Poprzedni artykuł: Książka kucharska dla małych alergików! „Mama alergika gotuje. Na wyją... Następny artykuł: Nowa moda-Buggygym! Sprawdź jak wrócić do dawnej sylwetki po ciąży

Dziecko nie chce spać? 10 sprawdzonych sposobów na dobry sen niemowlaka

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Dowiedz się jakich bodźców unikać tuż przed zaśnięciem. Poznaj 10 sprawdzonych sposobów, które ułatwią niemowlakowi zasypianie.
Śpiący noworodek

1. Wyciszająca kąpiel przed snem

Woda działa na niemowlaki kojąco, gdyż przypomina im środowisko w brzuchu mamy, warto skorzystać z tego faktu. Kąpiel może służyć do zrelaksowania, umycia ale i zmęczenia dziecka, gdyż warto dodać, że dla niemowlaka kąpiel to duży wysiłek. Jest jednak pewna grupa dzieci, na które kąpiel działa pobudzająco. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest bardziej żywe po kąpieli przełóżcie ten rytuał na inną porę dnia.

2. Masaż z olejkiem lawendowym

Odpowiednio wykonany masaż jest bardzo relaksującym doznaniem. Dodatkowo czuły dotyk buduje więź między mamą a dzieckiem. Warto posłużyć się przy tym oliwką z olejkiem lawendowym, który ma działanie uspokajające i ułatwia zasypianie.

3. Gładka pościel oraz ochraniacz na łóżeczko

Kusząca dla rodziców wizja kolorowego i wesołego łóżeczka dziecka niestety może utrudniać niemowlakowi wyciszenie się przed snem. Dziecko leżące w pościeli z dużą ilością detali przykuwających jego uwagę może mieć problemy z zaśnięciem. Powód jest prosty, jest ciekawe świata i nie chce marnować czasu na sen. Na początek najlepiej wybrać gładką, jednokolorową pościel.

4. Łóżeczko bez zabawek

Łóżeczko jest miejscem przeznaczonym do snu. Zabawa powinna odbywać się w innej przestrzeni. Jeśli nauczymy dziecko, że w łóżeczku znajduje się duża ilość zabawek będzie czuło się zdezorientowane. Może się okazać, że lądując w łóżku nie będzie rozumiało naszych intencji i zamiast ułożyć się do snu będzie się świetnie bawić.

5. Zegar biologiczny i rytuały

Ważną rolę w życiu dziecka odgrywa zegar biologiczny i związane z nim rytuały. Jeśli rodzic konsekwentnie trzyma się wyznaczonych pór snu i drzemki organizm dziecka po pewnym czasie przystosuje się do trybu domowników. Jednak wymaga to niejednokrotnie dużej wytrwałości ze strony rodziców.

6. Zakaz karmienia w łóżeczku

Łóżeczko jest miejscem spania, do karmienia są specjalne foteliki. Dziecko powinno mieć wydzieloną inną przestrzeń na jedzenie, żeby nie było zdezorientowane i miało pewność, że włożenie go do łóżeczka oznacza, nie mniej nie więcej niż, porę spania. A nie zabawy czy jedzenia.

7. Cisza

Jest jednym z podstawowych warunków dobrego snu. Słuch noworodków wyostrza się z czasem. Ważne jest, żeby zapewnić dziecku optymalne warunki do odpoczynku.

8. Zgaszone światło

Rodzicom wydaje się, że dziecko potrzebuje zapalonej całą noc lampki. Naturalnym stanem podczas snu jest ciemność. O ile lampka nocna może być przydatna w pierwszych miesiącach przy przewijaniu noworodka, o tyle w momencie kiedy dziecko zaczyna przesypiać całe noce jest kompletnie zbędna. Dziecko nie mając złych doświadczeń związanych z ciemnością nie boi się jej.

9. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu

Idealną temperaturą w pomieszczeniu dziecka w dzień jest około 20-22 stopni. W nocy zaś o ok. 2 stopnie mniej, minimalna temperatura to 18 stopni. 

10. Spokojny i konsekwentny rodzic

Często problemy dzieci ze snem wynikają ze zdenerwowania i niekonsekwencji rodziców. Dzieci są niezwykle empatyczne, stres rodzica nigdy nie działa dobrze na niemowlaka. Jeśli czujemy, że nasze nerwy są na skraju wyczerpania warto przekazać pałeczkę partnerowi. Nasza konsekwencja i cierpliwość to najlepsza rzecz jaką możemy dać naszemu dziecku, które przecież dopiero uczy się spać.

Dowiedz się jak radzić sobie z kolką i jak zrobić masaż niemowlęciu. Sprawdź też leżaczki i huśtawki dla niemowląt

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

25 marca 2019, 07:22

Zobacz także

Nasze propozycje