KWC LogobyWIZAŻ logo

Stearic Acid właściowości i zastosowanie

Kwas stearynowy, Kwas oktadekanowy

Octadecanoic Acid, Acidum Stearynicum

Kwas stearynowy – właściwości, działanie, zastosowanie

Kwas stearynowy (Stearic Acid) to substancja o charakterystycznym zapachu, używana do produkcji rozmaitych kosmetyków. Potocznie nazywa się go stearyną, lecz są to dwa zupełnie odrębne związki. Stearyna, choć ma podobnie brzmiącą nazwę, jest pochodną kwasu, którą niekoniecznie wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Sam kwas zresztą również nie służy wyłącznie produktom do pielęgnacji. Jest on znany także w innych branżach.

Spis treści:

  • Właściwości kwasu stearynowego
  • Zastosowanie kwasu stearynowego w kosmetykach
  • Środki ostrożności a produkcja mydła z kwasem stearynowym
  • Kwas stearynowy w pielęgnacji skóry
  • Kwas stearynowy do masażu
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu stearynowego?
  • Efekty uboczne stosowania kwasu stearynowego w kosmetykach
  • Kwas stearynowy a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości kwasu stearynowego

Kwas stearynowy to nasycony kwas tłuszczowy o stałej postaci i lekkim, lecz charakterystycznym, świecowym zapachu. Ma formę białego proszku lub niewielkich płatków rozpuszczających się pod wpływem temperatury. Jego pochodzenie jest zarówno roślinne, jak i zwierzęce, o czym zawsze informuje producent na opakowaniu. Osoby, które nie akceptują produktów zwierzęcych, powinny poszukać substancji pochodzenia roślinnego.

Kwas stearynowy cieszy się wyjątkową popularnością, zresztą nie tylko w branży beauty. Można go dodawać do rozmaitych kosmetyków, produkować z niego mydło, świece i inne rzeczy przemysłowe. Pełni on także funkcję stabilizatora emulsji. Dzięki niemu poszczególne składniki kosmetyku nie ulegają rozwarstwieniu. Tym samym dłużej zachowuje on swoją pierwotną postać i świeżość.

Kwasu stearynowego używa się również w przemyśle samochodowym oraz farmaceutycznym. Służy do produkcji opon i smarów oraz leków.

Zastosowanie kwasu stearynowego w kosmetykach

Kwas stearynowy, oprócz swoich cennych właściwości emulgujących, posiada dobroczynny wpływ na skórę. To również z tego powodu można go znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji. Jest obecny m.in. w:

  • mydłach, balsamach i płynach do kąpieli,
  • pomadkach do ust,
  • mleczkach, balsamach do ciała,
  • kremach do twarzy,
  • piankach do golenia.

Kosmetyki z jego dodatkiem mogą działać komedogennie, dlatego osoby z cerą trądzikową, przetłuszczającą się i łojotokową powinni uważać na nie.

Przy użyciu kwasu stearynowego można wyprodukować mydło własnej roboty. Wystarczy dodać do tego składnika jeden z wodorotlenków (sodu lub potasu), ulubione substancje zapachowe, wyciągi ziołowe lub inne komponenty.

Środki ostrożności a produkcja mydła z kwasem stearynowym

Robiąc własne mydło, warto pamiętać o środkach ostrożności, a konkretnie o:

  • zabezpieczeniu rąk rękawicami ochronnymi,
  • sporządzeniu ługu zgodnie z zasadami chemii (do wodorotlenku dodaje się wodę, nigdy odwrotnie),
  • przygotowaniu roztworów neutralizujących skutki wylania się ługu na skórę (np. roztworu octu i wody),
  • łączeniu składników z należytą starannością, bez przekraczania dozwolonych stężeń i ilości.

Kwas stearynowy jest składnikiem bezpiecznym, ale ług otrzymany w procesie reakcji może poparzyć skórę. W razie jego połknięcia należy niezwłocznie skorzystać z pomocy medycznej, a w razie dostania się ługu do oczu natychmiast przemyć je zimną wodą. Kwas stearynowy nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, ale, jak każdy związek chemiczny, może spowodować podrażnienie.

Kwas stearynowy w pielęgnacji skóry

Kwas stearynowy ma działanie nawilżające, natłuszczające i regenerujące skórę. Chroni także jej barierę lipidową przed uszkodzeniami. Składnik ten zwiększa też wchłanialność innych komponentów. Skóra jest odpowiednio nawilżona, gładka i bardziej miękka w dotyku.

Jako że kwas stearynowy jest w pełni bezpieczny, kosmetyki zawierające go w składzie można stosować codziennie lub tak często, jak zachodzi potrzeba. Osoby ze skórą skłonną do podrażnień, alergiczną lub wrażliwą powinny zwrócić na to uwagę przed zakupem konkretnego produktu. Podobnie, jak osoby o cerach tłustych, łojotokowych i trądzikowych. Nie ma też przeciwwskazań, aby kosmetyków z kwasem stearynowym używały kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią.

Kwas stearynowy do masażu

Kwasu stearynowego z dodatkiem innych substancji, jak np. witamina E, można używać do masażu. Nie dotyczy to co prawda produkcji kosmetyku ani też zakupu nowego produktu, lecz wiąże się to ściśle z oddziaływaniem na skórę. Kwas stearynowy jest bowiem jednym z ważniejszych składników świec, wykorzystywanych często w kosmetyce. Mowa tutaj o masażu świecą, wykonywanym w gabinetach kosmetycznych.

Zabieg rozpoczyna się od poddania jej 10-minutowemu procesowi ogrzania, dzięki czemu wytwarzany jest płynny olejek. To właśnie z jego użyciem przeprowadzany jest masaż. Zapewnia on wyjątkową gładkość i miękkość skóry, a także sprawia, że na ciele przez dłuższy czas utrzymuje się piękny zapach.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć kwasu stearynowego?

Nie ma informacji odnośnie składników kosmetyków, z którymi nie powinno się łączyć kwasu stearynowego.

Efekty uboczne stosowania kwasu stearynowego w kosmetykach

Kwas stearynowy nie jest składnikiem potencjalnie alergennym, więc uważa się go za w pełni bezpieczny i jest on dopuszczony do stosowania w kosmetykach. Produkty z nim w składzie mogą jednak powodować reakcje uczuleniowe, głównie ze względu na obecność innych komponentów o działaniu drażniącym. Alergie spowodowane kwasem stearynowym jako składnikiem zdarzają się rzadko, lecz nie można powiedzieć, że wcale nie występują. Świąd, zaczerwienienie skóry, pieczenie oraz wysypka stanowią powód do natychmiastowego odstawienia kosmetyku.

Kwas stearynowy a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Nie ma informacji, żeby kwas stearynowy miał negatywny wpływ na środowisko. Jest to substancja syntetyczna, do której produkcji stosuje się tłuszcze zwierzęce lub roślinne. Nie jest przeznaczony dla wegan.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W dużych stężeniach może nasilać zmiany trądzikowe, powodować zaskórniki, wypryski.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia zwierzęcego
  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Emulgator, emulsyfikator
  • Stabilizator emulsji
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja natłuszczająca

Komedogenny

3
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie