Następny artykuł: Małgorzata Rozenek już po ślubie! Zobacz jej zjawiskową kreację. Wcale...

Dyskryminacja matki karmiącej?

Home, , tagi: karmienie piersią
Czy w restauracji i innych miejscach publicznych kobieta może karmić piersią? Dyskusja na ten temat rozgrzewa właśnie portale społecznościowe. Jedni są za, inni przeciw. Powodem sporów jest proces, jaki ruszył właśnie przed gdańskim sądem. Kobieta, której w jednej z sopockich restauracji wskazano do karmienia miejsce poza stolikiem, walczy o 10 tysięcy złotych odszkodowania i przeprosiny.

Sytuacja miała miejsce w styczniu ubiegłego roku. Poszkodowaną jest 27-letnia Liwia Małkowska.

- Zaczęłam rozpinać bluzkę, nawet nie zdążyłam przystawić sześciomiesięcznej córki do piersi, kiedy podszedł kelner i powiedział, żebym tego nie robiła. Wskazał toaletę i powołał się na kierownictwo - czytamy wypowiedź młodej matki na portalu trojmiasto.wyborcza.pl.

Jak wynika z jej dalszej wypowiedzi, pracownik restauracji zaproponował pani Liwii, aby nakarmiła córkę w toalecie, ewentualnie na krześle stojącym obok WC. Restaurator zaś tłumaczy, że lokal jest niewielki, zaledwie osiem stolików, a miejsce, jakie do konsumpcji wybrała kobieta, usytuowane było w centralnym miejscu. Co ważne, o zwrócenie uwagi karmiącej poprosili pozostali klienci restauracji, którym nie w smak było oglądanie nagich piersi, nawet podczas karmienia kilkumiesięcznego dziecka.

Na temat tej sytuacji komentarz w sieci zostawiły już tysiące osób. Jedni kibicują matce, dopingując, by walczyła o swoje prawa. Do tej grupy dołączył m.in. prezydent Słupska Robert biedroń, który opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie marek karmiących małe dzieci. Sporo blogerów również zamanifestowało swoje stanowisko, m.in. Maria Górecka, autorka parentingowego blogu mamygadzety.pl. Wrzuciła na fanpage znaczące zdjęcie oznajmiając, że nasze społeczeństwo nie jest z takimi widokami oswojone, dlatego ona chciała to zmienić. Nie wszyscy przyjmują jednak taką postawę. Są zdegustowani zachowaniem pani Liwii w restauracji, tłumacząc, że to co zrobiła, jest ostentacją. Nierzadko same kobiety są zdania, że matki karmiące nie robią tego dyskretnie, obnażają się nadmiernie w miejscach publicznych. Nie respektują zasad mówiących, że dobrze wychowany człowiek dba o komfort nie tylko swój, ale ludzi przebywających wokół. Wiele osób podkreśla, że choć żyjemy w wolnym, wyzwolonym świecie, nie możemy zapominać o pewnych manierach, kulturze czy normach, nie tylko w stosunku do siebie ale i całego otoczenia.

Dyskusja na temat karmienia piersią w miejscach publicznych nie jest nowa. Na łamach gazet i portali internetowych pojawia się co jakiś czas. Głos w tej sprawie zabierały już młode mamy na naszym wizażowym forum. Jednym z ciekawszych jest karmiąca od trzech lat ewelajna25:

- Tak długi okres karmienia piersią sprawia, że i ja muszę nieraz nakarmić dziecko "publicznie". I oczywiście robię to, przecież karmię, żeby zaspokoić głód dziecka, to ono jest dla mnie najważniejsze, a nie opinia publiczna czy widzowie. Karmienie piersią to zresztą naturalna rzecz, tak samo jak to, jak wygląda poród drogami natury.

Gdy jest to możliwe, szukam ustronnych miejsc lub specjalnie do tego przeznaczonych. Na wyjazdach karmię w aucie na postoju, zażyło się i na ławce w parku. I co w tym dziwnego? Zawsze jednak uważam, że należy zadbać o okrycie newralgicznych obszarów, bo to jednak cześć ciała intymna. Nie brzydzi mnie widok gołego cycka kobiety karmiącej w miejscu publicznym, ale zadziwia już tak. Co innego, jak się osłoni. Nie każdy musi patrzeć, poza tym takie wgapianie się też rozprasza.

Liwię Małkowską przed sądem reprezentuje Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, tłumacząc, że w tej sprawie doszło do dyskryminacji bezpośredniej ze względu na macierzyństwo, czyli ze względu na płeć, w dostępie do dóbr i usług oferowanych publicznie.

Autor: Magdalena Lalik

TUTAJ znajdziecie bardzo ciekawy wątek dyskusyjny z Forum Wizaż dot. karmienia piersią w miejscu publicznym 

Zobacz także:  Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

zdjęcia: Fotolia

Wysoko oceniane kremy przeciw rozstępom

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 lutego 2019, 19:44

Zobacz także

Nasze propozycje