cyganki.. - Forum Wizaz.pl

Administratorem danych osobowych jest Edipresse Polska SA z siedzibą przy ul. Wiejskiej 19 w Warszawie. Dane będą przetwarzane w celu świadczenia usług za pomocą portalu oraz w celach marketingowych zgodnie z zakresem udzielonych powyżej zgód.

Osoba podająca dane ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych oraz wyrażenie zgody na ich przetwarzanie jest dobrowolne. Dane mogą być udostępnione innym podmiotom z grupy kapitałowej Edipresse Polska SA.

Rejestracja. Proszę czekać
Nie możesz się zalogować? Przypomnij hasło
Masz już konto? Zaloguj się!
Odzyskiwanie utraconego hasła
Odzyskiwanie utraconego hasła. Proszę czekać
Nie posiadasz jeszcze konta? Zarejestruj się!
Masz już konto? Zaloguj się!

Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie niezwiązany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-02-09, 19:27   #1
karoola0
Rozeznanie

GG do karoola0
Arrow cyganki..

W moim miescie bardzo czesto spotykam cyganki, ubieraja sie w dlugie spodnice i sukienki, jest to zwiazane z ich tradycja i kultura, interesuje mnie to wczym moga a w czym nie moga chodzic ubrane, jakie fryzury sa dozwolone itp. Jak wiecie cos na ten temat to piszcie, bo nie znalazlam w necie zadnych informacji..
karoola0 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 19:34   #2
lain
Zakorzenienie

Dot.: cyganki..

??
a chcesz sie tak ubierac??

z tego co widze to fryzury sa dowolne (ale zazwyczaj dlugie wlosy)
a stroj ma tez swoje cele (np te dlugie spodnice nie od parady sa takie dlugie i powloczyste)
ogolnie chyba o to chodzi, zeby ubierac sie wlasnie tak jak wygladaja. czy sa jakies kodeksy strojow... hmm chyba nie. szczegolnie, ze z tego co widze Cyganki ubieraja na siebie czesto co popadnie

ogolnie niedawno sporo sie dowiedzialam o kulturze Cyganow, bo jedna pani profesor z UJ bardzo sie nimi interesuje (nawet nauczyla sie troche ich mowy, a nam prezentowala przeklenstwa )
lain jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 19:46   #3
Ines1985
Zakorzenienie

Z tego co mi wiadomo Cyganki nie maja zadnych nakazow i zakazow odnosnie tego jak sie maja czesac i ubierac.
Nie wszystkie pielegnuja "tradycje" chodzenia w dlugich spodnicach i tym podobnych strojach...

Ines1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 19:50   #4
karoola0
Rozeznanie

GG do karoola0

nie chce sie tak ubierac hehe poprostu ciekawi mnie to
karoola0 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 19:55   #5
Kobieta_słonecznik
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 2

Chyba przede wszystkich dużo kolorowych ubrań i złota.
Ostatnio widziałam ok. pół roczna dziewczynke, która miał zawieszony na szyi złoty łańcuszek ze smoczkiem i po dwa kolczyki w każdym uchu
Kobieta_słonecznik jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 19:59   #6
Moniquee
Zadomowienie

GG do Moniquee

cyganie to bardzo ciekawi ludzie - niestety ze złą etykietką czasami bardzo nie słusznie przyklejoną - cyganki nie mają żadnych przykazów ani nakazów jak mają się ubierać - choć pewnego rodzaju stroje są niemile widziane np kłuse spódniczki. Dlaczego noszą długie spódnice - bo to pozostałość po ich tradycji wtedy jak jezdzili taborami cyganki zawsze były ubrane w długie bardzo kolorowe sukienki lub spódnice - i tak pozostało.
Stary 2006-02-09, 21:16   #7
warszawianka
Zakorzenienie

Kilka dni temu czekalam na przystanku na autobus.Byl straszny mroz i bylo potwornie slisko.Na ten sam przystanek przyszlo kilka Cyganek.Jedna ok 25 lat i dwie mlodsze-nastolatki.
Mlodsze byly ubrane najzwyczajniej w swiecie.Jak tysiace innych dziewczyn jednak ubrania pasowaly do pogody.Bylo cieplo i wygodnie.Mialy jakies bojowki,jeansy i te puchate buty(ja nie wiem jak one sie nazywaja).Natomiast starsza za przykladem innych Cyganek prezentowala przepych i bogactwo:dlugie do kostek,lsniace,czarne futro,bransoletki i pierscionki z wielkimi oczkami,wszystko z pomaranczowego zlota a na ogach cieniutenkie jak wlos szpilki-oczywiscie z czarnej skory i jakims lancuszkiem.
Nie moglam oderwac od niej oczu.Nie z racji wygladu tylko jak ona sie bedzie poruszac zeby nie "zabic" na tym lodzie ktorym pokryte byly wszystkie chodniki...
warszawianka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 21:47   #8
primavera
Zakorzenienie

Jest we Wrocławiu jedna z dzielnic, w której mieszka wielu Cyganów- czasami tam jestem i mam okazję ich zaobserwować - jak już dziewczyny pisały, nie ma jakichś nakazów odnoście strojów. Z tego, co zauważayłam, panuje w tym względzie dowolność, tzn niektór Cyganki faktycznie ubierają sie w tradycyjne stroje, niektóre zaś (zwłaszcza młode dziewczyny) - tak jak my.

Niewątpliwie posiadają oni barwną kulturę, co niejednokrotnie zauważyłam na cmentarzu w dniu 1 XI (przynoszą na groby jedzenie i alkohol, śpiewają i świętują)
primavera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 22:11   #9
Ines1985
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez primavera
Jest we Wrocławiu jedna z dzielnic, w której mieszka wielu Cyganów- czasami tam jestem i mam okazję ich zaobserwować - jak już dziewczyny pisały, nie ma jakichś nakazów odnoście strojów. Z tego, co zauważayłam, panuje w tym względzie dowolność, tzn niektór Cyganki faktycznie ubierają sie w tradycyjne stroje, niektóre zaś (zwłaszcza młode dziewczyny) - tak jak my.

Niewątpliwie posiadają oni barwną kulturę, co niejednokrotnie zauważyłam na cmentarzu w dniu 1 XI (przynoszą na groby jedzenie i alkohol, śpiewają i świętują)
To prawda. U nich to jest niesamowite - śmierć jest dla nich czyms radosnym. Urzadzaja też imprezy w 6 dni, 6 tygodni i 6 miesiecy po smierci jakiejs osoby (nie jestem pewna czy akurat o cyfre 6 chodzi).
Ogolnie bardzo lubią się bawić, bez wzgledu na to ile maja lat...
Troche sie w tym orientuje bo moja ciocia mieszka w dzielnicy gdzie jest pełno Cyganów i przyjazni sie z nimi. Nawet mowi w ich jezyku.

Cytat:
Napisane przez Moniquee
cyganie to bardzo ciekawi ludzie - niestety ze złą etykietką czasami bardzo nie słusznie przyklejoną
Rzeczywiscie Cyganie nie ciesza sie zbyt dobrą opinią wśród naszych rodaków. Niektórzy się ich w jakis sposob boją . Ale nie mozna wszystkich ludzi wkladac do jednego wora i poslugiwac sie stereotypami. Nie kazdy Cygan to złodziej. Nie lubie takich uprzedzen, a niestety czesto sie z nimi spotykam .

Ines1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości