Amouage, Memoir Man EDP

Amouage, Memoir Man EDP

Sprawdź ceny produktu

Cena 1 075,00 zł

Memoir Man marki Amouage to skórzane perfumy dla mężczyzn. Memoir Man został wydany w 2010 roku. Twórcą kompozycji zapachowej jest Karine Vinchon Spehner.

Nuty zapachowe:
nuta głowy: bazylia, mięta i piołun;
nuta serca: lawenda, kadzidło i róża;
nuta bazy: drzewo sandałowe, drzewo gwajakowe, mech dębowy, żywica bursztynowa, wanilia, tytoń, skóra, wetyweria i piżmo.

100% jesień/zima 0% wiosna/lato

Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce...

Ile można zapłacić za wspomnienie?

Zdolność przywracania minionych momentów to dla jednych niedoścignione marzenie, a dla drugich błahostka lub coś całkiem bezcelowego. Męski 'Memoir" raczej wpisuje się w te kryteria myślenia, niż w świat perfum jako taki. W żaden sposób nie powala mnie tutaj złożoność kompozycji, bo patrząc na niego jak na konkretny produkt perfumeryjny brakuje mi zmienności, brakuje urody i wdzięku. Owszem, jest wciągający, ale na swoich własnych zasadach. Otoczeniu podobać się nie będzie, nie zaimponuje, nie zbierze komplementów, ba, może wywołać efekt zgoła przeciwny. No, chyba, że żyjesz w świecie, gdzie znajomych nie ma, a z przyjaciółmi żyjesz na tyle blisko, że co wieczór, nad kieliszkiem wytrawnego wina, zwykliście kontemplować to, co porusza w Was poezja, sztuka i zapach Waszych ciał. Nie? Nic nie szkodzi, Memoir można nosić wyłącznie dla siebie. Z tym, ze tu pojawia się drugi problem z oceną, bo perfumy te mają wybitną wręcz zdolność do potęgowania nastrojów beznadziei i smutku.

Zapach nosi w sobie potężny ładunek mroku. Dla mnie nie jest to jednak mrok rozumiany jako dym kadzidła unoszący się w tajemniczych okolicznościach, nie ma dekadenckich przyjemności, turpizmu i morza absyntu, jak to wszędzie da się przeczytać. Jest natomiast mrok czasu, ciemność, która latami spowija dawno nie odwiedzane pomieszczenie. Zasuszone zioła w kredensie babci w porzuconym domu. Więcej, niepokojący zapach tony ziół w zasypanej gruzem, dawnej aptece. Lekarstwo lub trucizna w przykrytej kurzem, szklanej, ciemnej butelce. Zioła są chłodne, przeraźliwie suche i podszyte bardzo głębokim niepokojem. Czujesz, że w miejscu, w którym jesteś, kiedyś toczyło się życie. Gdzieś pobrzmiewa echo przyniesionych komuś róż. Wyczuwasz schowane w szufladzie kadzidło. Drewniane meble, ustawione, jak gdyby ktoś zaraz miał się na nich usadowić. Skórzana torebka, która wyczekuje na wyjście, na wyciągniętą po siebie dłoń. A jednak, całe piękno, cała opowieść jest tu przykryta wybitnie ziemistą, zasuszoną i piwniczną wetywerią, która sprawia, że bardziej niż o cieple życia, myślisz o chłodzie przemijania. Ten niezwykły filtr kreowany przez wetiwer, jakkolwiek unikalny i mistrzowski, jest oczywistą przeszkodą dla reszty nut. Trudno w kurzu, bezruchu i mroku zachwycać się smużką kadzidła, zapachem skóry czy wydźwiękiem kwiatów. Trudno, ale jeśli z lubością przewracasz pożółkłe kartki wiekowych woluminów, wspominasz z zapartym tchem dziecięce wycieczki na strych lub miałeś swojego mentora, który z wyczuciem uchylał Ci rąbka tajemnicy dawnego świata, to i w 'Memoir' dostrzeżesz coś poza piaskiem przesypującym się w klepsydrze. Na tym gruncie buduje się mój jedyny pomost sympatii wobec tych perfum.

Nie wiem, czy zapach da się nazwać ładnym lub pięknym. Sztuką jest na pewno to, że zgodnie z nazwą, wyczuwając go, wracam myślami do minionych czasów. Bardziej upaja emocje niż zmysł węchu.
Tylko czy wspomnienia wielu różnych osób są czymś na tyle jednorodnym, że da się je zamknąć w jednym flakonie, którego zawartość poruszy setki serc? Ja w to wątpię. Bardzo możliwe, że wciągając w nozdrza woń 'Memoir' zamiast wzruszenia i nostalgii, wywołane zostaną tylko skojarzenia z porządkowaniem piwnicy, nie wspominając już odpychającego spotkania ze śmiercią i przemijaniem.

Piołunówka zagryzana prażonym słonecznikiem

Miał być mrok, absynt i kadzidło, a jest miseczka z ziarnami słonecznika i kieliszek piołunówki. Do tego dodam marną projekcję i beznadziejnie niską, jak na Amouage, trwałość - ok. 6 h.

Jak dla mnie, najbardziej przereklamowany Amouage.

Używam tego produktu od: Ponad dwa lata
Ilość zużytych opakowań: zużyłem zakupione dawno temu próbki