Chanel, Cristalle EDP

Chanel, Cristalle EDP

Zapach wykreowany w 1974 roku przez Henri Roberta jako woda toaletowa oraz jako perfumowana w 1993 roku przez Jacques Polge`a.
Czysty, świetlisty, krystaliczny, rześki... Niczym swobodny oddech, zachłyśnięcie powietrzem, ziemią i przyrodą, ale wymyka się wszelkim prostym kategoriom.

Nuty zapachowe:
nuta głowy: mandarynka
nuta serca: brzoskwinia, melon, ylang-ylang, jaśmin
nuta bazy: wetiweria, oakmoss

0% jesień/zima 100% wiosna/lato

Nie od razu polubiłam

Nie od razu doceniłam ten zapach. Przekonałam się jednak, kiedy dałam szansę mu się rozwinąć. Szyprowy, świeży, cytrusowo-trawiasty. Jest teraz moim sztandarowym zapachem do pracy w ciepłych porach roku.

Rześka moc

Mocny i charakterny, tak jak lubię. Pachnieć będziemy na kilometr, więc dla wszystkich miłośniczek mocnych woni zapach jak znalazł.
Cristalle jest kryształowy, ale jeśli ktoś woli zapachy bardziej kobiece, lekkie, wiosenne, to gorąco polecam EDT, które jest idealnym odwzorowaniem EDP, tyle tylko, że o wiele lżejszym, słodszym.

EDP nie jest słodkie. To raczej ozonowa nuta, pomieszana z morską i taką całkiem mocną, może nie męską, ale a la ziołową, szyprową, jednak dalej nie do końca, to bardzo trudne do opisu. Woń jest przyjemna, iście „królewska”, kojarzy mi się z barokiem, ewentualnie renesansem, przepychem, ciężkim odzieniem pary królewskiej. To taka słodka stęchlizna, tylko proszę mnie nie zrozumieć źle – ta cała otoczka retro sprawia, że perfumy zyskują na szlachetności, to nie jest bazarowy, tandetny styl.

Czuję irys, hiacynt, wiciokrzew, bardzo dużo jaśminu, trochę mniej cytryny, mandarynki i brzoskwini, proporcje są idealnie odwrotne do EDT. To zapach rześki, a jednocześnie ciężki w swojej złożoności. Niezwykle elegancki i klasyczny, robi wrażenie, jego projekcja jest nader szeroka, intensywność doskonała, tak jak i trwałość.

Polecam na wieczór, kryje w sobie nutkę ziołowej tajemnicy.

Ból głowy i mdłości

To zdecydowanie nie mój zapach. Wypróbowany przypadkowo i była to próba ostatnia.
Przy zakrętce pachniał ładnie, spodobał mi się. Ale gdy psiknęłam na szyję... O boże, o matko, o fuj.
Mały koszmarek pod dobrym hasłem. Nie czuje tu nic świeżego, za to czuje zgniłe kwiaty z wazonu i jakiś mech, okropność. Nie wiem do kogo może to pasować, mnie skręca kiedy tylko pomyślę o tym zapachu. Okropnie mocny, myłam szyję kilka razy i trzymał się aż do dnia następnego. Razem z bólem głowy.
Gwiazdkę dałam za trwałość (choć nie wiem czy to plus w tym wypadku) i bardzo elegancki flakon.

Chyba jeszcze nie dorosłam na tyle, żeby zrozumieć fenomen perfum Chanel...

Ciekawe fakty o życiu i pracy Coco Chanel

Elegancki i nieśliczny

Od dwóch lat próbuję skonsumować 100 ml butelkę. Zapach oryginalny i wcale nie krystaliście i cytrusowo świeży. Na mnie pachnie skórzasto tzn. jak torebka z dobrej gatunkowo skóry. Trochę ekscentrycznie. Używam jak mam buntowniczy nastrój: " że nie ślicznie ? no to co !". W moim środowisku zero uznania dla tego zapachu. Ponieważ wszystkie chanelki darzę wielką estymą to i Cristalle doceniam za jej niebanalność. Faktycznie - przeznaczone są dla pewnych siebie kobiet- do których ja niestety nie należę.

Ilość zużytych opakowań: 1- 100 ml

Wytworny, kapryśny, jedyny ...

Kryształka zachciało mi się całkiem nieoczekiwanie, kiedy pewna Wizażanka zaoferowała mi go na wątku wymiankowym. Z wymiany nic co prawda nie wyszło, ale ja podreptałam potestować zapach do perfumerii.
Przyznam, ze w pierwszym odruchu po psiknięciu Kryształek mnie odrzucił wonią zielska, apteki i czego tam jeszcze.
Jednak w trakcie upływu czasu zmieniał się nie do poznania - z kapryśnego, na ugrzeczniony, aby ostatecznie otulić mgiełką końcową nutą orientalnego białego jaśminu i trwać, trwać nawet do dnia następnego.
Cristalle to zapach orientalno - ziołowy. Ale i delikatnie kwiatowy w bazowych nutach.
Jest chłodny, ożywczy, a z drugiej strony w pewnym sensie ciepły - w ostatniej właśnie fazie.
Jest więc chimeryczny, jak kobieta z wyrafinowaną figlarnością.
Intrygujący, ponadczasowy, nietuzinkowy i ponad wszystko elegancki. To zapach luksusu. Dający poczucie wyjątkowości, ale i nieprzewidywalności.
Cristalle - tylko dla koneserek. Pewnych siebie, pewnych swojej kobiecości.

