Olivier Durbano, Parfums de Pierres Poémes, Heliotrope EDP

Olivier Durbano, Parfums de Pierres Poémes, Heliotrope EDP

Heliotrop jest odmianą chalcedonu o ciemnozielonej barwie z czerwonymi plamkami tlenków żelaza. Przypominały one krople krwi, dlatego kamień nazywano niekiedy krwawnikiem. Zanurzony w wodzie daje podczas obracania czerwone refleksy, co zainspirowało powstanie nazwy: połączenie greckich słów helios (słońce) oraz tropein (zmierzać w kierunku). Przez trzy stulecia używali go magowie starożytnego Babilonu. Służył kapłanom do wyjaśnienia przepowiedni i ochrony przed wrogami. W Egipcie otwierano nim drzwi, zrywano więzy i burzono kamienne mury, a także wykorzystywano do przezwyciężania obaw i wątpliwości. W świecie Azteków używano heliotropu do regulowania przepływu krwi. Nawet dzisiaj w pewnych regionach Indii sproszkowany heliotrop jest używany jako lekarstwo. W średniowiecznej Europie wierzono, że heliotrop czyni niewidzialnym, wywołuje burze i pioruny, zmienia kolor słońca. Heliotrop to już ósmy zapach w starannie tworzonej kolekcja Oliviera Durbano. Ósemka jest powszechnie uznawana za numer kosmicznej równowagi, numer totalny i symbol nieskończoności, którym w matematyce jest zresztą pozioma 8. Czerwień jest kolorem narodzin, życia i śmierci. Jest siłą sprawczą, życiodajną iskrą między ziemią a niebem.

Nuty zapachowe:
nuta głowy: żywica elemi, kadzidło (olibanum), imbir, czerwona mandarynka, ostra papryka (pieprz cayenne), dzięgiel
nuta serca: szafran, magnolia, cypriol (nagarmota, indyjski papirus), heliotrop
nuta bazy: mirra, cedr, sandałowiec, piżmo, bursztyn, żywica benzoesowa

zauroczona

Olivier Durbano tworzy coś czego nie potrafi już nikt inny- w każdym swoim zapachu przemyca kadzidło którego tak jak on nikt stworzyć nie potrafi- jest to idealna równowaga między kadzidłem kościelnym--> jak w padlinie od Etat Libre , a kadzidłem lekko transparentnym jakie serwują nam marki selektywne. Kadzidło Oliviera jest pół mroczne okraszone świeżością detergentu- na nim położony jest każdy zapach z linii kamieni szlachetnych

Faktycznie tak może pachnieć heliotrop- wszystko o nim zostało zawarte w opisie ich perfum nie ma więc sensu bym powielała opis ale w skrócie- kamień o zabarwieniu czerwonym z krwistymi plamkami wytwarzany w wyniku utlenienia się żelaza i faktycznie- gdyby kamienie pachniały heliotrop byłby właśnie taki- wielo wymiarowy , lekko przygaszony i intymny

Kompozycja otwiera się soczystą mandarynką bez krzty plastiku , nie myślcie jednak , że początek jest musujący- na mandarynce spoczywa dobry kilogram świeżo sproszkowanego chilli- piękny balans między rześkością cytrusa a pikantnością przyprawy. Wszystko dodatkowo okrasza korzeń imbiru- początek jest więc i pikantny i rześki ale ma dość ziemiste podłoże. Chilli czuje przez cały okres projekcji

Serduszko zapachu jest jednak delikatnie tylko pikantne. Tu chilli wycisza się i prym wiedzie kremowa magnolia , oczywiście środek wcale nie jest kwiatowy- ma eyraźną szorstką nutę taką jak świeżo kupiona książka- tak moja skóra wybija tutaj papirus. Szafran u mnie jest dość gorzki , i gdyby nie esencja magnoliowa- tego zapachu na swojej skórze nie mogłabym unieść

Pół chłodne , aromatyczne kadzidło z bazy tutaj występuje w otoczeniu sandałowca , co daje mocno orientalną bazę- całość jednak nie jest ciężka , gdyż równoważy ją dość ciepły i żywiczny cedr

Zapach na każdym PH będzie pachniał inaczej- zależy jakie nuty najpierw wybija wasza skóra , dość ciężki w odbiorze- i jeśli dusi was kadzidło , czy orient nie spodoba wam się to. Odważnym i lubiącym nie za oczywiste perfumy polecam testy :)