Wróć   Forum Wizaz.pl > Kobieta > Forum Plotkowe

Notka

Forum Plotkowe Tutaj zapraszamy do dyskusji na każdy temat - również całkowicie nie związany z urodą ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2006-02-09, 18:27   #1
karoola0
Rozeznanie

GG do karoola0
Arrow cyganki..

W moim miescie bardzo czesto spotykam cyganki, ubieraja sie w dlugie spodnice i sukienki, jest to zwiazane z ich tradycja i kultura, interesuje mnie to wczym moga a w czym nie moga chodzic ubrane, jakie fryzury sa dozwolone itp. Jak wiecie cos na ten temat to piszcie, bo nie znalazlam w necie zadnych informacji..
karoola0 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 18:34   #2
lain
Zakorzenienie

Dot.: cyganki..

??
a chcesz sie tak ubierac??

z tego co widze to fryzury sa dowolne (ale zazwyczaj dlugie wlosy)
a stroj ma tez swoje cele (np te dlugie spodnice nie od parady sa takie dlugie i powloczyste)
ogolnie chyba o to chodzi, zeby ubierac sie wlasnie tak jak wygladaja. czy sa jakies kodeksy strojow... hmm chyba nie. szczegolnie, ze z tego co widze Cyganki ubieraja na siebie czesto co popadnie

ogolnie niedawno sporo sie dowiedzialam o kulturze Cyganow, bo jedna pani profesor z UJ bardzo sie nimi interesuje (nawet nauczyla sie troche ich mowy, a nam prezentowala przeklenstwa )
lain jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 18:46   #3
Ines1985
Zakorzenienie

Z tego co mi wiadomo Cyganki nie maja zadnych nakazow i zakazow odnosnie tego jak sie maja czesac i ubierac.
Nie wszystkie pielegnuja "tradycje" chodzenia w dlugich spodnicach i tym podobnych strojach...

Ines1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 18:50   #4
karoola0
Rozeznanie

GG do karoola0

nie chce sie tak ubierac hehe poprostu ciekawi mnie to
karoola0 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 18:55   #5
Kobieta_słonecznik
Zakorzenienie

Wpisy w blogu: 2

Chyba przede wszystkich dużo kolorowych ubrań i złota.
Ostatnio widziałam ok. pół roczna dziewczynke, która miał zawieszony na szyi złoty łańcuszek ze smoczkiem i po dwa kolczyki w każdym uchu
Kobieta_słonecznik jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 18:59   #6
Moniquee
Zadomowienie

GG do Moniquee

cyganie to bardzo ciekawi ludzie - niestety ze złą etykietką czasami bardzo nie słusznie przyklejoną - cyganki nie mają żadnych przykazów ani nakazów jak mają się ubierać - choć pewnego rodzaju stroje są niemile widziane np kłuse spódniczki. Dlaczego noszą długie spódnice - bo to pozostałość po ich tradycji wtedy jak jezdzili taborami cyganki zawsze były ubrane w długie bardzo kolorowe sukienki lub spódnice - i tak pozostało.
Stary 2006-02-09, 20:16   #7
warszawianka
Zakorzenienie

Kilka dni temu czekalam na przystanku na autobus.Byl straszny mroz i bylo potwornie slisko.Na ten sam przystanek przyszlo kilka Cyganek.Jedna ok 25 lat i dwie mlodsze-nastolatki.
Mlodsze byly ubrane najzwyczajniej w swiecie.Jak tysiace innych dziewczyn jednak ubrania pasowaly do pogody.Bylo cieplo i wygodnie.Mialy jakies bojowki,jeansy i te puchate buty(ja nie wiem jak one sie nazywaja).Natomiast starsza za przykladem innych Cyganek prezentowala przepych i bogactwo:dlugie do kostek,lsniace,czarne futro,bransoletki i pierscionki z wielkimi oczkami,wszystko z pomaranczowego zlota a na ogach cieniutenkie jak wlos szpilki-oczywiscie z czarnej skory i jakims lancuszkiem.
Nie moglam oderwac od niej oczu.Nie z racji wygladu tylko jak ona sie bedzie poruszac zeby nie "zabic" na tym lodzie ktorym pokryte byly wszystkie chodniki...
warszawianka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 20:47   #8
primavera
Zakorzenienie

Jest we Wrocławiu jedna z dzielnic, w której mieszka wielu Cyganów- czasami tam jestem i mam okazję ich zaobserwować - jak już dziewczyny pisały, nie ma jakichś nakazów odnoście strojów. Z tego, co zauważayłam, panuje w tym względzie dowolność, tzn niektór Cyganki faktycznie ubierają sie w tradycyjne stroje, niektóre zaś (zwłaszcza młode dziewczyny) - tak jak my.

Niewątpliwie posiadają oni barwną kulturę, co niejednokrotnie zauważyłam na cmentarzu w dniu 1 XI (przynoszą na groby jedzenie i alkohol, śpiewają i świętują)
primavera jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-09, 21:11   #9
Ines1985
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez primavera
Jest we Wrocławiu jedna z dzielnic, w której mieszka wielu Cyganów- czasami tam jestem i mam okazję ich zaobserwować - jak już dziewczyny pisały, nie ma jakichś nakazów odnoście strojów. Z tego, co zauważayłam, panuje w tym względzie dowolność, tzn niektór Cyganki faktycznie ubierają sie w tradycyjne stroje, niektóre zaś (zwłaszcza młode dziewczyny) - tak jak my.

Niewątpliwie posiadają oni barwną kulturę, co niejednokrotnie zauważyłam na cmentarzu w dniu 1 XI (przynoszą na groby jedzenie i alkohol, śpiewają i świętują)
To prawda. U nich to jest niesamowite - śmierć jest dla nich czyms radosnym. Urzadzaja też imprezy w 6 dni, 6 tygodni i 6 miesiecy po smierci jakiejs osoby (nie jestem pewna czy akurat o cyfre 6 chodzi).
Ogolnie bardzo lubią się bawić, bez wzgledu na to ile maja lat...
Troche sie w tym orientuje bo moja ciocia mieszka w dzielnicy gdzie jest pełno Cyganów i przyjazni sie z nimi. Nawet mowi w ich jezyku.

Cytat:
Napisane przez Moniquee
cyganie to bardzo ciekawi ludzie - niestety ze złą etykietką czasami bardzo nie słusznie przyklejoną
Rzeczywiscie Cyganie nie ciesza sie zbyt dobrą opinią wśród naszych rodaków. Niektórzy się ich w jakis sposob boją . Ale nie mozna wszystkich ludzi wkladac do jednego wora i poslugiwac sie stereotypami. Nie kazdy Cygan to złodziej. Nie lubie takich uprzedzen, a niestety czesto sie z nimi spotykam .

Ines1985 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum Plotkowe

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości