Poprzedni artykuł: 28 tydzień ciąży - o czym warto wiedzieć? Następny artykuł: 30 tydzień ciąży - zadbaj o relaks

29 tydzień ciąży - syndrom wicia gniazda

W 29 tygodniu ciąży wiele przyszłych mam odczuwa syndrom wicia gniazda - budzi się instynkt, który każe przygotować otoczenie na pojawienie się dziecka.

29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy

Zwiększona waga ciała i już spory brzuszek mogą ci doskwierać, zwłaszcza w lecie, gdy jest gorąco, oraz zimą, gdy trzeba chodzić ubranym w kilka warstw ubrań. W tym czasie możesz mieć też problem ze spuchniętymi stopami i kostkami. Pomogą na to łagodne masaże i ćwiczenia, kąpiele stóp w chłodnej wodzie z dodatkiem olejku miętowego, koniecznie też odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Jeśli opuchlizna jest bardzo silna albo cierpisz na bóle głowy i zaburzenia widzenia, jak najszybciej powiedz o tym lekarzowi. Od 29 tygodnia ciąży powinnaś regularnie sprawdzać ruchy płodu. Każdego dnia rano i wieczorem przeprowadzaj test polegający na liczeniu kopnięć, szmerów i poruszeń. Najlepiej po posiłku połóż się spokojnie, po kilku – kilkunastu minutach maluch powinien zacząć się ruszać. W ciągu 10 minut powinnaś naliczyć ok 10 ruchów, czasem zabiera to więcej czasu. Jeśli jednak w ciągu godziny dziecko poruszyło się mniej niż 10 razy, należy powtórzyć obserwację. Jeśli nadal ruchy są zbyt rzadkie lub w ogóle ich nie ma, skontaktuj się z lekarzem. Podobnie powinnaś zareagować, gdy ruchy płodu zrobiły się nagle bardzo gwałtowne, szybkie i mocne w krótkim czasie. Być może trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badania, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Rozwój dziecka w 29 tygodniu ciąży

Maluch waży już ok. 1,4 – 1,5 kg i ma ponad 40 cm długości (z wyprostowanymi nogami). Wykształcił się już u dziecka zmysł odczuwania temperatury: odczuje, jeśli temperatura na zewnątrz nagle się zmieni, na przykład jeśli wejdziesz z zimnego otoczenia do nagrzanego pokoju lub odwrotnie: z gorącego otoczenia do klimatyzowanego pomieszczenia. W tym czasie ważne zmiany zachodzą w mózgu płodu: do tej pory jego powierzchnia była niemal płaska, teraz zaczynają kształtować się fałdy. Dziecko ma już dobrze rozwinięty węch i zapamiętuje zapach mamy, dlatego po porodzie bez problemu cię rozpozna – nie po twarzy, ale właśnie po zapachu.

29 tydzień ciąży: co warto wiedzieć

W trzecim trymestrze ciąży wiele przyszłych mam odczuwa tzw. syndrom wicia gniazda. To budzi się instynkt, który każe ci przygotować otoczenie na pojawienie się dziecka. Czujesz w sobie wzbierającą energię, odczuwasz potrzebę wysprzątania całego mieszkania, pierzesz i prasujesz nowo kupione ciuszki dla maluszka? Tak, to właśnie to. To naturalny stan, przez który przechodzi większość kobiet w ostatnim okresie ciąży. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – naprawdę nie musisz malować mieszkania (zresztą to szkodliwe w twoim stanie), remont i przestawianie szafek też może zaczekać. Jeżeli jesteś przekonana o konieczności dokonania poważniejszych zmian w mieszkaniu, poproś o pomoc męża lub przyjaciółkę – w żadnym razie nie rób wszystkiego sama.

Ciekawostki

Podczas ciąży puchną nie tylko stopy i kostki, ale także palce u rąk. Wiele przyszłych mam narzeka, że uciskają je obrączki i pierścionki; lepiej więc zdejmij je i noś na łańcuszku na szyi lub schowaj w szkatułce – po porodzie dość szybko opuchlizna powinna zniknąć.

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 lutego 2020, 14:39

Nasze propozycje