Poprzedni artykuł: 23 tydzień ciąży - jak zmienia się ciało? Następny artykuł: 25 tydzień ciąży - cukrzyca ciążowa

24 tydzień ciąży - ochota na słodycze?

W ciąży łatwo usprawiedliwić łakomstwo. Czy można spełniać każdą ciążową zachciankę? O czym jeszcze pamiętać w 24 tygodniu ciąży?

24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Nadal powinnaś czuć się całkiem dobrze, uważaj jednak na nadmierny apetyt. Masz ochotę na drugą tabliczkę czekolady? Może jednak się powstrzymaj. W ciąży niestety łatwo jest przytyć zbyt dużo, za to później dużo trudniej będzie zrzucić zbędne kilogramy. Inną przypadłością, która czasem niepokoi przyszłe mamy są żylaki. W tym okresie ciąży krew może zalegać w dolnych kończynach, powodując tym samym spuchnięcie i bolesność żył. Jeśli w twojej rodzinie pojawiał się ten problem, jest większe prawdopodobieństwo, że i ciebie będzie dotyczył. Jeśli męczą cię żylaki, staraj się nie stać zbyt długo, nie chodź w butach na obcasach, noś specjalne rajstopy antyżylakowe. Staraj się też, aby nie przegrzewać stóp, łydek i ud; często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Poczytaj też, jak dbać o nogi - nie tylko w ciąży w artykule 7 kroków do pięknych nóg.

Rozwój dziecka w 24 tygodniu ciąży

Mózg maluszka szybko się teraz rozwija, podobnie jak płuca, w których kształtują się oskrzela. Zaczyna się również wydzielać surfaktant, substancja, która wspomaga oddychanie, zmniejszając napięcie w pęcherzykach płucnych. Istotne znaczenie dla rozwoju płodu ma płyn owodniowy, otaczający jego ciałko. Jest to woda zawierająca składniki odżywcze, takie jak proteiny, sól, glukoza, fruktoza, mocznik, kwas mlekowy, kwas tłuszczowe i aminokwasy. Płyn owodniowy pełni funkcję ochronną, zapewnia też maleństwu stałą temperaturę wewnątrz macicy. W miarę zaawansowania ciąży w składzie płynu owodniowego pojawia się więcej produktów przemiany materii, które pochodzą z moczu wydalanego przez płód. Ilość płynu owodniowego w macicy wpływa również na wielkość noworodka: jeśli jego objętość się zmniejsza, wówczas tempo wzrostu płodu jest wolniejsze, a tym samym dziecko rodzi się mniejsze.

24 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

Nawet, jeśli do tej pory nie miałaś problemów z ciśnieniem, teraz przy każdej wizycie jest ono mierzone. Jeśli przypadkiem okaże się, że jest ono zbyt wysokie, będziesz musiała częściej je kontrolować. Nadciśnienie w ciąży jest problemem wymagającym bacznej uwagi i dodatkowej opieki ze strony lekarza, gdyż może prowadzić do niedotlenienia płodu, zaburzeń krzepnięcia krwi lub groźnego stanu przedrzucawkowego lub nawet rzucawki (zatrucia ciążowego). Jeżeli ciśnienie przekracza wartości 140/90 mmHg, określa się je jako nadciśnienie. Występuje ono u ok. 5 - 10% przyszłych mam, natomiast pod kontrolą lekarza zwykle nie powoduje żadnych komplikacji. Jeśli masz nadciśnienie, powinnaś dużo odpoczywać (jeżeli pracujesz, lekarz da ci teraz zwolnienie), a także unikać sodu (czyli soli) oraz stresu. Warto również kupić ciśnieniomierz, aby mieć możliwość częstego mierzenia ciśnienia.

Ciekawostki

Borówki zawierają dużą ilość flawonoidów – antyoksydantów, które wzmacniają ścianki żył i poprawiają krążenie, są więc wskazane przy żylakach, które często dokuczają ciężarnym.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 13:54

Nasze propozycje