Maybelline, Illegal Length (Wydłużający tusz do rzęs)

Powiększ Maybelline, Illegal Length (Wydłużający tusz do rzęs)

Zgłoszony przez mooniqa

Maskara Illegal Length dzięki formule zawierającej mikro włókna oraz specjalnej szczoteczce Fiber - Fix pozwala osiągnąć efekt maksymalnie wydłużonych rzęs - nawet do 4 mm. Wyjątkowa szczoteczka została zaprojektowana tak, aby dokładnie rozprowadzić włókna znajdujące się w tuszu, docierając do każdej rzęsy.

Skład: Aqua/Water/Eau, Paraffin, Potassium Cetyl Phosphate, Cera Alba/Beeswax/Cire Dabeille, Copernicia Cerifera Cera/Carnauba Wax/Cire De Carnauba, Acacia Senegal/Acacia Senegal Gum, Glycerin, Pentylene Glycol, Cetyl Alcohol, Acrylates Copolymer, Hydroxyethylcellulose, Peg / Ppg-17/18 Dime Thicone, Ste A Re Th-20, Phenox Y E Th A Nol, Hydrolyzed Corn Starch, Sodium Polymethacrylate, Hydrogenated Jojoba Oil, Hydrogenated Palm Oil, Tdi/Trimellitic Anhydride Copolymer, Disodium Edta, Nylon-6, Sodium Dehydroacetate, 2-Ole Amido-1,3-Octadecanediol, Panthenol, Silica. May Contain/Peut Contenir: CI 77491, CI 77492, CI 77499/Iron Oxides, CI 77007/Ultramarines, CI 77891/Titanium Dioxide, Mica, CI 75470/Carmine, CI 77288/Chromium Oxide Greens, CI 77289/Chromium Hydroxide Green, CI 77742 / Mang Anese Viole T, CI 77510 / Ferric Ferrocyanide, CI 77266/Black 2.

• dobry
  • nie rozumiem tak negatywnych opinii... u mnie się sprawdził
    fajnie wydłuża
    naturalnie podkreśla rzęsy
    nie skleja
    nie zostawia grudek
    tani - chyba 12 zł w drogerii Wispol jakiś rok temu

Używam tego produktu od: rok

Chcesz pochwalić Kurczak105x za czytelną i pomocną recenzję?
  • Mój KWC
  • Zawsze kupowałam maskary z avonu a tą dostałam od mojego chłopaka i nie zmieniłabym jej na inną.
    Zdecydowanie dużo ale to dużo lepsza od tych z avonu.
    Wreszcie moje rzęsy są pomalowane, głęboko czarne i zyskały sporo objętości.
    Maskara jest wydajna, bardzo trwała trzeba się trochę wysilić by ją zmyć. Łzy nie są w stanie jej zmyć.
    Nie jest wodoodporna ale i tak jest moim faworytem.
    Nakładanie nie sprawia problemów, szczoteczka jest odpowiednia.
    Odejmuje jej pół gwiazdki za trudności ze zmywaniem.
    Ale za to maskara przeżywa na moich rzęsach nawet pobyt pod prysznicem co oznacza o jej trwałości.
    Jak zasnę z pomalowanymi rzęsami to budzę się a maskara jest nie starta i nie mam śladów na twarzy.

Chcesz pochwalić MKatherine za czytelną i pomocną recenzję?
  • ale się trzeba nazapiełdalać
  • ha ha to co zwykle, tusz z tak niską oceną ma u mnie 4- ;-)
    na tusz polował od samego początku, ale cena mnie odstraszala, tym bardziej, że ma bardzo negatywne opinie. Trafiłam przez przypadek w biedronce na niego z gratisową kredką do oczu za całe 12 zł!!! ;-d nawet się nie zastanawiałam, pomaluję raz i wyrzucę...
    Po pierwszym zastosowaniu faktycznie klapa! Sklejenie, brud i zero wydłużenia;/ nawet się nie wkurzyłam, potem przez przypadek poprawiłam nim rzęsy po innym tuszu i się zaczeło! WOW on coś w sobie jednak ma! przechodząc do meritum:
    Trzeba sie nieźle nazapie*dalać, żeby stworzyć piękne długie rzęsy!!! Wg mnie sprawdza się lepiej na innym tuszu, bo ten kosmetyk ma sam w sobie za dużo kleju;-) Skleja strasznie, kilka warstw tworzy okropną czarną smołę na rzęsach... nie nadaje się do malowania jako jeden jedyny kosmetyk;/ tu mamy ogromny minus... następna sprawa to zero jakiegokolwiek podkręcenia, rzęsy są mega proste - ale tego nam producent nie obiecuje. Warto też zauważyć, ze tusz brudzi powiekę i to dość mocno. Nie umiejętne malowanie szczoteczką sprawia ze "te drobne włókna" układają się jak chcą. Do góry, dołu, w lewo i w prawo. Tu się trzeba dobrze nagimnastykować. Nie uda się to nikomu za jednym, dwoma czy nawet trzema razami;-) To może trwać w nieskończoność, a co za tym idzie...potem do demakijażu potrzeba nam nie jednego ale 3-4 płatki kosmetyczne, bo ilość tuszu jest mega zadziwiająca 8-)
    pewnie wiele osób go za to skreśla, ja też ale uwielbiam go za te wydłużenie. Potrafi zrobić bardzo fajny efekt na oku. Na codzień daje efekt średniaka, naturlaka, na wielkie wyjście zdziała cuda... no ale się trzeba nazapiełdalać!!!
    Mimo wszystko lubię go do wykończenia makijazu.
    Jest trwały, nie podrażnia i nie uczula - minimum ma;-)

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić szminka2010 za czytelną i pomocną recenzję?

• Chwalona: 1 raz(y)
  • Spodziewałam się czegoś lepszego
  • Kupiłam w promocji, za 15 zł, i to jedna z niewielu zalet, bo gdybym zapłaciła za ten tusz normalną cenę (czyli ponad 30 zł) byłabym na siebie po prostu wściekła. Trudno powiedzieć czy tusz jest zły, czy dobry. Na co dzień nie maluję się zbyt mocno więc może być, ale nie tworzy żadnej nadzwyczajnie ciekawej oprawy oczu. Może i wydłuża, ale nie jest to jakiś powalający efekt. Do tego niezbyt podoba mi się konsystencja i szczoteczka. Tusz jest raczej rzadki, a szczoteczka mogłaby mieć więcej rzęsek przez co kosmetyk znacznie lepiej by się rozprowadzał. Na ogół trudno powiedzieć że to była jakaś wielka pomyłka, bo do codziennego użytku tak dla naturalnego makijażu nie jest zły, ale po firmie maybelline spodziewałam się jednak znacznie lepszej jakości produktu. Tymczasem ten tusz w niczym nie wygrywa ze zwykłym najtańszym tuszem wibo czy miss sporty.

Plusy:
    *tworzy efekt naturalnego makijażu
    *nie skleja rzęs
    *nie kruszy się i nie pozostawia drobinek na rzęsach
    *jest dość trwały, trzyma formę przez kilka długich godzin

Minusy:
    *zbyt wysoka cena w porównaniu z jakością
    *słaba szczoteczka
    *poza wydłużaniem rzęs, w ogóle ich nie pogrubia
    *przez rzadką konsystencję trzeba go nałożyć dość dużo, co wiąże się ze słabą wydajnością.

Używam tego produktu od: tygodnia

Chcesz pochwalić Pulam za czytelną i pomocną recenzję?
  • Tusz do rzęs dla cierpliwych.
  • Na tą maskarę zdecydowałam się zachęcona opinią pani ekspedientki w Rossmanie. Pierwsza aplikacja była totalną katastrofą. Efektem olbrzymiej ilości tuszu na szczoteczce było wrażenie posiadania trzech rzęs na krzyż! Zniechęcona odłożyłam ten tusz na dno kosmetyczki i kupiłam nowy. Kiedyś jednak znalazłam się w sytuacji kryzysowej i byłam zmuszona użyć właśnie tego produktu. Najpierw jednak zdjęłam nadmiar tuszu ze szczoteczki, a potem metodą prób i błędów doszłam do odpowiedniej techniki nakładania go. Kiedy robi się to we właściwy sposób ta maskara naprawdę daje radę, ale ilość zmarnowanego na to czasu jest przytłaczająca.

Plusy:
    - odpowiednio nakładany rozdziela rzęsy
    - ładnie pogrubia i wydłuża

Minusy:
    - trudna aplikacja
    - po otwarciu zbyt duża ilość znajduje się na szczoteczce
    - szybko wysycha, przez co jest mało wydajny

Używam tego produktu od: trzech miesięcy
    Ilość zużytych opakowań: całe jedno

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić raspberryjelly za czytelną i pomocną recenzję?
  • Lubię
  • Kupiłam, gdy potrzebowałam tuszu "na już" i nie było czasu się zastanawiać więc złapałam pierwszy z brzegu, kompletnie nieświadoma tych całych wydłużających włókien.
    Pierwsze nałożenie było katastrofą. Ponieważ mam długie i gęste rzęsy posklejały się i wyszły z tego odnóża pająka. Za drugim razem było już lepiej. Gdy już wyczułam jak go używać uznałam go za bardzo dobry tusz. Efekt wydłużonych rzęs jest widoczny, ale wygląda naturalnie, na czym zawsze mi zależy.
    Jego największa wada? Wysycha i choć nie wykorzystałam go do końca to nadaje się tylko do wyrzucenia.
    Jeśli chodzi o wodoodporność to radzi sobie na co dzień, ale do basenu to lepiej w nim nie wskakiwać,

Chcesz pochwalić Arthien za czytelną i pomocną recenzję?
  • dobry
  • Plusy tego produktu to przede wszystkim to, że potrafi naprawdę bardzo wydłużyć rzęsy, trzeba tylko znaleźć dobrą technikę malowania nim, bo większość sposobów się nie nadaje. Ja na szczęście swoją znalazłam i jestem zadowolona z tuszu

Minusem jest to że tusz bardzo szybko się wysusza.. w moim przypadku to akurat nie problem bo noszę soczewki kontaktowe i wystarczą dwie krople płynu do soczewek i tusz jest jak nowy, lecz nie polecam osobom które nie posiadają takiego płynu w domu ponieważ tusz nie starczy im na długo.

Kolejnym minusem jest to, że jeśli nałoży się więcej niż jedną warstwę tego tuszu, to nie ładnie wygląda na rzęsach, jest taki bardzo suchy a rzęsy posklejane.

Tusz należy do kruszących się, dlatego ja używam go jedynie na \'czubkach\' rzęs, żeby je mocno wydłużyć, przed czym używam innego tuszu na całych rzęsach. Jeśli użyje tego tuszu w taki sposób, moje rzęsy wyglądają bardzo ładnie, lecz jesli poprostu je pomaluje samym tym tuszem, jest nieco gorzej, ale też nie jest źle!

PozdrawiamUżywam tego produktu od: 3 latIlość zużytych opakowań: powyżej 5

Chcesz pochwalić bajoor za czytelną i pomocną recenzję?
  • Przyzwoity tusz
  • Tusz zakupiłam w hebe w promocji, na poczatku miałam do niego mieszane uczucia poniewaz niby wydłużał lekko pogrubiał ale strasznie je sklejał. Odłożyłam tusz na jakiś czas i gdy skonczyły mi sie już wszystkie jakie miałam ponownie siegłam po ten. I tu nagle wielkie rozczarowanie! Tusz przestał sklejać rzęsy a nadal ładnie pogrubiał i wydłużał może nawet bardziej niż wczesniej gdy był rzadki. Moja rada: kupić tusz i zostawić go na pare dni z niedokręconą zakretka aby lekko zgęstniał i bedzie ok!Używam tego produktu od: pół roku z przerwa Ilość zużytych opakowań: jedno całe

• Zdjęcia dołączone do recenzji:
    Foto recenzja
Chcesz pochwalić Daria18g za czytelną i pomocną recenzję?
  • ujdzie
  • Nawet fajnie wydłuża rzęsy, ale jeśli chodzi o te niteczki, które zawiera to bardziej one przeszkadzają niż pomagają. Podczas malowania rzęs wpadają mi oka, zamiast zostawać na rzęsach! Trochę skleja rzęsy, ale z tym zawsze sobie poradzę Co jeszcze jest minusem to to, że dość szybko wysycha :/ Mimo minusów, co jakiś czas go zakupuję. Mam do niego słabość

Ilość zużytych opakowań: 2 lub 3

Chcesz pochwalić CopiCO za czytelną i pomocną recenzję?
  • dobry!
  • Dobry tusz, co prawda nie jest genialny, ale jak na swoją cenę może być.
    plusy
    +fajna szczoteczka
    + wystarcza na bardzo długo
    + wydłuża rzęsy
    + łatwy do zmycia
    minsy
    - trochę skleja rzęsy
    - szybko się wysusza

Ilość zużytych opakowań: 2 opakowania

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić lujka003 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Okropny
  • Jak szybko zakupiłam ten tusz bezmyślnie tak szybko się go pozbyłam.Maskara robi bałagan na rzęsach. Zawiera jakieś dziwne długie "patyczki" wyglądające jak odnóża muchy :-\ To sprawia, że rzęsy wyglądają na poplątane. Nie żadnego wydłużeni, pogrubienia ani rozdzielenia. NIE POLECAM

Chcesz pochwalić juma1979 za czytelną i pomocną recenzję?
  • No niezbyt
  • Przejdźmy do konkretów:

Wydłużenie bardzo marne.

*Pogrubienie-niby producent tego nie oferuję,ale pierwszy raz spotykam się z totalnym brakiem pogrubienia rzęs.

*Nie mogę się na szczoteczce czy oku dopatrzeć tych wydłużających drobinek.

*Nie wydajny i wyjątkowo go poskąpili w opakowaniu.

*Daje tak lekki makijaż,że ktoś mógłby pomyśleć,że w ogóle nie pomalowałyśmy oczu.

Podsumowując,z podkulonym ogonem wracam do tuszy max factor.

Ilość zużytych opakowań: jedno całe,na szczęście skończone(szkoda było wyrzucić)

Chcesz pochwalić paninatalia66 za czytelną i pomocną recenzję?
  • kameralny efekt
  • Tusz mam już długo za długo, a to z tego względu, że na początku rzuciłam go w kąt, taki był beznadziejny, paprał całe oko, rzęsy sklejał... Jakby pomalowanie oczu to była jakaś filozofia.
    No więc czekał, może nawet jakieś pół roku, bo wyrzucić szkoda, nawet jak tylko 12 czy 15zł się wydało. A potem jakoś nawinął się i wcale nienajgorzej sprawdził.
    Rzeczywiście, jeśli coś nim można osiągnąć to tylko długość, ale w ramach rozsądku, kameralny, codzienny efekt. Także po podeschnięciu na codzień się nada.
    Na wieczór też ujdzie, dwie warstwy i mocniejszy efekt, ale generalnie bardziej według mnie przyda się w dni powszednie
    I wadą, i zaletą jest, mimo wszystko, nietypowa szczoteczka, jak choinka. Na początku właśnie, kiedy był bardzo rzadki miałam problem, żeby się pomalować nim, a szczoteczka nie ułatwiała tego, ale, powtórzę się, po podeschnięciu, to właśnie ona, wyciąga rzęsy jak igiełki
    Pod koniec używało mi się go na tyle dobrze, że nawet próbowałam go odświeżyć kąpielą we wrzątku, ale wyjątkowo nie udało się, pierwszy raz mi się to zdarzyło.
    Ostatecznie nie jest to najgorszy tusz jaki miałam, ale nie wrócę do niego.
    Przetestowałam, mówię 'pa'!

Używam tego produktu od: roku z przerwami

• Zdjęcia dołączone do recenzji:
    Foto recenzja Foto recenzja
Chcesz pochwalić wrola1 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Za szybko się kończy
  • Tusz na początku użytkowania jest strasznie rzadki, skleja i daje okropny efekt. Później wszystko jest super - kiedy pomaluję nim rzęsy bardzo uważnie ludzie zaczepiają mnie na ulicy z pytaniem, czy moje rzęsy są sztuczne, bo takie piękne i długie. Niestety nie trwa to długo. Tusz po jakimś czasie stosowania zaczyna robić grudki i strasznie szybko się kończy.
    Gdyby nie to pewnie pozostałabym mu wierna, a tak - szukam innego z wydłużającymi włóknami, bo bardzo mi się spodobały.

Ilość zużytych opakowań: około 5

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić boskaastaroth za czytelną i pomocną recenzję?
  • A jednak super..
  • Ten tusz mimo wszystko mi pasuje, choć myślałam, ze te obiecujące reklamy i te mini włókna poprzyczepiają się i dadzą mi rzęsy kilometrowe
    Te mini włókna są tam gdzieś tylko tak słabo lubią się czepiać rzęs.
    Mimo wszystko tusz jest udany bo po kilku podejściach można uzyskać niezłe rzęsy, gęste i dłuższe. Tusz dobrze rozdziela rzęsy, ładnie je czesze i podkręca na tyle dobrze, ze wystawiam mu ocenę 4,5.

Używam tego produktu od: półtora roku temu

Chcesz pochwalić Essentiales za czytelną i pomocną recenzję?
  • Taki sobie
  • Kupiłam go kiedyś z ciekawości, ale nie byłam szczególnie zadowolona. Tusz daje bardzo naturalny efekt, co jest fajne do makijażu dziennego. Jednak trochę szczypały mnie oczy, a sam tusz dość szybko wysechł i osypywał się tworząc efekt pandy. Nie planuję go kupić ponownie.

Używam tego produktu od: używałam rok temu

Chcesz pochwalić lolka80 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Tragiczny
  • Nikomu nie polecam tego tuszu do rzęs. Kupiłam go ze względu na promocje, a większość tuszy do rzęs Maybellina sprawdziła się u mnie- niestety nie ten.
    - konsystencja (zbyt rzadki)
    - nie wydłuża
    - te włoski, które niby mają wydłużać rzęsy tylko podrażniają oczy
    - szczoteczka jest do niczego

Nie nie i jeszcze raz nie!Używam tego produktu od: spróbowałam kilka razy i zrezygnowałamIlość zużytych opakowań: niecałe jedno

Chcesz pochwalić sandra1707 za czytelną i pomocną recenzję?
  • nie przekonał mnie
  • Kupiłam w osiedlowej drogerii za 25zł. Cena ok, niższa niż w drogeriach.

Plusy:
    + nie skleja rzęs i nie odbija się na górnej powiece;
    + przyjemnie wydłuża, ale...

- wydłużenie to znika z moich rzęs jak widmo. Tusz niby nie rozmazuje się, bo nie mam efektu pandy, ale jednocześnie nie jest w stanie wytrwać ze mną całego dnia. I to największy zarzut jaki do niego mam, jednocześnie wiem, że ze względu na to, więcej go nie kupię. Tuż po nałożeniu, nawet godzinkę, dwie po efekt wydłużenia jest super, potem rzęsy tracą objętość i "rozpływają się". Jest to dość dziwne, bo podczas zmywania wacik jest czarny.

Sama szczoteczka mi się podoba, tusz ma od początku do końca fajną konsystencję. Wystarczył mi na 2 miesiące.

Jak dla mnie to niemal identyczna kopia Lash Stilleto, niestety z dużo gorszymi właściwościami samego tuszu.

Ja go więcej nie kupię, wolę dołożyć drugie tyle i mieć niezawodnego L'Oreala.

Używam tego produktu od: 2 miesiace

Chcesz pochwalić ulinkaaa za czytelną i pomocną recenzję?
  • Genialnie wydłuża!
  • Tusz wydłuża rzęsy jak żaden inny do tej pory przeze mnie używany. Może nie jest ideałem, ale w pełni zasługuje na cztery gwiazdki. Dobra szczoteczka, nie skleja, w ogole jesli można tak o tuszu powiedziec to mam komfort 'noszenia' go. Nie czuje sie sztucznie wymalowana jak przy niektórych tuszach nawet dobrych i droższych marek. Jestem na tak i wypatruje jakiejś promocji na niego bo gwiazdkę odjełam za często kosmiczna cenę w drogeriach

Używam tego produktu od: Dłużej niż pół roku

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? TAK
Chcesz pochwalić arrependimento za czytelną i pomocną recenzję?
  • Kiepsko
  • Ten tusz to bylo moje jedyne jak dotychczas rozczarowani tuszami maybelline-wszystkie inne sa wg mnie naprawde super!Mysle ze glowna wada tego tuszu jest ta dziwna marna szczoteczka:/ Nie pomaga nam w ladnym rozprowadzaniu tuszu na rzesach a wrecz przeciwnie-jest twarda i dziwnie wlochata(tzn kazdy wlos w inna strone,draznila moje oczy).Sama formula tuszu tez jest dziwna.Tusz jest rzadki i ma zatopione w sobie jakies niby wydluzajace rzesy drobinki.Tak jak wiekszosc z was te drobinki doprowadzaly mnie do szalu.Wpadaly do oczu i draznily ;( Maskara miala tendencje do okropnego rozmazywania sie nad brwiami i pod powieka.Co gorsza przez jej okropna konsystencje czesto konczylam z okropnie sklejonymi rzesami.Na plus ta maskara rzeczywiscie cos tam troche wydluza jednak prosze sie nie spodziewac zadnego wow!

Używam tego produktu od: mialam ok 4 mce

Chcesz pochwalić Je2bnik za czytelną i pomocną recenzję?
  • Mieszane uczucia..
  • Przyznam szczerze, że na początku używania tego tuszu byłam załamana - nie było żadnego efektu pomalowanych rzęs. Ale po jakimś czasie tusz się poprawił !!! Rzęsy były ślicznie wydłużone i podkręcone . Tusz dawno mi się skończył a ja jego szczoteczki używam do rozczesywania rzęs

Niestety jak większość tuszy tej firmy szybko się kończy... Więc następnym razem dobrze się zastanowię czy kupię ponownie jakikolwiek tusz tej firmy..

Używam tego produktu od: jakiś czas temu
    Ilość zużytych opakowań: jedno opakowanie

• Kupiłabyś ten produkt ponownie? Nie_wiem
Chcesz pochwalić motylek77777 za czytelną i pomocną recenzję?
  • Dobre wydłużenie rzęs
  • Bardzo dobry tusz wydłużający rzęsy.
    Nie skleja, dobrze radzi sobie nawet z małymi włoskami.
    Szczoteczka również na plus.
    Przyjemna konsystencja tuszu, a dzięki temu też aplikacja.
    Według mnie bardzo trwały.
    Bardzo ładnie unosi rzęsy i je podwija.
    Wadą jest mała pojemność i z tym związana cena.
    Niestety, czasem tworzą się małe grudki, ale da się temu zaradzić
    O wydajności nie będę pisała, ponieważ mam kilka mascar i używam ich na zmianę.

Używam tego produktu od: około 6 miesięcy
    Ilość zużytych opakowań: 1 niecałe opakowanie

Chcesz pochwalić aroundtheworld za czytelną i pomocną recenzję?
  • Ciekawa odmiana zwykłego tuszu
  • Maskara miała zawierać jakieś dodatkowo włókna, które miały wydłużać rzęsy. O dziwo! Ja je zauważam, bo nie raz wpadły mi do oka i koszmarnie przeszkadzały... ;p Efekt po pomalowaniu rzęs jest naprawdę ciekawy - rzęsy są wydłużone i jakby lekko zagęszczone. Przeważnie wykańczam nim makijaż oka, bo 'tworzy' z moim rzęs firankę! Jestem na tak

Chcesz pochwalić PaulaVip za czytelną i pomocną recenzję?
  • Dał radę.
  • Kupiłam go, gdy był w promocji. Tusz nakłada się z łatwością i przyjemnością. Wydłuża i pogrubia rzęsy, nawet te najkrótsze. Jedyne co mogę mu zarzucić to małe opakowanie, które po 1 miesiącu jest puste i według mnie cena tuszu powinna być dużo niższa (lub opakowanie powiększone ) Używam tego produktu od: 1 miesiącIlość zużytych opakowań: 1 całe

Chcesz pochwalić livee za czytelną i pomocną recenzję?
  • Jak dla mnie OK
  • lubie testowac nowosc, wiec akurat trafilo na ten tusz,
    odrazu mi sie spodobal, nie ma co narzekac, swietna konsynstencja a przede wszystkim szczoteczka, nie skleja i swietnie podkreca:- )

polecam

Używam tego produktu od: pol roku

Chcesz pochwalić Gucia27 za czytelną i pomocną recenzję?