Ziaja, Sopot, Balsam brązujący relaksujący (stara wersja)

Powiększ Ziaja, Sopot, Balsam brązujący relaksujący (stara wersja)

Balsam brązujący z wyciągiem z orzecha przyciemniający skórę. Jego głównym składnikiem jest bursztyn, który zawiera całą masę mikroelementów bardzo cennych dla skóry.

Skład: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Isopropyl Myristate, Glyceryl Stearate, PEG-100 Stearate, Dihydroxyacetone, Cetyl Alcohol, Amber (Succinum) Extract, Dimethicone, Juglans regia, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Mineral Oil, BHA, Parfum, Benzyl Alcohol, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Citric Acid

Cena: 8,50 zł / 200 ml

• Ideał
  • Łatwo, równomiernie się rozprowadza i dość szybko wchłania. Już po pierwszym użyciu delikatnie brązowi moją skórę (mam jasną karnację), po kolejnych brąz robi się coraz bardziej intensywny i muszę robić przerwę w stosowaniu aby nie przesadzić :P .
    Gdy daję mu całkowicie "zejść" to schodzi mało równomiernie . To składa się na - wraz z zapachem, który po kilku godzinach jest nieprzyjemny, ale można się przyzwyczaić (przyjaciółka mówi, że pachnie jak zupka chińska ) .
    Stosuję go na noc i nie zauważyłam aby brudził. Kiedyś miałam jeden krem do twarzy z tej serii, ale zaczęłam stosować do buzi ten balsam i sprawdza się wyśmienicie (również na noc, na krem który zwykle używam).
    Moim zdaniem jest całkiem wydajny.

Używam tego produktu od: dwóch lat i więcej
    Ilość zużytych opakowań: dużo

Chcesz pochwalić Julka 1995 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Dla niewymagających
  • Całkiem niezły balsam, choć przyznam, że ja i opalanie, solarium czy choćby kremy brązujące to nie to. Kupiłam ten balsam tylko po to, żeby nieco wysmuklić kolorem moje nogi. Miał być tani, bo nie chciałam stosować tego mazidła na całe ciało i w ogóle przypuszczałam, że nie będę po niego sięgać często. Jakże się myliłam! Wczoraj wyrzuciłam butlę, bo kilka miesięcy temu przeterminowała się. Ale, co u mnie rzadko spotykane, zużyłam prawie całą!

+ pięknie brązuje i daje możliwość stopniowania koloru - skóra nie jest paskudnie pomarańczowa, ale najpierw opalizuje, a po kilku kolejnych użyciach można uzyskać efekt nawet nienajbrzydszej opalenizny,
    + cena - jest śmiesznie niska,
    + konsystencja - szybko się wchłania, skóra ja wręcz wypija, ale jeśli są upały to trzeba uważać - może zaczął się kleić. Dlatego najlepiej stosować na noc.
    + wydajność - niezła, miałam ten balsam przez kilka lat , gdyż używałam go tylko w sezonie letnim.

- zapach - jak dla mnie śmierdzi,
    - nie nawilża - skóra jest sucha, muszę stosować po Sopocie coś innego.

Podsumowując, jest to balsam dla niewymagających - takich jak ja. Nie jestem fanką opalania, nawet nie lubię efektu, jaki daje samoopalacz. Ale do sukienki czy spodenek lubię sobie trochę przyciemnić nogi i po to mam ten balsam. Wystarcza. Wątpię, żebym szukała czegoś innego.

Używam tego produktu od: 2-3 lata

Chcesz pochwalić summer_overture za czytelną i pomocną recenzję?
  • Dobry balsam w bardzo dobrej cenie
  • Stosowalam różne balsamy brazujace ale z tego jestem najbardziej zadowolona. Wystarczy 2 razy sie wysmarowac i juz sie ma ładną opalenizne troche niestety brudzi ubrania. Trzeba tez uważać by nie narobic sobie plam na lokciach kolanach i dłoniach :p ogolnie godny polecenia i to w dobrej cenie

Używam tego produktu od: kilka lat
    Ilość zużytych opakowań: Więcej niż 2

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? TAK
Chcesz pochwalić nice_92 za czytelną i pomocną recenzję?
  • lubię go ale nie szał
  • Kiedyś ten produkt był lepszy,szybko (szybciej)działał,widziałam efekt,skóra była piękna ,rozpromieniona. Obecnie zużyłam już połowę a własciwie nie widzę różnicy.
    Wiem ze uzywanie czegos co nie daje efektu mija sie z celem, jednak mnie ładnie nawilza, i daje mi pewnego rodzaju powloczke na skorze,ktora chroni mnie dobrze przed wysuszeniem,dlatego wiec po niego siegam.
    Nie kupie go ponownie,a bynajmniej sie nie zanosi.
    Dosyc duzo gwiazdek daje dlatego ze jest tani, wydajeny, dostepny wszedzie raczej, i moze dzialac na kogos o jasnej skorze. Na mojej jasnej - raczej uwidocznil niedoskonalosci o zgrozo :/

Używam tego produktu od: krótko
    Ilość zużytych opakowań: 1całe duże

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić CiastoPanda za czytelną i pomocną recenzję?
  • mnie nie zbrązowił
  • daję mu *** za to, jak pięknie brązowił moje koleżanki... Bo nie nie chciał Używałam go regularnie, codziennie, zużywając całą tubkę, jednak przybrązowionej skóry się nie doczekałam . Nie wiem dlaczego, karnacji nie mam zbyt bladej, normalny pospolity odcień skóry, używałam go po peelingu jak i przed... nic to nie dało.

Używam tego produktu od: 1 rok
    Ilość zużytych opakowań: 1 zużyte

Chcesz pochwalić MedilE za czytelną i pomocną recenzję?
  • świetny!!!
  • idealny do poprawiania koloru opalonej skóry!!

przyjemny zapach
    szybkie działanie
    nie tworzy smug i plam
    nie brudzi ubrań
    dość niska cena
    mega wydajny

jedyne co mnie smuciło to to, że dość szybko zmywał się z ciała

Używam tego produktu od: kilka lat
    Ilość zużytych opakowań: dużo

Chcesz pochwalić agniesiczka2 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Mieszane uczucia
  • Mam bardzo mieszane uczucia co do tego produktu ! Kiedyś za nim szalałam ! Cena jest naprawdę przystępna i skóra po nim wygląda świetnie - zdrowo.
    Jednak trzeba koniecznie umyć po nim rączki i to bardzo dokładnie, bo zostawia pomarańczowe ślady. Należy równo rozsmarować, bo można być niemile zaskoczonym plamami, smugami. Bardzo nieprzyjemny zapach! Należy się wykąpać przed wyjściem i nie smarować już tym balsamem. Długo się wchłania.

Ilość zużytych opakowań: 3 duże

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić Fiurka za czytelną i pomocną recenzję?
  • Nie dla początkujących.
  • Zdecydowanie nie dla początkujących... Według mnie trzeba mieć już w tym jakieś doświadczenie, inaczej może robić niespodzianki.

Kosmetyk ten:

+ pięknie pachnie
    + jest dość wydajny, nie trzeba go wiele, kiedy umie się rozsmarować
    +daje u mnie piękny kolor, nie sztuczny, już po pierwszej aplikacji
    +zapach znośny
    +ładnie nawilża

Za ten minus odejmuję całą gwiazdkę:

- DŁUGO SIĘ WCHŁANIA. Na pewno nie nałożyłam go za dużo, a jeszcze teraz, po dwóch godzinach siedzę jak na szpilkach, żeby nie zrobiło się to, co zawsze robi mi się z tym balsamem: sprawia, że pocą mi się miejsca pod kolanami i ogólnie miejsca, w których dotknę się na dłużej. Potrzebuję ze 3 godziny chodzenia na golasa o pokoju, bo boję się, że porobią się zacieki, wyłączam kaloryfer.

+/- może raz zauważyłam u siebie jakieś ciemniejsze obszary

Z pewnością wypróbuję jeszcze nową wersję, a jeśli będzie to samo, to wracam do Lirene
    Używam tego produktu od: 6 razyIlość zużytych opakowań: Niecałe jedno

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić Hebe19 za czytelną i pomocną recenzję?
  • plamy
  • Pewnie to wina mojej niezdarności, ale mi narobił pomarańczowe plamy, a nakładalam bardzo oszczednie mieszając z balsamem... balsamu było dużo wiecej od smrodka a pomomo to i tak smierdział, i tak narobił plamy...
    Podchodziłam wiele razy ale za każdym razem kończyło się plamami.

Używam tego produktu od: lata 2012

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić Mekashika za czytelną i pomocną recenzję?
  • Dziwnie to zabrzmi - pachniał zgniłymi orzechami włoskimi??
  • W gimnazjum chciałam wyglądać na bal bardzo ładnie opalona - było super, ale niestety ubrania przesiąkły zapachem orzechów czy to czegoś dziwnego nieznośnego
    Śmiesznie to brzmi, ale ojciec nawet mi powiedział, ze mam wziąć 10 h kąpiel, bo czuć jakbym pracowała w firmie łupiącej orzeczy włoskie - to mi przypominało ten zapach dla mnie masakryczny.
    Owszem wyglądałam jak bursztyn równomiernie pokryta i bez smug, ale skóra brzydko woniła.
    Polecam aby się przekonać, że zapach z tubki jest inny niż na skórze. UWAGA NA DŁONIE WEWNĄTRZ - zakładajcie rękawiczki Jak nie zobaczycie co się stanie;*

Używam tego produktu od: gimnazjum czyli 6 lat temu bo to w 2 klasie było
    Ilość zużytych opakowań: 5 opakowań

Chcesz pochwalić JOna92 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Bardzo dobry
  • (Jestem posiadaczką nowej wersji balsamu. )

Mam jasną cerę, która jednak szybko się opala. W tym roku jednak, z opalaniem było ciężko, trafiłam na okres kiedy słońca było niewiele. Więc kupiłam ten balsam, jako małą pomoc. Pięknie pachnie i podkreśla w naturalny sposób opaleniznę.

Polecam.

Ilość zużytych opakowań: Jedno, w połowie

Chcesz pochwalić Vioolett za czytelną i pomocną recenzję?
  • dobry
  • Jeden z lepszych balsamów brązujących na rynku, pierwszy jaki kiedykolwiek kupiłam wiele lat temu.
    Miła konsystencja, wydajny, dobrze nawilża, nadaje ładny brązowy kolor- świetny w lato do utrwalenia opalenizny.
    Trzeba pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu, łatwo o smugi, nie jest to jednak na minus bo taka jest specyfika takiego kosmetyku, po prostu trzeba go porządnie rozprowadzić więc pośpiech nie jest wskazany.
    Równomiernie się zmywa, nie mamy na ciele kolorowych plam.
    Cena świetna, opakowania firmy ziaja zawsze mi się podobają.
    Jedynym minusem dla mnie jest zapach, który uwalnia się po jakimś czasie od wchłonięcia się balsamu. Z każdą kolejną aplikacją staje się on coraz bardziej jak samoopalacz, nieprzyjemny, sztuczny.

Używam tego produktu od: kilku lat
    Ilość zużytych opakowań: kilka

Chcesz pochwalić mervie za czytelną i pomocną recenzję?
  • OK
  • Robi to, co ma robić. Brązuje tak jak powinien, Pachnie tak jak pachna tego typu balsamy. Konsystencja taka kremowo galaretkowata. Nie porywa, ale nie jest zły. Nie gorszy niż jakikolwiek inny tego typu balsam. Oczywiście z nawilżaniem szału nie robi

Używam tego produktu od: jakiś czas
    Ilość zużytych opakowań: 1 w trakcie

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić Rufa Ruf Ruf za czytelną i pomocną recenzję?
  • godny polecenia
  • Uwielbiam ten balsam! Stosuję go zazwyczaj przed wszelkiego rodzaju większymi wyjściami, kilka dni przed.

- tworzy ładny efekt opalonej skóry, naturalny, nie pomarańczowy
    -schodzi równomiernie! czyli nie pozostawia na skórze dziwnych pomarańczowych plam
    -jest wydajny i tani
    -nawilża
    -nie powoduje podrażnień

OGÓLNA OCENA: na prawdę warty uwagi balsam, naturalnie wyglądająca opalenizna w fajnej cenie i zdrowa dla skóry

Trzeba go ostrożnie rozprowadzać, o smugi trudno przy tym balsamie, ale lepiej go równomiernie nakładajcie, żeby nie być łaciatą

Chcesz pochwalić cosmetic za czytelną i pomocną recenzję?
  • może być
  • plusy:

- niska cena
    - porządne, wygodne opakowanie
    - konsystencja w sam raz
    - szybki efekt po aplikacji
    - dość równomiernie się zmywa w czasie mycia

minusy:

- łatwo o "ciapki i smugi - trzeba bardzo uważnie nakładać
    - zapach trochę "chemiczny" (mnie drażni)
    - kolor bardziej pomarańcz niż brąz (lecz nie "chamska" solara )

Ilość zużytych opakowań: trzy/cztery

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić MargaretThacher za czytelną i pomocną recenzję?
  • Bardzo dobry , znakomity !
  • A więc .. Zakupiłam wczoraj ten balsam w nowym opakowaniu za 11 zł w Rosmannie Wróciłam do domu , wzięłam prysznic i odrazu wysmarowałam się tym balsamem z straszną obawą przed plamami , zaciekami czy może Pomarańczowym kolorem na skórze . Jednak zdecydowałam się po godzinie mój chłopak powiedział mi , że robię sie trochę ciemniejsza Rano byłam mile zaskoczona to własnie o to mi chodziło , zero smug , zero plam i ten piękny kolor . Bardzo się ucieszyłam Wszyscy narzekają na ten zapach ! ja nie narzekam wgl go nie czuć .

+ Wydajność
    + Uzyskany kolor
    + zero plam i smug
    + szybka aplikacja
    + zapach bo praktycznie go nie czuć

POLECAM !

Używam tego produktu od: Wczoraj
    Ilość zużytych opakowań: trochę

Chcesz pochwalić UczuciaToSlabosc za czytelną i pomocną recenzję?
  • intensywna opalenizna z
  • Kupiłam ten balsam po raz kolejny, celem uzyskania brązowego kolorytu w jeden dzień- co już sprawdziłam przy poprzednim zakupie, przed rokiem i nie zawiodłam się- właśnie obudziałam się opalona po wczorajszym smarowaniu;>
    Jestem fanką takiej opalenizny, ze względu na brak ryzyka jakie stwarzają promieniowanie UV..

Balsam należy stosować ostrożnie, a smugi powstają przy nakładaniu naprawdę byle jakim
    Przy suchej skórze wskazany wcześniej peeling i balsam nawilżający- jak przy każdym tego rodzaju samoopalaczu.
    Oczywiście zapach około godzinę po nałożeniu jest typowy dla samoopalacza, ale dla efektu warto go znieść. Zapach po kąpieli jest tylko lakko wyczuwalny.
    Pół gwiazdki odjęłam za typowo chemiczny skład i zapach- ale to oczywiste cechy tego rodzaju kosmetyku.
    Opalenizna lekko marchewkowa, ale dla mojej jasnej karnacji wygląda świetnie.

Używam tego produktu od: kilku lat
    Ilość zużytych opakowań: 3?

Chcesz pochwalić Aaricia30 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Masakra...
  • Jeden wielki bubel...
    Gdy nakładałam balsam zapach był znośny.
    Jednak kiedy wsiąkł w skórę śmierdział rdzą...
    Kolor który powstał był pomarańczowo-żółty.
    Mimo, że starałam się balsam równomiernie rozprowadzić i tak były smugi na ciele.
    Mam dość jasną cerę ale nie spodziewałam się aż takiej katastrofy...

Używam tego produktu od: kilka razy użyłam
    Ilość zużytych opakowań: niecałe jedno które idzie do kosza

Recenzja otrzymała 1 pochwał. Chcesz pochwalić Reira_ za czytelną i pomocną recenzję?
  • Niezły
  • Bardzo lubię ten balsam ze względu na dość dobry rezultat za niewielką cenę Balsam po kilku użyciach daje efekt ładnej, letniej opalenizny. Nie należy jednak używać go zbyt często, ponieważ opalenizna wygląda wtedy na żółtą-a przecież nie tego chcemy Rozprowadza się dość dobrze, choć wchłania nie najlepiej-niestety :/ Jego największą wadą jest ZAPACH! Początkowo jest przyjemny, jednak gdy kosmetyk wejdzie w reakcję ze skórą, staje się niemiły (cuchnę paloną kaczką :P) i uciążliwy. No ale cóż Czasem trzeba pocierpieć dla efektu

Używam tego produktu od: 1 roku
    Ilość zużytych opakowań: 2 opakowania

Recenzja otrzymała 1 pochwał. Chcesz pochwalić Alunia1987 za czytelną i pomocną recenzję?
  • fatalny
  • Używałam tego balsamu jakieś 8 lat temu i był to mój pierwszy balsam brązujący, który kupiłam głównie ze względu na niską cenę. Jako że nie miałam porównania z innymi produktami tego typu, wydawał się całkiem dobry, gdyż dawał to czego oczekiwałam w tamtym okresie, czyli dość ciemną opaleniznę, po jedne aplikacji, a dodam że z natury jestem blada. Teraz po wypróbowaniu wielu balsamów i samoopalaczy, mogę stwierdzić że jest on jednym z gorszych dostępnych na rynku.

Plusy:
    -daję dość ciemną opaleniznę
    -tani
    -łatwo dostępny

Minusy:
    -łatwo zrobić nim smugi
    -daję pomarańczową, nienaturalną opaleniznę, szczególnie przy kostkach, kolanach itp.
    -baaardzo długo się wchłania
    -brzydko pachnie w trakcie aplikacji i po
    -konsystencja jest bardzo kleista i lepiąca, pozostawia tłustą powłokę
    -brudzi ubrania
    -brzydko schodzi i daje efekt brudnej skóry
    -jak już się zrobi plamę, bardzo trudno ją zmyć
    -wcale nie relaksuje, wręcz przeciwnie

Używam tego produktu od: ok. 3 lata
    Ilość zużytych opakowań: ok. 7

Chcesz pochwalić Weronissiax za czytelną i pomocną recenzję?
  • Uwielbiam
  • Świetny, niedrogi kosmetyk. Nie mogę za długo się opalać, bo od razu praktycznie mam poparzenia, więc marzenie o trochę opalonej skórze się ziściło gdy zaczęłam używać tego balsamu
    +już po pierwszej aplikacji skóra z bardzo jasnej staje się "muśnięta słońcem", zyskuje bardzo ładny koloryt
    +balsam jest bardzo wydajny
    +efekt opalenia po jednokrotnej aplikacji utrzymuje się około tygodnia
    +nigdy nie miałam po nim smug
    +nie śmierdzi jak inne balsamy
    +ma świetną konsystencję, nie leje się, świetnie się rozsmarowuje i szybko się wchłania
    +nie wysusza skóry
    Nie widzę żadnych minusów, wszystkim z jasną karnacją bardzo polecam, tak dobrego balsamu brązującego nie miałam

Ilość zużytych opakowań: półtora

Chcesz pochwalić ola_offspring za czytelną i pomocną recenzję?
  • słonko w butelce
  • balsamu używam od miesiąca i jestem nim zachwycona. Jest on moim 3 kosmetykiem tego typu ale ten jest najlepszy,nie rozumiem skąd wpisy o brzytkim zapachu ja go nie czuje te moje poprzednie balsamy to dopiero był smród np. jonhson skin holiday, udusiłam bym sie gdybym go nie wywaliła w połowie.A tu super zapach miły działanie cudowne.A wiec balsam potrafi:
    -nawilża
    -wygładza
    -nie uczula
    -nie pozostawia plam i smug
    -ładnie pachnie
    -cudownie opala juz od pierwszej aplikacji
    -jest mega wydajny
    - nie klei się
    jestem nim po prostu zachwycona nie pojade biała na wakacje i nie wróce też biała ,bo niestety nie mogę dlugo korzystac ze słonca.W ięc ten balsamik mogę polecic ma teraz większe opakowanie tzw.zwykła ziajowa okrągła butelka.

Używam tego produktu od: 1 miesiąc

Chcesz pochwalić dupelka za czytelną i pomocną recenzję?
  • Jednak się do niego przekonałam
  • za pierwszym razem byłam bardzo nie zadowolona-mam jasną karnację,a zimą to już jestem mega blada, balsam ten kupiłam jakoś końcem wiosny i niestety dał za ciemny efekt-bardzo nienaturalny.efekt opalenizny miał być po 3-4 godz.,a ja już po niecałej godz. byłam ciemna....

w tym roku zrobiłam drugie podejście i.. przekonałam się do niego
    ale słońce troszkę mnie opaliło,wiec efekt jaki dał ten balsam wyglądał naturalnie

+po 2 użyciach efekt letniej opalenizny
    +nie daje pomarańczowego efektu
    +szybko się wchłania
    + przyzwoicie nawilża skórę
    +ładny zapach w buteleczce
    +efekt "opalenizny" utrzymuje się kilka dni
    +nie tworzy smug-na dobrze nawilżonej skórze
    +zmywa się w miarę równomiernie

Porą letnią bardzo mi pasuje,bo nie lubię się opalać,a on daje bardzo ładny efekt,ale na troszkę już ciemniejszej skórze.
    Na jasnej skórze da sztuczny efekt,wiec zimą jak dla mnie odpada.

-po kilku godz. zaczyna okropnie śmierdzieć na skórze

Używam tego produktu od: dwa lata Ilość zużytych opakowań: w trakcie drugiej buteleczki

Chcesz pochwalić NATALA5214 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Poszukaj czegoś lepszego.
  • Przetestowałam już bardzo wiele samoopalaczy i ten do lepszych na pewno nie należy. Najgorszy jest zapach. Wiadomo, że z tymi kosmetykami zawsze tak jest, ale Ziaja przebija wszystko. Fuj. Można by to znieść, gdyby faktycznie efekt końcowy był zadowalający, ale niestety tak nie jest. Nie dość, że wysusza skórę, to robi plamy. Mimo wprawy w nakładaniu samoopalaczy z tym naprawdę ciężko jest uniknąć przebarwień. Kolor także jest fatalny - dosłownie pomarańczowy. "Spiera się" podczas mycia. Uwielbiam Ziaję, niestety ten produkt bardzo mnie rozczarował, plusem jest oczywiście cena, ale to chyba za mało. Radzę poszukać czegoś lepszego.

Chcesz pochwalić truskawkowajagodzianka za czytelną i pomocną recenzję?
  • Raczej pozytywnie
  • Balsam brązujący z Ziaji kupiłam, bo lubię ogólnie lubię balsamy i kremy z tej firmy. Ten również uważam za kosmetyk udany, choć ma parę wad.

+szybko się wchłania jak na balsamy brązujące
    +bardzo wydajny
    +cena
    +daje dosyć trwały efekt opalenizny
    +dostępność
    +jest nawet małe nawilżenie

+/- zapach: nie należy do najprzyjemniejszych, aczkolwiek nie jest to zapach spalonej skóry typowy dla produktów tego rodzaju
    +/- odcień: jest ładny, ale chyba troszkę za mocny dla bladych skór, tu sprawdzi się lepiej dla ciemnych karnacji, poza tym odcień jest odrobinę pomarańczowy

-kosmetyk trudno się rozprowadza po skórze, naprawdę trzeba uwagi i cierpliwości prawie jak przy samoopalaczu, polecam przed zastosowaniem zrobić porządny peeling i użyć dobrego nawilżacza na łokcie i kolana, bo tam bardzo łatwo o plamy i zacieki. A na stopach to chyba się ich uniknąć nie da.

Balsam oceniam raczej na plus i być może kiedyś do niego wrócę, ale teraz mam ochotę wypróbować często polecany balsam z Lirene. Jeśli on nie spełni moich oczekiwać, wtedy jest szansa, że wrócę do Ziaji.

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić carrello08 za czytelną i pomocną recenzję?