KWC LogobyWIZAŻ logo

Urea właściowości i zastosowanie

Mocznik

Ureum, Carbamide, Carbamide Resin, Carbonyl Diamide, Carbonyldiamine, Harnstoff, Karbamid

Mocznik – właściwości, działanie, zastosowanie

Mocznik (Urea) to związek występujący naturalnie w skórze człowieka. Razem z aminokwasami i kwasem mlekowym tworzy Naturalny Czynnik Nawilżający, odpowiedzialny za stałe nawodnienie skóry. Mocznika używa się także do produkcji leków i produktów do pielęgnacji. W przemyśle kosmetycznym jest on jedną z najpopularniejszych substancji, ponieważ ma dobroczynne działanie na skórę. Do tego celu wykorzystuje się mocznik syntetyczny, będący produktem syntezy amoniaku z dwutlenkiem węgla.

Spis treści:

  • Właściwości mocznika
  • Zastosowanie mocznika w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć mocznik?
  • Stężenie mocznika w wybranych produktach do pielęgnacji
  • Czy mocznik jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć mocznika?
  • Efekty uboczne stosowania mocznika w kosmetykach
  • Mocznik a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości mocznika

Mocznik jest jednym z najbardziej znanych składników kosmetyków. Swoją popularność zawdzięcza właściwościom hydrofilowym, czyli silnie wiążącym wodę w skórze. Chemicznie ma postać stałą i formę białego proszku lub płatków. Nie posiada żadnego zapachu, dobrze rozpuszcza się zarówno w wodzie, jak i alkoholach. Nie da się go za to rozpuścić w tłuszczu. Mocznika nie wolno stosować jako samodzielnego produktu. Jest on zawsze składnikiem kosmetyków. To, jaką funkcję w nim pełni, zależy od przeznaczenia produktu.

Właściwości nawilżające i regenerujące

Mocznik jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości nawilżających i zmiękczających, lecz nie są one jedynymi jego cennymi walorami. Ma on również działanie złuszczające, antybakteryjne i wygładzające, a nawet przeciwzapalne. Wpływa także na regenerację skóry i pH produktu, którego jest komponentem. Mówi się również o jego właściwościach konserwujących i wzmacniających działanie innych składników. Pomaga im bowiem przenikać przez skórę, co potęguje ich oddziaływanie.

Kremów i innych kosmetyków z mocznikiem używa się do wspomagania terapii schorzeń dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy rybia łuska. Jego zadaniem jest złuszczanie naskórka i intensywna regeneracja skóry. Występuje wtedy w bardzo wysokich stężeniach (50%).

Zastosowanie mocznika w kosmetykach

Mocznik ma wszechstronne działanie – przede wszystkim nawilżające, zmiękczające i regenerujące skórę.

Skóra sucha i z problemami

Zwykle ten składnik stosowany jest w przypadku takich problemów skórnych jak trądzik (ze względu na działanie przeciwzapalne, keratolityczne i antybakteryjne), rozstępy, rogowacenie skórne, zapalenie mieszków włosowych, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry. Kremy z mocznikiem zapobiegają utracie wody z naskórka, co ma szczególne znaczenie dla osób z cerą suchą. Kosmetyki z mocznikiem poleca się też dzieciom, ponieważ ma on właściwości zmiękczające. Poza tym wykorzystuje się go także do pielęgnacji dłoni i stóp. W kremach do stóp jego stężenie może wynieść nawet 30%.

W jakich kosmetykach można znaleźć mocznik?

Mocznik znajduje się w wielu produktach kosmetycznych. Można go znaleźć m.in. w:

  • kremach i serum do twarzy,
  • kremach do rąk i stóp,
  • solach i pudrach do stóp,
  • kosmetykach złuszczających,
  • tonikach do twarzy,
  • kosmetykach po goleniu,
  • kosmetykach dla dzieci,
  • pastach do zębów.

Mocznik jest też obecny w szamponach oraz maskach do włosów.

Czy mocznik jest bezpieczny?

Mocznik jest substancją bezpieczną, którą bez przeszkód dopuszczono do stosowania w kosmetykach. Jednak, jak każdy związek, może wywołać reakcje uczuleniowe u osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Dlatego też zaleca się im ostrożność, a w razie wystąpienia alergii należy zrezygnować z kosmetyku. Stosowanie wysokich stężeń mocznika może powodować pieczenie skóry i jej zaczerwienienie.

Produkty kosmetyczne z mocznikiem można stosować nawet codziennie, zależnie od potrzeb. Nie ma przeciwwskazań, aby aplikować je na skórę dzieci, kobiet ciężarnych czy też mam karmiących piersią. Z uwagi na to, że w czasie zmian hormonalnych skóra tych kobiet może być nadwrażliwa, zaleca się zachowanie ostrożności.

Stężenie mocznika w wybranych produktach do pielęgnacji

Działanie mocznika jest uzależnione od stężenia, w jakim występuje w danym produkcie.

  • Stężenie na poziomie 2% pobudza regenerację naskórka i zapewnia mu nawilżenie, dlatego jest często wykorzystywane w produkcji kremów do twarzy.
  • Stężenie 3–10% gwarantuje optymalne nawilżenie skóry i sprawia, że staje się ona bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Mocznik wykazuje wtedy też działanie antybakteryjne.
  • Stężenie 30–50% wykorzystuje się w peelingach i kuracjach złuszczających.
  • Stężenie 50% jest zdecydowanie największe i najintensywniej działające, jeśli chodzi o efekt złuszczania. Preferuje się je w produktach pomocnych w terapii schorzeń dermatologicznych, przebiegających z silnym rogowaceniem naskórka. Kosmetyki z takim stężeniem mogą być stosowane jedynie przez profesjonalistów.

Trzeba pamiętać, aby stężenie mocznika dopasować do potrzeb skóry. Jeśli będzie ono zbyt wysokie, efekt działania kosmetyku może być odwrotny do zamierzonego. Warto wtedy sięgnąć po produkt z niższą zawartością tej substancji.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć mocznika?

W gotowych produktach kosmetycznych mocznik występuje tylko z dopasowanymi do siebie substancjami. Osoby, które chcą użyć tego składnika do stworzenia kosmetyków własnej produkcji, powinny pamiętać, aby nie łączyć go z drożdżami, olejem sojowym i ureazą (enzymem). Komponując samodzielnie kosmetyki, należy trzymać się receptur kosmetycznych.

Efekty uboczne stosowania mocznika w kosmetykach

Instytucje zajmujące się badaniem składników kosmetyków uznały mocznik za w pełni bezpieczny, choć w internecie krążą informacje o jego potencjalnie alergennym działaniu. Mówi się, że w niektórych przypadkach składnik ten może spowodować podrażnienie skóry, świąd i zaczerwienienie, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Tego rodzaju reakcje są efektem zbyt dużego stężenia mocznika w produkcie lub niedopasowania kosmetyku do potrzeb skóry.

Mocznik a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Nie ma informacji na temat szkodliwego wpływu mocznika na środowisko. Składnik ten mogą stosować weganie, którzy nie akceptują produktów odzwierzęcych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i stany zapalne skóry.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Substancja aktywna
  • Substancja keratolityczna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja lecznicza
  • Substancja nawilżająca

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie