Poprzedni artykuł: 9 miesiąc życia dziecka - dziecko samo siada Następny artykuł: 11 miesiąc życia dziecka - świat z pozycji pionowej

10 miesiąc życia dziecka - badanie świata

10 miesiąc życia dziecka to czas wielkiego badania świata - oglądanie przedmiotów ze wszystkich stron, próbowanie, pierwsze próby manipulowania zabawkami. SPrawdź, jak rozwija się niemowlę na tym etapie.
10 miesiąc życia dziecka

Dziesiąty miesiąc życia dziecka to kolejny krok w stronę pionizacji: samodzielnego wstawania oraz przygotowywania się do chodzenia. Maluszek umie już zupełnie stabilnie siedzieć, podtrzymywany pod paszki lub trzymane za rączki próbuje czasem stawiać pierwsze kroczki. Potrafi znajdować schowane przedmioty, na przykład w pudełku lub pod poduszką, jeśli widzi, jak ktoś je chował. Następuje też ogromny postęp w rozwoju mowy: już teraz rodzice mogą usłyszeć z ust dziecka wyczekane słowa „mama” lub „tata” - maluch wymawia je teraz całkiem świadomie.

Rozwój fizyczny w 10 miesiącu życia dziecka

 • Maluszek postawiony przy barierce zwykle potrafi już stać samodzielnie przez chwilę, próbuje też z pozycji siedzącej podciągać się do stania, chociaż nie zawsze mu to wychodzi.
 • Jeśli potrafi się podciągnąć, chętnie przebywa w pozycji stojącej, ale z siadaniem z powrotem ma jeszcze problem.
 • Poza tym jest coraz bardziej sprawne fizycznie, zwrotne, chętnie się porusza na wszelkie sposoby i coraz bardziej mu to wychodzi. Całkiem nieźle porusza się już w pozycji na czworakach, bardzo sprawnie siedzi; w pozycji siedzącej bez problemu sięga po bardziej odległe przedmioty, nie tracąc przy tym równowagi.

10 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny

 • Dziesięciomiesięczne dziecko bada przedmioty na różne sposoby, ogląda je z każdej strony, wkłada do niego rączki i paluszki, a czasem także inne drobne przedmioty. Naśladuje już nie tylko ruchy drugiej osoby, ale także gesty i miny.
 • Niechętnie przebywa w towarzystwie nieznanych sobie osób; może być nieśmiałe, zawstydzone, a nawet przestraszone. Dziecko, które czuje się niepewnie w takiej sytuacji, najchętniej chowa się w ramionach mamy, czasem nawet płacze.
 • Poza tym znacznie rozwijają się zdolności poznawcze malucha: widać, że powoli zaczyna on kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe (mama mnie ubiera, czyli idziemy na spacer), uczy się także reagować na nowe sytuacje.
 • Jeśli chce coś osiągnąć (dostać zabawkę, być nakarmione), zaczyna działać w tym celu, próbuje porozumiewać się z dorosłymi. Inspirują go kolorowe zabawki, najlepiej takie z pokrętłami, przyciskami, wydające dźwięki.

Karmienie w 10 miesiącu życia dziecka

 • W wieku dziesięciu miesięcy dziecko zwykle chętnie jada różnorodne posiłki, dlatego jeśli do tej pory niechętnie jadło cokolwiek poza mlekiem, to teraz się to zapewne zmieni.
 • Maluchy w tym okresie zaczynają tracić zainteresowanie karmieniem piersią; bywa, że same się „odstawiają”.
 • Dobrze jest stopniowo rozszerzać dietę dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń pediatry. Warto pamiętać, aby nie przekarmiać dziecka i nie zmuszać go do jedzenia: teraz zdobyte przyzwyczajenia (zabawianie przy jedzeniu, nakłanianie do większych porcji) mogą się szybko przerodzić w niekorzystne dla dziecka nawyki.
 • Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, to zjadana przez niego ilość pożywienia jest wystarczająca. Jeżeli natomiast masz do czynienia z małym niejadkiem, warto spytać lekarza, co doradza w takim przypadku. Często wystarczy wzbogacanie diety o dodatkowe kalorie (np. kaszka do zupki czy porcja mięska zamiast ryby).

Rozwój mowy

 • Maluszek zwraca coraz większą uwagę na słowa wypowiadane przez innych, próbuje zrozumieć ich sens.
 • Niektóre dzieci w tym wieku posługują się już pierwszymi wyrazami wypowiadanymi świadomie; najczęściej są to takie słowa jak „mama”, „tata”, „daj”, „baba”.
 • Zaczynają już rozumieć kierowane do nich pytania, próbują też na nie odpowiadać; zdarza się, że maluch spytany „gdzie mama?” wskaże na nią paluszkiem. Nadal bardzo lubi wydawać dźwięki, często „gada” - do innych osób, do siebie, do zabawek.

Kamienie milowe

 1. W dziesiątym miesiącu życia dziecko podnosi się z pozycji na brzuszku do siedzenia.
 2. Rozumie proste polecenia wypowiadane do niego.
 3. Zaczyna rozumieć znaczenie słów i zdań.
 4. Próbuje stać z oparciem.
 5. Siedzi samo stabilnie, utrzymując równowagę.
zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 12:49

Nasze propozycje