Poprzedni artykuł: 10 tydzień ciąży - burza hormonów Następny artykuł: 12 tydzień ciąży - dziecko ma już około 7 centymetrów!

11 tydzień ciąży - pora na obowiązkowe USG

Czy wiesz, że u dziecka w 11 tygodniu ciąży tworzą się paznokcie?

11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży: Samopoczucie i objawy

Pod koniec trzeciego miesiąca ciąży możesz czuć się nieco lepiej, być może zaczął wzrastać twój apetyt (jeśli do tej pory nie był zbyt duży). Ponieważ zwiększyła się objętość krwi w twoim organizmie, mogą być bardziej zauważalne naczynka krwionośne na piersiach, brzuchu i nogach. Jeżeli do tej pory przytyłaś więcej niż kilogram, być może za bardzo folgujesz swoim zachciankom. W pierwszym trymestrze ciąży waga nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć jest to także uzależnione od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, lepiej przytyć na początku troszkę więcej. Przyszłe mamy, które na początku ciąży cierpią na mdłości i wymioty, mogą nawet nieco schudnąć w tym czasie. Poza tym prawdopodobnie twoja cera jest ładniejsza, a włosy gęstsze.

Rozwój dziecka w 11 tygodniu ciąży

Następuje skostnienie szkieletu - pojawiają się pierwsze kości, tworzą się paznokcie u rąk i nóg oraz linie papilarne na opuszkach palców. Wykształciły się też płuca i nerki, więc dziecko zaczyna już siusiać do płynu owodniowego. Rozwój mięśni sprawia, że maluszek coraz częściej się porusza, macha nogami i rączkami, kiwa głową; ćwiczy także ruch ssania. Rozwijający się zmysł dotyku sprawia, że dłoń zwija się w piąstkę. Na skórze dziecka wyrasta meszek płodowy, tak zwane lanugo, który zacznie zanikać około 28 tygodnia ciąży. Plecy prostują się, dzięki czemu główka dziecka nie opada już na brzuszek. Szybko rośnie wątroba, która teraz wypełnia prawie cała jamę brzuszną dziecka. W życiu płodowym to ona wytwarza krew, potem zaś przestawi się swoje standardowe funkcje: produkcję żółci, przetwarzanie cukrów, magazynowanie rezerw oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Jelita, które na tym etapie rozwoju nie mieszczą się w jamie brzusznej, rozwijają się w pępowinie, a później, gdy będzie dość miejsca, przesuną się z powrotem do brzucha. Dziecko ma już ok. 60-80 mm długości, waży ok 8g.

11 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

W tym okresie ginekolog robi zwykle pierwsze obowiązkowe badanie USG. Ultrasonografia służy przede wszystkim do określenia wieku ciąży, wymiary płodu, a także liczbę dzieci gdy zachodzi podejrzenie ciąży mnogiej. Dzięki USG ginekolog może stwierdzić, czy maluszek dobrze się rozwija, nie ma żadnych wad wrodzonych, a także jak są umiejscowione i jak pracują jego narządy wewnętrzne. Przyszłe mamy zwykle nie mogą doczekać się tego badania, gdyż podczas niego mogą po raz pierwszy zobaczyć swoje dziecko. Następne USG czeka cię ok. 20 tygodnia (wówczas zwykle można już określić płeć dziecka), zaś ostatnie w 34-35 tygodniu ciąży. Więcej na ten temat w artykule Badania w ciąży.

Ciekawostki

Ok. 11- 12 tygodnia ciąży można już usłyszeć bicie serca płodu dzięki urządzeniu zwanemu aparatem Dopplera (usg dopplerowskie).

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lipca 2020, 16:26

Nasze propozycje