First EDP

First EDP

Kwiatowo-aldehydowe perfumy, wprowadzone do sprzedaży w roku 1976. Jest to pierwszy zapach wylansowany przez francuski dom jubilerski. Określany jest przez producenta jako kompozycja, w której została zachowana równowaga pomiedzy klasyką, a kobiecością. Zapach przeznaczony dla osób, które umieją żyć w zgodzie ze sobą i światem, zachowując przy tym elegancję, wewnętrzną radość i kobiecy urok. Flakon przypomina drogocenny wisiorek.

Nuty zapachowe:
Nuty głowy: czarna porzeczka, bergamota
Nuty serca: jaśmin,narcyz, aldehydy
Nuty bazy: drzewo sandałowe, wanilia

Cena: EDP ok. 53USD/ 60ml

50 - 100ml
Nuty
drzewne

Kolejna odsłona retro

Recenzja dotyczy wersji EDP.
Należąc do kategorii aldehydowo-kwiatowej, First niechybnie naraża się na porównania do No. 5 Chanel. To zrozumiałe - ta sama kategoria, konwencja, podobna koncepcja i struktura zapachu. W mojej ocenie jednak tym perfumom bliżej jest do kompozycji aldehydowych, powstałych nieco później niż No. 5, np. Caleche Hermesa.
First otwiera się dość wyraźnym akcentem czarnej porzeczki - nie soczystego, ociekającego sokiem owocu, ale raczej cierpkiego, zielonego aromatu liści.
Dobrze wyczuwalna jest tu też kompozycja kwiatowa, tj. narcyz plus hiacynt, wszystko jakby zasłoniete aldehydową chmurą, dość ciężką, ale nie przesadzoną.
Kolejny etap to dominacja kwiatów - aldehydy cichną, wycofują sie, dominuje narcyz, jest też hiacynt, do tego zielona, nie w pełni rozwinięta róża i pudrowy irys.
Im dłużej zapach tkwi naskórze, tym ta pudrowość silniej się zaznacza, a w pewnym momencie łączy się z drzewno-miodową bazą wzbogaconą cierpkością wetiweru i odrobinę przybrudzoną akcentem animalistycznym.
Ciekawy, choć obecnie trudny do noszenia zapach, zaszufladkowany jako "babciny", a przez to niestety niewystarczająco doceniany.

Używam tego produktu od: 05.2012 r.
Ilość zużytych opakowań: W trakcie pierwszego.

Zgroza

Perfumy mocno retro, ale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Mocny, duszący zapach, jakby ktoś mi wpychał do gardła mydło i poprawiał wiązką badyli, żeby jak najgłębiej wlazło. Brrrr, nigdy więcej. Na szczęście niezbyt trwałe. Buteleczka w kształcie kościelnej ampułki na relikwie (uroczy kolorek wskazuje na mocz jakiejś świętej) dopełnia upiorną wizję tegoż produktu.
Używam tego produktu od: dawno
Ilość zużytych opakowań: próbka

Z poprzedniej epoki

dla mnie to first & last, nigdy więcej, nie lubię bardzo takich zapachów, babcinych, aldehydowych.
Dostałam ostro po nosie aldehydami, drzewem sandałowym i jaśminem, który potwornie wychodzi na mojej skórze. Cóż jeszcze... czuć, że są z poprzedniej epoki, mi tam wcale nie kojarzą się z elegancką kobietą, ale z epoką, kiedy to kobiety zamiast myć się, to perfumowały się, First jest w stanie zagłuszyć chyba wszystko. Drugie skojarzenie to te indyjskie sklepy, gdzie sprzedaje się "kadzidełka" i kulki z drzewa sandałowego, może bardziej współcześnie, ale niestety nie do przetrawienia przeze mnie, bo zawsze przechodząc obok takiego sklepu dostawałam mdłości.
Po 30 min. wychodzi jeszcze nuta pudrowa... cóż ten zapach, to już chyba nie na dzisiejsze czasy.
Nie okazał się jakiś mega trwałym zapachem, brzmiał na mojej skórze około 4-5 godzin.

Używam tego produktu od: -
Ilość zużytych opakowań: test

TOP 10 męskich perfum

przyjemnie mroczne jabłuszko

dla mnie ten zapach pachnie jabłkiem. takim mocno okraszonym ciemną podgrzaną skorupą. mroczny i arystokracki. zdecydowanie nie pasuje do dzisiejszych czasów. pod wieloma punktami jest zacofany i nie odpowiada dzisiejszym kryteriom pojmowania "piękna zapachu". mi przypadł do gustu o tyle o ile.... po prostu miło go czuć na ręce, ale to osobowość nieco ograniczona.

Używam tego produktu od:testy
Ilość zużytych opakowań:testy

Jak niestraszny horror

Nistraszny horror - zjawisko irytujące i budzące litość (przynajmniej moją). Miało być strasznie, a nie jest nawet śmiesznie. Okropieństwo. Nosząc First czułam mniej więcej to samo, co oglądając film, który zamiast straszyć - nudzi. Miałbyć killer, aldehydy, okropności - zacierałam z uciechą ręce czekając na miniaturkę. No i na początku zmiata tymi okropnymi aldehydami. później straszy szyprem, co jest również niezłe, ale najdalej po godzinie zostaje grzecznym, kwiatowym mydełkiem :(. Eeee tam...
Buteleczka nie przypomina drogocennego wisiorka. Buteleczka to jest prawdziwy horror :lol:

Używam tego produktu od:?
Ilość zużytych opakowań:mini w trakcie

Aldehydek ohydek

No, jasne, aldehydy - a ja sie zastanawiam, dlaczego ten generalnie lubiany zapach wydal mi sie takim paskudnym, przestarzalym ohydkiem. Nie znosze perfum aldehydowych, wydaja mi sie baaardzo z zeszlej epoki i bardzo pozbawione chocby odrobiny uroku usprawiedliwiajacego psikanie sie nimi. Ten egzemplarz do zludzenia przypomina mi wode "Byc moze" - i byc moze kiedys sie ona podobala, ale teraz niestety juz nie (przynajmniej mnie ;-))) ).
Używam tego produktu od: jeden dzien
Ilość zużytych opakowań: jedna probka

Doskonały!!

Niesamowity jest ten zapach..pełen wibrujących nut..skomponowany jak najlepsza muzyka.Jest słodki ale bez przesady..kwiatowy-ale te kwiaty nie duszą..aldehydowy-ale nuta ta nadaje tym perfumom tylko blask.Same perfumy stworzone są na wieczór.Są bardzo trwałe i mocne-wystarczy niewiele,żeby pachniec długo.

Używam tego produktu od:niedawna
Ilość zużytych opakowań:rozpoczęta miniaturka 5 ml edt