Czasem piękny, czasem nie

Rzeczywiście, Cristalle to niezwykle kapryśny zapach. Czasem jest przepiękny: przestrzenna rześkość pachnąca ziołami okraszona odrobiną słodkawych kwiatów. Czsem jednak wychodzi jakaś dziwna, jakby papierosowa nuta, bardzo nieprzyjemna i drażniąca. Cristalle jest zarazem świeży i duszący, choć myślałam, że takie połączenie jest raczej niemozliwe.
Po blisko miesiącu testowania i zużyciu próbki zdecydowałam się na zakup flaszki, zobaczymy ile razy mnie zachwyci, a ile odrzuci...

Ekscentryczny i zawadiacki

Najbardziej kapryśny zapach, jaki znam: czasami jest nieznośnie kwaśny, innym razem słony, jeszcze innym - ciepły i zielony, czasami nie czuję nic poza gnijącymi badylkami w kryształowym wazonie... najczęściej jednak pachnie na mnie jak rozgniecione zielsko, zioła, mech dębowy, cytrusy ocieplone drzewem sandałowym (mam wrażenie, że ylang ylang i brzoskwinia znalazły się w tej kompozycji). Wszystkie nuty ekscentrycznie świeże, ostre i kręcące w nosie. Łapię się na tym, że sięgam po buteleczkę z myślą, czym mnie dzisiaj Cristalle zaskoczy?

Zapach w "wersji stabilnej" kojarzy mi się z kobietą - psotnym chochlikiem - pewną siebie z ciętym językiem, czerpiącą z życia całymi garściami w idealnie wyprasowanej białej szeleszczącej koszuli w wydaniu french chic, z postawionym kołnierzem i zawadiackim, tajemniczym uśmiechem na twarzy.

EDIT: No5 mi się znudziły a Cristalle nie. Mimo to nie wiem, co jest nie tak, bo testuję i szukam czegoś innego, bardziej uładzonego i dopasowanego, mniej nieprzewidywalnego, ale wracam do Cristalle jak pies z podkulonym ogonem. Może to tylko ciekawość. A może zmieniająca się chemia... Co gorsze, po zużyciu po 100ml EDT i EDP nadal nie wiem, ktore lubię bardziej. Czytałam, że w 2014 roku miała miejsce jakaś (nieudana, jak każda) reformulacja wszystkich Chanelek. Mam stare zapasy, ale jeśli zmienili charakter tego zapachu, będę zmuszona przerzucić się na Aramisa!

nie dałam rady

Cristalle przyleciały do mnie zupełnie w ciemno z wymiany. Miałam ochotę na coś rześkiego, przestrzennego bez grama słodyczy i tego też się spodziewałam sądząc po nazwie i niektórych recenzjach. Niestety przeżyłam rozczarowanie-otrzymałam zapach przykurzonych ziół zmieszanych z czymś co przypominało mi... zwykłą gumkę myszkę do ścierania i odrobiną "naftaliny". Padłam normalnie z wrażenia(bynajmniej nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Na szczęście znalazła się na nie chętna i czym prędzej poleciały w świat

Używam tego produktu od: kilka testów
Ilość zużytych opakowań: kilka ml

ujdzie

Poczatek jest ostry i ziołowy powodujac, ze mnie automatycznie odrzuca od tego zapachu. Na szczescie po pewnym czasie ewoluja i staje sie bardziej delikatny owocowo-kwiatowy z rzeska nuta. Calosc całkiem oki i powiedziałabym, ze przyjemny, ale pachnie mi jak wiekszosc zapachow na sklepowych połkach. Nie specjalnie sie wyroznia. Buteleczka ładna. Trwałosc bardzo dobra.

Używam tego produktu od:testy
Ilość zużytych opakowań:...

kolejny koszmarek Chanel

Moje skojarzenia z Chanel sa takie- perfumy 5 i 19 czyli duszace, ciezkie, smierdzace babcine zapachy.
Dzisiaj mam juz medalowa trojke, do wyzej wymienionych dolaczyl wlasnie Cristalle. Brazowy medal.
Koszmarny, ciezki zapach. Ziolowy. Przytlaczajacy.
Moze potem sie uspokaja, ale nie dalabym rady czekac az to sie stanie. Chyba bym sie udusila.
Plus za flakon, bardzo poreczny, gustowny.

Używam tego produktu od:nie uzywam
Ilość zużytych opakowań:testy

Wytrawny, dla koneserki

Opisuję EDP z 1993

Przepiękny, głęboki, wielowymiarowy zapach. Orientalny ale w żadnym razie nie słodki. Ziołowy, wytrawny. Rzadko go używam, bo uważam, że jestem jeszcze za smarkata. Wprost stworzony dla kobiet dojrzałych, zmysłowych, uwielbiających luksusowe tkaniny.
Ten zapach w porównaniu z innymi to jak pięciogwiazdkowy koniak przy drinkach z parasolką. OK, drinki i taki dajmy na to szampan też są fajne, ale to nie ta półka, nie ta moc.
Zakup Cristalle powinien być dozwolony tylko za okazaniem dowodu osobistego. Używam tego produktu od:2 lata
Ilość zużytych opakowań: 2 miniatury. Mam nadzieję, że za 15 lat, kiedy do niego dorosnę, będzie wciąż dostępny;)

niestety

Czekałam na jaśmin i hiacynty. Jednak zapach okazał się niedalekim krewnym Chanel 19-stki (do której wiele razy podchodziłam). Na początku zielony szampon familijny później wyłazi wiciokrzew ale taki "marchewkowy" :( bez tego miodowego serca kwiatu, jakiejś słodyczy. W ogóle całe marchewkowe pole, natka marchwi. Daję trzy gwiazdki bo jest neutralny, od czasu do czasu mogłabym nosić i takie zielsko.

Używam tego produktu od: testy
Ilość zużytych opakowań: