzie obecnie praktykujesz jeśli chodzi o masaż leczniczy?

Czy przedtem pracowałeś także w kraju?

(....) Acha, wspomniana współpraca ze stomatologami stanowi faktycznie wyjątek, dużo jeszcze jest do zrobienia. W innych specjalizacjach jest
zupełnie inaczej. Z roku na rok coraz lepiej.

(...) Jest porozumienie zarówno lekarzy z masażystami nie tylko technikami masażu, a także z fizjoterapeutami. Bez obaw.

I naprawdę nie rozumiem dlaczego tak Cię boli, iz w tym kraju masaż, fizjoterapia to naprawdę część medycyny?

Rozumiem dzisiaj jeszcze mocniej, dlaczego podczas jednego ze spotkań w szkole w USA, na pytanie kto w Polsce płaci za masaż leczniczy? - Odpowiedziałem - ubezpieczenie, tzn wtedy przez Słuzbę Zdrowia.

- A ludzie wstali z miejsc i klaskali. Miło było.

Wspominam także dobrze chęć współpracy, zainteresowanie tym co robimy w Polsce, jak pracujemy? Wymianę doświadczeń i zaproszenie do realnej wspolpracy. Zainteresowanie faktem, iż najstarsza szkoła masażu to także szkoła dla niewidomych.

Ale jedno wiem na pewno, mimo trudności na początku z językiem angielskim, nikt nie łapał mnie za słówka. Było serdecznie.

Wiem, jest jeszcze wiele do zrozumienia w kwestii podziałów, ubezpieczeń, kwalifikacji, zrozumienia miedzy personelem, ale jedno jest pewne. Masazystów z dobrą praktyką to raczej nie dotyczy, poprostu mają co robić!!!

Powodzenia.
Stary 2006-02-03, 02:46   #26
CMT
Raczkowanie

Aby zakonczyc te "smieszna" dyskusje, odpowiem tylko na zagadnienia, ktore poruszyles.
Przede wszystkim, nie ja zaczalem dyskusje na temat medycznego pragmatyzmu. Odpowiedzialem na pytanie, po czym ukazala sie twoja "polityczna" wypowiedz:
Cytat:
I po co? Temat praktycznie zostal zakonczony. A kto najczesciej odchodzi od tematu? Czy musze odpowiadac na to pytanie?
Nie lapie cie za slowa. Wyjasnilem ci tylko to, w czym zupelnie nie orientujesz sie. Niestety, nie jestes autorytetem w dziedzinie klasyfikacji nauk medycznych i powinienes przyjac to co jest ogolnie przyjete. Mam nadzieje z pozytkiem nie tylko dla ciebie.
Jako moderator jestes tu jako Piotr, natomiast Bodyworkers posiada takie same prawa i przywileje jak kazdy na tym forum. Wiec skad to narzekanie?
A to, ze sie "ujawniasz" jest rowniez forma reklamy.
W USA przebywales moze przez miesiac, moze dwa... i stad bierze sie, prawdopodobnie, zupelny brak zrozumienia. To sa STANY ZJEDNOCZONE, a nie Ameryka. Nie ma czegos takiego jak Krajowa Licencja, nie tylko w odniesieniu do masazu, ale do kazdej innej profesji. Lekarz, prawnik i kazdy inny musi spelnic stanowe, czesto nawet county lub miejskie, wymagania, jesli chce wykonywac swoj zawod.
Nie rozumiem rowniez, dlaczego tak bardzo uczepiles sie ubezpieczen? Czy myslisz, ze podnosi to status profesji? Ja nie sadze. A z ekonomicznego punktu widzenia: jesli twoja cena jest 100 zlotych, a ubezpieczenie zaplaci 10, czy w dalszym ciagu bedziesz to robil? Ubezpieczenia w Stanach placa za masaz, okolo 20-30% twojej ceny. Prawdopodobnie, ci ktorzy wstali i klaskali, nie zrozumieli cie, i mysleli, ze w Polsce ubezpieczenia placa cala sume za sesje. Czy tak jest?
Zrozum, Amerykanie, obok Niemcow, to najbardziej szowinistyczny narod. Nikt, na calym swiecie, nie lest lepszy od nich. A przy tym to ogromni hypokryci. Nie podniecaj sie "wstawaniem", "klaskaniem" i usmiechami. Przezylem tu ponad 20 lat... i wiem cos o tym.

Edytowane przez CMT
Czas edycji: 2006-02-03 o 17:48
Stary 2006-02-04, 11:25   #27
Szczypta Chili
Zadomowienie

GG do Szczypta Chili

Cytat:
Napisane przez CMT
\
\
Czy moge wtrącić się w dyskusję?
Bardzo dziękuje za fachową odpowiedź. Teraz juz jestem pewna, że konieczne jest lecznie tego schorzenia i idę do lekarza w nastepnym tygodniu. Cikawi mnie tylko to "przednie przesuniecie głowy"? Na czym ono polega?
A przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie dotyczące innego problemu. Otóż czasem kiedy gwłatownie odwrócę głowę odczuwam ból, kłucie pomieniujące do szczęki i rozchodzące się po całej szyi. Dodam tylko iż towarzyszy temu odrętwienie języka i hmmm jego paraliż (?). W sumie nie trwa to zbyt długo, nie aż tak czesto sie to zdarza lecz zaczęło mnie to nie pokoic po przeczytaniu tego wątku.
Czekam na odpowiedź,
Szczypta Chili
Wielkiej Depresji.

Stary 2006-02-08, 03:38   #28
CMT
Raczkowanie

Wyglada na to, ze twoj problem jest o wiele powazniejszy, niz to wynikalo z pierwszej wypowiedzi. Radze, jak najszybciej, skontaktowac sie z kims kto specjalizuje sie w "zespole skroniowo-zuchwowym", jak rowniez z neurologiem.
"Przednie przesuniecie glowy" bylo moim, przyznaje, troche nieudolnym tlumaczeniem z j. angielskiego "Forward Head Position". Tego typu sytuacja bywa czesto konsekwencja napietych miesni zwaczy, a czesto napieciem miesni podpotylicznych. Prowadzi to do translacji atlasu, zmiany pozycji glowy... Nie chcialbym tu rozpisywac sie na ten temat (byloby to bardziej interesujace dla fachowcow).
Jeszcze raz... Konsultacja z lekarzem stomatologiem, neurologiem, a moze rowniez ortopeda jest tu bezwzglednie konieczna. Im szybciej, tym lepiej....

Edytowane przez CMT
Czas edycji: 2006-02-09 o 07:40
Stary 2006-02-08, 15:35   #29
massagewarsaw
SPAMER
Nieopłacona reklama

http://massagethai.info Masaż Warszawa Massage Warsaw Thai Salon Studio London

szczypta - sprobuj terapie czaszkowo-krzyzowa, jest tam kilka technik bezposrednio zajmujacych sie zuchwa (scisniecie i rozwarcie stawu zuchwowego - TMJ compression/decompression, uwolnienie potylicy - occiput release).

sama mozesz wykonac jedna z tych technik (rozluznienie zuchwy) przez wlozenie ołówka do ust i opierajac go o zeby dolne bardzo powolne (na podobienstwo lewara) trwajace wiele minut otwieranie szczeki przez pchanie koncowki olowka w kierunku stop.

Powinno to byc zrobione bardzo wolno i delikatnie zeby zapobiec przeciwnemu skutkowi - zwarciu zuchwy w obronie przed bolem.

Powinnas to robic czesto - kilka razy dziennie.

Inna terapia, ktora znam, zajmujaca sie stawem zuchwowym, to technika bowena. Jest w niej oddzielna procedura zajmujaca sie zuchwa.
Polega na bardzo delikatnym nacisku na miesnie w okolicach scalenes i sterno-cleido muscles (miesnie z przodu szyi - jakkolwiek sie po polsku zwa), potylicy i samego stawu zuchwowego.
massagewarsaw jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 08:39   #30
CMT
Raczkowanie

Zdaje sie, kolego, ze nie byles na lekcjach nie tylko z etyki i przeciwwskazan, ale rowniez anatomii. No coz, czasem fascynacja zastepuje wiedze...

Tagi
gabinet masazu, masaz szczeki

Nowe wątki na forum Masaż

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości