KWC LogobyWIZAŻ logo

Propylene Glycol właściowości i zastosowanie

Glikol propylenowy

Propano-1,2-diol, Propylenglycolum

Glikol propylenowy w kosmetykach – właściwości, działanie, funkcja w produkcie

Glikol propylenowy (Propylene glycol) to składnik nawilżający, który dodatkowo przedłuża świeżość produktów kosmetycznych. Dlatego jest jednym z najpopularniejszych surowców kosmetycznych. Wyjaśniamy, jak działa i czy jego stosowanie jest bezpieczne.

Spis treści:

  • Czym jest glikol propylenowy?
  • Właściwości glikolu propylenowego
  • Zastosowanie glikolu propylenowego w kosmetykach
  • W jakich komsetykach można znaleźć glikol propylenowy?
  • Czy glikol propylenowy jest bezpieczny?

Czym jest glikol propylenowy?

Glikol propylenowy to alkohol zawierający dwie grupy hydroksylowe. Jest humektantem – wykazuje właściwości higroskopijne. Inaczej mówiąc, absorbuje wodę i zatrzymuje ją. Omawiana substancja ma formę cieczy bezbarwnej o słodkim smaku. Wytwarzana jest z ropy naftowej, prawdopodobnie dlatego krąży wiele mitów na temat jej szkodliwości. W przemyśle kosmetycznych wykorzystywany jest produkt uboczny, który powstaje podczas rafinacji ropy naftowej. Gliceryna i glikol propylenowy – czy to ta sama substancja? Nie, ale warto wiedzieć, że glikol propylenowy jest również pochodną gliceryny, która stanowi składnik bezpieczny i ceniony za właściwości zmiękczające i nawilżające.

Glikol propylenowy ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. W składach produktów żywnościowych funkcjonuje jako E1520. Działa konserwująco i nadaje odpowiednią konsystencję produktom.

Właściwości glikolu propylenowego

Omawiany składnik łączy w sobie właściwości pielęgnacyjne z przemysłowymi. Propylene glycol to substancja higroskopijna – absorbuje i wiąże cząsteczki wody. Dzięki temu skóra po zastosowaniu kosmetyku jest dobrze nawilżona. Podobnie jak gliceryna, glikol ma zdolność do przenikania przez warstwy rogowe naskórka. Zapewnia w ten sposób transport innych składników kosmetyku do głębokich warstw skóry. Nie tylko samodzielnie nawilża i pielęgnuje skórę, ale również ułatwia przenikanie składników aktywnych do jej wnętrza.

Glikol propylenowy w kosmetykach jest odpowiedzialny za tworzenie na skórze hydrofilowego filmu, który ogranicza transdermalną utratę wody. Te właściwości wykorzystywane są głównie w kosmetykach do skóry suchej i w dermokosmetykach dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS) lub łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Takie działanie uzyskuje się, gdy zawartość glikolu propylenowego w preparacie wynosi kilka procent.

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje również inne właściwości omawianego składnika. Glikol propylenowy jest humektantem. Co to znaczy? Otóż zabezpiecza przed wysychaniem produktu po otwarciu opakowania. Jest również stabilizatorem, modyfikatorem reologii i wydajnym rozpuszczalnikiem ekstraktów roślinnych.

Glikol propylenowy wykazuje synergiczne działanie z konserwantami kosmetycznymi. Wykorzystując jego właściwości pielęgnacyjne i konserwujące, można zatem dodać mniejszą ilość innego konserwantu, który nie wykazuje właściwości pielęgnacyjnych. Jeśli stężenie glikolu propylenowego w preparacie wynosi więcej niż 20%, wówczas sam działa konserwująco. W jaki sposób? Dba on o czystość mikrobiologiczną produktu, zapobiega rozwojowi bakterii, które przenosimy do opakowania, aplikując produkt palcami lub pędzlem.

Zastosowanie glikolu propylenowego w kosmetykach

To składnik, który wykazuje szerokie działanie. Stosowany jest w przemyśle od ponad 50 lat. W skrócie podsumujmy, jaką rolę odgrywa w produktach kosmetycznych.

Glikol propylenowy działa jako:

  • substancja nawilżająca,
  • promotor przenikania,
  • modyfikator reologii,
  • humektant,
  • rozpuszczalnik,
  • konserwant.

W jakich kosmetykach można znaleźć glikol propylenowy?

Jak już wspomnieliśmy, Propylene glycol to jeden z najczęściej stosowanych surowców kosmetycznych. Ze względu na właściwości nawilżające i konserwujące dodawany jest do kremów do twarzy i kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała. Często stanowi również składnik wcierek wzmacniających i szamponów do włosów suchych i zniszczonych. Dzięki zdolności do przenikania przez rogowe warstwy naskórka może transportować do cebulek włosów składniki aktywne o działaniu wzmacniającym i odżywczym.

Glikol propylenowy ma zastosowanie w produktach do pielęgnacji jamy ustnej, zapobiega wysychaniu pasty do zębów. Jest dobrym rozpuszczalnikiem ekstraktów roślinnych, stąd jego obecność w balsamach do ciała i olejkach do masażu. Glikol propylenowy znajdziemy w składach dezodorantów i antyperspirantów – w produktach w sztyfcie odpowiada za ich czystość mikrobiologiczną.

Czy glikol propylenowy jest bezpieczny?

Doświadczenie w stosowaniu glikolu propylenowego w przemyśle jest bardzo duże, bo ponad 50-letnie. Mimo kontrowersji, jakie wywołuje sposób pozyskiwania tego składnika, możemy go stosować bezpiecznie. Potwierdzili to m.in. eksperci CIR, dopuszczając nawet 50-procentowe stężenie glikolu propylenowego w produktach kosmetycznych. Agencja FDA umieściła ten składnik na liście GRAS, czyli w wykazie substancji, które uznawane są za całkowicie bezpieczne.

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest informacja, że glikol propylenowy powoduje nowotwory. Nie ma wyników badań, które mogłyby ją potwierdzić. Za to dysponujemy wieloma badaniami, które potwierdzają brak toksyczności tego składnika. Dlatego jest on dopuszczony do stosowania w wysokich stężeniach, stanowi składnik leków oraz kosmetyków dla niemowląt i kobiet w ciąży.

Rozpatrując działanie glikolu propylenowego pod kątem ewentualnych podrażnień i alergii, również nie znajdziemy badań potwierdzających takie przypuszczenia. Glikol propylenowy nie jest alergenem – bardzo dobrze tolerują go skóra i oczy. Żadna z organizacji zajmujących się badaniami alergiczności i toksyczności surowców kosmetycznych nie potwierdziła takich działań w odniesieniu do glikolu propylenowego.

Podsumowując, glikol propylenowy jest składnikiem bezpiecznym, o szerokim działaniu. Łączy właściwości pielęgnacyjne z konserwującymi i konsystencjotwórczymi. Może być stosowany w wysokich stężeniach, w produktach dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Substancja oficjalnie jest uznana za nietoksyczną w dawkach znajdujących się w preparatach kosmetycznych. Podejrzewana jest jednak o powodowanie chorób skórnych, komedogenność, alergie i szybsze starzenie skóry, m.in. ze względu na swoją higroskopijność podejrzewana jest o przyciąganie toksyn, m.in metali ciężkich i przenoszenie ich w głębsze warstwy skóry. Oficjalne stanowisko w tej kwestii jednakże wyklucza szkodliwość, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Nośnik
  • Nośnik substancji aktywnej, Promotor przejścia
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja konsystencjotwórcza
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja pomocnicza
  • Substancja żelująca

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie