KWC LogobyWIZAŻ logo

Saccharide Isomerate właściowości i zastosowanie

Izomerat sacharydowy, Pentawityna

Pentavitin, Saccharine Isomerate, Saccharinum Isomerate

Saccharide isomerate – działanie. Co to jest?

Izomerat sacharydowy (Saccharide Isomerate), inaczej pentawityna lub nawilżacz cukrowy, to substancja czynna o właściwościach nawilżających. Wiąże się z komórkami warstwy rogowej skóry, dzięki czemu nawilża ją przez długi czas, nawet do 72 godzin, dopóki nie zostanie naturalnie złuszczona. Jest skuteczna nawet w niskich stężeniach. Można ją znaleźć w kosmetykach nawilżających do twarzy i ciała oraz szamponach i odżywkach do włosów.

Spis treści:

  • Izomerat sacharydowy – właściwości
  • Zastosowanie izomeratu sacharydowego w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć izomerat sacharydowy?
  • Domowe kosmetyki z izomeratem sacharydowym
  • Czy izomerat sacharydowy jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć izomeratu sacharydowego?
  • Czy izomerat sacharydowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ izomeratu sacharydowego na środowisko naturalne

Izomerat sacharydowy – właściwości

Izomerat sacharydu, inaczej pentawityna, to żółta ciecz o kwasowości na poziomie 5–7,5. Wiąże się w komórkach (korneocytach) z wolną grupą aminową lizyny znajdującą się w keratynie warstwy rogowej naskórka. Jest to unikalny mechanizm, który sprawia, że ten składnik aktywny działa dłużej i lepiej niż inne substancje nawilżające. Nie zmywa się ze skóry, dzięki czemu efekt nawilżenia jest natychmiastowy i utrzymuje się przez długi czas – do 72 godzin. Zostaje usunięty w naturalnym procesie złuszczania naskórka. Efektywność pentawityny wynika także z jej unikalnej kompozycji, która upodabnia ją do naturalnej frakcji węglowodanów obecnych w skórze. Należy do substancji higroskopijnych, co oznacza, że ma zdolność pochłaniania wilgoci z otoczenia. Zwiększa produkcję kwasu hialuronowego w skórze, który odpowiada za jej jędrność. Izomerat sacharydowy jest skuteczny nawet w niskich stężeniach. Substancję w czystej postaci należy przechowywać w lodówce, zamkniętą w szczelnym opakowaniu.

Zastosowanie izomeratu sacharydowego w kosmetykach

Użycie izomeratu sacharydowego przyniesie najwięcej korzyści osobom z cerą suchą i wrażliwą. Wiąże wilgoć w naskórku, dzięki czemu zapobiega wyparowywaniu wody i wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową. Ogranicza w ten sposób podrażnienia, redukuje świąd i łuszczenie się skóry. Wygładza ją i zmiękcza. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych i silnych detergentów. Zapewnia natychmiastowy efekt nawilżenia, który utrzymuje się dłużej niż po użyciu innych składników. Sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ zapobiega jej odwodnieniu i zmniejsza widoczność zmarszczek. Redukuje podrażnienia spowodowane stosowaniem kwasów AHA – kwasów owocowych o właściwościach złuszczających.

Pentawityna nawilża skórę głowy, dzięki czemu redukuje świąd i pieczenie wywołane wysuszeniem i podrażnieniem. Wzmacnia cebulki włosów. Wykazano także, że ogranicza wydzielanie sebum, co sprawia, że ułatwia walkę z łupieżem i łojotokiem.

W jakich kosmetykach można znaleźć izomerat sacharydowy?

Pentawityna jest składnikiem różnego rodzaju kosmetyków nawilżających do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i problematycznej, na przykład z AZS. Wpływa także na zdrowie włosów i skóry głowy oraz paznokci. Można ją znaleźć między innymi w:

  • kremach i serach nawilżających,
  • balsamach do ciała,
  • szamponach,
  • odżywkach, tonikach i wcierkach do włosów,
  • odżywkach do paznokci,
  • maseczkach regenerujących,
  • tonikach do twarzy i szyi.

Zalecane stężenie izomeratu sacharydowego w kosmetykach do włosów wynosi 0,2%, a w pozostałych produktach do 5%. Panel ekspertów Cosmetic Ingredient Review ustalił natomiast, że pentawityna najczęściej występuje w stężeniu 0,001–2,8%.

Domowe kosmetyki z izomeratem sacharydowym

Izomerat sacharydu stosuje się w fazie C podczas domowej produkcji kosmetyków, czyli na etapie dodawania składników aktywnych, które mogą stracić swoje właściwości na skutek podgrzewania. Substancje te dodaje się po wystudzeniu emulsji. Pentawitynę można wykorzystać na przykład do stworzenia masła do skóry suchej i dotkniętej AZS, kremu pod oczy lub regenerującego musu do twarzy i ciała.

Czy izomerat sacharydowy jest bezpieczny?

Zgodnie z opinią panelu Cosmetic Ingredient Review izomerat sacharydowy jest bezpiecznym składnikiem kosmetyków. Może być wykorzystywany w produktach, które mają kontakt z oczami – stwierdzono, że występuje w stężeniu 1% w cieniach do oczu. Trzeba mieć na uwadze, że preparaty pentawityny zawierają również wodę, kwas cytrynowy i cytrynian sodu. Są natomiast produkowane bez użycia rozpuszczalników, dzięki czemu nie są zanieczyszczone ich pozostałościami.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć izomeratu sacharydowego?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych połączeń izomeratu sacharydowego z innymi składnikami kosmetyków. Surowiec ten warto łączyć z kwasem hialuronowym w celu otrzymanie jeszcze lepszego efektu nawilżenia.

Czy izomerat sacharydowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Pentawityna powstaje w wyniku przemiany izomerycznej D-glukozy (cukru prostego) pochodzenia roślinnego – z ziaren kukurydzy. Jest produktem naturalnym i odpowiednim dla wegan, ponieważ nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.

Efekty uboczne

Izomerat sacharydowy, znany potocznie jako nawilżacz cukrowy, nie podrażnia i nie uczula skóry. Ma niski potencjał komedogenny (1 w skali 0–5), co oznacza, że nie powinien zapychać porów. Może być bezpiecznie stosowany przez dzieci i kobiety w ciąży.

Wpływ izomeratu sacharydowego na środowisko naturalne

Pentawityna to produkt pochodzenia roślinnego, łatwo rozpuszczalny w wodzie i biodegradowalny. Nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jest substancją posiadającą certyfikat ECOCERT, co oznacza, że może być stosowana w kosmetykach ekologicznych.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów
  • Substancja wygładzająca
  • Substancja zmiękczająca

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie