KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Sulfate właściowości i zastosowanie

Siarczan sodu

Anhydrous Sodium Sulfate, Sodium Sulphate, Disodium Salt Sulfuric Acid, Disodium Sulfate, Exsiccated Sodium Sulphate, Bisodium Sulfate, Dibasic Sodium Sulphate, Disodium Monosulfate

Siarczan sodu (sól glauberska) – zastosowanie

Siarczan sodu (Sodium Sulfate) dziesięciowodny, inaczej zwany solą glauberską – od nazwiska chemika, który otrzymał ją po raz pierwszy, to nieorganiczna sól kwasu siarkowego i sodu znana z właściwości przeczyszczających. W branży kosmetycznej wykorzystywana jest w produkcji detergentów i barwników.

Spis treści:

  • Siarczan sodu – właściwości
  • Zastosowanie siarczanu sodu w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć siarczan sodu?
  • Z czym nie łączyć siarczanu sodu?
  • Siarczany w kosmetykach
  • Czy siarczan sodu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ siarczanu sodu na środowisko naturalne

Siarczan sodu – właściwości

Siarczan sodu występuje w postaci bezwodnej i uwodnionej – dekahydratu. Pierwszą z nich można znaleźć w naturze w formie minerału o nazwie tenardyt, a siarczan sodu dziesięciowodny to mirabilit. Obydwa rodzaje tego nieorganicznego związku chemicznego są wykorzystywane w branży kosmetycznej do produkcji detergentów i barwników.

Siarczan VI sodu (Na2SO4·10H2O) zwany jest także solą glauberską. Ma postać bezbarwnych lub białych kryształków, które w suchym środowisku ulegają przekształceniu w proszek, tworząc bezwodny siarczan sodu.

Substancja ta dobrze rozpuszcza się w wodzie i glicerynie, ale nie w alkoholu etylowym. Jej rozpuszczalność w wodzie wzrasta dziesięciokrotnie w zakresie temperatur od 0 do 32,4°C i osiąga maksymalnie 49,7 g/100 ml. Na skutek redukcji termicznej ulega przekształceniu w siarczek sodu, który pełni w kosmetykach funkcję konserwantu, a także zmienia strukturę włosa, prostując go lub skręcając.

Siarczan 6 sodu ma neutralne pH. Jest składnikiem bazowym produktów do higieny i pielęgnacji, wypełniaczem, który nie dostarcza skórze substancji aktywnych.

Zastosowanie siarczanu sodu w kosmetykach

Sól glauberską wykorzystuje się w produkcji środków myjących. Służy do regulowania lepkości w kosmetyku (inaczej modyfikator reologii). Ułatwia wiązanie się ze sobą substancji zawartych w formulacji. Konsystencja produktu ma znaczenie dla jego właściwości sensorycznych i aplikacyjnych, to znaczy, że ułatwia jego rozprowadzanie i sprawia, że jest przyjemny w dotyku. Siarczan sodu pełni również funkcję wypełniacza – zwiększa objętość formuł kosmetycznych, np. w detergentach w proszku. Ma zastosowanie w produkcji farb do włosów. Jest środkiem wyrównującym, równomiernie rozpraszającym barwnik, a także nadaje intensywność kolorom.

W jakich kosmetykach można znaleźć siarczan sodu?

Siarczan sodu jako modyfikator reologii, składnik detergentów i substancja wypełniająca występuje w wielu kosmetykach do codziennej higieny osobistej i pielęgnacji skóry, a także w produktach do koloryzacji włosów i do makijażu oraz w lakierach do paznokci. Można go również znaleźć w:

  • pudrach i solach do kąpieli,
  • mydłach w płynie,
  • szamponach do włosów,
  • odżywkach i maskach do włosów,
  • żelach do twarzy,
  • żelach pod prysznic i płynach do kąpieli,
  • peelingach,
  • kremach do stóp,
  • pastach do zębów.

Siarczan sodu jest także składnikiem kosmetyków dla dzieci, np. płynów do kąpieli bąbelkowej czy szamponów. Nie ma określonego maksymalnego bezpiecznego stężenia soli glauberskiej, ale zarejestrowane przez Cosmetic Ingredient Review użycie tego związku wynosi:

  • 0,5% w kosmetykach bez spłukiwania,
  • 0,1–5% w produktach, które zmywa się z powierzchni skóry lub włosów,
  • 3,5–96,3% w solach do kąpieli, przeznaczonych do rozcieńczenia.

Siarczan sodu występuje w kosmetykach, które mają kontakt z błonami śluzowymi i nie stwarza wtedy zagrożenia dla organizmu.

Omawiany składnik może być wykorzystywany do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej, ponieważ działa przeciwłojotokowo i przeciwgrzybicznie. Dodany do peelingu oczyszcza skórę, zmniejsza podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran.

Z czym nie łączyć siarczanu sodu?

Nie ma informacji o niekorzystnych interakcjach siarczanu sodu z innymi składnikami kosmetyków. Dobrze łączy się z większością organicznych i nieorganicznych substancji.

Siarczany w kosmetykach

Związku siarki w kosmetyce, zwane siarczanami, kojarzą się głównie z detergentami takimi jak SLS (laurylosiarczan sodu) i SLES (etoksylowany laurylosiarczan sodu). Są to substancje powierzchniowo czynne o właściwościach myjących, popularne składniki kosmetyków, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą – żeli pod prysznic i szamponów. Chociaż zazwyczaj postrzega się je jako środki drażniące, są bezpieczne i nie mają właściwości rakotwórczych. Mimo że są związkami siarki, mają inne pochodzenie niż siarczan sodu, który jest substancją mineralną. Sól glauberska nie ma potencjału drażniącego i jest mniej rozpowszechnionym składnikiem kosmetycznym.

Czy siarczan sodu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Siarczan sodu może mieć pochodzenie naturalne lub być wytwarzany syntetycznie. W przyrodzie występuje w postaci minerałów. Po raz pierwszy został wyizolowany w XVII wieku przez Johanna Glaubera z wody ze źródła leczniczego. W laboratorium powstaje jako produkt uboczny jednego z dwóch komercyjnych procesów otrzymywania chlorowodoru: Mannheima lub Hargreavesa. W jednym wykorzystuje się chlorek sodu i kwas siarkowy, w drugim dwutlenek siarki. Tak powstały związek poddany jest krystalizacji. Sól glauberska to składnik odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Efekty uboczne

Siarczan sodu jest substancją dopuszczoną do użytku w kosmetykach. Nie klasyfikuje się jako składnik działający drażniąco na skórę, oczy lub układ oddechowy (jeśli występuje w produktach, które się rozpyla). Jest związkiem o niskim potencjale alergicznym. Nie ma przeciwwskazań, żeby kosmetyków z solą glauberską używały kobiety w ciąży i żeby był stosowany u dzieci. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować ich zbyt często, ponieważ mogą przesuszać skórę lub włosy.

Wpływ siarczanu sodu na środowisko naturalne

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. siarczan sodu nie jest klasyfikowany jako substancja stwarzająca zagrożenie dla środowiska wodnego. To związek nieorganiczny, dlatego nie podlega metodom określania biodegradowalności.

Typ składnika

  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Lepiszcze
  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik
  • Substancja spulchniająca
  • Substancja wypełniająca

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie