Poprzedni artykuł: 20 tydzień ciąży - poznaj płeć dziecka Następny artykuł: 22 tydzień ciąży - czy czujesz czkawkę dziecka?

21 tydzień ciąży - czy zapinasz pasy w samochodzie?

Połowa ciąży za Tobą! Sprawdź, co się dzieje z dzieckiem w 21 tygodniu ciąży. Czym zajmuje się maluch w brzuchu?

21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Twoja macica nadal się powiększa. Prawdopodobnie czujesz się dobrze, nie masz już mdłości, nie musisz ciągle biegać do toalety, masz dużo energii. Większość kobiet twierdzi, że piąty miesiąc ciąży był najlepszy – najmniej uciążliwych dolegliwości, brzuszek jeszcze nie tak duży i niezbyt wiele dodatkowych kilogramów oraz dobroczynny wpływ hormonów ciążowych sprawiają, że możesz przenosić góry. Oczywiście w przenośni – lepiej nie dźwigaj ciężarów, nawet jeśli czujesz się świetnie. Przyszłe mamy, które w pierwszym trymestrze nie miały ochoty na seks, teraz mogą mieć dużo większą potrzebę spędzenia miłych chwil i uniesień z partnerem. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Seks w ciąży.

Rozwój dziecka w 21 tygodniu ciąży

W 21 tygodniu długość płodu wynosi ok. 18 cm, a waga do 300 gramów. Skóra dziecka robi się grubsza, rosną na niej włoski, a w buzi tworzą się zawiązki zębów. Maluch dotyka swoich nóżek, twarzy, wkłada rączki do buzi – w ten sposób uczy się swojego ciała. W tym okresie płód rośnie już wolniej, wcześniej wykształcone narządy udoskonalają się i dojrzewają do spełniania swoich funkcji w organizmie. Jelita są już całkiem wykształcone, dziecko połyka i wydala płyn owodniowy. Połykanie płynu przez płód przygotowuje układ pokarmowy do działania zaraz po narodzinach. Potrafi wypić większą ilość płynu, gdy jest on smaczniejszy. Najbardziej lubi smak słodki. Podczas połykania płyn przesuwany jest przez żołądek do jelita, w którym następuje wchłanianie wody, natomiast resztki przechodzą do jelita grubego. Magazynowane tam są wydalane przez noworodka w postaci smółki po porodzie. Jeśli smółka zostanie wydalona jeszcze przed porodem, zabarwia ona wody płodowe na zielono i stanowi zagrożenie dla płodu: powoduje czasowe niedotlenienie, może też wywołać stan zapalny w płucach, jeśli się do nich dostanie.

21 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Pamiętaj o bezpieczeństwie w ciąży: podróżując samochodem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, bez względu na to, czy jesteś kierowcą, czy pasażerem. Co prawda, zgodnie z polskim prawem kobieta w widocznej ciąży nie ma obowiązku zapinać pasów bezpieczeństwa, jednak nie wydaje się to rozsądne. Jeśli przyszła mama nie zapnie pasów, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo narażona jest zarówno ona sama jak i dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcie kości nóg, rąk lub czaszki płodu). Obrażenia te mogą spowodować przedwczesny poród, a czasem prowadzą do śmierci dziecka. Dlatego zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, w ten sposób chronisz siebie i dziecko. Pamiętaj, że odcinek biodrowy (dolny) pasów musi być zapięty pod brzuchem, a nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wówczas w razie wypadku nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej. Jeśli jazda w zapiętych pasach wydaje ci się wyjątkowo niewygodna, możesz kupić specjalną przystawkę, która przytrzymuje dolną część pasa przy kości miednicy, przez co pas nie uciska brzucha.

Ciekawostki

Jak się okazuje, przyszli rodzice częściej wybierają imię dla dziecka w drugiej części ciąży. Naukowcy twierdzą, że łatwiej jest zdecydować się na imię po zobaczeniu maluszka podczas badania USG.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

10 lipca 2020, 11:38

Nasze propozycje